Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ölüm Kardeşliği (The Sunset Limited filminden bir konuşma)  (Okunma sayısı 1546 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 08, 2016, 12:46:50 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sizce haklı mı?

! No longer available
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ekim 19, 2016, 01:29:31 ös
Yanıtla #1

Merhaba Sn. kurt,

Filmi izlemedim ancak genel özetine baktığım zaman ateist ve teist çarpışmasını konu alan bir film olduğunu anladım. "Kim haklı?" sorusuna vereceğim cevap "her ikisi de". Çünkü bakış açısı insanı bir uçtan diğer uca sürükleyebiliyor. Hepimizin dün savunurken bugün reddettiğimiz olaylar olmuştur.

Kısaca bu dünya sadece siyah ve beyazın yer aldığı bir sahne değil, grinin tonlarını barındırıyor diye düşünüyorum :)

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ekim 20, 2016, 01:02:40 öö
Yanıtla #2

Bu film'deki anlayış; 2 kutuplu varlığımızın geriliminden doğan/yeşeren sonsuz soyutlukların 1'inden doğan bir 3'üncü daha...Anlamsızlık(Ben bu duruma öğrendiklerimizin cokluğu altında ezilmek diyorum) Tabiki yaşamdan farklı farklı vaz geçme nedenleri vardır.

Yaşam "başlangıç,yol,bitiş" 3'lemesine benzer.Doğarız,yaşarız ve ölürüz.Doğum anlaşılmaz/kavranılmaz kişide bir anı bırakmaz; bütün haz yolda/yaşamdan alınır.Ölüm ise bilindiği kadarı ile bilinmez kavranılmaz bir olgudur."Ölüm,bitiş,sonuç" odaklı asla yaşanılmaz.

Bir Çocugumuz olur ve bütün hazzı onun "büyürken" deneyimlediğimiz/izlediğimiz duyguların bütününden alırız.Bu haz yine çocuğumuzun büyürken aldığı "yol,yaşam,an" arasındadır; başlangıc ve son önemsizdir.

Kız arkadaşımız olur.İlişkiye dair niyetimiz ne ise, "sonuç" odaklı davranır isek, ilişkiyi dönülemez noktaya getiririz."Yol,gelişme" odaklı ilişkiyi sürdürürsek; kız arkadaşımızla sinema,tiyatro vb her aktiviteyi yaşarız ve sonuç kendiliğinden oluşabilecek bir duruma gelir. İlişkiyi Kafamızda kurduğumuz "sonuca" zorlamadığımızdan "yol" haz verici olur.

Bu örneklemeler sayısız farklılıkda çoğaltıla bilir.Büyü "yol,yaşam ve an" 3'lemesindedir.  :) :) :)
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2016, 01:06:18 öö Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin