Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tenkit veya eleştiri nedir? Eleştirideki usul ve esaslar nelerdir? Eleştiren ve  (Okunma sayısı 6901 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 06, 2012, 06:58:27 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu konuda derdim ve maksadım dini öne çıkarmak değildi,bazen yapmak istediğiniz şey karşındakinin anladığı gibi oluyor.Bu yazıyı dini içeriği var diye değil sn.adam ile yaşadığım kısa sürtüşme sonrası başka arkadaşlardanda muzdarip olmamdan ötürü kendi yaşadığım duruma yakın gördüğüm için yayınladım.Köeşe başını tutmuş inzibatlar gibi her fırsatta konuyu böyle algılamak bence önyargıdır.Benim niyetim dini herhangi bir yere bulaştırmak değil bazı referans sözleri aldığım doğru ama hepsi okadar.

Üstelik rahatsız olmak gibi bir durumda seziyorum ama bu niyeki onu anlamadım,şunumu demeliyim hani hoşgörü hani tolerans.Bu site yasakçı biir site değil sadece belli kuralları var ısrarla ben bundan rahatsızım demekte ne oluyorki.Bununda mantığını ben anlamıyorum.

Sn.adam geçen bir yazısında benim için çok güzel bir söz söyledi masonlukla ilgili bir savı yok diye ne kadarda haklı idi kaldıki bunu bende söyledim.Savımda olamaz zaten çünkü bir öğrenci gibi okuyorum ve anlamaya çalışıyorum,anklarkende diğer sistemlerle benzeş yönlerini anlamaya çalışıyorum nedir bu diye.Herkes belli konularda bir şeyleri referans alır sn.adam herşeyi masonluğa ve mason mantığının uygunluğuna göre bakıp tartıyor,bu benim bildiğim değil sadece anlamaya çalıştığım bir durum,benimde referans noktam en çok ilgimi çeken konu olduğu için tabiki inancım olan dinim.Fakat ben sizin düşündüğünüz gibi herşeyi dine uygunluğuna göre bakmıyorum insan özüne nasıl duruyor diye bakıyorum.

Neyse umarım derdimi anlatabilmişimdir gereklimi pekte emin değilim buda insana olan saygımdan olsa gerek.

Bu konuda beni haksız ve boşuna eleştiriyorsunuz siz bunu yaptıkça bende sizi benim için peşin hükümlü dertleri paylaşmak muhabbet etmek değil devamlı herşeyi irdelemek diye düşünüyorum buda olmuyor tabiki.

Ben sizin düşündükleriniz gibi olaya bakmıyorum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 16, 2015, 07:12:30 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Karsit gorusler insanin Gundemini genisletir, Lakin bu erdeme muassir sahislara tabidir.

Tenkit asla faydali bir yaklasim degildir.
Ornek
Sahis 100 yil hapis cezasina carptirilmis.Tecavuz, cinayet, Gasp
Sen suclusun diyorlar.
O diyorki degilim, ben kader mahkumuyum
Bu sahis bile farkinda degilken , Siz dusunun
"Adonai melekh namen"

Temmuz 17, 2015, 11:24:19 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Ragnarr,

Bayram boyunca ne demek istediğinizi düşüneceğim, umulur ki anlayabilirim.
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Temmuz 17, 2015, 03:15:36 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Syn egeran

Her sabah Gune baslarken , Egomuzla beraber baslariz , Aklimizdaki muhtesem saydimiz fikirleri beyan etmek icin yanar tutusuruz.
Tabi ilgi standartimiza gore, tarz, kyafet, araba vb ..gibi
Anlasilmak, takdir edilmek veya var olabilme savasinida, var edebilecek hale gelmeye calisiriz.
Bu reaksiyon , etki tepki kanununa gore , tenkit elestiri olarak geri doner.

Sizin bana cevabiniz gibi , Nuktemi, ironimi , tenkitmi, yada ismi koyulmamis bir hitap seklimi
"Adonai melekh namen"