Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk bir din midir?  (Okunma sayısı 3353 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 29, 2016, 07:13:38 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluk bir din değildir. Bir ideolojinin din kabul edilebilmesi için; temin etmek, inanmak ve dönüştürmek gibi kavramları içermesi gerekir. Dinler kurtuluşu temin eder, belli bir teolojiye inanır ve inanmayanları dönüştürürler. Ama masonlukta bu üçünden hiçbiri bulunmaz. Masonlar herhangi bir kurtuluş sözü vermezler, belirli bir teolojileri yoktur ve sizi dönüştürmeye çalışmazlar. Doğrusu masonluk localarında dinden bahsetmek yasaktır. Mason olmanın ön koşullarından biri de yüce güce inanmaktır. Masonlukta dinsellikle herhangi bir din arasındaki fark, masonların bu yüce güce özel bir isim veya tanımlama yüklememeleridir. Tanrı, Allah , Buda veya İsa gibi teolojik kavramların yerine Yüce Varlık ya da kainatın Yüce Mimarı gibi terimler kullanırlar. Farklı inanışlara sahip masonlar bu sayede bir araya gelirler. Bundan başka; masonluk tüm ırklardan, renklerden ve inançlardan insana açıktır ve hiçbir şekilde ayrımcılık yapmayan kardeşlik sunar.
Gerçeklerin inananlara ihtiyacı yoktur.

Şubat 29, 2016, 07:40:22 ös
Yanıtla #1

Benim görüşüm:"Hiç kimse, (Masonlar'da dahil) bukadar kadim ve köklü geçmişi olan bir topluluğun, bütün gercekliğini ve nedenselliğini kavrayamaz".Masonluk, tarihi bir kalıntı olsa; yaşayan her insan'da"Arkeolog"; bu sonsuz temelleri çıkaramazlar.

Bu tarz soruların, bir cevabı olabileceğine inanmıyorum.

Sevgilerimle
« Son Düzenleme: Şubat 29, 2016, 07:51:13 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Şubat 29, 2016, 07:47:54 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tek nokta:

Mason localarında dinden bahsetmek yasak değildir. Yasak olan, din konusunda yandaş ya da karşıt bir tutumla tartışma, övgü ve yergidir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 29, 2016, 08:39:02 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Tek nokta:

Mason localarında dinden bahsetmek yasak değildir. Yasak olan, din konusunda yandaş ya da karşıt bir tutumla tartışma, övgü ve yergidir.

Teşekkürler yanlış bilgimi düzeltip beni aydınlattığınız için 🙏🏻
Gerçeklerin inananlara ihtiyacı yoktur.

Mart 01, 2016, 12:46:59 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Masonluk bir din değildir. Bir ideolojinin din kabul edilebilmesi için; temin etmek, inanmak ve dönüştürmek gibi kavramları içermesi gerekir.

Masonluk bir din olmadığı gibi; bir ideoloji de değildir. Bu cümleyi okuyan kişiler tarafından , Masonluğun bir ideoloji olduğu yargısı oluşabilir, ki zaten bu da en az diğeri kadar yanlış olur.

Kaldı ki, böyle bir yargıda bulunan kişinin içinde bulunduğu durum fikrimce iki türlü ifade edilir :

Ya Masonluğu bilmiyordur, ya da Dini.

...
« Son Düzenleme: Mart 01, 2016, 12:50:27 öö Gönderen: İNSAN »

Mart 01, 2016, 01:32:07 öö
Yanıtla #5

Sayın İNSAN; Masonluk hakkında söyledikleriniz, bütün çağlar ve bütün Mason toplulukları için geçerlimidir?
Masonların Evrensel "Doğal sınır işaretleri" bu söylediklerinizi desteklermi.?

"Doğal sınır işaretleri" cümlesini kullanma sebebim:
Farzedelimki, masonluk engin bir okyonus; yapay bir sınır koymak mümkünmüdür.?
Bu engin ve kadim bilgelik, kendi doğal sınır işaretlerini, Okyonuslar gibi kendi çizecektir.

Sevgilerimle

« Son Düzenleme: Mart 01, 2016, 01:50:06 öö Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Mart 01, 2016, 01:36:34 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

! No longer available

Masonluk Din Midir? Masonluğun Dinlere Bakışı Nedir? Masonluğun Siyonizmle İlişkisi Nedir?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 01, 2016, 02:36:46 öö
Yanıtla #7

Sayın Risus; Sanırsam video montajı ve yükleme size ait.Emeğinize sağlık.

Saygılarımla
Sen Özelsin

Mart 01, 2016, 06:27:34 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

enelsır

Mart 01, 2016, 08:58:54 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

İpek hanımın sorusu ilginç nasıl mı ?
 Masonluk bir din midir ?

Alıntı
Masonluk bir din değildir.

Cevap' ı  zaten kendi veriyor ; burada soru sormanın mantığını anlamadım ?
Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus