Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Universite  (Okunma sayısı 9601 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 23, 2008, 04:16:59 ös
  • Aktif Uye

ABD nin Washington eyaleti Buyuk Locasi'na bagli sitede Masonik Universite linki gordum. Ancak bu link aktif degil. Masonik Universite, bildigimiz universite gibimidir yoksa daha farkli birsey midir merak ettim acikcasi :)

Link: http://www.masoniclibmus.org/

Haziran 24, 2008, 11:28:19 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin poyraz06,

Masonik Universite: Buyuk Loca yada Ritler tarafindan kurulmus, yalnizca Ustad Masonlarin (yada Rit uyelerinin) girebilecegi, Masonik ogretilerde bulunan, kurum-ici-kurumdur.

Bazi ozellikleri:
1- Verdigi egitim ve ogretiler oldukca agirdir.
2- Geleneksel Ezoterizmi ve Masonik tarihi derinlemesine inceler.
3- Derece gecislerinde, odevlerin yapiminda ve mevcut hatalarin duzeltilmesinde etkilidir.
4- Ust duzey Kardesler ve yonetim kurullari herhangi bir konuda kararsiz kaldiklarinda yada (konunun dogrulugunu) danisacak bir topluluk aradiklarinda, caldiklari ilk kapidir.
5- Uyelik ucretlidir.
6- Bazi Masonik Universitelere Hemsirelerimizde girebilir ve kendilerine ozgu egitimden gecebilirler.
7- Mezuniyet soz konusu degildir. Yukselebileceginiz en ust mertebe universitede ogretmen (Mentor) olmanizdir.
8- Sklikla kurum ici prezentasyonlar, konferanslar, egitimler ve soylesiler duzenlerler.
9- Ogretmenler, Masonik bilgi duzeyi en yuksek Kardeslerden olusur.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 24, 2008, 12:02:05 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

vermis oldugunuz bilgi icin tesekkur ederim Sn.Mason :)

Haziran 24, 2008, 09:23:15 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayin poyraz06,

Masonik Universite: Buyuk Loca yada Ritler tarafindan kurulmus, yalnizca Ustad Masonlarin (yada Rit uyelerinin) girebilecegi, Masonik ogretilerde bulunan, kurum-ici-kurumdur.

Bazi ozellikleri:
1- Verdigi egitim ve ogretiler oldukca agirdir.
2- Geleneksel Ezoterizmi ve Masonik tarihi derinlemesine inceler.
3- Derece gecislerinde, odevlerin yapiminda ve mevcut hatalarin duzeltilmesinde etkilidir.
4- Ust duzey Kardesler ve yonetim kurullari herhangi bir konuda kararsiz kaldiklarinda yada (konunun dogrulugunu) danisacak bir topluluk aradiklarinda, caldiklari ilk kapidir.
5- Uyelik ucretlidir.
6- Bazi Masonik Universitelere Hemsirelerimizde girebilir ve kendilerine ozgu egitimden gecebilirler.
7- Mezuniyet soz konusu degildir. Yukselebileceginiz en ust mertebe universitede ogretmen (Mentor) olmanizdir.
8- Sklikla kurum ici prezentasyonlar, konferanslar, egitimler ve soylesiler duzenlerler.
9- Ogretmenler, Masonik bilgi duzeyi en yuksek Kardeslerden olusur.

Saygilarimla

Bu muthis bir sey hakikaten. Bu universiteye girmek isterdim. Herhalde tadindan yenmez.
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2008, 09:25:43 ös Gönderen: Kirlangic »

Temmuz 22, 2009, 03:12:15 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason,

buyuk localar diğer buyuk localardan bağımsızdır hiç bir loca bir locanın ustunde değildir dediniz, fakat vemiş olduğunuz cevaptaki 4. madde kafamı karıştırdı,  üst düzey kardeşler ve yönetim kurulları kararsız kaldıklarında yada konunun doğruluğunu araştıracaklarında buraya danısırlar dediniz, ozaman butun locaların oğretilerini yada konularla ılgılı bılgılerı buradan tedarık ettiğini gormezmıyız. tabiki yalnış bir düşünce ve yorum yapmış olabılırım.

saygılarımla.

Temmuz 22, 2009, 11:04:59 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin lucifer,

Masonik Universiteler bir yargi yada karar makami degildir. 4. Maddede anlatilmak istenen bir nevi danismanlik masasi yada bilirkisi onerisidir. Daha bariz bir ornek ile ifade edilirse, Loca icerisinde minor bir kural degisikligi yapilacagi zaman bu kural degisikliginin uygun olup olmadigi hakkinda yeteri bilgiye sahip degillerse, konunun tarihi gecmisi ve uygunlugu hakkinda Masonik Universitelerden bilgi alabilirler. Kararlarinida aldiklari bilgi dogrultusunda vereceklerdir. Masonik Universiteler, karar mekanizmalari icin bir tur kutuphane gorevi gormektedir. Onlari Localarin ustunde karar yetkilerine sahip kurumlar olarak gormek yanlis olur.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 23, 2009, 08:45:18 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason.

Peki ozaman deiklerinizden şunu anlamış bulunmaktayım yorumum şu ki; masonik üniversite butunkural değişikliklerinin uygun olup olmadığı bılgısıne sahıpse bir ülkede mason locası yoksa oraya bilgi verilerek açılabileceği kannatindeyim. yalnış bir yorumsa lütfen düzeltiniz.

saygılarımla.

Temmuz 23, 2009, 01:43:46 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin lucifer,

Sorunuzu anlayamadim. Daha detayli aciklarsaniz sevinirim.

Saygilarimla

Temmuz 23, 2009, 03:11:36 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason

sorumu açıkça belirtemediğim için özürdilerim sorum şu şekilde

mason locası açılacak bir ülkede hazırlıklar ve ritüeller oranın onayıylamı yapılabilir gibisinden bir meraktı. mason localarının işleyişine yahut içerisinde bulunduracakları bilgiler bu üniversite tarafındanmı belirlenir.

saygılarımla,

Temmuz 23, 2009, 11:34:00 ös
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin lucifer,

Hayir. Masonik Universiteler onay, karar yada yargi yetkisine sahip degillerdir. Onlar yanlizca kutuphane gorevi gormektedir. Bilgi ihtiyaci olan konularda bu kurumlara basvurulur ve konu hakkinda bilgiler alinir. Daha sonra kararlar verilirken bu bilgiler goz onunde bulundurulur. Yeni bir Loca acilacagi zaman bu Locanin icerisinde uygulanacaklar, duzeni ve sistemi zaten bellidir. Bu konuda herhangi bir degisiklik olamaz. Ancak kucuk bazi farklar olabilir ki buda zaten olagan gorulur.

Saygilarimla