Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anladığım  (Okunma sayısı 40679 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2011, 03:29:42 ös
Yanıtla #40
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu kadar da mesnetsiz atılmaz ki...

Sn Hacamat rica ediyorum su forumu bir okuyun. 150 yıllık tarihi vardır Turkiye Yüksek Şurasının. Bu 150 yılda yüzlerce Mason 33. Dereceyi almıştır. 33. Derece EKSRnin yonetim derecesidir. Her ülkede vardır ve uyeleri de o ülkenin yurttasidir. Baska yerlerde bu iddialarınızı dillendirdiginizde eminim ki ilgi çekici oluyordur. Ama burada komik kalıyor. Lutfen rica ediyorum Forumumuzdaki ilgili konuları bir inceleyin.

Saygılar.

Nisan 23, 2011, 03:37:59 ös
Yanıtla #41
  • Aktif Uye

Sayın skullG ;``Üstad-ı Azam`` İngiliz Andrew Willoughby Ninian Bertie seviyesine yükselen Türk Mason Var mı? kastım Türkiye deki 33. derece değil.
Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2011, 03:40:19 ös Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Nisan 23, 2011, 03:49:30 ös
Yanıtla #42
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki birçok söze diyeceğimi dedim. Eksiğini arayacak değilim. Sonrasına bakmak daha iyi.

Üstelik gerekli.

Sayın Hacamat özellikle mi böyle tersine gidiyor gerçeklerin anlayabilmiş değilim doğrusu.  İyi niyetle ama bilgi noksanıyla yazmış olduğunu varsayıyorum.

Bu kez de iş 33. derece konusuna geldi.

Bu dereceden söz edince sanıyorum Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nden söz ediyoruz, değil mi? Memfis-Mizraim ya da Karma Rit falan değil.

Bu ritin egemen organına da Yüksek Şûra ya da Süprem Konsey dendiğini biliyoruz değil mi? (Ben bazen Yüksek konsey diyorum; ikisinin ortası olsun diye.)

Ritin ilk yüksek konseyinin ABD'nde Charleston'da 1801 yılında, ikincisinin Fransa'da 1804 yılında kurulduğunu biliyoruz, değil mi?

Bu ritin bizim ülkemizdeki ilk yüksek konsayinin 1861 yılında Şurayı Aliyi Osmani adı altında kurulduğunu, her ne kadar o sıralarda sürekli bir çalışma yapamamışsa da ritin dünya çapındaki oluşum ağacında hayli eski bir tarihte kurulmuş olduğu için özelliklihatta saygın bir yer ututtuğunu da biliyoruz, değil mi?

Osmanlı Masonluu ilk ulusal kimliğini kazanırken, Maşrık- Azam-ı Osmani'den önce Şurayı Aliyi Osmani'nin yeniden kuruluş sağladığını, Cumhuriyetin ilanıyle birlikte Türkiye Yüksek Şurası adını aldığını da biliyoruz, değil mi?

Türk Masonluğ'nun uyku dneminden sondrra 1948 yılında Yüksek Şura'nın simgeisel derecelerde çalışan locaları da çatısı altına aldığını ve bir süre yönettiğini, bunun birçok soruna yol açtığını da Türk Masonluğu'nun tarihinden biliyoruz, değil mi?

Türk Masonluğu'nun en hoşnutsuz dönemlerinden biri olan 1965 yılında en büyük sorunun da Yükksek Şuranın tutumundan ileri geldiğini ve sonfunda o Süprem konsey adını alırken ikinci bir yüksek şura kurulduğunu da biliyoruz,  değil mi?

Bier yüksek konseyde 33. derecede en çok 33 mason bulunduğunu ancak bunlardan birinin devlet başkanına ayrıldığını da biliyoruz, değil mi?

Böyle olunca şu anda Türkiye'de 60 dolayında 33. derecede mason olması gerek. Bunlar sadece 33. derecede etkin üye durumunda olan masıonlar. Bir de 33. derecede agreje üyeleri var  kuşkusuz. Böylece, kesin bir şey diyemem ama herhalde toplam sayı 100'e yaklaşır. O kadar olmasa bile 80 rahat vardır toplam olarak.

O zaman Sayın Hacamat acaba  "33 derece masonluğa yükselen bir tane Mason Türk olmaması bunun ispatıdır. Eyer varsa o hem tek dir hem de göçmendir. Kimliğinde sadece Türk yazıyordur." sözüyle ne demek istiyor?

Kuşkusuz şu benim sözünü ettiğim 33. derecedeki masonların hepsinin adını bilemeyiz. Ancak Hakim büyük Amir ya da Gran Komandör olanların adlarını biliyoruz. Bakalım bunların arasında göçmen niteliği taşıyan kim var?

1- Prens Halim Paşa: Tamam. Mısırlı olduğu için onu göçmen sayalım.
2- Aziz Hasan Paşa: Tamam. O da öncekinin oğlu zaten. Onu da o fasıldan sayalım.
3- Josef Sakakini: O da tamam. Azınlıktandır. Türk sayılmayabilir.
4- Mithat Şükrü Bileda (1914)

Bundan sonrakilerin hepsi öz be öz Türk. Pardon, Türk deyince ne denilmek isteniyor? Bu farklı bir anlama çekileabilir mi? Şöyle diyeyim: 1923 yılına kadar Osmanlı, sonra TC vatandaşı.

Durum böyle olunca sanırım Sayın Hacamat aslında başka bir şey demek istedi de ben anlamadım o hep tarsinden giriyor diye ön yargılı düşünerek (özür dilerim) ve boşuna yazdım tüm bunları.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 23, 2011, 03:55:30 ös
Yanıtla #43
  • Aktif Uye

Sayın ADAM; Hatalı cümle kurdum tamam amma üstüme geldin  :) benim kastım``Üstad-ı Azam`` İngiliz Andrew Willoughby Ninian Bertie seviyesine yükselen Türk Mason Var mı? diyecektim.
Saygılarımla
Saygılarımla

Nisan 23, 2011, 04:10:59 ös
Yanıtla #44
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben şu son yazımı  hazırlamış ve tam gönderirken bir baktım Sayın SkullG ve Sayın Hacamat iki küçük yazı daha yazmış. Ancak epey zamanımı almıştı kendi yazımı yazışım, bu nedenle giöndermeden edemedim. Sayın Hacamat'dan özür dilerim.

O sözünü ettiği kixi kimdir diye sarıldım internete... Tahmin ettiğim doğru çıktı Malta Şövalyeleri Örgütü'nün 2008 yılı öncesindeki büyük üstadı. (Not: Üstad-ı âzam unvanı çoktan tarihte kaldı.)

sayın hacamat'ın baştan beri ileri sürdükleri şimdi bu durumda daha billurlaşıyor. O, sanırım Maltöa Şövalyeleri Örgütü ile Masonluğu özdeş tutuyor.

Öyle olunca da masonların zenginliinden, dünyayı yönettiklerinden, Türkiye'de tek bir mason bile olmadığından dem vuruyor.

Haklı.

Dedikleri doğru ama bu dediğinin Masonluk ile ilgisi yok.

Malta Şövalyeleri Tarikatı bir zamanlar paramasonik bir kuruluş olarak nitelenebilirdi. Ancak 2. Dünya Savaşı'ndan sonra niteliği pek değişti; ekzoterik bir yapıda yeniden örgütlendi ve Vatikan'ın desteğinde dünyada tüm olan biteni âdeta kontrol eden pek önemli bir güç odağı haline geldi. Nitekim rahmetli Turgut Özal'a da Cumhurbaşkanı olduğu dönemde bir ara Amerika'da iken bu örgütün nişanı verilmişti.

Bütün bunlar kendi içinde ayrıca incelemeye değer bilgiler olabilir. Opus Dei ile bağlantısı olup olmadığı irdelenebilir. Ucu belki Fethullah Gülen'e bile bağlanabilir. Ancak Masonluk ile hiçbir ilgisi, bağlantısı yok.

Üstelik bunun Sayın Hacamat'ın daha önce üzerinde önemle vurgulayarak durmuş olduğu Museviler ile de bağlantısı yok; çelişkisi ve zıtlaşması olduğu söylenebilir belki Beni Berith göz önüne alınacak olursa.

Dediklerim yanlış mı?

Nisan 23, 2011, 04:20:36 ös
Yanıtla #45
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın skullG, lütfen ciddiye almayın.
Şahıs teorisini ortaya atıyor, kanıt olarak ben söylüyorum diyor. Ve işin garip tarafı kaynak gösterdim size diyor, Bununla da yetinmeyip teorimin doğru olmadığını kanıtlayın diyor:D
Artık ne diyebilirsiniz ki?

Saygılarımla..
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 23, 2011, 04:23:51 ös
Yanıtla #46
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, Lütfen yazıştığınız kişilere ansiklopedik bilgiler sorun. Sizin bahsettiklerinizden, veya kastettiği şeylerden herkesin haberi olduğunu sanmıyorum.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 23, 2011, 04:59:49 ös
Yanıtla #47
  • Aktif Uye

Sayın ADAM`Malta Şövalyeleri` Mason teşkilatının bir unsuru değil ise Masonların Malta şovelyeleri hakkındaki görüşü ne? Ansiklopedi de bulamadım.
Saygılarımla
Saygılarımla

Nisan 23, 2011, 05:28:20 ös
Yanıtla #48
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonların Malta Şövalyeleri hakkındaki görüşünü bilemem. Bunun için sanırım bir anket yapmak gerekir.

Malta Şövalyeleri'ni bir yana koyalım, böyle bir soryu çok uzatabiliriz: AAONMS hakkındaki görüşleri nedir, AMORC hakkındaki görüşleri nedir, Bilderberg için ne düşünürler, AB Prensler Konseyi'ni nasıl yorumlarlar gibi...

Elbette her mason kendi görüş ve düşüncesini oluşturmakta özgürdür. Genellikle bu gibi konular üzerinde mason örgütlerinin kurumsal yargıları yoktur.  Ancak masonların kaleme aldığı bazı kitaplarda belki bu gibi konularda öznel görüşlerini belirtmekte olabilirler. Elbette bir masonun öznel görüşü, -görevi ve niteliği her ne olursan olsun- kendi üyesi olduğu mason örgütü için bile bağlayıcı değildir. 

Nisan 23, 2011, 06:55:28 ös
Yanıtla #49
  • Aktif Uye

Bahsettiğim ''33. derece Türk Masonu yok ''konusunda bir adım geri  attığımı belirtirim. Hata benim. Resmin tamamına bakarken hata yapmışım doğru.

Sayın ADAM; Faydalı bilgi ve yaklaşımınızdan dolayı size teşekkür ederim.  
Dediğinizin hepsi doğru. Hatta sitede yazdığınız bilgilerin hepsine imzamı atıyorum.

Tüm bu doğrular, hepsinin aynı amaç için kurulduğu nu da gösteriyor .(hepsi aynı kapıya çıkıyor) Aksi Halde tüm bu bilgileri ayrı ayrı tek tek cımbızla incelemeye kalktığınızda hem kafanız karışır, hem insanın ömürü yetmez. Dolayısıyla teknik olarak baktığınızda tek bir gerçek gözüküyor. Hepsi Aynı yere bağlı farklı amaçlar için kurulmuş.

Bakın...
     İnsanlığın eğitimi ilk felsefeyle başlamıştı. Dolayısıyla insanlara Tek ders veriliyordu felsefe. Zamanla  felsefe  eğitimi içeriğinden ötürü matamatiği  ayırdı. iki ders işlenmeye başladı felsefe,matamatik. Yıllar sonra  gelişen dünya da eğitim de gelişiyor felsefe, matamatik başlıkları yetmemeye başladı.Geometri,kimya matematikten ayrılıp  farklı bir alanda incelendi ve bunu diğer konular izledi. Netice itibariyle temel de felsefe konusu var.

Mevzuya dönersek, masonluk da tarih ve ihtiyaçlardan ötürü vazifelere ayrılmış.  İhtiyaç olmuş malta şovalyeleri kurulmuş, ihtiyaç duyulmuş tapınak şovalyeleri kurulmuş vs vs. Bakarsın günümüz de bir ihtiyaç meydan bulur ''atıyorum'' duvar şovalyeleri çıkar. Duvar şovalyelerin de ayrı bir tarihi ayrı bir görevi olur. Bizde bu FELSEFE yi anlamamak için kendimizi zorlarız.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2011, 07:00:15 ös Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla