Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun belirgin ilkeleri var mıdır? Varsa nelerdir?  (Okunma sayısı 32977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2009, 06:39:54 ös
Yanıtla #10

Çözüm Masonluğun ilkeleriyle bağlantılı değil, Maısonluğun gerek yapılanma gerekse çalışma tarzıyla bağlantılı. Bilirsiniz ki ben konunun saptırılmamasından yanayımdır hep. Onun için, belki Masonluğun yapılanma biçimi ya da çalışma tarzı üzerinde bir irdeleme yapıldığında bu soruna bir çözüm önerisi getirilebilir.

Ancak, hallerinden memun, aydıkları ve yaptıkları ile letinin, bunu yeterli gören masonlar, bu gibi çözüm önerilerine burun kıvıracaktır.

Sevgiler.

Çözüm, ne yazıkki sadece Masonlukla ilintili değil.

Çünkü sorun hepimizi, bütünen Insanlığı ilgilendirmekte ve açıkçası Masonluğun da sadece belirli bir kesime hitap etmesi gibi önemli sebeplerden ötürü çözümde sadece Masonluk tek başına yeterli olamayacaktır. Maalesef.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 31, 2009, 09:30:14 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sonuç itibari ile, her hususi topluluk gibi masonluğunda erdemlik adına hedefledikleri sabit....
Ancak gözden kaçtığını düşündüğüm, masonluk da diğer genel ve özel grupların hepsi bireylerden müteşekkildir. Genel sorun acaba bireyler ne kadar bu amaçlar uğruna idealisttir?....

Saygılar

Kasım 01, 2009, 07:40:23 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence Sayın cardiffmonster haklı... Bütün sorun bireylerde düğümleniyor. Bir kurum olarak Masonluğun ilkelerinde herhangi bir sakatlık yok. Ancak masonlar o ilkeleri gerektiğince hatta yeterince bile gözetmeyince, ilkeler öylesine havada kalakalıyor.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 01, 2009, 11:38:20 öö
Yanıtla #13

Genel sorun acaba bireyler ne kadar bu amaçlar uğruna idealisttir?....

Kesinlikle çok güzel bir Soru:) Sayın Adam ' a da Katılıyorum.

Saygılarımla

Kasım 01, 2009, 03:18:21 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Selam

Masonluğun belirgin ilkelerinin olmaması düşünülemez bence.Bugün en basit insanda ile olmazssa olmaz bir tane bile olsun ilke vardır belki hayat bu ilkeler üzerine kurulmuştur demeliim.Masonluk bu ilke anlamında bence dünya üzerinde apayrı bir yerde tutulmalıdır.Bir örgütmüdür ,dernekmidir kuruluş amacı nedir insanlara ne anlatmak istiyor(görülen ve görülmeyen)bu tip konuları ve çeriğinide en iyi bu locaları kurup yönetmeye çaloşanlar bilir.Yüzyıllardır dnyada hemen her ülkede aynı mantık çerçeveside ve aynı kuralarla kurulan bir oluşumun ilkeleri varmıdır yokmudur tartışmak bile olası değil bence.Böylesi bir yapı ancak ilkeleri ile unca sene ayakta kaabilir.Bence burda soru şu açtığı bayrak nedir ne anlama gelir söylemleri ile uygulamaları ve aldıları sonuç dünyaya katkları beraber değerlendirilmeli.Ben açıkça çok kaotik bir yapılanma olarak örüyorum masonlara isnat edilen şeyler kolay yutulur hazım edilir şeyler değil masonların bunlara devamlı reddetme yolu ile cevap vermeleride artık sorunu çözmüyor.Açık olmayan çok şey var ve buda zaten işin ruhu gibi duruyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 01, 2009, 03:58:44 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kendi kendime sorduğum ve yanıtını vermeye çalıştığım konuların amacı da zaten Sayın Karahan'ın kaygısından ileri geliyor. Bence öyle açık olmayan bir şey yok.

Sayın Karahan istediğini sorabilir. Ben biliyorsam yanıtlarım. Soru bulmak zorunda kalmam; işim kolaylaşır. Ben bilmiyorsam forum üyesi masonlar yanıtlar. Yeter ki sorulacak sorunun yanıtı forum kurallarının 17. maddesine aykırı düşmesin.

Sevgiler.

Kasım 01, 2009, 04:10:19 ös
Yanıtla #16

Selam

Masonluğun belirgin ilkelerinin olmaması düşünülemez bence.Bugün en basit insanda ile olmazssa olmaz bir tane bile olsun ilke vardır belki hayat bu ilkeler üzerine kurulmuştur demeliim.Masonluk bu ilke anlamında bence dünya üzerinde apayrı bir yerde tutulmalıdır.Bir örgütmüdür ,dernekmidir kuruluş amacı nedir insanlara ne anlatmak istiyor(görülen ve görülmeyen)bu tip konuları ve çeriğinide en iyi bu locaları kurup yönetmeye çaloşanlar bilir.Yüzyıllardır dnyada hemen her ülkede aynı mantık çerçeveside ve aynı kuralarla kurulan bir oluşumun ilkeleri varmıdır yokmudur tartışmak bile olası değil bence.Böylesi bir yapı ancak ilkeleri ile unca sene ayakta kaabilir.Bence burda soru şu açtığı bayrak nedir ne anlama gelir söylemleri ile uygulamaları ve aldıları sonuç dünyaya katkları beraber değerlendirilmeli.Ben açıkça çok kaotik bir yapılanma olarak örüyorum masonlara isnat edilen şeyler kolay yutulur hazım edilir şeyler değil masonların bunlara devamlı reddetme yolu ile cevap vermeleride artık sorunu çözmüyor.Açık olmayan çok şey var ve buda zaten işin ruhu gibi duruyor.

Pardon, burada kendi yazılarımda asla yanlış anlaşılmaması için önemle vurgulamak istediğim bir durum var; o da Masonluğun yeryüzünde önemli derecede bir önem teşkil ettiği, yeryüzünün Ezoterik amaçlı olan her Kurum ve Kuruluşa ihtiyacının olduğu ancak birbirinden farklı olan Insan Bilinc Seviyesinin Yükseltilmesi yolunda çalışmalar yapan diğer Kurum ve Kuruluşların da üzerlerine düşen görev ve sorumluluklarının olduğu bundan dolayı da bir söylemimde Masonluk belki çözümde yetersiz gibi gözükebilir söylemimi diğer Kurum ve Kuruluşların da yalnız başına yeterli olmadıklarını da belirterek bir düzeltme yapmak sanırım daha iyi anlaşılmama vesile olacaktır. Bu arada Sayın Karahan; yazınıza atfen söylemlerimi bu şekilde dile getirmek istedim :)

Hiçbir Kurum ya da Kuruluş yalnız başına yeterli olmayıp, diğerleriyle direkt bir iletişimde bulunulmasa dahi her birinin ayrı ayrı görev ve sorumluluklarıyla zaten yeryüzünde gereçekleştirilmesi istenilen amacın paylarının doğru bir orantıda herşeye pay edilmiştir, diye de düşünüyorum.

Saygılar,

Kasım 02, 2009, 01:29:30 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Selam

Sn.Adam haklısınız sorulabilecek çok soru var lakin kayda değer verilebilecek cevapları varsa.Hayatta yapılan herşeyin iyi yada kötü,doğru yada yanlış bir amacı vardır.Masonluk bir çevre örgütü yada köy derneği mantığında kurukmadığı aşikar bir yapı yoksa yüzyıllardır bu yapı bu kadar uzun süre korunamazdı.O halde işe amacından başlamalı ve bu amaç doğrultusunda insanlığa kazandırdıklarına bakmalı öncelikle.İnsanlık bu ideallerin şu an için neresinde duruyor çokmu ileride çokmu geride masonların topluma katkısı nedir.Benim gördüğüm böyle bir ideali olmadığı yönünde toplum her yüzyılda devamlı ileri giderken bir okadarda geri gidiyor.Masonluk belli ideallere ulaşmak için oluşturulmuş bir yapının parçasımıdır sion bilgelerinin prıtokolleri ile yanyana getirdiğinizde bir başka anlam kazanıyor.Tek dünya düzeni tek merkezden yönetim zeitgeist belgeselindede bahsedilen venüz projesi benzeri şeylerle dünya üzerinde yahudi hükümdarlığına giden bir amaçın parçasımıdır yada neresindedir.Bu konuda yığınla araştırma yaptım dolayısı ile saygıdeğer mason arkadaşlarımın en doğru açıklamaları yapacaklarını sanıyorum.Komplo teorileri cevabının ötesinde bilgiler verilirse sevinirim çünkü bilgiler hep tek taraflı aklımızda şekilleniyor.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 02, 2009, 02:25:08 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Görüyoırum ki Sayın Karahan Masonluk ile ilgili sorulara ilgi duyuyor ve kafasında oluşturduğu sorular da var. Zaten sorulursa yanıtını vermeye ya da bulmaya çalışıacağımı, ben yapamazsam masonların bunu sağlayabileceğini belirtmiştim.

Bakınız, benim buradaki sorunum şu: Ben Sayın karahan'ın ne sorduğunu anlayamıyorum. O tek bir paragrafın içinden soruyu/soruları süzmeye çalışıyorum ama doğru sonuca vardığımı bilemiyorum.

Onun için şunu rica etsem nasıl olur acaba?

Sayın Karahan soracağı soruyu açık seçik sorup tümcenin sonuna da ? koysun. Elbette bu arada kende düşüncelerini aktarabilir; ona bir diyeceğim yok. Ancak sonunda soru işareti olmayan bir tümceyiben soru olarak göremiyorum. Bilmem, çok mu akademik düşünüyorum?

Sayın Karahan'ı üzmek istemem. Art niyetim de yok. Gerçekten anlayamadım.

Sevgiler.

Kasım 02, 2009, 04:01:17 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Haklısınız sanırım.Yaklaşık 2 yıldır bu Okuduğum ve araştırdığım ilgi alanımdaki konular önce tarih,yahudilik,masonluk ve siyasi tarih.Bir çok kitap okuyup araştırma yaptım.Fikren oldukça açık bir insanım cesurca soru sormamı istiyorsunuz lakin bu konuda belki sitenin en uzun cezasını alan üyesiyim belkide.O yüzden becerebilirmiyim bilmiyorum ama sınırlar koymaya çalışıyorum kendime ve sorularıma.Amacım hiç bir zaman bir oluşumu,grubu yada kişiyi hedef almak yada karalamak değil.Sadece bireysel merakım.

Prof.dr. Cemal ANADOL en son okuduğum kitabın adı İsrail Siyonizm kıskacında Türkiye isimli kitabı.Cemal Anadol ile İstanbul modern de bir kitap fuarında tanıştım çok köklü bir türk tarihi araştırmacısı ve türkiye aşığı.Bu kitabında Türkiyenin siyasi tarihinde gelişen olaylar ve Masonların bu olaylara müdahil olma şekilleri ile ilgili yazıları var.Diğer okuduğum bir çok kaynakla örtüşen bilgiler bunlar.Ben masonluğa bu noktada sadece masonluğu irdeleyerek bakmıyorum.Benim için burda çok önemli olan soru şu bu soruya mason arkadaşlarda cevap verirse sevinirim.

1--Mason locaları için kesin ve kesin uluslararası siyonizm ülküsü ile herhangi bir şekilde bir kelimelik bile mantıksal bağlam yoktur?

2-Mason locaları faaliyetlerini hiç bir dış kurumdan beyanat almadan yapar?

Eğer bu 2 soruma cevap verirlerse sevinirim.Umarım ceza vermek yada ihtar yoluna gidilmez çünkü bir daha soracak yada yazacak durumum kalmaz esenkalın.

EDMUND BURKE