Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dost Kazanma ve İnsanların Gönlünü Fethetme Sanatı  (Okunma sayısı 7228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 09, 2009, 08:44:05 ös
  • Aktif Uye

DOST KAZANMA VE İNSANLARIN GÖNLÜNÜ FETHETME SANATI
Yrd. Doç.Dr. Fatih Bayraktar

Yazarın eserinin konusu başlığından bellidir.
İçerisinde hiçbir yorum katmadan belirtmiş olduğu kuralları yaptığı bazı alıntılarla
birlikte kısaltarak foruma aktarmanın faydalı olabileceğini sanıyorum.

1. Kural : Tenkit
Arkadaşlarınızı, dostlarınızı, yakınlarınızı, hattâ hiç kimseyi tenkit etmeyiniz.
Ünlü Amerikalı uzman Dale Carnegie bu konuda şunları anlatır:
Çok gençtim. Yazarları konu alan bir yazı hazırlıyordum. Bazı yazarlara mektup yazıyor, onlardan cevap alıyordum.
Bana gelen mektupların birinin sonunda şöyle bir not vardı: "Dikte edilmiş fakat okunmamıştır."
Yani mektup birine cümle cümle yazdırılmış fakat yanlışlık, eksiklik var mı diye okunmamış.
Bu nottan öyle etkilendim ki, bir zamanlar Amerikan edebiyatının ünlüleri arasına girmiş olan Richard Harding Davis'e
yazdığım mektubun sonuna aynı notu ekledim: "Dikte edilmiş fakat okunmamıştır."
Böylece ben de önemli ve çok meşgul birisi olduğumu anlatmış oluyordum. Davis'ten cevap olarak benim yazdığım mektup geldi.
Davis küçük bir not ekleyerek mektubumu iade ediyordu ve bana
"Terbiyesizlik yolunda kendinizi geçmişsiniz" diyordu.

İnsan" münasebetlerde çok başarılı olan Benjamin Franklin'e başarısının sırrı sorulduğunda bunu şöyle cevaplandırmıştı:
"Her değersiz adam, durmadan tenkit eder. Durmadan şikâyet eder. Durmadan suçlar. Ben hiç kimsenin kusurundan, kötülüğünden bahsetmedim.
Herkesin iyi tarafları vardır. Ben hep o iyi tarafları anlattım. Benim başarımın en önemli sırrı budur."

İnsanlar arasında sarsılmaz bir sevgi, kardeşlik, dostluk, arkadaşlık, hoşgörü, nezaket ve zerâfet olması,
insanların birbirini durmadan tenkit etmesiyle değil, anlamaya çalışmasıyla mümkündür.

2. Kural : Taktir
İnsanları takdir ediniz, onlara önemli bir kişi olduklarını hissettiriniz, onlara yalana kaçmadan iltifatta bulununuz.
Güzel sözler duyma, takdir edilme, önemli, değerli bir insan olma arzusu; insanın içini kemiren açlıkların, susuzlukların en şiddetlisidir.
Bazı insanlar bu arzuya esir olmadan iradelerini kullanarak kendi yerlerini bilirler, fakat büyük çoğunlukla insanlar bu
arzunun tuzağına düşüp kendilerine yapılan ve gerçek olmayan abartılmış iltifatlara mağlup olurlar.
Dostlarımızı bu şekilde aldatmaya da hakkımız yoktur. Onları hakikaten kendilerinde olan güzellikleri için veya
haklarında hüsn-ü zannımız olduğu takdirde, yerinde iltifatlarla meşru şekilde medh etmeliyiz.
Aksi takdirde riya ve dalkavukluk gibi insana yakışmayan davranışlara girmemiz işten bile değildir.

3. Kural : Sevecenlik
İnsanlara karşı gülümseyiniz. Yüzünüzü ekşitmeyiniz.

4. Kural : Cömertlik
Cömertlik ve eli açıklık en önemli vasıflarınızdan biri olsun.
Bu sizi asla fakir yapmaz ve sizin iktisatlı yaşamanıza bir eksiklik getirmez.
Bir çay içirmekle, bir yemek yedirmekle çok gönüller fethedebilirsiniz; bir çay içirmekten kaçarak, insanlar arasında pinti
diye anılmakla da çok insanı kaçırabilirsiniz.

5. Kural : Selam
Selâmla girdiğiniz bir yerde ve bir toplulukta size karşı olan peşin hükümler ve kötü bakışlar birden değişecek ve ortalık yumuşayacaktır.
İnsanların gerilimi ve atmosferin sıkıntısı rahatlamaya dönüşecektir. Kırıcı konuşma yapmaya hazırlananların süngüleri düşecektir.

6. Kural : Açık sözlülük
İnsanlara karşı açık ve doğru sözlü olunuz, fakat bu sizin her doğruyu, hem de katı ve kırıcı bir üslûpla söylemenizi gerektirmez.
Söyleyecekleriniz arkadaşınızın küçük düşmesine sebep olacak bir davranışı ise ve onun pişmanlığını hissettiniz ise söylemeyin.
Eğer bu kötü davranışını düzeltmesini istiyorsanız, kimsenin olmadığı bir yerde onu üzmemeye ve kırmamaya çalışarak, hattâ özür
dileyerek ikaz etmeye bakın.
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2009, 08:56:22 ös Gönderen: ozkann »

Ekim 09, 2009, 08:57:30 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Kendimde açık bir şekilde görebildiğim  hata 5. maddededir. Daha da vardır belki.
Foruma girişte bir selam dahi vermedim. İlk yazımın içerisine sıkıştırdım.
Özellikle Sayın aramis uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba ile foruma girdiğinde
(her ne kadar sonra birşey yazmasa da(?)) hatamı tekrar anladım.

Dr Fatih Bayraktar'ın şu kısa çalışması benim açımdan faydalı oldu.
Umarım sizde faydalanırsınız.
Umarım ki kısa zamanda şu sivri uçlarınızı törpülersiniz.

Sevgilerimle

Ozkann
------------------
Ben Kalpleri Kırarak Değil, Kazanarak Hükmetmek İsterim
M.K.Atatürk

Ekim 09, 2009, 09:41:51 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ozkann,merhaba.

Gündemdeki sorunların anlaşılması ve çözümlerine yönelik,anlayana, zamanında ve yerinde yazılmış bu güzel olduğu kadar manidar yazı için size teşekkürü bir borç bilirim.Umarım herkez okur,ihtiyacı kadarını alır ve muhafaza eder.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 09, 2009, 09:45:18 ös
Yanıtla #3

Sayın Ozkann,

Bu yararlı konunun tam versiyonunu okumak isterim. Bu eseri nereden bulabiliriz? Bu bir kitap mı yoksa yayınlanmış bir araştırma mı?

Saygılar.

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ekim 09, 2009, 10:16:40 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Yrd.Doç.Dr. Fatih Bayraktar'ın kişisel gelişim serisinden toplam 4 sayfalık bir çalışmadır.
İnternet üzerinde tam versiyonunu bulmak mümkün.
Eğer bulamayan arkadaşlar olur ise yardımcı olmaktan memnun olurum.

Kendisinin kaynağı ise

- Kütüb-ü Sitte.
- Dale Carnegie, Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Timaş Yayınları

Saygılarımla

Ekim 09, 2009, 10:17:56 ös
Yanıtla #5

Gündemdeki sorunların anlaşılması ve çözümlerine yönelik,anlayana, zamanında ve yerinde yazılmış bu güzel olduğu kadar manidar yazı için size teşekkürü bir borç bilirim.Umarım herkez okur,ihtiyacı kadarını alır ve muhafaza eder.

Aynı fikirdeyim, ben de dahil:)

Bu arada gerçekten güzel bi Paylaşım olmuş Sevgili Özkan..

6. Kural-  genelde kendimde ve başkalarında aradığım özellik..
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2009, 10:21:16 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 10, 2009, 11:56:02 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben burada ortaya konulan kural ya da öğütlerden bazılarına kısmen katılmadığımı belirtmek isterim.

1. Kural:  Tenkit yani eleştiri… Denilenin aksine, arkadaşlarınızı, dostlarınızı, yakınlarınızı eleştiriniz. Ilımlı bir dille onlara size göre doğru olanı gösteriniz. Ancak bunu yaparken tavrınız olumlu olsun. Sırf eleştirmek için sakın eleştirmeyiniz. Onlara bir yarar sağlamayı öncelikli ve asal amaç tutunuz. Bunu yaparken katıldığınız ve olumlu bulduğunuz yönlerini de belirtiniz. Sonunda öneri getiriniz. Fakat eleştirinize yanıt ya da karşılık beklemeyiniz. Onların da sizi eleştirmelerini isteyiniz. Siz de eleştiriye yanıt ya da karşılık vermeyiniz ve gereğini yapınız. Kişiler arasında ancak böylece dostluk ve arkadaşlık pekişir; evrimsel doğrultuda ancak böylece ilerle sağlanır.

2. Kural : Taktir yani beğeni… Elbette başkalarının olumlu yanlarını kendilerine göstermekten geri kalmayınız ama onları aşırı bir şekilde pohpohlamayınız.

3.  Kural:  Sevecenlik… Bence sevecenlik çok daha geniş kapsamlıdır. İnsanlara karşı sadece güler yüz göstermek yetmez.  Buna dayanışmayı ve yardımlaşmayı da eklemek gerekir.

4. Kural:  Cömertlik… Bu bağlamda çok daha önemli olan insanın kendi bilgi ve deneyimlerinden başkalarını da karşılık beklemeksizin yararlandırmasıdır.

5. Kural:  Selam…  Elbette…. Hele bizim ülkemizde kırsal bir ortamda bunu asla ihmal etmeyiniz. Üstelik onların dilinden konuşarak, onların tarzıyla selamlayınız insanları.

6. Kural: Açık sözlülük… Evet, evet de bu bağlamda çok dikkatli de olmak gerek. Eski TBMM başkanlarından Feruh Bozbeyli’nin çok güzel bir sözü var: “Her zaman doğruyu söyleyin ama doğruyu her zaman her ortamda söylemeyin.”

Belki bu konu üzerinde daha çok şey yazılabilir ancak ben sadece yazılmış olanlar üzerinde görüşlerimi belirtmekle yetindim.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 13, 2009, 09:49:45 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

4. Kural : Cömertlik
Cömertlik ve eli açıklık en önemli vasıflarınızdan biri olsun.
Bu sizi asla fakir yapmaz ve sizin iktisatlı yaşamanıza bir eksiklik getirmez.
Bir çay içirmekle, bir yemek yedirmekle çok gönüller fethedebilirsiniz; bir çay içirmekten kaçarak, insanlar arasında pinti
diye anılmakla da çok insanı kaçırabilirsiniz.

Ben bu kısma tam olarak katılmıyorum. Çünkü genelde bi kere yapıldığında genellikle daha fazlaları isteniyor. Ya da bana hep böyleleri denk geldi :)

Ekim 13, 2009, 06:12:59 ös
Yanıtla #8

Ben bu kısma tam olarak katılmıyorum. Çünkü genelde bi kere yapıldığında genellikle daha fazlaları isteniyor. Ya da bana hep böyleleri denk geldi :)

Aslında haklısın :) Sevgili Poyraz; çünkü affedersin ama hep verici olduğunda ise bu sefer de insan, kendini 'enayi' durumda görüyo.. ister istemez.. Şimdi açıkçası karşıma benim hep o türden insanlar çıkmadı -anlayışsızlık anlamında- ama sonuçta benim huyumdur Sevdiğim ve Değer verdiğim Insanlara karşı aşırı bi cömertliğim tutuyo :D tamamen karşılıksız..elimde olmayan bişey bu.. Zaten o yüzden hep genelde seçici oluyorum ;) bence bana göre bu da tıpkı saygı, sevgi gibi dengeli ve kişisine göre hareket edilerek yapılmalı diye düşünüyorum. Mesela beni bazıları cimri bazıları çok cömert olarak görürler. Bazıları sevecen bazıları da agresif.. Aslında bunun nedeni genelde karşımdaki insanın sahip olduğu kişilik ve karaktere göre değişiyo..  

Örneğin aklıma gelmişken hemen aktarayım, şimdi bulunduğum şehre yeni atanan kişi geldi ve malum memleket olduğu için vazifemizi yaptık baktım ki aramayı bile yapmıyo ve benden kontör yiyo :D nesse birkaç kez sölemesi ayıp yeme - içme - gezdirme falan böle genelde huyumuzdur gelen kişiyi ağırlamaya çalışırız. En sonunda baktım ki bana çağrı bırakıyo benim onu aramamı istiyo ben de pes yani dedim bu kadar olmaz pintilik bi daha aramadım bak gördün mü nasıl dost kaybedildi bölelikle.. Meğersem dostluğun yerini asla hiçbirşey almaz bana göre..

Sevgilerle,  
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2009, 06:18:39 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 14, 2009, 12:24:25 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Cok guzel bir paylasımdı uygulamayı dusunuyorum :)