Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833812 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 18, 2008, 01:09:43 ös
Yanıtla #110
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Veritas, aynı saygıyı ve hatta sevgiyi benim de size duyduğumu bilmenizi isterim.

Evet Masonluk, melamilikten, mevlevilikten, bektaşilikten farklıdır. En azından farklı olduğu hususunda mutabık olduğumuzu düşünüyorum. Elbetteki bektaşi deyişlerinde, mesnevide, divan-ı kebirde ve benzeri eserlerde kendimizin ayırdına varmamız için pek çok güzel deyiş, anlatış, duyuş vardır. Hacı Bektaş-ı Veli'nin "ne ararsan kendi içinde ara" ifadesiyle benim kastettiğim  "ne ararsa kendisinde araması" ifadesinde bence farklar mevcuttur. Sözler benzeşebilir ama anlamlar farklılaşabilir.

Aklın rehber edinilmesi bu farkında temel noktasıdır. Kişiler elbetteki akılla açıklanamayan hususlara ihtiyaç duyabilirler. Bir Mason'un mevlevi, bektaşi olmasına da bir engel yoktur. Ama şu mümkün değildir diye düşünüyorum; tasavvufun Masonluğun içine sokulması. Evliya'dan muradım da tam budur. Mevlevilik, Bektaşilik, vesairelik birer tarikattır. bunlar acaba aklı mı kendilerine rehber bilirler? eğer evet aklı rehber bilirler denirse söylediğim herşey boşuna demektir. Ama yok aklı rehber bilmezler ise o zaman daha en temel argümanda bir farklılık söz konusu demektir ki dediğim sözün doğruluğu ortaya çıkar.

Masonluk acaba taleplisine bir şeyhe, ermişe, dervişe mutlak bağlanmasını mı ister? Yoksa kendisinin günlük işlerden uzaklaşıp aa sıra düşünceye dalmasını, her yerde aklı hakim kılmasını mı?

1990'da Ebedi Maşrık'a intikal eden Prof. Dr. Ziya Umur Üstad (ruhu şad olsun) "Masonlukta çok şey var ama, hiç birisi Masonluğun kendisi değil" der.

Böyle bakınca a Mevlevilikte şu var Bektaşilikte bu var e bunlar Masonlukta da var o zaman aynı şeyler diyemeyiz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

----

Hamiş:  Daha önce de aktardığım ve çok hoşuma giden bir söz var. bir Üstad şöyle diyor "Masonluk nasıl zevkedersen oyledir"...  bu sözle bağlantılı olarak ifadelerim benim zevk edişimle alakalıdır. Yoksa başkasının Masonluğu başka türlü olarak görmesi de mümkündür.

Mimar Sinan, yapımına başladığı Süleymaniye'nin inşaat sahasında dolaşıp işçileri tanımak istemiş. İşçilerden birinin yanına yaklaşıp sormuş
-burada ne yapıyorsunuz?

- temel çukuru kazıyorum demiş birisi.

Bir diğeri "Çoluk çocuğun nafakasını çıkarıyorum".

Bir üçüncüsüne de sormuş. O ise "Görmüyor musun? Bir mabed yapıyorum" cevabını vermiş.

« Son Düzenleme: Eylül 18, 2008, 02:41:49 ös Gönderen: skullG »

Eylül 18, 2008, 02:53:32 ös
Yanıtla #111
  • Aktif Uye

Ben de zaten sizinle bektaşilik ve masonluk arasında farklılıkların bulunduğu konusunda mutabığım, fakat bu farklılıkları dile getirirken seçtiğiniz cümleleri yanlış bulmuştum sayın SkullG. Fakat bu grupların neticede ikisinin de batıni olması sebebiyle sayın tcorbaci'ya bu konularla daha önce de ilgilenip ilgilenmediğini sormak istemiştim. Şimdi daha iyi anladım düşüncenizi.

Fakat yine de Hacı Bektaş Veli'nin tam sözünün "her ne ararsan kendinde ara" olduğunu söylemek isterim. Yazınızda "her ne ararsan kendi içinde ara" şeklinde kendisine yer bulmuş ve siz de iki cümle arasında farklar olduğunu belirtmişsiniz, o sebepten belirtmek istedim. Amacınız konusunda hemfikiriz, ben biraz araca takıldım sadece; kusura bakmayın konu da biraz başlıktan kaydı bu sebepten. Değerli açıklamalarınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

Saygılarımla.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Eylül 18, 2008, 04:36:51 ös
Yanıtla #112
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın SkullG
Belki konu dışı olacak ama yazılarınızdan sizin mason olduğunuz hissi uyanıyor bende..Aceba öylemisiniz? Eğer öyle iseniz siz neden yeşil siniz?
Konu bölünecekse PM de atabilirsiniz...
Sevgiyle Kalın
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Eylül 18, 2008, 11:38:33 ös
Yanıtla #113
  • Orta Dereceli Uye
  • **

GENEL KIYAK..

%80 ini seviyesiz bulduğum internet aleminde bu tip konuşma ve tartışma ortamı bulduğuma inanın seviniyorum...

Herkese bol teşekkür.. (içimden geldi  :) )
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Eylül 19, 2008, 01:18:32 öö
Yanıtla #114
  • Ziyaretçi

Sn. MYSTICPROVOCATEUR' e  Mason ve Masonluk hakkında bir kitap sorum(bir önceki sayfada) olmuştu ama online olmadığı için cevap veremedi galiba.

" (Gerçek Yüzüyle Masonluk, s. 10)

O halde sn, skullG' a sormak istiyorum. Alıntıda belirtilen kitabı temin edebilirim. Siz, bizim gibi haricilere bu kitabı önerir misiniz?

Saygılarımla.

Eylül 19, 2008, 01:41:29 öö
Yanıtla #115
  • Aktif Uye

Bu arada yanlış bilmiyorsam sn. SkullG bir mason değildir. Oldukça bilgilidir sizin de anlayacağınız üzere fakat kendisi bir harici.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Eylül 19, 2008, 10:38:13 öö
Yanıtla #116
  • Ziyaretçi

merhaba arkadaşlar,
 Benim kafama takılan, masonluğa üyelik ile bağıntılı bir soru var; sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben mason olmak isteyen bir kişiyim (tüm gerek ve yeter şartlara da sahibim) fakat yakın çevremde veya uzaktan tanıdığım bir mason yok. Bu aşamada kimden nasıl yardım alabilirim, bir masonla nasıl tanışabilirim?
  Teşekkürler...

Eylül 19, 2008, 10:58:39 öö
Yanıtla #117
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın ardahan;
Alıntı
(tüm gerek ve yeter şartlara da sahibim)

Bahsettiğiniz yeterliliğe sahip olduğunuza eminim. O zaman merak etmeyiniz, böyle kalitelere sahip bir kişiyi, elbet birgün bir yerde bir kardeşim görecektir.

Saygılarımla.

Eylül 19, 2008, 11:55:11 öö
Yanıtla #118
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu arada yanlış bilmiyorsam sn. SkullG bir mason değildir. Oldukça bilgilidir sizin de anlayacağınız üzere fakat kendisi bir harici.

Onur verici iltifatınız için teşekkür ederim Sn. Veritas. Haklısınız bir "harici"yim.

Eylül 19, 2008, 12:04:34 ös
Yanıtla #119
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

" (Gerçek Yüzüyle Masonluk, s. 10)

sn, skullG' a sormak istiyorum. Alıntıda belirtilen kitabı temin edebilirim. Siz, bizim gibi haricilere bu kitabı önerir misiniz?

Saygılarımla.

Sn. TMCW,

Kitap tavsiye edecek kadar kendimi yeterli görmüyorum. Piyasada bulabileceğiniz pek çok yayın var. Bunların pek çoğunda bana söylenen ve genelde herkese söylenen pek çok yanlışların ve hataların olduğu yolunda. Forumda pek fazla adı geçen bir eser var ki ben de o eserden oldukça faydalandım ve dahi pek çok soruma doğrudan yanıtlar bulabildim. Bu sebepten, eğer önerebilirsem, önerebileceğim en başta gelen kitap Mustafa Besimzade imzalı İzmir Vadisi Araştırma Locası tarafından yayınlanan ve hemen hemen her büyük kitapevinde rahatlıkla bulabileceğiniz Sorularla Masonluk isimli eserdir. Yine Tamer Ayan'ın Yurt Yayınlarından çıkan eserleri de fikir verici olabilirler.

Saygılarımla.