Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Telmud'un içinden bazı hükümler  (Okunma sayısı 10511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 10, 2009, 06:51:53 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yahudilerin adab ve muamelat kitabı olan ve Tevrat’ın yorumundan oluşan 36 cildden müteşekkil “TELMUD” namındaki kitablarında geçen bazı hükümler ibret vericidir. Tafsili ise “Hakikat-ul Yehud” namındaki kitaba havale ediyorum.:

TELMUD’UN TA’LİMATINDAN

AKİDE CİHETİNDE BAZI HÜKÜMLERİ
1. Gündüz oniki (12) saattir. Allah bunun ilk üç saatinde oturur ve şeriatı mütalaa eder. İkinci üç saatinde hükmeder. Üçüncü üç saatinde alemi doyurur, mahlukatın rızıklarını verir. Son üç saatinde de oturur ve balıklarla oynar.

2. Allah haylazlıkdan, sinirlenmekten ve yalandan masum değildir.

3. Yahudilerin ruhları Allah’ın ruhundan gelir. Yahudi olmayanların ruhları ise pis ruhdandır.

4. Yahudiler müstesna olmak üzere insanlar erkeklerin nutfelerinden yaratılmıştır. Ecnebiler (Yahudi olmayanlar) hayvan suretinde yaratılmaları gerekirken, insan suretinde yaratılmışlardır ki yahudilere layıkıyla hizmet etsinler. Çünki Dünya yahudiler için yaratılmıştır.

5. Yahudiler, Allah indinde ekser meleklerden daha muteberdir.

6. Eğer yahudiler yaratılmasaydı toprağın bereketi yok olurdu ve ne yağmurlar ve ne de güneş yaratılırdı.

(Hakikat-ul Yehud, sahife-16)

Acaba bu ve bunlar gibi daha nice batıl itikadları olan bu yahudilerin, hakiki ehl-i kitab ve hakiki ehl-i tevhid olduğu nasıl söylenebilir?

YAHUDİ OLMAYAN İNSANLARA BAKIŞLARI

1. Ecnebiler (Yahudi olmayanlar) köpekler gibidir.

2. Yahudi dininden olmayan diğer insanlar sadece köpek de değildir, onlar hem de eşektirler.

3. Yahudi olmayanların evleri hayvanatın ahırlarıdır.

4. Bir yahudiye, ecnebilerden birini bir tehlikeden ve beladan kurtarmak haramdır.

5. Bir ecnebiyi yani yahudi olmayan birini öldüren bir yahudi, Firdevs cennetinde ebedi saadetle mükafatlandırılır.

(Hakikat-ul Yehud, sahife-17)

Yahudi olmayan insanlara bu tarzda nazar eden kimselerden dostluk beklemek ve onlarla dostluk yapmak ne kadar divanecedir, feteemmel!!!

TELMUD’UN MAL İLE ALAKALI BAZI HÜKÜMLERİ
1. Ecnebilerin (Yahudi olmayanların) kaybolan bir malını bulup, onlara geri veren bir yahudiyi Allah asla afvetmez.

2. İnsanlardan, yani yahudilerden birinin malını çalmak caiz değildir. Fakat yahudi dininden olmayanların malını çalmak caizdir.

3. Faiz, yahudiler arasında haramdır. Fakat yahudi haricindeki insanlardan faiz almak mübahdır.

4. Bir yahudi, evladlarını faize alıştırmak için onlara faizle borç vermelidir. Ta ki çocukları faizin tadını alsınlar da yahudi olmayanlar içinde bu faiz müessesesini işletsinler.

5. Yahudi olmayanların hayatı bile yahudilerin mülkü iken (yani onlar yahudilerin kölesi iken), o ecnebilerin malları nasıl yahudilerin olmaz? Yani onların malları hertürlü hilelerle alınabilir.

(Hakikat-ul Yehud, sahife-18)

TELMUD’UN AHİD VE MİSAKLARLA ALAKALI BAZI HÜKÜMLERİ

1. Yahudiler, ecnebilere verdiği sözden ve yaptıkları yeminden dönmelerinden dolayı mes’ul değildirler. Çünki yahudilerle hayvanlar (ecnebiler) arasında yemin olmaz.

2. Yahudiler için yalan yere şahidlik yapmak caizdir.

3. Ecnebileri (yahudi olmayanları) aldatmak mübahdır. Belki vacibdir.

4. Senin önüne bir yahudi ile bir ecnebi herhangi bir hususta davalı olarak gelirlerse, imkan bulduğunda o yahudiyi bu davada kazançlı çıkar.

(Hakikat-ul Yehud, sahife-19)

TELMUD’UN AHLAK CİHETİNDEKİ BAZI HÜKÜMLERİ
1. Gerek erkek, gerek kadın olsun, yahudi olmayan biriyle zina etmek mübahdır.

2. Bir kadının, başka bir kadınla zina eden kocasından şikayet etmeğe hakkı yoktur.

3. Kişinin karısıyla livata muamelesi yapması mübahdır. Çünki kadının, kocasına nisbeti; adamın kasabdan aldığı bir parça ete benzer. O adamın bu eti, ister pişmiş-ister çiğ olarak, canı nasıl isterse öyle yemeğe hakkı vardır.

(Hakikat-ul Yehud, sahife-19)

Acaba böyle inanç sahibi kimselere can, mal ve ahlak cihetinde emniyet edilebilir mi? Ve bu inançları hoşgörülebilir mi ve onlarla diyalog yapılabilir mi? Onların diğer insanlara karşı zahiri muameleleri, sadece onları aldatmak ve kendi emellerine hizmet ettirmek içindir.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 10, 2009, 09:30:18 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Telmud değil Talmud olacak bu yazımda da aynen boyledır..Ayrıca birde Talmud Yerusalmı vardır..
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2009, 09:36:28 ös Gönderen: Itzhak »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 10, 2009, 11:22:32 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sn Karahan,

Talmud sadece hahamlarin yazdigi commentary denilen bir kulliyattir. Ayrica bu yaziyi yazanin kasitli olarak Telmud adini tekerruren yazdigini ve Talmud'un degil 36 cildini tek bir cildini bile eline alip bakmadigini dusunuyorum. Esas olan Tevrat'tir ve ortodox olmayan bir cok yahudi Tevrat'daki 10 emiri esas alarak manevi ve ictimai hayatlarini idame ettirirler. Ayrica cimbizla birseyleri alacaksak, Kuran'-i Kerim'de de onlari buldugun yerde oldureceksin gibi ayetlere rastlamak mumkun. Yani kutsal text'leri ele alirken onlari bir butun olarak okuyup yorumlamak akl-i selim insanlar icin daha elverislidir.

« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2009, 11:26:45 ös Gönderen: Isis »

Mayıs 11, 2009, 09:36:28 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Talmud olarak yazıldığını bende biliyorum.Zaten benim yazım olmadığı için benimde fikrim değil.Ama muhteviyat olarak ben bu tip yazıları Kabala'dada gördüm.Bu kitapların Yahudi hahamlara ait olmadığınıda biliyorum.Öncelikli amacım bu yazılan maddeleri yazan adam yanlı dahi yazmış olsa bu maddeler talmud ve tora'da varmı önemli olanı bu.Neticede yahudiler ATevrata önem veriyor derken bu öğretileri es geçmeyen Radikal Yahudiler var.Belliki bu fikirler uygulamalarına yansıyor.Amacım burda bunu tartışmak bu fikirlerin aklanacak yeri varsa bir nebze olsun gönlümüzde aklanması.Asla bu iş kitap kavgası değildir yazan'da ,yorum yapanda bunu göz önüne alsın.Burdaki ifadeler çok aşağılayıcı kabul etmem mümkün değil.Bazı forumlarda şu soru var neden yahudilerden nefret ediliyor bu yazı doğru ise belkide en iyi cevap olabilir.Esenkalın.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 11, 2009, 09:38:07 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Düzeltme

Yahudi hahamlara ait olmadığınıda biliyorum.

Yahudi hahamlara ait olduğunu biliyorum.

olacaktı.

EDMUND BURKE

Mayıs 11, 2009, 10:54:04 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın Karahan
Bu tip yazıları kabala'da gördüğünüzü belirtmişsiniz.
Mümkünse 'Kabala' da nerede gördüğünüzü biraz açmanızı rica ederim.
Sayın Isis e de bir sorum olacaktı.
Hahamların yazdığı külliyatın 'kutsal' olması durumunu biraz açabilir misiniz?

Yahudilerden nefretin sebebinin alıntı yaptığınız öğretinin olabileceğini söylüyorsunuz.
Üzüntüm o ki sevmek için ayıklanmış metinler hiçbiryerde yok.
Hep sevmemek için ayıklanmış.

Bir başka arkadaşım da şimdi Kuran'ın ayıklama cümlelerine girecektir.
Talmud un 36 ciltinden (yeni öğrendim bunu)çıkan bu 1-2 sayfa gibi.
Hem de bak bu 'Allah' sözü diyerek.
Ama her din ve toplumda ayıklanmış kısımların peşinden gitmek isteyen kişiler vardır.
Ben aşırı uç müslüman çok gördüm ama bunlara inanan yahudi hiç görmedim daha.
Yok değildir tabi ki vardır.
Sanırım büyüteç i bu kişilerden çekip ortak noktalara bakmalıyız ki büyük bir anlaşma süreci başlasın.

Acaba neden yahudilerden nefret ediyorum diye düşünen bir zihin arayarak
Talmud veya başka metinlere düşüncelere ulaşabilir.
Ancak Yahudiler den nefretin sebebi bu metinlerden çok nefret edenin içindeki sevgisizliktir.

Nefret edenin nefreti Talmud'u okumasından önce başlamıştır.
Talmud ise nefretine kaynak gösterecek güzel bir bahane olur ancak.
Kendi kutsal kitabını anlamadan yıllarca okuyan bir toplum Talmud un
ne kadarını okumuştur?

Ama muhteviyat olarak ben bu tip yazıları Kabala'dada gördüm.Neticede yahudiler ATevrata önem veriyor derken bu öğretileri es geçmeyen Radikal Yahudiler var.Bazı forumlarda şu soru var neden yahudilerden nefret ediliyor bu yazı doğru ise belkide en iyi cevap olabilir.

Mayıs 11, 2009, 11:16:58 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sevgili Özkan

okuduğum yazıyı nerde olduğunu hatırlayamadım ama forumumuzda bir benzeri var Kaan isimli arkadaşın yazısı.

nsan bir sürü arzudan ibarettir. Kabalada insanın yapısı 613 parçaya ayrılır, 613 arzu ve + 7 ek arzu toplam 620. İçimizde Yaratan’ın arzularına yakın olan arzular ve O’na uzak olan arzular vardır. Uzak olan arzular kendisi için isteyen arzulardır.

Kabalada arzuları 5 kategoriye ayırmak mümkün: Kafatası, gözler, kulak, burun, ağız.

Keter = Kafa Tası, Hohma = Gözler, Bina = Kulak, Tiferet = Burun, Malkut = Ağız.

Hatırlatılması gereken şey bu tanımların bizim dünyamızdan imajlara benzetilip ruhani bir güç gibi görülmemesi gerektiğidir. Bu tanımlar içimizde hissedilmeli, içimizde ne anlama geldiğini hissetmeliyiz. Zamanla bu tanımlar içimizde bazı hisler uyandıracak, tıpkı tanıdığınız bir insandan size bahsedersem bazı hisler uyandıracağı gibi.

* Yahudi olmayan birisinin Kabala ile uğraşması saçmalık olur çünkü hiç bir şey anlayamayacaktır.

Özgecil karaktere sahip arzulara ve bu şekilde işlev gören arzulara İsrael denir Yashar-El (direkt Yaratan’a kelimelerinden türemiştir), kaynağa doğru yönelmiş, Yaratan’a. Kendisi için isteyen arzulara diğer ülkeler denir. Tekrar altını çizerek hatırlatmalıyız ki bu tanımlar sadece ruhani terimler ve kesinlikle ırk – din – fiziksel toprak parçası bir ülke olarak algılanmamalıdır.

Kabala sadece bu dünyadan örneklerle ruhani âlemleri anlatır.

Tüm realiteden bahsettiğimiz için bu arzular kişinin içinde var olduğu gibi tüm bütünlüğün içinde de mevcut – Baal HaSulam Zohar Kitabının sonunda yazdığı gibi.

“…bütünlük tüm detaylar ortaya çıktıktan sonra detayların kalitesine göre gösterilecek. Kişinin yaptığı kendi değeri doğrultusunda, bu kafaları fazla karıştırmamalı, tek kişi davranışlarıyla tüm dünyayı yücelte de bilir alçalta da. Bu kanun çiğnenemez – kişi ve bütünlük aynı parçadır, tıpkı iki su damlasının aynı olduğu gibi

(65) “Bilmelisiniz ki İsrael denilen dünyada hem iç hem de dış mevcuttur. İç kısımda İsrael dış kısımda da diğer 70 ülke vardır. Dolayısıyla İsrael’de iç ve dış bulunmaktadır ve diğer ülkelerde de iç (haktan olanlar) ve dış (kaba ruh olanlar) bulunmaktadır. İsrael halkında ki iç ve dış, Kabala’nın içindekileri algılayan ve gizemini anlayabilenler olup dış olanlar – kendilerini sadece pratik olan yüzeysel hareketlere verenlerdir.

İçinde İsrael olan her insanda bir iç kısım bulunmaktadır, buna İsrael’in özü denir – kalpteki o gizli nokta. Dış kısmı da içinde mevcut olan diğer ülkelerdir – yani esas vücudu. İçinde olan diğer ülkelerin yapısı bile kendisine yabancıdır çünkü içine olan bağlılığıyla diğer ülkelerin, İsrael’in yapısına sarılan haktan yana olan halkına benzerler.”

66) “İsrael’den olan içindeki İsrael’e saygı duyar ve onu diğer ülkelerin arzularından üstün tutar ve yüceltir. Dolayısıyla tüm çabasını ruhunu yüceltmek için kullanır ve az bir çabasını diğer ülkelerin hayatını sürdürebilmesi için verir – yani vücudunun ihtiyaçlarını giderir. Böylelikle hareketleriyle tüm dünyasının içinde ve dışında, İsrael denilen kişiler kendi bütünlüklerini daha da yüceltirler, buna şahit olan diğer ülke halkları da İsrael’in değerini anlarlar.

Ve eğer bunun tersi olursa, İsrael’in tek bir insanı dışına içinden daha fazla önem verir ve dışını yüceltirse, giderek daha da alçalır – ve hem tüm İsrael’in hem de tüm dünyanın inişine neden olur. Diğer ülkelerin İsrael’i ayaklarının altına almasına neden olur ve diğer ülkelerin İsrael’in üzerine çıkmalarını sağlar.”

Kök ve dalların yasasına göre, gerçeğimizde de İsrael ve diğer ülkeler var. İsrael ışığı alıp diğer ülkelere dağıtmak zorunda, bu yüzden kalbinde İsrael olan insanların bu görevi almaları gerekmektedir. Geçmişe bakarsak ve İsrael’in doğuşunu incelersek, Hz İbrahim’in çadırına üst dünyaları edinmek isteyen insanları topladığını ve bu insanlardan bir kabalist grup oluşturduğunu biliyoruz – bunlara Yahudi (Yehud kelimesinden gelen Yaratan’la bütünleşen ya da Laavor kelimesinden gelen İbrani (öteki tarafa geçen) adı verildi.

Tıpkı normal hayatımızda eksikliğimizi gidermek için çaba sarf ediyorsak, içinde İsrael olan kişiler de hayatın acı baskısına maruz kalır ve içlerinde bir eksikliğin olduğu hissiyle yanarlar. Bu dünyada bunun yansıması fiziksel olarak Yahudi dininden olanlara yansımaktadır ve fiziksel İsrael ülkesi de barış görmemektedir. Bu yüzden Yahudilere karşı olan genel nefret bu dünyada ruh âleminden yansır.
Bu yüzden dünyadaki tüm kötülükler kalbinde İsrael olan insanların görevlerini yerine getirmemesinden kaynaklanıyor. Dünyadaki terör, açlık, savaşlar vs hepsi bu insanların kendilerini düzeltmeyi üstlenmediği için. Bu yüzden kitaplarımızda da yazar, Dünya’nın tüm derdi İsrael yüzünden.

Eğer tavrımızı değiştirirsek tüm dünyayı yüceltiriz ve tüm insanlardan destek görürüz. Kitaplarımızda da yazdığı gibi tüm halklar İsrael’i omuzlarında kutsal tapınağa taşıyacak – kutsal tapınak = Malkut = tümüyle özgecil ve düzeltilmiş, kutsal = ruhani, ayrılmış.

Kabalist Prof. Michael Laitman’ın bir röportajından:

“Kendi kaderini ve tüm dünyayı yönlendirebilmek için Yahudi olmak gerekir – yani öteki tarafa geçmiş olmak. Yahudiler bir ulus değildir, ruhani âleme geçmenin yani Yahudi olmanın metodunu öğrenmiş bir grup insandır – bu dünyadan diğer âleme geçmenin yolunu bilenler. Dolayısıyla Yahudi ırkı diye bir ırk bulunmamaktadır çünkü böyle bir ırk başlangıçta bile hiç olmamıştı.

İbrahim Kabala metodunu almadan önce – Tevrat – bu grup insan bir avuç çöl insanıydı tıpkı Mezopotamya bölgesinde yaşayan bir sürü diğer insan gibi. Yahudi'yle diğer bir insanın arasındaki fark insanın yaratılışının amacını öğrenmesidir, dolayısıyla bunu tüm insanlara gösterme sorumluluğunu üzerine almış olur. Bu sorumluluğu yerine getirmediği sürece tüm dünyayı kötülük götürür.

- Yeudi-Yahudi; "teşekkür etmek" ve aynı zamanda "kabul etmek" anlamına gelir.

Mısır’dan çıktıktan ve İsrael topraklarına ulaştıktan sonra, 1. ve 2. tapınak dönemleri dahil olmak üzere bir çok Yahudi yüksek bir ruhani seviyedeydi (Mısır kabalist kitaplarda egoizmi temsil eder ve Yahudi daha önce belirttiğimiz gibi öteki tarafa geçmiş olan insana denir. Bu yüzden fiziksel ülke ve fiziksel din mezhebinden olan insanlarla karıştırmayın).

O dönemde kabalistler eski dünyaları koruyabilmek ve bu dönemlerdeki düşüşü durdurabilmek için duruma müdahale ettiler. Bu dönemde insanın egosu daha yeterince gelişmediği için hala Yaratan’ın seviyesine ulaşmak gibi bir arzu henüz insanda belirmemişti. İkinci tapınağın yok oluşundan sonra ise Yahudilerin görevi dünyaya yayılıp diğer insanlarla kaynaşmaktı. Bu yüzden kabalistler bu devirde dünyanın her köşesinden, dininden ve ırkından gelebilir. Bu karışma safhasında ve reenkarnasyonların oluşmasıyla Reşimot denilen ruhani hafıza bu dünyanın hayvansal arzularından, “Adem” seviyesi olan Reşimot'a doğru geliştirilmiş oldu – insanın kaderini algılayabilme seviyesine, ruhani hayata ve gerçeğin yönetimini anlayabilme seviyesine gelinmeye başlandı.

Peygamberler bizim zamanımızla ilgili özellikle şöyle derler: sizler özel ve kutsal bir ulus olacaksınız ve diğer ülkelere ışığı taşıyacaksınız. Bu durumdan kendimizi öğrenmemiz lazım ve diğer insanlara kendilerini öğrenmeleri için Kabalayı öğretmemiz lazım ki ruhları gelişsin ve üst dünyaları ve Yaratan’ı hissedebilsinler.

Bu yazıda bir kavmi yücelten ve koruyan ifadeler görebilirsiniz.Belkide kabala-talmud ve torayı bir bitün olarak algılamak lazımdır bilemiyorum.benim burda ilgilendiğim ifadeler.Bu çok önemli tartışılması gereken bir konu bence insanların aşağılıklığıyla ilgili söylemler var yine tekrar ediyorum bunu bir din kitabı savaşına döndürmeden sadece bu çerçevede sınırlı tartışalım.teşekkürler

EDMUND BURKE

Ekim 21, 2017, 07:04:15 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

raşimod araştırırken geldim, yahudi dininden değilim ve talmud yanlış anlaşılmış. bildiklerimi paylaşayım.
talmud bu dünya ile değil üst dünyalarla ilgilidir. bu dünyadan fiziksel hiçbirşey yoktur.

Alıntı
3. Yahudilerin ruhları Allah’ın ruhundan gelir. Yahudi olmayanların ruhları ise pis ruhdandır.
Tanrının özgecil sıfatlarını edinenler aynı ruhtan gibi olur form eşitliğine gelir. pis ruh egosuyla tanrıya zıt formdaki ruhlardır.

Alıntı
1. Ecnebiler (Yahudi olmayanlar) köpekler gibidir.

Alıntı
2. Yahudi dininden olmayan diğer insanlar sadece köpek de değildir, onlar hem de eşektirler.

Yahudi aklın ötesine yükselene denir geleneksel yüzeysel algılayıştaki gibi doğuştan edinilmez bilinen dinle alakası yoktur. köpek/hayvansal doğası.
Onların eşek oluşu / iğneli sopayla idare edilen eşeğe benzetme. bencilce / ödül ve ceza ile yönlendirilmeleridir. Özgür iradeden yoksundurlar.

Alıntı
4. Bir yahudiye, ecnebilerden birini bir tehlikeden ve beladan kurtarmak haramdır.
Çünkü her ama her şey yaradanın iradesiyle olmaktadır. Fakat bunu görüp algılayanlar ve görüp algılayamayanlar vardır. dostunu korumasıda ışığın yolunda tutmakla ilgili olabilir. zaten tek yapılabilecek özgür irade sahası budur.

Alıntı
Yahudi olmayan insanlara bu tarzda nazar eden kimselerden dostluk beklemek ve onlarla dostluk yapmak ne kadar divanecedir, feteemmel!!!
İnsan sıfatını kazanmış biri Hayvan doğasıyla yaşayanlarla nasıl ve ne kadar dostluk edebilir. Çevresi farklıdır. Kişi çevrenin malıdır.

diğerlerini orjinal kelime kökenlerini bilip ana dile hakim olanlara bırakıyorum. ben anlamadım.
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2017, 07:14:23 ös Gönderen: tomars »

Ekim 21, 2017, 10:33:31 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Aranızda gerçek Talmud'u okuyan varmı ?

Ekim 21, 2017, 10:35:24 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bu yazı nereden alıntı yapıldı bilmiyorum fakat yazan kişinin zeka ve bilgi seviyesi çok düşük .