Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Antik Mısır' da Olu Gomme Gelenegi  (Okunma sayısı 9199 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 17, 2008, 02:16:18 ös
Yanıtla #10

Sayın Sevil, Eski Mısır , Grek ve daha pek çok uygarlığın mitolojilerinde ortak inanışlar ve bu inanışları belirten ortak ya da benzer semboller kullandıkları dikkat çekiyor. Bununlar birlikte merak ettiğiniz Horus-İsa benzerliği üzerine şunu söyleyebilirim İsa-Dionisos benzerliği de Eski Yunan motiflerinden çıkarılabilir. İsa' ya dair daha fazla bilgi edinmek benzerlikleri okumak isterseniz Felicien Challaye , Dinler Tarihi adlı kitabını okuyabilirsiniz. Varlık yayınlarından (1998). Özellikle Mitra dininin etkisini ve Mitras-İsa benzerliklerini okuduğunuzda bana hak vereceksiniz.

Konu başlığına dönersek şuan Mısır Ölüler Kitabını ve daha bir çok kaynağı araştırıyorum gerek ''hoker pozisyonda'' gömü işleri gerek mezar-mastaba yapıları ve piramitler ve tabi Klasik Dönem Krallar ve Kraliçeler Vadisi üzerine araştırıyorum. Mimari özellikleri Mısır'ın dini (rahip ve öğretileri) sosyal yapısı (sıradan halk komsu devletlerden gelip giden yabancılar-sosyal sınıflar) ekonomik  koşulları ve diğer unsurları ile birlikte anlamak için daha çok kaynak taraması yapmam gerekiyor.

Saygılar Sevgiler.

Ekim 17, 2008, 02:57:34 ös
Yanıtla #11

Anlasildi Sayin Fraternis; Tesekkurler.

Saygi ve Sevgilerimle,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 17, 2008, 09:17:36 ös
Yanıtla #12

Bu arada anladigim kadariyla Sevgili Fraternis; yani Itzhak mi desem acaba :D ( saka saka ) - Misir mitolojileriyle yakinen ilgilisiniz.

Masonluk, Misir kokenli midir? Temeli Osiris- Isis sirlarina dayandiriliyor mu bilemiyorum ama Piramit sirlarini ihtiva eden bir kurulus mu onu da tam olarak bilemiyorum, Horus 'un gozu bicimde Masonik bir amblem mi cagrisim yapiyor bu konuda da pek bi sey soyleyemem. ( Sanirim bocaladim  :-[ )

Acaba Masonlukla Misir Mitolojisi arasinda bir bag kurulunabilinir mi?

Saygilar, Sevgiler...

« Son Düzenleme: Ekim 17, 2008, 09:22:28 ös Gönderen: Sevil »

Ekim 17, 2008, 11:14:04 ös
Yanıtla #13

Bu arada nedense Masonluk konusuna geldigim zaman bir bocalama oluyor bende, yanlis anlasilmasin da. Yani kastim Masonluktan ya da Masonlardan korktugum degil ama sonucta bilinmedik seyler Insani ucurumlara bile surukleyebiliyor, bu yuzden de dikkat etmek lazim. Herseye burnumu sokmamaya calismayi yeni ogrendim :D tabi sonuclarina katlananlar icin bir sorun yok da ..

Ben korkuyorum abi :(   

Ekim 23, 2008, 10:15:21 ös
Yanıtla #14

Sayın Sevil,
Eski Mısır medeniyeti pekçok dalları olan bir ağaç gibidir. İstedikten sonra dalları ve kökleri sorgulanacak pekçok oluşumunda içinde bu medeniyetten parçalar bulunabilir. Bununla birlikte Masonluk salt Eski Mısır ekolününden etkilenmemiş, Yahudi, Hristiyan, İslam coğrafyalarından etkilenmiş gibi görünmekte. Mısırlı Thot (Hermes Trigimistus) ile ilgili konulara göz atarsanız buradan Eski Mısır ile olan bir ilişkisini öğrenebilirsiniz.Bu konu hakkında Sayın Adminin eklediği bir yazı mevcuttur.

Uyarı:

Sayın Sevil,
Sayın Itzhak ile beni neden ve nasıl aynı kişiler olarak nitelediğinizi bilmiyorum merakta etmemekteyim.
Bir daha bu konu hakkında ısrar ederseniz site yönetimi ile irtibat kurmanızı tercih etmekteyim.
İki ayrı üyeden bahsetmekte olduğunuzu onlar size daha iyi anlatacaklardır. Bu konudan dolayı birkaç site üyemiz ile iletişimimiz koptu sizi suçlamıyorum ancak doğruluğunu kanıtlayamadığınız konularda lütfen ithamlarda bulunmayınız.

Saygılarımla.

Ekim 24, 2008, 08:28:39 öö
Yanıtla #15

Sayın Sevil,
Eski Mısır medeniyeti pekçok dalları olan bir ağaç gibidir. İstedikten sonra dalları ve kökleri sorgulanacak pekçok oluşumunda içinde bu medeniyetten parçalar bulunabilir. Bununla birlikte Masonluk salt Eski Mısır ekolününden etkilenmemiş, Yahudi, Hristiyan, İslam coğrafyalarından etkilenmiş gibi görünmekte. Mısırlı Thot (Hermes Trigimistus) ile ilgili konulara göz atarsanız buradan Eski Mısır ile olan bir ilişkisini öğrenebilirsiniz.Bu konu hakkında Sayın Adminin eklediği bir yazı mevcuttur.

Vermis oldugunuz Degerli Bilgi icin Tesekkurler.

Uyarı:

Sayın Sevil,
Sayın Itzhak ile beni neden ve nasıl aynı kişiler olarak nitelediğinizi bilmiyorum merakta etmemekteyim.
Bir daha bu konu hakkında ısrar ederseniz site yönetimi ile irtibat kurmanızı tercih etmekteyim.
İki ayrı üyeden bahsetmekte olduğunuzu onlar size daha iyi anlatacaklardır. Bu konudan dolayı birkaç site üyemiz ile iletişimimiz koptu sizi suçlamıyorum ancak doğruluğunu kanıtlayamadığınız konularda lütfen ithamlarda bulunmayınız.

Saygılarımla.

Uyarinizi dikkate alacam Sayin Fraternis; saka mahiyetinde soylememe ragmen bu konunun bi sekilde devam etmesi tarafimdan verilmis bir rahatsizlik teskil ettigi icin anlayisiniza siginiyorum.

Ozur diliyorum :)

Saygilar Bizden,