Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "G" nin Anlami  (Okunma sayısı 93768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 08, 2013, 04:03:41 öö
Yanıtla #100
  • Ziyaretçi

Gayb: Görünmeyen anlamına gelen bir Arapçadan Osmanlıcaya geçmiş bir sözcüktür ve rakamsal açıdan en büyük olan 1000 sayısına tekebül eder. Arap alfabesinin 19.cu harfidir. Kur'an ayetleri ise Kur'an ın 19 mucizesi üzerine düzenlenmiş, indirilmiş (vahy) olduğunu belirtir. Kur'an ın ilk ve son gelen sureleri 19 ayetten oluşmaktadır.
Raamlar diziliminde ise: 1+2+3+4+5+6+7+8+9= 45>>4+5=9 sayısal işlemleri soncunda: BAŞLANGIÇ VE SON (alfa ve omega şeklinde Hristiyanlıkta (İncillerde) ifade edildiği gibi) bir evrensel yazılım (soft ware) sonucu elde edilir. Şöyleki: başlangıç rakamı:1 son rakam 9 ikisinin toplamı 1+9=1 0 ; 1+0= ? (x) . Musa nın 10 emri gibi. Kaballah daki 10 sefirot gibi..
"Tek büyüktür çiftten" prensibi (inanışı) temel ilke kabul edilmiştir. Evet sınaması  yapıldığında da doğrulanır.
tek rakamlar 1,3,5,7,9 = 5 adettir ve toplamları 25>2+5=7 (7 antik sanat, 7 İlahi  bilim, 7 gök katmanı, 7 renk, haftanın 7 günü, ki bilindiği gibi gerke Torah Yaratılış (Tekvin ya da "G"enesis bölümlerinde) gerekse Kur'an da yaratılışın 6 günde tamamlandığı, 7.nci günde istirahat ettiği, dinlendiği ,yahut BAYRAM günü olarak KUTSADIĞI, kutlama günü ;ki yine bilindiği gini Yahudiler de cumartesi günü istirahat, dinlenme, DİNSEL gündür) Çift rakamlar ise 2,4,6,8=4 adettir dolayısıyla 4 adet rakam 5 adet rakamdan küçüktür. 5 rakamı ise aynı zamanda sayı diziliminin hem ortasında yer alır hem de 45 sayısının ortak bölenidir (45:5=9). İbranice de de "G" harfi özel nitelik ve tanrısal önem taşıyan bir harftir. Tevratta adı geçen cennetin dört nehrinden birinin ismi Gihon'dur. Bir diğer yandan da GEHİNNA VE GEHİNNOM (cennet, cehennem) sözcükleri ve Gen, Genius gibi sözcükler de hatırlanmalıdır.. Dikkat edilirse İtalyancada (latin dillerde) "G" harfi genel olarak (istisnalar haricinde) "C" yahut "Y" şeklinde telaffuz edilir. Örneğin ingilizcede de "G" harfi "Cİ" şeklinde teleffuz edilir..

Kur’an’ın indiği dönemlerde Araplar rakam kullanmamakta idiler. Rakamlar harflerle ifade etmekte idiler. 28 harften oluşan Arap alfabesindeki harflerin bir sayı değeri vardır.

--- 1 den 9 ( dahil ) a kadar sayılar sırası ile; Elif – Be – Cim – Dal – He – Vav – Ze – Ha – Tı harfleri ile,

--- 10 dan 90 / dahil ) a kadar sayılar sırası ile: Ye – Kef – Lâm – Mim – Nun – Sin – Ayın – Fe – Sad harfleri ile,

--- 100 den 900 ( dahil ) e kadar sayılar sırası ile: Kaf – Rı – Şın –Te – Se – Hı – Zel – Dad – Zı harfleri ile ifade edilmekte idiler. Gayın harfi de en büyük sayı olarak 1000 sayısını ifade etmekte idi.

Sonuç (kısaca özetleyebildiğim kadarıyla "G" harfi aynı zamanda sembol dili anlatımıdır, şekildir ve pek çok dilde "KUTSAL", ÖZEL anlam ve değer taşır ; pek çok anlam ifade eder.. (şekil olarak da bakıldığında spiral şekilde içten dışa Genişleyen bir özelliktedir.
Işığın (bazı kadim öğretilerde, ezoterik, okült topluluklarda..) Görmek, Görünmek,Göstermek için var olduğu görüşü de  (üçleme) egemen bir inanış olagelmiştir)

Bilgi ,ilgi ve düşüncelerinize  sevgi ve saygılarımla sunuyorum..

Temmuz 08, 2013, 02:25:22 ös
Yanıtla #101
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

satürn gezegenin yedinci halkasını smgelediğinide düşünürler
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Şubat 22, 2014, 12:36:32 öö
Yanıtla #102
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Paylaşımları keyifle okudum herkese teşşekkürler,
Bende bir araştırayım bakayım neler bulurum dedim.
G harfini bir sır olarak değilde ne anlatabilir,neyi işaret edebilir  diyerek baktım .
Pergel ,gönye ve geometriden yola çıkarak düz mantık  matematikte G harfinin karşılığına baktım .

G= Cismin taban alanı

Bunu bulunca Gea diyen arkadasların tanımıyla örtüştüğünüde gördüm.

GEA = "Toprak Ana"Gaia veya Gaea olarak da bilinir. Mitoloji de yeryüzünü simgeler.

Bütüne baktığmız da ilaveten ne vardı  pergel ve gönye,

Formdan bunların tanımlarına da  bakıyoruz .( formun canlı kütüphanesi, ana kaynağı sn ADAM'a teşekkürler :) ..)

Pergel
Geometride “nokta”yı “çember” (daire) ile bağdaştıran, hemen hemen tüm geometrik şekillerin ölçülerine tam uygun olarak oluşturulmalarını sağlayan alet.

Gönye
Birer dik açı ile kesişecek hatları çizip oluşturmaya, kesişen hat ve yüzeyler arasındaki açının dik olup olmadığını kontrol etmeye yarayan gereç.

Dünya ve ulu mimarın malzemeleri ortaya cıkmış oluyor .

Masonlarda ki tanımlardan göz attıklarımı da ekleyip,birazda mistik irdelersek,

''Masonlukta gönye, genel olarak doğruluk ve dürüstlüğün,
pergel ise görev bilinci ve ölçülü olmanın simgesi olarak benimsenmiştir. Bir arada olduklarında, gönye özdek ya da bedenin,
pergel ise tinsel kavramlar ya da ruhun simgesi olarak kabul edilmektedir''

Buradaki tanımlara bakınca pergel ve gönyenin birleştiği alanın içinde ki G ..alfabetik olarak bakarsak;

G =Latin alfabesinin yedinci harfi.
7. Makam insanı kamillik .

Gönye Tanrısal adaleti, Pergel ise sonsuzu kavrayabilecek açı olanağı ile evreni simgelediğini düşünürsek,

İkisinin birlikteliği TANRISAL BİLİNCİ ifade eder .insandan doğan TANRI ...diyebiliriz.
 hani kuran dar ya ,“Ben size şah damarınızdan daha yakınım..”,

''Tek başına kullanılışına pek rastlanmaz ''deniyor .....evet "beş kollu yıldız" yada  "güneş" le olduğu gibi ,bu durumda bileşik simge oluşturuyor ,

O zaman Masonluğun amaç ve ilkelerinin benimseniş şekline göre farklı yerlerde farklı anlamlar ifade edecek .yada anlam bütünlüğü oluşturacak .

Şimdilik benden bu kadar  iyi geceler :)