Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: YEDİ KOLLU ŞAMDAN – 6 (Mozaik İşçiliği)  (Okunma sayısı 8238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2010, 07:24:55 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Antik Çağda, yedi kollu şamdan başta tapınaklar olmak üzere birçok binanın mimarisinde bir duvar ya da pencereye işlenmiş olarak görülür. Bunların yanı sıra bir de döşeme mozaikleri var. İşte şu aşağıdaki örnek, Lut Gölü’nün batı kıyısındaki antik Tiberias kentinin arkeolojik açılması sırasında bir teras üzerinde bulunmuş, temizlenerek ortaya çıkarılmış bir mozaik işleme. Tarihi M.Ö. 14-15. yüzyıl

Bir diğer örnek de Tiberias ile Akkâ arasındaki antik Sepphoris kentinden.

Bu gibi çok örnek var ama bunlar benim en çok dikkatimi çekmiş olanlar.

Daha sonraki dönemlerde bunlara bir de vitray sanatı eklenir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 26, 2010, 08:26:02 ös
Yanıtla #1

Tevrat'taki bu şamdanın hikmeti nedir? Neden Yahova böyle bir objenin yapımını istemiş?

Antik çağda, hatta taş oymacılığı başlığına baktığımıza göre, çok eski devirlerden beri bilinen ve saygı duyulan bir objeymiş yedi kollu şamdan.

Peki kutsallığı nereden geliyor? Bunun Musevilere özgü bir durum olmadığına bu başlıklardan ikna oldum. Museviliğe özgü değilse, kimlere özgü? Anlamı nedir?

Romalılar, görece küçük ve güçsüz bir İsrail vassallığını yıktıklarına ve o objeyi ele geçirdiklerine neden bu kadar sevinmişler? Neden özellikle bunun altını çizmişler sanatlarında?

Çok ilginç.

Paylaşım için teşekkürler Syn. Adam.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ocak 26, 2010, 08:49:10 ös
Yanıtla #2

Bu soruları sorup da yerimde oturmak istemedim. Wikipedia'ya baktım.

Bunun, bir bitkiyi sembolize ettiği söyleniyor. İsmi Salvia Palaestina

Bu bitki de, Hz. Musa'nın Tanrı ile konuşmak için  tutuşmuş bir şekilde gördüğü, dikkatinin çekildiği bitkiymiş.

İlginç olan bir başka şey, bu bitkinin yayılım alanı olarak "Turkey, Syria, Iraq, Iran, Israel, Palestine, the Sinai peninsula, and northeastern Egypt." demiş Wikipedia. Buralar, kabaca Musevilerin Siyonist literatüründe iki nehir arası kendi toprakları olarak düşündükleri yerler.

Amerika'da Afrikalı Amerikalıların, 26 Aralık - 1 Ocak arasında kutladıkları Kwanzaa bayramında da Menorak'a benzer bir şamdan yakılırmış.

Kaynak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Menorah_%28Temple%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_palaestina

« Son Düzenleme: Ocak 26, 2010, 09:00:48 ös Gönderen: popperist »
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ocak 27, 2010, 07:58:47 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Popperist'in soruları elbette sorulması gereken sorular... Eğer Yedi Kollu Şamdan biçimindeki figürün bir simge olarak kullanışının kronolojik kökenine gidersek, kendimizi  Musa'dan çok daha önceki bir tarihte Hindistan'da buluruz.  Orası öyle de, bu başlık altındaki konumuz "sanat".

Bu arada Sayın Popperist'in görsel katkısı da çok güzel.   O Salvia Palestina denilen bitki Hanukah karşılığı olur, çüntkü dokuz dallı ve sanırım adı da o nedenle konmuş.  İkinci resimdeki bitki ise muhteeşem. Gerçi ben de sonraki bir aşamada buna gelecektim ama Sayın poppedist daha önce davranmış ve sanatçıların yedi kollu şamdan ile çiçek motiflerini kullanışlarının açık seçik bir örneğini ortaya koymuş; teşekkür ederim.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 27, 2010, 11:09:28 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Tevrat'taki bu şamdanın hikmeti nedir? Neden Yahova böyle bir objenin yapımını istemiş?

Antik çağda, hatta taş oymacılığı başlığına baktığımıza göre, çok eski devirlerden beri bilinen ve saygı duyulan bir objeymiş yedi kollu şamdan.

Peki kutsallığı nereden geliyor? Bunun Musevilere özgü bir durum olmadığına bu başlıklardan ikna oldum. Museviliğe özgü değilse, kimlere özgü? Anlamı nedir?

Romalılar, görece küçük ve güçsüz bir İsrail vassallığını yıktıklarına ve o objeyi ele geçirdiklerine neden bu kadar sevinmişler? Neden özellikle bunun altını çizmişler sanatlarında?

Çok ilginç.

Paylaşım için teşekkürler Syn. Adam.

Doğa,semavi insan ile evliliğinden hepsi iki cinsiyetli,hem erkek hem kadın olan ve iki ayağı üzerinde duran ve herbiri yedi yöneticiden birinin doğasına sahip yedi insan doğurdu.Bunlar,yedi ırk,yedi tür ve yedi çarktır.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 27, 2010, 11:12:10 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yedi Kollu Şamdan İrakta da çok eskilerden mevcut olmuştur.

leftMenora dan önce mevcut olan bi varoluştu.