Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Burjuva oyuncakları : Ezoterizm-kabala-reenkarnasyon  (Okunma sayısı 39059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 24, 2008, 03:03:11 öö
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

hayır. bilgi alışverişi elbette var. ama ben nedense mantıklı birşey göremiyorum? neye kulp uydurmuşum? madem konuşmak varsa sebepleri de belirleyelim değil mi? benim düşüncelerim zaten açık.
   dua için ben yine diyorum getirisi yok diye. ama bir sorucam size, inanan insanla inanmayan insan arasında bir fark var,bunu kabul ediyosunuz. ama ben zaten yazımda da bunu anlatmak istemiştim değil mi? inanmayan insanı dışlayıp onu 2. insan/kul muamelesi verirse eğer tevhidin tanrısı bunda bir ayrımcılık olması doğal. ve gerekli önlem alınması inanmayanlar tarafından..birde bir şey sorucam,ben hiçbirşey yapmadığımda dua ettim diyelim,kabul olur mu? olmaz.. veya çok inançlı biri dua ettiğinde ve ettiği şeyde hiçbir eylem göstermediğinde? olmaz evet.duaların peki ne gücü kalıyor? güçlü olan zaten o istediğini hemen almaz mı iş hayatında? veya iş hayatı dışında o devasal iradesiyle üstesinden gelemez mi zorlukların? ee dua nerde?  birde bir şey sorcam,majinin islamla alakası ne? seninkiler onu yasakladı,çünkü iyi oynatıyordu bazı şeyler onları. yerinden dev depremler gibi.  o tevhidin tanrısına inanmayıp ezoterizm ile uğraşanların hangisi başarız kalmış? islamı tek yol olarak mı gösteriyosun yani bu seferde?
   Şimdi şu son paragrafa gelicek olursak. o tarz kitaplar elbette olucaktır. ama ben onlaro değil,başka layemutları okurum ben... insanlık ne yapcağını şaşırmış...:) zekadaki depremler... bu gece burda şunu istiyorum. mucize değil,dua değil,iyilik veya kötülük değil. biz bunu konuşcaz, 'neden' yarattın? bana nedenini söyliceksin... kutsal kitap indirmek zor mu tanrı için? eee  zaten bu kutsal kitaplar,bu dünya evren onun hırsıyla yaratılmadı mı? evet. buraya kadar zaten hemfikiriz. bana bu cevapta nedenini söylicektiniz. yoksa bende size örnek veririm. ne var ki örnek vermede. kutsal metinlerden bahsediyosanız ben bizzat alevi veririm en büyük örnek olarak.

Ağustos 24, 2008, 03:22:15 öö
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

İnanmayanlara farklı davranıo ayrımcılık yapıyo tevhid'in tanrısı diyorsun.hayır ayrımcılık yapmıyor gelin tevhidde birleşin ben de istediklerinizi vereyim diyor.İstediğini alabilmen için sana sunulan bir yol varsa o yolda gitmek mantıklı olandır islam'ı geç Tanrı'dan bahsediyorum.demişsin ki devasal iradeyle zorlukların üstesinden gelemez mi zorlukların? o devasal iradeyi veren de inanç zaten ve pekiinançsız biri de aynı başarıları elde etmiş olsun ama Tnrı diyor ki kendinde bu güç olmayada bilir bana gel ben sana istediğini vericem diyor olay çok açık.O zaman ortaya şu çıkıyor inançsız biri de aynı başarıları kazanabiliyor ve istediğini alabiliyorsa neden inanç?Burada da şu açıklamayı yaparım genelde kişisel gelişim başarı kitapları ve çok iyi yerlere gelmiş istediğini almış insanlar inançlıdırlar inançsız insanlardan da varsa azdır.Bunlara yine Tanrı verir istediğini ama bu bir deneydir.Senden bu başarıyı sorgulamanı ister acaba herşey benimle mi ilgiliydi benim kontrolüm dışında gelişen irşey olmadı mı ki çoğu insan da bu şekilde bu sorgulamayla inançlı hale gelmiştir.

Bu arada daha önce Tanrı için daha önce kendini tatmin etmek istediğini ima ettin ve şimdi de Tanrı'nın hırsıyla evrenin yaratıldığından bahsediyorsun...Bizim anladığımız ölçüde Tanrı;insani sıfatlardan münezzehtir.Bunun dışında Tanrı'nın evreni yaratma insanı yaratma gibi yaratılarının nedenini sorgulamak evrendeki en zor iştir fikir yürütürüz ama Tanrı'nın bu muhteşem yaratısının yanında insan beyninin ürettiği fikirler çok sınırlı kalacaktır.Bunlara cevap verebilecek evsafta olsaydık insanüstü olurduk zaten merak etmeyin.

Ağustos 24, 2008, 04:13:54 öö
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yahu nasıl ayrımcılık yok. ayrımcılık var. ama aklına gelenlerden olmasın hadi. sonuçta iyiliğin ve güzelliğin yanına ayrımcılık olmaz,yakışık durmaz sende haklısın. ama var bu ayrımcılık.
   Ben islamı zaten en baştan konuşlmadım. zamanla dine geldi konu. bide bana demesi yok mu "geç islamı" diye...yahu dua size fayda sağlıyor ama ne konuda fayda sağlıyor.ben bunu sordum. bana gitmişsin cvp olarak neyi veriyosun. iradeyi inanç sağlar ama bi zahmet onu tanrına sürtme. iyi o halde herkes inançlı... evet herkes inançlıdır.
   bide tanrı diyomuş şunu: "gel ben sana istediğini vercem"... sen sayın martı gerçekten de bunlara inanıyomusunuz? yahu afrika senelerce yalvardı tanrıya,nerde bu tanrı? ki bazıları bu işten medet ummamaya başlıyınca özgürlüklerini fln aldılar. ama çalıştılar,mücadele ettiler. yoksa eller açık nereye kadar devam edeceklerdi? bakın şunu diyeyim, foruma ilk geldiğimde mesih batıl mı diye bir başlıkta sayın üyelerden shemuel mesihle ilgili şunu demiş:
"yahudilerde çok bekledi mesih ama sonunda israil devletini kuran bizzat medet ummamaya başlayanlar oldu"...
hadise bu kadar net.. hiçbir diinin tanrısı veya o kadim tanrı asla çalışmayana vermez. ama çalıştıktan sonra ona da ihtiyaç kalmaz... nitekim bunu ne siz ispartlarsınız nede ben ispatlarım. konuyu sürekli aynı yerlerde döndürürüyoruz. bana açıkcası hiç sağlam yanıtlar verilmedi. zaten verilse idi ben size sormazdım. gerçi beni inandırın şu kadim tanrıya gibi birşeyde dilemedim.
   İkinci paragrafa gelince..tanrı herşeyden münezzehtir demişsiniz. bu ortamsızlık ve herşeyin hiçbirşeyi ve eni demek,ama o zaman tevhidin tanrısı nasıl iyiliği istiyor? maden tatminliği hissedemezse? nasıl insanların iyi olmasını diliyor? ki dilenen şey istenilendir de öyle değil mi?
Gerçek şu.. bu garip işkenceci, herşeyi yaratmışsa,herşeyin tadı zaten ondadır. o zaten bunun tadını biliyor. tatmin olmak istemeyi daha çok isticektir,çünkü kendisinden başka güç yok. münezzeh gibi kelimeler ona harika övgüler olabilir. ama onun 'çevresi' bize de yansıdı..her yaradılan şeye yansır öyle değil mi? bu hiyerarşik sistemi ve 'büyüklük' istencini ona borçluyuz belkide.. ki şimdi şöyle birşeyde var. madem herşeyden sıyrılık bir varlık bu tanrı. o zaman sadece 'gözlemlemek' değil midir tek yaptığı? ki bu gözlemlemekse zaten peygamber diye birşey olamaz. çünkü 'istemek' olmaz da ondan.

Ağustos 24, 2008, 07:12:31 ös
Yanıtla #43

Yani bu süreç pekçok şeyi de yıkıcaktır zaten..

Ne gibi?

Sanirim anladim ve bu sorumun gereksiz oldugunu farkettigimden bir duzeltme yapma gereksinimini hissettim. Aslinda dogru soyluyorsun birseylerin yikilma zamani geldiyse yikilmalidir.

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 25, 2008, 09:45:49 öö
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

Tanrı insanlara istediği zaman istediği şeyi verir ama sen dileyeceksin.Diyorsun ki afrikalılar yıllarca yalvardı.Bırak afrikalıları Tanrı'nın peygamberleri bile işkence gördüler.Bunlar bir sınav görülür hatta bazen işkence ve acı Tanrı'nın hediyesi görülür.Tanrı acı çeken ve dileyenlerin mükafatının daha büyük olacağını söylemiştir.Bunun dışında Tanrı'nın insani sıfatlardan münezzeh olmasıyla ilgili eleştiriniz aslında bir bakıma doğru gözüküyordu ama kime göre materyalist olsaydım dediklerinizde şüpheye düşerdim ama siz ne yazık ki siz soyut konulara somut bakışaçısıyla baktığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

Ağustos 25, 2008, 12:22:42 ös
Yanıtla #45
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Neden sorusuna halen daha cvp alamadım. peygamberlere de söylememiş mi 'neden'i?

Somut değil,ben bizzat soyutta bakıyorum dikkat ettiysen.

Ağustos 25, 2008, 01:37:53 ös
Yanıtla #46
  • Ziyaretçi

Neden sorusuna cevap Kur'an'da şöyle der "ben sizi bana kulluk edesiniz diye yarattım" ancak bu açıklama anlam olarak farklı olmalı çok sığ bir anlamı olur aksi taktirde yani bunu olduğu gibi anlamamız gerekirse Tanrı kendini tatmin mi ediyor haşa tabii ki hayır zaten kulluk etmek için yarattım'ın arkasından başka bir soru gelir neden kulluk etmek için yarattın? dolayısıyla sorunun cevabını şu ana kadar verebilen olmamıştır.İnsan aklının da buna yeteceğini sanmıyorum.Peygamberlerin de hiçbir zaman bu konularda hadisleri olmamıştır peygamberler filozof değildir sadece Tanrı'dan aldıklarını ileten elçilerdir.

Ağustos 25, 2008, 02:43:37 ös
Yanıtla #47
  • Aktif Uye

Belki de gerçekten kulluk etmek için yaratmıştır. Kur'an ve Tevrat'ta ki Tanrı'nın en sevmediği günah da devamlı cezalandırdığı kibirdir zaten. İnsan, insan olma şımarıklığına tutuldukça Tanrı müdahale etmekten kaçınmamış gördüğümüz kadarıyla.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ağustos 25, 2008, 03:23:06 ös
Yanıtla #48
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belki de gerçekten kulluk etmek için yaratmıştır. Kur'an ve Tevrat'ta ki Tanrı'nın en sevmediği günah da devamlı cezalandırdığı kibirdir zaten. İnsan, insan olma şımarıklığına tutuldukça Tanrı müdahale etmekten kaçınmamış gördüğümüz kadarıyla.

Doğru. düşünce varsa herbirşeyde 'müdahale' zaten olmak zorunda. Ve müdahale münezzih değildir.

« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2008, 03:25:35 ös Gönderen: de_hund »

Ağustos 25, 2008, 07:51:03 ös
Yanıtla #49

Doğru. düşünce varsa herbirşeyde 'müdahale' zaten olmak zorunda. Ve müdahale münezzih değildir.

Hayir. Bence yanlis dusunuyorsun :) Mudahale kesinlikle yapilmamalidir. Aksi halde mudahale ettigin kisinin girecegi ya da gorecegi seyi engellemis olacagindan kendin dusersin. Yani bir tur onun sorumlulugunu aliyor gibi oluyorsun. Bu ise tamamen basli basina buyuk bir sorun teskil eder.

O yuzden dikkatli olmak ve iyiniyeti- merhameti- adilligi ozellikle de iradeyi kontrol altinda tutarak İnsanlara karsi hassas olunmalidir, diye dusunuyorum.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.