Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din Tartismalari  (Okunma sayısı 46270 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 25, 2007, 06:31:56 ös
Yanıtla #130
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn.Itzhak ve nietzsche,

Nirengi noktasını atlamak kaydıyla kesinlikle katılıyorum.

"Fanatizm" etrafında tartıştığınız sürece dini tartışmalar hiç bir şey katmaz.

Eğer açıkyüreklilikle bir diğer dinin / mezhebin (vs...) mensubunu dinlerseniz muhakkak ki her tartışma gibi katacağı çok şey vardır.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Temmuz 25, 2007, 06:37:25 ös
Yanıtla #131
  • Ziyaretçi

Sn.Itzhak ve nietzsche,

Nirengi noktasını atlamak kaydıyla kesinlikle katılıyorum.

"Fanatizm" etrafında tartıştığınız sürece dini tartışmalar hiç bir şey katmaz.

Eğer açıkyüreklilikle bir diğer dinin / mezhebin (vs...) mensubunu dinlerseniz muhakkak ki her tartışma gibi katacağı çok şey vardır.

Saygılarımla,
Katiliyorum...
Gerci FANATIK olup da mantikli olan insanlarla da tartistiginiz zaman birseyler ogrenebiliyor, degisik bir bakis acisi gorebiliyorsunuz. Bu size baska bir perspektif kazandiriyor. Hele ki sohbet ettiginiz kisi konusu uzerinde bilgili ise. Fanatik demek (her zaman icin) cahil demek degildir ;)

Temmuz 25, 2007, 06:50:33 ös
Yanıtla #132
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Aslında Sayın SublimePrince  size şu açıdan katılamıyorum;

Bir fanatik her zaman için kendi görüşünün üstünlüğünü kabullenmiş olacak, karşısındakini hiç bir zaman için dinlemeyecektir. Duydukları sadece kendi duymak istedikleri olacak, duymak istemediklerini ise zihin süzgecinden hiç bir zaman için geçirmeyecektir.

Bu açıdan, bir fanatiğin mantıklı bir insanla (karşıt görüşlerle) tartışması ancak kendi bilgisini pekiştirmesi olarak görmesi ile sonuçlanacaktır diye düşünmekteyim.

Sevgiyle,
Tempus fugit...

Temmuz 25, 2007, 06:53:49 ös
Yanıtla #133
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Aslında Sayın SublimePrince  size şu açıdan katılamıyorum;

Bir fanatik her zaman için kendi görüşünün üstünlüğünü kabullenmiş olacak, karşısındakini hiç bir zaman için dinlemeyecektir.

Bu taassub olur yanı koru korune ınanma.......Son mesajımdır....
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Temmuz 25, 2007, 06:58:08 ös
Yanıtla #134
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Örneklemek gerekirse,

Bir fundammentalist asla ve asla doğru olanın karşısındakinin dini inancı olduğu fikrini aklından geçirmeyecektir. Doğuştan (ailesinden gelen özelliklerden) inandığı din, onun için tek doğrudur. Üstün olan, sadece bu dindir.

Bu açıdan, sorgulamadan belli bir dine, sırf belirli bir coğrafyada doğmuş olmaktan ötürü inananları samimi bulmuyorum.

Belirtmem lazım ki bu kişiler de muhakkak kendi dinlerine, samimi bir şekilde inanıyor, bunun gereklerlerini yerine getiriyorlardır.  Bu onların inandıkları Tanrı / Tanrıça ya da Yaratıcı ile kendi aralarındadır. Samimi bulmadığım bu kısım değil, karşısındakine bakış açılarıdır.

Dini bir tartışmada, sırf kendi dininden başka bir dine inanıyor diye (hatta semavi diye tabir edilen dinler için toparlarsak - biraz monist bir yaklaşım olacak ama-  tek bir yaratıcıya farklı şekilde inanıyor diye) aşağılayarak yaklaşan, karşısındakinin dinini yok sayan, komik vs... tanımlar ile dalga geçen ve hatta yaşam hakkını elinden alabilen insanların diğer insanlara yaklaşımıdır benim samimi bulmadığım.

100 metre öte mahallede doğsa o dinin fanatik bir militanı olacakken, 100 metre bu tarafta doğup, bu dinin fanatiği kesilen, ömr-ü hayatı boyunca inançlarını hiç sorgulamamış, inancını bu sorgulama ile pekiştirmemiş olanlara.

Umarım anlatabilmişimdir.
Tempus fugit...

Temmuz 25, 2007, 07:01:05 ös
Yanıtla #135
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Bu taassub olur yanı koru korune ınanma.......Son mesajımdır....

kesinlikle katılıyorum. Dini fanatizm olarak adlandırdığım aslında varolan bir tanım dahilinde taassuptur. Fanatik yerine "Mutaassıb" da diyebilirsiniz.
Tempus fugit...

Temmuz 25, 2007, 08:39:39 ös
Yanıtla #136
  • Aktif Uye

konu bütünlüğü dagaldıktan ve amaç sadece aynı seyi yinelemek ten ibaraet oldugu zaman söze ispanyolvari bir sakilde üstünden 24 saat süre geçmesine ragmen katılmak beni kasarıyor ama .Sevil hanımın biraz  teajik ve garip ( ki galiba diğer arkadaslar alısmıs  bu hallerine) ayrılısından önce soruyu bu konuda ki fikrimi merak ettiği üzre sorması beni bu yazıya mecbur kıldı..herneyse. lafa nerden daldın!! kanaatlerine önceden yanıt verdiğime göre ....
      İnsanın yaradılısı konusundaki fikrimin insan oglunun sadece kendisiiçin bir amaca yönelik yaratıldıgı oldugunu söyleyebilirim .yaradılıs ancak yaratan ve yaradılan arasında bir münasebettir ve bu neden le amacı ancak bu iki seye hizmet eder.tanrının mükemmeliyeti ve kususrsuzlugu tartısılmayacagına göre amac sadece insanın varlıgını geliştirmesi üzredir .var olmanın amacı var edilenin gelişimi ve diğer yaratılanlardan üstün olusu amacına hizmeteder.yaratılıs bir sonuctur ve tanrının ol emri öncesindeki hedefidir. yaradılıs asaması sona erdiğinde ise hedef gelişim oluverir ve insan tanrının bu yeni hedefine dogru yol alır. basarısı ne olur bilinmez ama kuran üzre bilinen sudurki evren ve dahilindeki insan gene bir insan olan mukaddes emaetçinin ve yanında yada karsısında olanların yuzu suyuhürmetine yaradılmıstır.onun içindir ki insanın yaradılısının tek gayesi gene insanın gelişimidir .tanrının yaratmaktaki amacı geliştirmektir fakat geliştirmekteki amcı nedir .bu amacın amacıdır ve bu soruya geçildiginde .gelişim hedef olmaktan çıkar ve hedef nihayi son oluverir .ölüm üzerine bilinmez belki ama bu hedefler ve amaclar  sürekli deişerek yol alır gider. ölüm sonrası henüz yasanmamıs oldugu için bu durum üzerine bir amaç hedef mukayesesi yapmak yanlıstır. bu amaç hedef zincirinin ölümden sonraki ilerisi elbette var dır .fakat bu henüz yasanmamıs olan ilerisi felsefenin degil kuantum mekaniginin .4.boyut  kısmı içerisine girer.bu konu olay akıslarının zaman içerisinde mekanların yerlerini deiştirmesi üzerine çıkan sorun üzerine dalga fizigi adı altında bildik yer bulmaya yarayan x,y,z, kordinat düzlemlerine zaman kavramının eklenmesi ile olusan karmasık bir konudur....  bu neden le bana sorarsanız ölümden sonraki amaç hedef kısmını düşünmek bize bahş edilenin kavrayamayacagı bir durumdur.yaratılmanın şu anki amcı ise gelişmektir .bu gayet açık bir durumdur.....saygılarımla
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Aralık 27, 2008, 12:06:56 öö
Yanıtla #137
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

darwin ve evrim:) Gerçektende ciddiye alınacak bir adam değil!!!
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Aralık 27, 2008, 12:57:33 ös
Yanıtla #138

Bence yanılıyorsunuz. Ama her halukarda bu Sizin Fikrinizdir. Saygı duymaktan başka herhangi bir şey yapmam mümkün değil. Ancak bana göre ise tam tersi :)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 22, 2009, 12:53:44 öö
Yanıtla #139
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet şimdi sıra kendine çok güvenen ve İslami bilgileri çok olan bir kişiyle din konusunda tartışma yapmak istiyorum_
Bakalım gerçek ve doğru din nasıl olur onu anlayalım???
En kısa sürede görüşmek dileğiyle!!!
SAYGILARIMLA_

Bana sorabilirsiniz, buna islam,hristiyanlık ve yahudilikte dahildir.Gerçek din diye birşey yoktur.