Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Atatürk ve "arkadaslari"nin kurdugu Türkiye Cumhuriyeti gercek anlamda bir Cumhuriyetmiydi?

Evet, gercek anlamda bir Cumhuriyetti ve halende öyledir.
6 (20%)
Hayir, hicbir anlamda Cumhuriyetle alakasi yoktu ve halada yok.
3 (10%)
Evet, Cumhuriyetti ama Atatürk"ten sonra gelenler rayindan cikardilar.
19 (63.3%)
Hayir, Cumhuriyet degildi ama sonradan yapilan devrimlerle olmaya calisildi.
1 (3.3%)
Bunlarin hepsi dis güclerin oyunuydu.
1 (3.3%)

Toplam Oy Verenler: 19

Gönderen Konu: CUMHURIYET ANKETI  (Okunma sayısı 14058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 26, 2012, 11:16:46 ös
Yanıtla #20

Sayın popperist, herkesin istediği şekilde yaşadığı bir rejimden söz ediyor her halde. Yani bir nevi "muz" cumhuriyetinden. Örnekleme yaparsa konuyu daha güzel açıklamış olur diye düşünüyorum.
      Saygılar-sevgiler.

Örnek: İngiltere. Orada Churchill'i eleştirince savcılar dava açma yok. Herkesi "ingiliz" yapmak yok. İnsanlar kamusal alanda tek tipleştirme yok. İlkokulundan Üniversitelerinde bir önderlerinin ilkelerini zorunlu okutma yok. Zorunlu din dersi de yok. İsteyen istediği kiliseyi kurabiliyor. Diyanet diye de bir şey yok. Kadınlar örtülü diye üniversiteye, mahkemeye, kışlaya vb. girmesine yasak yok.

gibi.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ocak 26, 2012, 11:34:04 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Aslında özellikle inkılap tarihi boyutundan çıkıp dünya tarihine de hakim bir beyinle düşünebilsek klişeleşmiş bakış açısından uzaklaşma şansını yakalayabilirdik. Yani cumhuriyet kurulurken ve kurulduktan sonra dünyadaki tarihi ve siyasi olayları çok net görebilen bir göz gerekiyor. Aynı zamanda da tüm devletleri çağdaş özgürlük vb. söylemlerin aksine bireyin değil devletlerin otoritesinin sarsılmaması esasına dayanıyor gibi duruyor. Yani bireysel özgürlükler, çağdaşlık gibi kelimeler devletlerin halkını dizginlemek ya da müdahale edip kulak çekmesini sağlaması için iç karışıklık ve başkaldırı yaratması amacıyla istihbarat ajanı olan yazarlarca kaleme alınan halkın masturbasyonu gibi bir şey. Görebildiğim kadarıyla ülkemizde devlet halkını bilerek kendine kışkırtıyor, yani örneğin cem evini sakallı ajanlarıyla bombalıyor, camiyi alevi kılığında bombalıyor ve oluşan kaos vasıtasıyla kendi halkını döverek zaman harcıyor. Yani enerjisi var fakat gelişmek ve dünya arenasında mücadele vermekten çok kafasını duvara vuran bir deli gibi harab ediyor kendini.

Yani Kemalizm, Atatürk, Cumhuriyet, hürriyet, laiklik filan sanal kalan kavramlardır. Aynı şekilde çevre ülkelerde gördüğümüz komunizm, şeriat devleti , demokrasi de sanal kavramlardır. Gerçek olan ise devletlerin kendi insanının kanını bir kaç şirketle aynı masada emen bir vampir olduğudur, batı ve avrupa kanı genelde dışarda arama modundalar yakında onlar da kendi halklarına yönelecekler.  İnsanların beyinlerinde kurulan cumhuriyet, hurriyet, şeriat gibi bu fantazi dünyaları asla gerçekleşmeyecek gibi duruyor.

Saygılarımla.

Ocak 26, 2012, 11:40:29 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Sanırım bir yanlışlık yapıyorsunuz, "Cumhuriyetle" "Demokrasiyi" karıştırıyorsunuz. Söyledikleriniz " Cumhuriyetten" çok "Demokrasi" unsurlarıdır. Hem unutmayın ki, İngiltere'de "Anayasa" bile yoktur. Yargı sisteminden günlük yaşama kadar bir çok şey yerleşmiş yazılı olmayan kurallara  göre düzenlenmiştir. İngilterede yanlız şunu yapamaz sınız. Kraliyeti eleştiremez, kraliyet alayhinde her hangi bir faaliyette bulunumaz sınız. Yani orada da "Kahrolsun kraliçe" bile diyemez siniz.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 26, 2012, 11:50:25 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Sayın Masor 1976, ben anlatamıyorum galiba. Bütün bu anlattıklarınızın Cumhuriyetle veya Kemalizm'le ne alakası var ? Yani Cumhuriyet olmasa bütün bunlar olmayacak mı ?
        Meseleye daha geniş perfektiften bakınız lütfen. Anlattıklarınız, gelişmiş, uygar hangi toplumda oluyor ? Hepsi geri kalmış toplumlarda olan olaylar. Öyle şeyler oluyor ki; iki gün önceki gündemi bile unutuveriyorsunuz.
         Demem o ki; uygulayıcıları ehliyet ve liyakatten yoksun, bağnaz, çıkarcı  kişilerden oluşuyorsa, Cumhuriyetin günahı ne ?
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 27, 2012, 12:58:07 öö
Yanıtla #24

Sanırım bir yanlışlık yapıyorsunuz, "Cumhuriyetle" "Demokrasiyi" karıştırıyorsunuz. Söyledikleriniz " Cumhuriyetten" çok "Demokrasi" unsurlarıdır. Hem unutmayın ki, İngiltere'de "Anayasa" bile yoktur. Yargı sisteminden günlük yaşama kadar bir çok şey yerleşmiş yazılı olmayan kurallara  göre düzenlenmiştir. İngilterede yanlız şunu yapamaz sınız. Kraliyeti eleştiremez, kraliyet alayhinde her hangi bir faaliyette bulunumaz sınız. Yani orada da "Kahrolsun kraliçe" bile diyemez siniz.
         Saygılar-sevgiler.

"Kahrolsun" zaten bir hakaret olduğu için suçtur. Nefret suçudur. Ama Türkiye'de kahrolsun demekle, İngiltere'de kahrolsun demek arasında ciddi bir fark olduğundan eminim. İngiltere'de, kraliçeye kahrolsun diyecek kadar, bireyler devlet trafından rahatsız edilmiyor. İşin esprisi de orada zaten. Neyse, örnek istediniz, ben de muz cumhuriyeti olmayanından bir tane verdim. Saygılar.
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2012, 01:02:33 öö Gönderen: popperist »

Ocak 27, 2012, 01:06:45 öö
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Ama ben "Cumhuriyetle" "Demokrasinin " aynı şeyler olmadığını belirtmiştim.
         "kahrolsun" suç değildir ." Bedduadır". Ona rağmen o devlet te bir yaptırım uygulayabiliyor. Yani herkes istediği her şeyi söyleyemiyor. Devlet müdahale ediyor. Demek ki orası da "muz" cumhuriyeti değil.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 27, 2012, 06:22:56 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

İnsanların temelde önce kendini sonra ailesini ve sonrasında da komşularını yaşadığı devleti en son olarak da dünyayı kollama iç güdüsü vardır. Tüm bunların merkezinde yine kendisi vardır yani ailesindeki problemlerden kendisi etkilenecektir, aynı şekilde ülkesinde ve dünyada da kendisine zarar vermeyecek olaylara tepki göstermez. Kendini kollama iç güdüsünün kuvveti nedeniyle örneğin yolda birini boğazlasalar müdahale edip kurtarmaya çalışan fazla insan çıkmaz. Kurtarmaya çalışanlar da insaftan çok macera ruhunu tatmin etmek içindir veya kızlara hava atmak için filan.. yani yine kendisi için yapar. İnsanın yaratılışı gereği duygusal ihtiyaçları vardır, gülmek, mutlu olmak kadar üzülmek, ağlamak da deşarj için şarttır. Bu ihtiyacını insanlar komedi filmi, duygusal aşk filmleri, dramalar izleyerek tatmin ederler. Yani aslında sanatı sevdiklerinden veya desteklediklerinden yapmazlar.

Toplumu şekillendirenler insanoğlunun bu özelliğini kullanırlar ve toplumlara mafyasal baskılar yoluyla kolay para kazanabilmek için zulüm vb. ederken kendilerini yok edecek tepkiyi almayacak ölçüde baskı ve zulümler gerçekleştirirler, itirazından çekindikleri insanların nefslerini okşayacak şeyler yaparlar. O yüzden örneğin batıda beyefendi diye seslenilen tipler aslında dünyanın en zalim ve en aşağılık adamlarıdır.

Türkiyede de kurulduğundan bu yana yapılanlar benziyor. Batıda yaşayanlar doğuda baskı altındaki insanları düşünmezler fakat doğunun ayaklanıp batıda kan dökmeye çalışmaya kalkmasından korktukları için de dengeli bir baskı yaratmaya çalışıyorlar. Oldukça profesyonel zulümler çok ciddi miktarda paraların döndüğü masalarda şekillendiriliyor. Başlarda değindiğim benmerkezcilik nedeniyle bu adamlara dur diyebilmek de pek mümkün görünmüyor. Bir kaç psikolojik ruh hastasının insan doğrama arzusunu vicdanında legalleştirmeye çalışanlar hariç bir direnç sergilenmiyor. Ki bu direnç şekilllerine de terörizm deniliyor ki bu hasta ruhlu adamları da genelde kullananlar teröristlerin hedefledikleri adamların kendileridir. Amaç bu adamların ait olduğu ideolojideki insanları veya milletleri terörist kalıbında dayak manyağı yapabilmek için yasal ortamın yaratılmasıdır. Mevzu ideoloji filan değil paradır.

Belki ideolojiler, örfler, izmler vb. insanları hipnotize ederek benmerkezcilikten sıyırıp bir intihar komandosuna dönüştürebilir diye düşünerek, ideolojilerin yaşama alanlarının daraltıldığı da rejimleri savunmak açısından söylenebilir.

Kısacası cumhuriyet, özgürlük, filan laflarının tabelada olmasından çok yapılan  faaliyetlere bakarak değerlendirme yapmak daha bilimsel bir hareket olacaktır.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2012, 07:18:03 öö Gönderen: Masor1976 »

Ocak 27, 2012, 08:56:01 öö
Yanıtla #27

Ingiltere de Turkiye de olmayan bircok sey var Sayin Alsah, muz cumhuriyeti degil tabi, parlamenter monarsi. Turkiye ise tek tiplestirici tek uluscu tek kulturcu tek adamci, kendi modern-gerici tanimi olan ozgurlukleri ve haklari anlamayan tipik bir kompleks sahibi dogu ulkesi. Iste ingltere ile aramizdaki fark bu. Kralice orada bunlari yapmadigi icin monarsi cumhuryet vb. Fark etmiyor. Ingltere kesinlikle bir turkiye degil. Ve ben o sekilde bir muz cumhuriyeti olmayan ulke istiyorum. Resmi ideoloji ile insanlarin huzurunun kacirildigi kompleksli hasta adamlardan biktik usandik.

Ocak 27, 2012, 11:14:30 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Sayın popperist, aslında son yazdıklarınızı ben uzun zamandır zaten söylüyorum. Ama sizin dediğiniz manada bir idare zaten yok. Elbette bir çok yöden adı geçen ülke ile ülkemizi kıyaslamak doğru olmaz.  Ben de kompleksli, hasta ruhlu ve hatta sapık ideoloji sahibi  insanların yönetimlerinden fazlası ile sıkılmış durumdayım. Ama,  bu insanlar gökten zembille inmiyorlar. Onları yine bu toplum seçip yönetime getiriyor. İşte ben bunun için Cumhuriyetin kazanımlarının küçümsenecek kazanımlar olmadığını savunuyorum.
       Yukarıda da belirttiğim gibi, yönetenler seçimlerle gelmişlerdir,"toplumlar layik oldukları şekilde yönetilirler" sözünün ne kadar yerinde olduğunu sanırım sizde yerinde bulacaksınız.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 28, 2012, 05:53:41 öö
Yanıtla #29
  • Uzman Uye

Sn.popperist kardeşim ne güzel özetledin teprik ederim saygılar. Muz cumhuriyeti tam isabet insanımız hala Kul olmaya devam ediyor ne büyüklerimizin başı DURMAK YOK ilk hedef Avrupa birliğine üye olmak ileri .Saygılar   ??? ??? ??? :'( :'( :'( :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus