Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonluga karsi olan tepkilerin azalmasi icin yapilmasi gereken nedir?

Butun sirlarin acilanmasi
Localarda politika ve din konusulmasina izin verilmesi
Masonlarin tepkiye tepki ile cevap vermesi
Masonlar.org benzeri sitelerin artmasi
Masonluk sistemi ve tarihinin universitelerde bolum olarak secilebilmesi
Halkin egitim duzeyinin arttirilmasi
Masonlarin yaptiyi iyi faaliyetlerin reklamlarinin yapilmasi
Masonlarin butun suclamalari kabul etmesi
Masonlarin bazi musluman tarikatlar ile ortak iliskilere girmesi ve bunu duyurmasi
Masonlara karsi olan tepkiler, ne olursa olsun bitmez.

Gönderen Konu: Yapilmasi Gereken Sizce Nedir?  (Okunma sayısı 29666 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 14, 2013, 01:04:40 ös
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özgürleştimeyi sağlaması bunu da göstermesi. Bunlar baş gösterdiği zamansorun çıkar çokda doğal sorun çıkaran da sonuna kadar haklıdır.

Ocak 14, 2013, 02:18:05 ös
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Önlüksüzlerin , çırakların veya haricilerin her saniye düşündüğü çok önemliyse o zaman ustalar harici kalfalar çıkarak harici usta olsun.

Ocak 30, 2013, 10:51:44 ös
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim harici olarak görüşüm Masonluk hakkındaki sitelerin yaygınlaşması ve halkın eğitim düzeyinin artması. Yapılan faaliyetlerin reklamı diğer her çeşit derneklerin de rekabet isteği- malumunuz yardım amaçlı değil sırf imaj ve ne olursa olsun üye kazanmak için kurulan dernekler de var-  faaliyetlerin art niyetli araştırılması hatta hepsini düşünemediğim nedenlerden dolayı eğitim düzeyi yeterli oranda gelişmediği sürece yapılan faaliyetlerin vurgulanmamasıdır.
Ezoterik bir kuruluş olma nedeninden dolayı da tepkinin biteceğini düşünmüyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2013, 10:59:54 ös Gönderen: Etimolog »

Ocak 30, 2013, 11:03:45 ös
Yanıtla #43
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tüm sırların açılmasında Dünyadaki locaların veya tanınmış olanların fikri de önemli ve belirleyici olmaz mı ?

Ocak 30, 2013, 11:08:28 ös
Yanıtla #44
  • Aktif Uye

Kesinlikle halkın Masonluğa karşı olan önyargıları ve oluşturdukları tabular, ' bilgisizlikten ' kaynaklanıyor. Öncelikle halkın bu gibi sitelerin yaygınlaştırılarak bilinçlendirilmesi, yanlış görüşlerinin düzelmesi sağlanmalıdır. Masonluğun din düşmanı olmadığı, bilinçlenildiğinde daha iyi anlaşılacaktır. Ne acıdır ki toplum, Türkçe' yi düzgün konuşamayıp Masonluğun ' sözde gerçek yüzünü ' açığa çıkarmaya çalışarak, halkın beynini sayısız tevatürler ile doldurmaya çabalayan canlılar ile dolu.. Onların cehaletlerine yapılacak bir şey yok tabi. Halkın bilinçlendirilmesi anlamında sözün yalnızca yetkililere bırakılması da yanlış olur; İnsanımızın doğru kaynaklardan okuyarak, Masonluk hakkında doğru bilgilere ulaşmaları gerekmektedir..
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2013, 11:22:20 ös Gönderen: Melina »
Adequatio intellectus et rei

Nisan 27, 2013, 12:52:09 öö
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Masonluğa karşı günümüzdeki ön yargıların belkide en büyük kaynağı belirli odakların propagandadır. Bu gün toplumun alt katmanlarından tutunda gençliğe kadar pek çok insan buna maruz kalmaktadır. Bu kesimler bu karalama kampanyasını kendine adeta bir misyon edinmiştir. Masonluğun nasıl bir düşünce sistemi olduğunu bilmeyen toplum da bu yanlış hazır bilgiyi direkt almakta ve söz konusu din olunca bunu adeta bir cihat çağrısı kabul etmekte ve yanlış fikirlere sürüklenmektedir.

Şöyle düşünün Anadolu' da okuyan ve maddi imkansızlıktan dolayı dershaneye gidemeyen binlerce genç kendisine kucak açan bu kesimleri adeta bir kurtarıcı olarak görmekte ve kendisine verilen yurt, burs vs. imkanlarla okumakta ve üniversiteyi kazanmakta. Üniversite' de de yine bu kesimlerin desteğiyle bu eğitim süreci tamamlanmakta. Bu eğitim sürecinde bu insanlar barındıkları yerlerde büyük bir beyin yıkama operasyonuna maruz kalmakta. Bilhassa Masonluğun bir dinsizler cemiyeti olduğu, dünyayı yönettikleri, Atatürk' ü, Özal' ı zehirlediklerini, hatta Masonluğun ülkelerin derin devleti olduğunu vs. birçok uçuk komplo teorisi. Genç kendisine bu okuma imkanı sağlayanlara kurtarıcı gözüyle baktığı için ve dört bir yanından Masonluğa karşı bu tarz iddialar pompalandığı için maalesef bunlara inanıyor. Kendisini de ileride gelecek kuşaklara inandığı bu komplo teorilerini aktarmakla vazifelendiriyor.

Bu bir zincir halkası gibi düşünülürse eğitim kurumunun ülkemizde bu gibi yapılanmalardan arındırılmadığı sürece eğitimin pek de işe yarayacağını düşünmüyorum. Zira Masonluğa en çok karşıt olan kesimin eğitimli, beyaz yakalı kesimden olduğunu düşünüyorum.
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Temmuz 07, 2013, 11:44:15 ös
Yanıtla #46
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Halkı eğitmek, masonların yaptığı iyi işleri tanıtmak yararlı olabilir ama tam olarak tepkinin sıfırlanmasını uzak bir ihtimal olarak görüyorum.

Şubat 17, 2014, 01:56:50 öö
Yanıtla #47
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Halktaki kemikleşmiş Masonluk karşıtlığını eritmek, eğitim ile gerçekleşebilecek bir şey fakat öncelikle Masonluğun ilkelerini anlatmak gerekli belkide. Aksi halde direkt Masonluğu anlatmanın yan etkilere sebep olabileceği göz önünde bulundurulmalı. Zaten Masonluk ezoterik yapıda olduğu için olması gereken de budur diye düşünüyorum. Yani haricilerin de hayatlarında çıraklık, kalfalık, ustalık dönemlerine göre eğitilmesi gerekli. Haricilerin çıraklık eğitimi de ilkokul döneminden başlatılmalı. İlkokul döneminden bu sistemin hiç değilse ilkeleri bu şekilde aşama aşama verilirse bir çocuğa, çocuk adını koyamasa bile en azından zihinsel bir alt yapısı hazırlanmış olur. İleride de karşılaşacağı muhtemel antimasonik propagandalara da kolay kolay inanmamış olur.
Çocuklara ezoterizmin, Masonluğun ilkelerinin aşılanması hususunda ise Masonluğun öğretmenlik yapan Mason üyelere oldukça ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Şu anda Türkiye'de Mason öğretmen sayısının ne durumda olduğunu bilmiyorum ancak az sayıda ise arttırılması, yeterli sayıda ise bu şahısların daha aktif olması Locaların ise bu noktada daha aktif ve planlı olması gerektiği kanaatindeyim. Tekrar şunu söylemek isterim bahsettiğim şey direkt Masonluğu anlatmak değil, masonluğun ilkelerinin anlatılması...
Fakat yine de yukarıda da bahsettiğim gibi gençliğe maddi anlamda destek olan söz konusu güç odaklarının Masonluk karşıtı propagandasına bu kadarı yeterli olur mu? Açıkçası şüpheliyim. Benim bahsettiğim bu yol uzun vadeli hedeflere yönelik. Kısa vadede yapılabilecek pek bir şey göremiyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2014, 02:01:19 öö Gönderen: KEMAL_7 »
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ekim 26, 2014, 03:13:37 öö
Yanıtla #48
  • Ziyaretçi

Masonlara karsi olan tepkiler, ne olursa olsun bitmez.Sebebi çok basit masonluk elit kesimden oluşan bir kurumdur.Bence dini yönden çok zengilerin 1 verip nasil 10 kazaniriz düşüncesi insanların çoğunda kötü iz birakmıştır.Daha bir ildeki loca adresi verilemiyor insanlarla masonlar arasindaki iletişim nerdeyse yok daha iyi tanıtım yapılmalı.

Ekim 26, 2014, 10:11:16 öö
Yanıtla #49
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonların vermiş olduğu tepkisizliğin devam etmesi gibi bir seçenek bulamadım.

Masonluğa ülkemizde hemen hemen herkesin antimasonik düşüncelere geçmişte ve günümüzde sahip olduğunu görebiliriz.Önyargı ile oluşan bu antimasonik yaklaşımlardan tam anlamıyla kurtulmak mümkün değildir.

Masonluk hakkında bilgi edinmek çok zor değil.Bugün buradaki bilgilerin yetersiz olduğunu söyleyebilirmiyiz?

Ayrıca sn.hayalet sunmuş olduğunuz fikir bana hiç yabancı gelmedi.Çünkü bir süre öncesine kadar bende benzer fikirlere sahiptim.Loca adreslerinin verilmemesi ve neden bulunduğum ilde bir loca olmamasi gibi ama masonluk hakkında bir takım bilgileri edinince bu tür soru/sorunların nedenlerini daha iyi anlıyorum.

Bu sebeple verilen tepkisizlik gayet uygun çünkü bu tepkisizlik insanların kendi kendini sorgulamasını sağlıyor. Gerçekten masonluğa ilgi duyanlarda er ya da geç ilgilerinin karsiligindaki bilgileri bulabiliyor.
Görmek, varlığın yükselişidir.