Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünyayı Masonlar mı Yönetiyor?  (Okunma sayısı 3415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 14, 2015, 04:24:54 öö
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Araştırmalarım neticesinde, bu başlık altında, 'Dünyayı Masonlar mı Yönetiyor?' sorusunu ele alacağım. Sık sık masonluğun, harici forumlarındaki yerini, insanların bu konuda düşüncelerini araştırırım. Masonluk hakkında anlatılan bir çok safsata ve iddialardan biri ise, Dünyayı masonların yönetmesidir. Bir kaç forum sitesinde, şu şekilde yorumlara denk geldim;

Dünyayı masonlar yönetiyor! Her savaşı onlar başlatıyor! Bütün uyuşturucu, silah ve kara para ticaretini onlar yapıyor!

Her yıl 10 tane mason lider bir araya gelir ve Dünya hakkında önemli kararları alırlar!

Dünya'nın bütün şirketleri masonlarındır. Bütün ekonomiyi, politikayı onlar ayarlar! Kimin yaşayıp, kimin öleceğine onlar karar verirler!

vb. daha bir sürü, asılsız iddia. Dünyayı masonlar mı yönetiyor? Keşke 'mason'lar yönetse. İnanın bunu yürekten isterdim. Tek el yönetime karşı olup, demokratik yönetimi desteklesem de, tek el yönetim zorunluluğu olacaksa, bu kişilerin, gerçek anlamda 'mason' olmasını, yürekten isterdim. Ancak durum maalesef böyle değildir.

Masonların bugüne kadar, bu vb. iddia ve suçlamalara maruz kalmalarının sebeplerinden birisi, yönetim yapılanmalarının içerisinde masonların bulunmasıdır. Örneğin bugün, bir başbakan mason olabilir. Ülkenin en önemli şirketleri, eğitim kurumları, finans kurumları arasında ve yönetim kadrosunda masonlar bulunabilir ve vardır. Ancak bu, masonların Dünyayı yönetmesi demek değildir. Zira masonluk, mason kardeşlerinden birisi başbakan ise ona, 'devlet hakkında şu şu kararları al' gibi bir şey demez. Masonluk mabedi, sevgi mabedi, dünyevi mevki ve zenginlikten daha üstündür. Elbette normal yaşantılarındaki mesleki itibarları korunur ancak, bu sevgi mabedine giren kişi, iktidar ve zenginlik hırsını kontrol edebilmek için burada bulunur.

Yani locada bulunan bir kişinin, özellikle siyaset ve iktidar alanında güç sahibi bir kişinin, mesleğine ve alacağı kararlara ilişkin konuşulmaz. Mason biraderlerin, yönetim sınıfındaki biraderlerine verecekleri tek öneri, adaletli olmalarıdır. Elbette bugün, bir çok önemli alanlarda masonlar bulunmaktadır.

Bu gibi durumlardan ötürü, günümüze kadar, yukarıda saydığım iddialar oluşmuştur. Burada, masonluk hakkında dikkat edilmesi gereken husus; 'yönetmek' ve 'istemek' arasındaki farktır. Masonlar, Dünyayı yönetmek istemezler. Masonlar, Dünyanın daha iyi bir yer olmasını isterler. Belki biraz kesin konuşmuş olacağım ancak, Dünyayı, gerçek anlamda 'mason' olanlar yönetseydi bugün, bambaşka bir çağda olurduk.

Daha gelişmiş, daha elit ve insanların zarafet, hoşgörü ve sevgi içerisinde yaşadığı, gelişim ve tekamül adına, el birliğiyle adımlar atıldığı bir yer olurdu.

Yanlışım varsa affola...

Saygılar...

Risus

www.masonlar.org
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe