Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KABBALA  (Okunma sayısı 23749 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 04, 2008, 08:59:26 ös
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Evet oyle dıorum Samuel... Bazı konular halkın duzeyıne ınmemelı...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mart 03, 2008, 10:32:46 ös
Yanıtla #41
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Rav Michael Laitman, Kabala'nın Gizli Bilgeliği adlı kitabından;

''Kabalist Hz. Musa kendi halkının çölde avare dolaşması hakkında bir kitap yazmıştır.
Eğer biz bu eseri edebi açıdan hikayeler şeklinde düşünürsek, bu durumda ne onun ne
de diğer kabalistlerin yazdıkları üzerimizde hiçbir etkiye sahip olmayacaktır.
Daha derine girersek ve orada gerçekten tanımlanan şeyi anlarsak, o zaman Hz.
Musa’nın yazdığı Beş Kitap içinde manevi dünyaların idrakının bütün derecelerinin
yorumlanıp açıklandığı bir Kabalistik vahiy olur. Bu kesinlikle Hz. Musa’nın ve
diğerlerinin iletmek istediği şeydir.''

Burada bahsedilen kitap Torah  (Tevrat) mıdır?  Ve diğer beş kitap nedir? Tevrat bu beş kitaptan biri midir?
Ve Hz. Musa ve diğerlerinin iletmek istediği şey Kabalistik vahy ise Hz. Musa ve diğerleri, insanlığın büyük bir kısmı tarafından yanlış mı anlaşılmıştır yoksa kabbala bu kitaplarda yazılı olmayan gizli bilgileri mi içermektedir? (Sadece müstahak olanların anlayabileceği bilgiler!)

saygılarımla...
אלי

Mart 03, 2008, 11:00:36 ös
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Rav Michael Laitman, Kabala'nın Gizli Bilgeliği adlı kitabından;

''Kabalist Hz. Musa kendi halkının çölde avare dolaşması hakkında bir kitap yazmıştır.
Eğer biz bu eseri edebi açıdan hikayeler şeklinde düşünürsek, bu durumda ne onun ne
de diğer kabalistlerin yazdıkları üzerimizde hiçbir etkiye sahip olmayacaktır.
Daha derine girersek ve orada gerçekten tanımlanan şeyi anlarsak, o zaman Hz.
Musa’nın yazdığı Beş Kitap içinde manevi dünyaların idrakının bütün derecelerinin
yorumlanıp açıklandığı bir Kabalistik vahiy olur. Bu kesinlikle Hz. Musa’nın ve
diğerlerinin iletmek istediği şeydir.''

Burada bahsedilen kitap Torah  (Tevrat) mıdır?  Ve diğer beş kitap nedir? Tevrat bu beş kitaptan biri midir?
Ve Hz. Musa ve diğerlerinin iletmek istediği şey Kabalistik vahy ise Hz. Musa ve diğerleri, insanlığın büyük bir kısmı tarafından yanlış mı anlaşılmıştır yoksa kabbala bu kitaplarda yazılı olmayan gizli bilgileri mi içermektedir? (Sadece müstahak olanların anlayabileceği bilgiler!)

saygılarımla...

sn.crazyphysics;
burada bahsedilen kitap Tevrat'tır başka bir deyişle Musa'nın Beş Kitabı'dır.Musevi Kutsal Kitabını oluşturan 39 kutsal metin mevcuttur bunların ilk beşi Tevrat diye bilinmektedir.Bunlar;
1.Tekvin
2.Çıkış
3.Levililer
4.Sayılar
5.Tesniye 'dir

Kabala nın kullandığı kaynaklar Tevrat la sınırlı değildir.Tevrat ın yanı sıra Zohar ve Yaratılışın Kitabı(İbrahim in yazdığı) da kaynak olarak kullanılmaktadır.

Kabala genellikle dört başlık altında sınıflandırılır;
Uygulamalı Kabala:Tılsım ve seremoni majisiyle ilgilenir
Dogmatik Kabala:Kabalacı yazını oluşturur
Sözel Kabala:Harflerin ve rakamların kullanılmasıyla ilgilenir
Yazılmamış Kabala:Sembol sistemlerinin Hayata Ağacı üzerinde  düzenlenme biçiminin doğru bilgisini oluşturur.

Bu açıdan inceliycek olur isek kabbalah bu kitaplarda yazılı olan ve olmayan gizli ve gizli olmayan öğretileri ve bilgileri içermektedir.İnsanlığın büyük bir kısmı bu bilgilerin sadece kısıtlı bir kısmını sahiplendiği için eksik bilgi bazı sapmalara yol açmıştır. (yaprağa takılı kalmaktan ağacı görememe sıkıntısı)

umarım sorularınıza yeterli bir cevap verebilmişimdir
saygılar

Mart 03, 2008, 11:58:22 ös
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn. tuana  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim,evet benim için yeterli...

ama hazır sizi bulmuşken  ;) bir soru daha sormak istiyorum...
Yanlış anlamadıysam (yanlışsam düzeltin lütfen) Kabala'nın grup ile çalışılması gerekiyor ve grup üyelerinin seviyesi aynı olması gerekiyor,peki bu kabala öğrenme süreci  içerisinde grupta değişiklik oluyor mu? yani gruptaki herkes aynı seviyede ilerleme katedebiliyor mu?
teşekkürler...
אלי

Mart 04, 2008, 12:16:08 öö
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn. tuana  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim,evet benim için yeterli...

ama hazır sizi bulmuşken  ;) bir soru daha sormak istiyorum...
Yanlış anlamadıysam (yanlışsam düzeltin lütfen) Kabala'nın grup ile çalışılması gerekiyor ve grup üyelerinin seviyesi aynı olması gerekiyor,peki bu kabala öğrenme süreci  içerisinde grupta değişiklik oluyor mu? yani gruptaki herkes aynı seviyede ilerleme katedebiliyor mu?
teşekkürler...

sn.crazyphysics;

daha rahat algılamanıza yardımcı olabilmek için sorularınıza topluca bi benzetmeyle cevap vermeyi daha uygun buldum ;

Her sonbahar, leylekler, sürüler halinde güneye doğru uçarlar. Karalar ve denizler aşacakları, çok uzun bir yolculuktur bu... 

Soğuk kuzey ülkelerinden çıkıp, güneydeki ılık Afrika’ya doğru göç ederler. Gelecek sonbaharda gökyüzüne bakarsanız, V şeklindeki sürüyü görebilirsiniz. 

İyi ama neden V şeklinde uçuyorlar? Bilim adamları bu sorunun cevabını buldu. Bir kuş kanat çırptığında, arkasında uçan kuşun uçuşunu kolaylaştıran bir momentum yaratır. İşte, tek başına bir kuşun asla kat edemeyeceği mesafeleri, V şeklindeki bir sürünün uçabilmesini mümkün kılan budur. 

Bir ilginç bulgu daha: Leyleklerden biri güçsüz düşecek ya da yaralanacak olur da sürüden geri kalırsa, başka iki leylek, hemen ona katılıp küçük bir V oluşturuyor. Böylelikle, yoldaşlarına yardım etmiş ve gücünü kazanana dek korumuş oluyorlar. Zayıf kuş yeniden uçabilecek güce gelmeden de sürüye dönmüyorlar.

Ortak bir amaca sahip insanlar, bir grup oluştururlarsa, hedefe daha kolay ve çabuk ulaşırlar. Her birey, diğerlerine yardım eder ve hep birlikte çok daha iyi ilerlerler. Bu yüzden, Kabalistler, her zaman grup içinde çalışmışlardır. 

Sevgi ve Işıkla

Mart 04, 2008, 12:24:40 öö
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn.tuana verdiğiniz örnek kesinlikle çok açıklayıcı,bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum...
ama bitmedi :( affınıza sığınarak!!!
internet üzerinden yayınlanan kabala dersleri bireysel olduğu için,kabala öğretisi değilde sadece yol gösterici olarak mı nitelendirmeliyiz? (veya amaç nedir?) ve şayet bilginiz varsa ilk dersleri nereden sağlayabiliriz?

teşekkürler...
אלי

Mart 04, 2008, 12:34:12 öö
Yanıtla #46
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn.tuana verdiğiniz örnek kesinlikle çok açıklayıcı,bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum...
ama bitmedi :( affınıza sığınarak!!!
internet üzerinden yayınlanan kabala dersleri bireysel olduğu için,kabala öğretisi değilde sadece yol gösterici olarak mı nitelendirmeliyiz? (veya amaç nedir?) ve şayet bilginiz varsa ilk dersleri nereden sağlayabiliriz?

teşekkürler...

internet üzerindeki kabala dersleri de kabala öğretisi içerisindedir.Diğer sorularınızı özelden cevaplıyorum
saygılar

Mart 04, 2008, 12:38:25 öö
Yanıtla #47
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çok teşekkür ediyorum sn.tuana şimdiye kadar vermiş olduğunuz ve gelecekte vereceğiniz bilgiler için...

saygılar...
אלי

Mart 04, 2008, 12:48:18 öö
Yanıtla #48
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çok teşekkür ediyorum sn.tuana şimdiye kadar vermiş olduğunuz ve gelecekte vereceğiniz bilgiler için...

saygılar...

kendi bilgim doğrultusunda yardımcı olmaya çalıştım,
verdiğim bilgiler benim algılayışımla sınırlıdır,yardımcı olabildiysem ne mutlu bana..
Sevgiler

Ekim 24, 2008, 02:53:59 öö
Yanıtla #49

Benim anladığım şu ki burada hiçbir bilgi verilmemiş sadece internet ortamının artık bizler için ünlü sitesi hermetics ve google den araştırma sonucu en kolay bulunan bir iki siteden bir iki kes yapıştır yapılmış gerisi kişisel sohbet olmuş soruyorum nerde bu konu başlığına uygun bir bilgi verecek kişi ve kişiler burada bu konuyu bilmeden geyik konusuna çeviren üyeler ile onları saf görüp bişeyler bildiğini yön göstereceğini iddia eden amatörler var.Tabiki herkesi kastetmiyorum ancak bu konuda kaç tane konu başlığı var ne yazıkki içinde bişey yok.

Saygılarımla.