Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ADEM ve HAVVA GERÇEĞİ  (Okunma sayısı 7662 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 15, 2008, 01:46:26 ös

Bu olay uzun yıllardır tartışıladursun özellikle Dini Kesimlerde, sanırım bir olaya daha parmak basma imkanına sahip oldum ;) Nasıl ki İlk Yaratılan İnsanlar olma sıfatını kazanıp Tanrı'nın Onlar için ayırmış olduğu Yeryüzünün güzel bir köşesinde ve buna Cennet denilmekte; Kusursuz bir yapıya sahip olarak güzel güzel yaşarlarken nasıl oldu da Adem Aden Bahçesinden gözünün yaşına bakılmadan atıldı ???

Kandırma mı değil mi, Şeytan mı, ayartma mı söz konusu tam olarak bilemiyorum ama dikkatimi çeken asıl olay şu oldu ve bunu sizlerle paylaşmak istedim:

İnsanoğlu Yaratıcısına bağlı olarak yaratıldığından Kusursuzdu ancak Tanrı'ya Ters Düşünce bu Özelliğini kaybetdip Kusurlu ve Ölümlü bir yaratığa dönüştüler. Ki bundan da anlaşılıyor ki Adem bunu bilmeden kendi iradesiyle yönetilme seçeneğini tercih etmiş ve dolaysıyla olan kendisine olmuş deyiminden hareket ederek bir tür ''hapı yuttu'' olayına vesile olmuşlardır  :D
Acaba İnsanoğlu olayın bu yönünü gerçekten biliyor muydu? Bilseydi bu seçeneği tercihlemesini kendi adıma pek sanmıyorum ama düşünsenize böyle bir olay karşısında siz olsaydınız  ne yapardınız?

Gerçekten de sorun Hak edip etmeme olayı mıydı? Yoksa İnsanoğlunun Tanrı'ya bir koşma düşüncesine karşı Tanrı'nın Adaleti'nin bu olayın bu şekilde mi olmasını mı gerektirmiştir?

Akla gelebilecek bir başka edindiğim ip ucu ise neden sadece Yeryüzünün küçük bir parçası Aden Bahçesi olarak seçilmişti? Tanrı tabiki yarattığı Kulunun bunu yapabileceğini düşünmüştü ama buna engel olması düşünülemez çünkü Tanrı'nın Otoritesi bunu gerektirmeyen bir yapıya sahipti!!!

Hemen şöyle bir sonuca ulaştım; 1_ İnsanoğlunun Kendi İradesiyle Yönetim Şekli,
                                                                2_ Tanrı'nın İradesi'yle Yönetim Şekli ( ALTIN ÇAĞ )

Acaba hangi Yönetim Şekli adı altında Dünya daha başarılı olabilir???

Sorusuna binaen yanıtım kesinlikle şu olacaktır: İnsanoğlu bu Dünyanın başından beri gelindiği bu aşamaya dek maalesef kendi yönetilme şeklinin getirdiği ağır felaeketlerin, büyük kayıpların, biz İnsanlığa vermiş olduğu büyük zararların haddi hesabı olmadı.

Yani SONUÇ: İNSANOĞLUNUN YÖNETİMİ'NİN BAŞARISIZ OLDUĞU TAMAMEN İSPATLANDI.

« Son Düzenleme: Ocak 15, 2008, 01:49:49 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 15, 2008, 02:25:08 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sizin dusuncelerinize bi az farkli yontemden bakalim isterseniz. Aslinda Ademin Edin bagindan kovulmasi  Havva tarafindan yapilan baski sayesinde olmustur ki, Havva bi Saytana inandi ve onun fikirlerini istek haline getirdi.
Aslinda burda bi seyi derinden dikkat edersek Kuranda bahs edilen Edin baglari cennetde diyil mehz yer yuzunde shimdiki Iranin Tebriz shehrinde yerlesmis.

Burda dikkat cekicek 2-ci bi gercek de vardir ki, belkide onlar kendi istekleriyle Edin baglarini terk etmisler, Dunya tek Edin baglarindan ibaret diyildir her halde.

Ocak 15, 2008, 02:26:36 ös
Yanıtla #2

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 14, 2016, 10:25:20 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanoğlu önce insan olacak,sonra Adem ....ADAM olacak...O zaman  cennet onun olduğu her yerdedir.
Adem ve Havva hikayesi teklikten ikiliğe ,cokluğa geçiştir.
Ayni nefisten yaratılmış olan iki nefisin hikayesi. Nefsine hakim olan kendini bilendir. Kendini bilen Rabbini bilir......yani o kişi  artık Rab'tir..Tanrıdır.   
Tanrılar öldü düzen bozuldu .ne dersin? Buda benim görüşüm :)

Haziran 14, 2016, 11:26:28 ös
Yanıtla #4

İnsanoğlu önce insan olacak,sonra Adem ....ADAM olacak...O zaman  cennet onun olduğu her yerdedir.
Adem ve Havva hikayesi teklikten ikiliğe ,cokluğa geçiştir.
Ayni nefisten yaratılmış olan iki nefisin hikayesi. Nefsine hakim olan kendini bilendir. Kendini bilen Rabbini bilir......yani o kişi  artık Rab'tir..Tanrıdır.   
Tanrılar öldü düzen bozuldu .ne dersin? Buda benim görüşüm :)

Adem; sol tarafın
Havva; sağ tarafın
Tanrın ise; kalbin, dilin,üreme organın
Sen Özelsin

Haziran 14, 2016, 11:31:42 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Akıl? zeka? irade ?

Haziran 14, 2016, 11:39:34 ös
Yanıtla #6

Akıl? zeka? irade ?

Zeka; solun (Öğrendiklerin)
Akıl; sağın  (Öğrendiklerin üzerinden yola cıkan hayellerin)
İrade; Sabrın (Yaratan ve öğreten olana,en yakın olan tarafın; dengen/Ortan)
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2016, 11:44:07 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Haziran 15, 2016, 12:06:19 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanki bir karışıklılk var gibi ..
.Öğrendiklerimiz aklı geliştirir. Akıl verebiliriz birilerine  ..yani paylaşılabiliyor.Gelişip büyüyor..
zeka ise herkeste yok. kiminde çok az .kiminde çok fazla .zekayı paylaşamıyoruz. çok zeki olan akıllı olamıyor..görünüşe göre  akıl zekayı kontrol ediyor.
irade buda sanırım hepsinin konturolu.bir nevi frenliyici.
Kalp akıldan yoksun kalırsa eksik bir Tanrı olur ..

Haziran 15, 2016, 12:25:07 öö
Yanıtla #8

Sanki bir karışıklılk var gibi ..
.Öğrendiklerimiz aklı geliştirir. Akıl verebiliriz birilerine  ..yani paylaşılabiliyor.Gelişip büyüyor..
zeka ise herkeste yok. kiminde çok az .kiminde çok fazla .zekayı paylaşamıyoruz. çok zeki olan akıllı olamıyor..görünüşe göre  akıl zekayı kontrol ediyor.
irade buda sanırım hepsinin konturolu.bir nevi frenliyici.
Kalp akıldan yoksun kalırsa eksik bir Tanrı olur ..

Bu kim olduğumuzun cevabıdır.3 cümle ile anlaşılmaz. "Kendini bilmek" kavramının cevabı ve var oluşun yansımasıdır.

Akıl vermek: Kişinin yaşadığı bir olgu üzerinden hayal/fikir yürütüp,tahmin de bulunmaktır.Karışıklık dediğiniz cümleyi iyi düşünün.
Sen Özelsin

Haziran 16, 2016, 09:17:45 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benimde merak ettiğim bir konu var hazır yeri gelmişken sorayım;

Birçok dinde hatta belkide hepsinde ensest ilişkiler yasaklanmıştır, ancak ilk insan zamanında Adem ile Havva'nın çocuklarından başka insanlar veya aileler olmadığı için aile içerisinde ilişkiler yaşanmış ve yeni nesiller ortaya çıkmıştır, Bu tıbbi olarakta sakıncalıdır, çocukların sorunlu doğma olasılığı çok yüksek. Şimdi dinlerde bu yasak ama daha ilk insanlardan itibaren bu yapılmış? İnsanı düşündürüyor. Sanırım hepimiz şuanda o sorunlu çocuklardanız :)
"Acı çekmek, büyük bir zekaya ve duyarlı bir yüreğe sahip kişiler için her zaman kaçınılmazdır."