Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hariciler için Masonluk - 1  (Okunma sayısı 12882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 22, 2019, 02:34:56 ös
Yanıtla #10

Ama bu yaptığımın sizin için iyi mi, kötü mü olduğunu bilmiyorum. Sanki masonluk içinde, haricilerin masonluğa negatif bakması daha iyi olur gibi düşünülüyor. Bu bir tahmin tabiki. Doğal olarak gerçekleri kardeşliğin içerisindekiler daha iyi bilir.

Öyle bir düşüncemiz olsa, neden bu forumda vakit harcayalım ki. Toplumun Masonluk hakkındaki genel düşünce yapısı zaten olumsuz.

Doğru söylüyorsunuzdur, sonuçta masonluk içindesiniz. Halk gerçekten masonluğa genel itibariyle negatif bakıyor. Keşke bu algı kırılsa. Zaten ben de yorumumda “sanki ve bu bir tahmin” demiştim. Yanlış bir tahmin olmuş.

Sevgiler sayın Caliper.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ağustos 22, 2019, 09:50:55 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Kisilerden bagimsiz olarak ( simdiye kadar olanlar baglaminda )  ve yalnizca IDEALLER cercevesin de ele alirsak, sosyalizme,  tek tek kisiler üzerinden veya kisiler üzerine calisarak, varilabilecek ahlakli ve güzel bir yol.

Diye düsünüyorum.

Ağustos 23, 2019, 12:40:43 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Ben Masonluğu tahminen 55-60 sene kadar evvel merhum  Pederim'den duymuştum.  Kendisi Mason falan değildi ama o zamanlar bile kitap okumayı pek severdi (Bu huyu bende de var).  Böyle bir konu açıldığında çoğu kimse Masonluğun dinsizlik olduğunu söyler, merhum Peder'im ise "aslında Masonluğa kabul edilebilmek için mutlak bir dini inancın olması gerektiğini"  söylerdi.
       Yıllar geçti, bir ara benim de ilgi alanım bu yöne kaydı. Kendi çapımda araştırdım falan filan ve gerçekten orada olmalı olduğumu düşündüm. Bir iki müracaat falan ama maalesef olamadık  (Aslında bu saatten sonra pek kıymeti harbiyesi de kalmadı ya neyse). 
        Bu kısa açıklamadan sonra; bir harici olarak Masonluk benim için erişilmez bir armada'dır. Pekiyi bunun için üzülüyor muyum. Hayır. Çünkü şuna inanıyorum. Her halde bir çok Tekris edilmişten  daha uygun olarak  yaşıyorum hayatımı. Önlüksüz kardeşlik yetiyor bana.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 25, 2019, 04:56:42 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Forumu takip eden harici üyelerimizin görüşlerini merak ettiğim için bu başlığı açtım.

"Harici forum üyelerimizin Masonluğa bakışı nasıldır?"

Sn.Caliper bu soruyu neden sorma gereği duydu ve neyi bilmek istiyor sorusu bence daha önemli.
Forumdaki haricilerin neden burada oldukları belli kaldıki benimkinide siz belirlemiştiniz ben anti masonik düşüncenin karşılığıyım bu forumda yani size karşıyım.

Neyse ben yine anti masonik olan düşüncelerimi yazayımda belki içlerinden iyi bir şey çıkar bu sefer.

Masonluk öyle anlatıldığı kadar anlaşılması kolay bir şey değil öncelikle.
Kaç tip masonluk olduğu bile belli değil(bunu masonlar söylüyor)Çeşit çeşit masonluk ve masonik çalışma usulü var.Aday içlerinden birini seçiyor .Öncelikle HKMBL yada ÖMBL olmadı SKOÇ masonluğu yani çeşitli masonluk uygulamaları var.

Aralarındaki farklar tarihi süreçlerle bezenmiş ve belirlenmiş adeta.

ÖMBL ye bağlı olan masonlar bana göre aha özgürlükçü sınırlandırmaları pek olmayan bunlarada takılmayan öyle pek gelenek ile değilde özgürlüğün ve gelişmeye paralel giden içlerinde deist,ateist,agnostik ve bir çok inanç inanırları bulunduran ,bunuda özgürlüğün bir parçası gören insanlardan oluşuyor.Tanrı yada herhangi bir inanç sorulamasına gerek yok.

HKMBL ile ÖMBL arasındaki bu ince sınır(Tanrı inancı sorgulaması) bence vicdan ile ilgili.Yanlış anlamayan diğer taraf için vicdansız demiyorum.Tanrı inancı vicdan ile bağlantılıdır.

Bu ayrımı ben bu forumda uzun yıllar sürecinde ÖMBL ve HKMBL üyelerinin katkılarında sıkça denk geldim.

ÖMBL üyeleri masonluklarının gereğimi bilmiyorum ama daha sert ve agresif iken HKMBL üyelerini hep daha naif ve tartışmadan uzak görmüşümdür.Tartışma olsada bilmeyeni kırmaya yöneldiklerini pek görmedim.

Ben bunu bir tanrı inancına elbette bağlamıyorum ama çokta ayrı görmüyorum.

Haricilerin ne tip bir masonluk istediklerini bilebileceklerini ise hiç sanmıyorum.
Hayat yollarında oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçlerinin olduğunu tahmin ediyorum.Hep merak etmişimdir bu kadar karışık ve karmaşık bir kurumda insan neden olmak ister?

Netfilix te izlediğim mason belgeseli oldukça güzeldi ingilizler dışarıya karşı bizim masonlardan daha ileri ve açık.
Her ne kadar açık olursa olsun tıpkı askeriyede yahut bir devlet kurumundaki gibi acaip bir hiyerarşinin olduğunuda gözlemledim(benim görüşüm)

Hiyerarşi bir düzen içinde yaşamayı ve eğitilmeyi kolaylaştırır peki gelişmeyide kolaylaştırırmı ? bunda şüpheliyim.
Dışarıdan gördüğünü yorumlayınca eksik ve yarım yamalak olabiliyor affola.

Masonluğa bakışım ise masonluk iyi olabilir ama masonlar kötü olabilir.
(Toplumun genelinin Masonluğa nasıl baktığı değil sorduğum, sadece forum üyelerinin görüşlerini öğrenmek istiyorum lütfedelerse)

Saygılarıma ve sevgilerimle
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 25, 2019, 11:42:39 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlar masonluğu meslek olarak gördüklerini söylüyor. Benim okuma,gözlem ve akabinde gelişen düşüncelerime göre de masonluk kişinin karakteri ile bütünleşerek hayat boyu kişide yer ediniyor hatta önemli bir parça oluyor. Bu kadar iltihatlı bir objenin ''meslek'' olarak adlandırılmasının da belirttiğim gerekçelerle yerinde olduğu kanaatindeyim.
   Zaman hızlı ilerliyor eğer 200 yıllık ömrüm olsaydı düşünmeden 100 yılını masonluğa ayırabilirdim ne yazık ki böyle bir vaktim olmadığını düşünüyorum. 100 yıl yaşarsam ne mutlu bana ! Onu da ''Masonluk'' için harcamak mantıklı gelmiyor.

"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca