Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: GEÇMİŞ VE GELECEK KAVRAMI ÜZERİNE  (Okunma sayısı 2675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 06, 2014, 04:49:49 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Geçmiş, tecrübelerden, edinilen bilgilerden oluşur.Gelecek ise tecrübe ve bilgiler doğrultusunda, duygu ve düşüncelerin etkisiyle şekillendirdiğimiz zaman dilimidir.Bu kavramların tanımlarını genişletebiliriz elbette fakat benim üzerinde durmak istediğim nokta bu iki kavramı oluşturan zaman dilimi yani şimdi. Şimdi veya şu an kelimesi bir zaman dilimi olmasına rağmen herkesin kullandığı, birçok kişinin farkında olamadığı/ olmadığı zaman dilimidir.

İnsanın doğumu ve ölümü dışındaki herşey şimdinin icinde gizlidir.Şimdi yapılacak olan iyi/kötü bir davranis,düşünce geçmiş ve geleceğimizin temelini oluşturacaktır.

Hayatımız boyunca yasayacağımız iyi ve kötü olan herşeyin kontrolünü şimdi de sağlarız. Hırs, öfke gibi kavramlardan kurtulmada şimdi önemli bir rol üstlenmektedir. Sadece kötü kavramların değil, iyi olan kavramların da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Karşılaşmış olduğum bu anımı sizlerle paylaştığım zaman beni daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Şu an rahmetli olan,yaşamı boyunca etrafı tarafından iyi tanınan, yararlı işler yapmaya çalışmış birinden bahsedeceğim.Kendisi çevresine, iş arkadaşlarına vs. ailesi dışındaki herkese elinden geldiğince yararlı olan bir insandı. Ailesi dışında diyorum çünkü bir ailesi yoktu.Tabiki belli bir zamana kadar annesi,babası vardı fakat mutlu bir evlilik kuramamıştı.Gençliğinde bir kişiye karşı duymuş olduğu iyi bir kavram olan sevgi ve bu sevgiye bağlı olarak gelecek için kurduğu düşüncelerin gerçekleşmemesi onu o anda yani geçmişte bırakmıştı. Bu duruma rağmen 4 tane şiir kitabı yazmış, etrafına yararli işler yapmayı sürdürmüş sadece kendini mutlu edememişti...

Bu hikayemde anlattığım gibi geçmişte yaşanılan öfke, kin,hırs gibi kavramlarda gelecekte karşımıza çıkacaktır.

Her ne kadar iyi/kötü bu kavramlara engel olamasak da farkında olmak,şimdi de bulunduğumuzu hatırlamak gerekir.Simdide kalabilmeyi hayatımın her anında başaramasamda ,büyük çoğunluğuna yaymak için çalışmaktayım.

Forumumuz masonluk üzerine olması, bu paylaşımında onlar içinde önemli olduğunu düşünüyorum. Geçmişteki tecrübeleri ile geleceğe doğru hedefleri olan bu oluşum için şimdinin önemi daha fazladır.

Şimdi okumuş olduğunuz yazıma gelecekte yapacağınız eleştiri, yorum ve paylaşımların bu konuyu zenginleştirmesini diliyorum.

Yazımı sn.Üzeyir Garih'in güzel bir sözü ile bitirmek istiyorum.

"Dün tarih oldu,yarın bir sır. Bugünün kıymetini bilelim."

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2014, 04:53:01 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 08, 2014, 11:04:35 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın mbulut,

Şimdi'nin gücüne katılıyorum.

Nereden geldiğimizi hatırlarsak, şimdi yaşadığımız zenginlikleri daha net görebiliriz diye düşünüyorum.

Gelecekteki bazı resimler de bize, şimdi'yi nasıl yaşayacağımız hakkında ip uçları verir. Hem geçmişten, hem de gelecekten sinyaller alırız ve şimdi artık daha anlamlıdır.

Saygılarımla.
Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.

Kasım 09, 2014, 01:05:13 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geçmiş,gelecek ve şuanınız bir bütün değilmi ?
Şimdiye odaklanarak şuanı kurtarır,gelecek zamana başarıyı gebeler ve bu anda geçen her saniyemiz geçmişin başarısını yükseltir.

Yani her anımız geçmiştir her an gelecektir insan düşünürken şimdisini yaşar sadece.
Saygılarımla.