Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye’de bir Hindu veya Budist, Mason olmak isterse?  (Okunma sayısı 38260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 04, 2019, 11:36:49 öö
Yanıtla #30

...
Mesela aklıma bir başka soru geldi. Anglosakson Masonluğunda her derecede belli bir İncil'in belli bir bapı açılır. Bu baplar bellidir. Kimisi 'rastgele bir sayfa açıveriyoruz işte!" dese de, bugün internette bile var işaret etmiş olduğum bilgi... Derecenin anlatısı ile ilgili.
...

Bu bilgi eğer doğruysa HKEMBL’nin en önem verdiği kutsal kitap Eski Ahit ve Yuhanna’nın vahiyleri mi?
Yani asıl kâbul ettikleri kutsal kitap bu?.  “HKEMBL aslında bir nevi anglikan kilisesi’nin anlayışının devamıdır” diyebilir miyiz sayın ANARCHOSA?

Sevgiler.

Hayır tabi ki...
Sayın Caliper'in cevabı HKEMBL için mevcut durumu açıklamaktadır.

Evet şimdi gördüm. Sayın Caliper açıklamış gerçekten. Yanlış anladığım için özür dilerim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 04, 2019, 11:37:08 öö
Yanıtla #31
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

...
Mesela aklıma bir başka soru geldi. Anglosakson Masonluğunda her derecede belli bir İncil'in belli bir bapı açılır. Bu baplar bellidir. Kimisi 'rastgele bir sayfa açıveriyoruz işte!" dese de, bugün internette bile var işaret etmiş olduğum bilgi... Derecenin anlatısı ile ilgili.
...

Bu bilgi eğer doğruysa HKEMBL’nin en önem verdiği kutsal kitap Eski Ahit ve Yuhanna’nın vahiyleri mi?
Yani asıl kâbul ettikleri kutsal kitap bu?.  “HKEMBL aslında bir nevi anglikan kilisesi’nin anlayışının devamıdır” diyebilir miyiz sayın ANARCHOSA?

Sevgiler.

HKEMBL'da böyle bir uygulama yoktur.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 04, 2019, 11:38:18 öö
Yanıtla #32

...
...

Sevgiler.

HKEMBL'da böyle bir uygulama yoktur.

Yazınızı gördüm. Doğruyu öğrenmiş oldum.

Sevgiler sayın Caliper.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 04, 2019, 12:06:57 ös
Yanıtla #33
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Acaba şu konuyu bu başlık altında mı devam ettirmeli, yoksa bu ayrı bir başlık konusu mu olmalı?

Nitekim buradaki başlık Türkiye'de bir Hindu veya Budist fakat yapılan tartışmalar bambaşka.

Benim de getireceğim konu şöyle bir şeydi: Musevîlerin kutsal kitabı var da Yahudilerin yok.

Elbette bu bambaşka açılımları, tanımlar yapılmasını falan da gerektiriyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 04, 2019, 12:31:05 ös
Yanıtla #34

Acaba şu konuyu bu başlık altında mı devam ettirmeli, yoksa bu ayrı bir başlık konusu mu olmalı?

Nitekim buradaki başlık Türkiye'de bir Hindu veya Budist fakat yapılan tartışmalar bambaşka.

Benim de getireceğim konu şöyle bir şeydi: Musevîlerin kutsal kitabı var da Yahudilerin yok.

Elbette bu bambaşka açılımları, tanımlar yapılmasını falan da gerektiriyor.

Ne demek istediğinizi merak ettim açıkçası. Detaylı bilgilendirme gelirse okumak isterim. Buradan olmaz derseniz kişisel ileti ile de bunu öğrenmeye talibim.

Sevgiler ADAM.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 04, 2019, 01:03:26 ös
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Çok basit...

Her Musevî Yahudi değildir. İsteyen Musevî olabilir ama Yahudi olamaz.

Her Yahudi aynı zamanda Musevîdir ama aile konusunu bir yana bırakalım, inanç ve gelenek (şeriat) o kadarla bitmez. Ondan çok daha önemli bir kitap vardır: Talmud.

Hani Tevrat'tan söz edilir ya... Yaahudiler için o gerekli ama o kadar da çok önemli değildir. Tevrat asıl Hıristiyanlar için önemlidir Eski Ahit niteliğiyle.

Şu halde, masonlar "Biz locamızda kürsünün üzerine her inançlının" kutsal kitabını koyarız." derlerse, bu konu biraz sorunludur çünkü bir Yahudi mason için kutsal kitap söz konusu olunca o Tevrat ile bitemez.

Dedim ya, bu konu aslında bu başlığa sığmaz.

Eylül 04, 2019, 01:09:57 ös
Yanıtla #36

Çok basit...

Her Musevî Yahudi değildir. İsteyen Musevî olabilir ama Yahudi olamaz.

Her Yahudi aynı zamanda Musevîdir ama aile konusunu bir yana bırakalım, inanç ve gelenek (şeriat) o kadarla bitmez. Ondan çok daha önemli bir kitap vardır: Talmud.

Hani Tevrat'tan söz edilir ya... Yaahudiler için o gerekli ama o kadar da çok önemli değildir. Tevrat asıl Hıristiyanlar için önemlidir Eski Ahit niteliğiyle.

Şu halde, masonlar "Biz locamızda kürsünün üzerine her inançlının" kutsal kitabını koyarız." derlerse, bu konu biraz sorunludur çünkü bir Yahudi mason için kutsal kitap söz konusu olunca o Tevrat ile bitemez.

Dedim ya, bu konu aslında bu başlığa sığmaz.

Anladım. Teşekkürler sayın ADAM.

Aklımda aslında çok temel bir isimlendirme sorunsalı da var ama umarım HKEMBL üyeleri yanlış anlamaz. Sadece kendi içimde ikilemde kaldım, bu ikilem hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bir loca ve ya mason hem hür hem de kâbul edilmiş nasıl olabilir? Bu çok temel bir ikilem benim gözümde.

Cevaplarsanız çok sevinirim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 04, 2019, 01:24:29 ös
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Güzel bir konu. Yanıt/açıklama verilebilir. Hem çok yönlü. çünkü bunun bir de eski ya da antik olanı var.

Yeni bir başlık açılırsa, orada görüşülmesi uygun olur.

Eylül 04, 2019, 01:37:23 ös
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yahudi yada Musevi elbette farklıdır lakin masonluk icinneden farkli olsunki?

Aslen kitap tevrattir masonluk ona bakar.Talmud dini bir metin değildir.Hahamlarin uyduruk yorumlaridir bana göre.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 05, 2019, 01:05:51 ös
Yanıtla #39
  • Aktif Uye

Eski konuları okumak ne keyifli oldu. Hafizamız tazelendi. Teşekkür ederim sayın Adam...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...