Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Mavi Loca ve Yüksek Şura (İskoç Riti veya Skoç Riti) Dereceleri  (Okunma sayısı 48465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2007, 06:07:25 ös
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu arada, ek bir bilgi de ben vereyim,

Masonluğun temelinin mavi loca olduğunu buradaki çalışmaların yeterli olduğunu düşünerek yüksek derecelere başvurmayan kardeş sayısı hayli çoktur.

Bir ek bilgi daha, (muntazam/gayrimuntazam ayrımı yapmaksızın kendisini Mason olarak tanımlayan herkesi kapsayan bir küme dahilinde) bazı obediyanslar yüksek dereceler için Mavi Loca' ya devamı şart koşarken bir kısmı Yüksek Derece ritüellerini yeterli kabul etmektedir.

ritlere devam etmek için mutlaka Loca'ya devam etmek şart değil mi? hangi obediyanslar Locaya muntazam devam etme şartına bakmıyor?

Haziran 01, 2007, 06:38:12 ös
Yanıtla #21
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Rit lere katilabilmek ve devam etmek icin Mavi Locadaki calismalarinizi ve uyeliginizi aktif halde tutmak zorundasinizdir. Mavi Locadan cikan yada atilan kisi Ritlerdende Ihrac edilecektir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 01, 2007, 06:47:11 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Haziran 01, 2007, 08:59:39 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Mavi localardan başka ne türlerde localar vardır??

benim kastım kırmızı localar idi.

Bu arada, ek bir bilgi de ben vereyim,

Masonluğun temelinin mavi loca olduğunu buradaki çalışmaların yeterli olduğunu düşünerek yüksek derecelere başvurmayan kardeş sayısı hayli çoktur.

Bir ek bilgi daha, (muntazam/gayrimuntazam ayrımı yapmaksızın kendisini Mason olarak tanımlayan herkesi kapsayan bir küme dahilinde) bazı obediyanslar yüksek dereceler için Mavi Loca' ya devamı şart koşarken bir kısmı Yüksek Derece ritüellerini yeterli kabul etmektedir.

ritlere devam etmek için mutlaka Loca'ya devam etmek şart değil mi?

bu biraz detay bir bilgi, Sayın MASON ile az önceki mesajlaşmamızda bir yorum farkına dayandığımızı gördüm. Kendisi açıklanamayacak kadar detaylı olarak görmezse, zaten açıklayacaktır.
Tempus fugit...

Haziran 02, 2007, 03:59:50 öö
Yanıtla #24
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Normal Locanizdaki uyeliginizi Aktif (Aidatlarinizi duzenli odeyerek) tutmaniz gerekmektedir. Bu aktif olma kurali, bazi Localarda calismalara duzenli katilma zorunluluguda koymaktadir.

Locanizda Aktif bir Ustat iseniz, Rit lere katilabilirsiniz. Herhangi bir nedenle, Locanizdan atilir, kendi isteginiz ile cikarsaniz, yada aidatlari odemeyi (gecersiz nedenler ile) birakirsaniz, Ritlerdende Ihrac edileceksinizdir.

Her bir Rit uyesi, ayrica birer aktif Ustat Mason olmak zorundalardir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 12, 2009, 01:00:25 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sn. Mason

Benim de bir sorum var;
Gecenlerde garip bir yazi ile karsilastim ve orda yazani ayni sekilde aktarmaya calisacagim;

Türkiye de olmayan ve Türk masonlarina sirlari ogretilmeyen dereceler;
                  5,6,7,10,11,12,13,16,17,19,20,21,23,24,25,26,28

Acaba bu ne derce de dogrudur.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2009, 01:02:48 öö Gönderen: zebex »

Aralık 17, 2010, 02:39:59 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sn. Mason

Benim de bir sorum var;
Gecenlerde garip bir yazi ile karsilastim ve orda yazani ayni sekilde aktarmaya calisacagim;

Acaba bu ne derce de dogrudur.

Saygilarimla

Cevabını ben de merak ediyorum
Teşekkürler

Aralık 17, 2010, 08:33:09 öö
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin şu sayılmış olan dereceleri, Türkiye'de olmayan ve sırları (?) öğretilmeye dereceler değildir.

Uygulamanın nasıl olduğu anlatılırsa bu konu belki çok daha iyi anlaşılır.

Yüksek Şûra ya da Süprem Konsey yönetimindeki atölyelerde, ritin tüm derecelerinde etkin (faal) ritüelik çalışma yapılmaz. Bunun en basit nedeni de öyle yapılacak olursa atölyelerin sadece ritüelik çalışma yapmakla yetinir hale gelmesi, ayrıntılı irdelemelere (asıl yapılması gereken yararlı çalışmalar) olanak bulunamaması durumudur. Nitekim bazı ülkelerde o dediğim ayrıntılı irdelemeler atölye toplantılarında yapılmadığı ve sadece rtüelik çalışma ile yetinildiği için, tüm derecelerin ritüelik uygulaması söz konusu olabilmektedir. Ancak Türkiye'de 100 yıldan beri bu böyle benimsenmiş, böyle yürütülmektedir.

Bunun böyle oluşu, ritin diğer derecelerinin bilinmeyişi demek değildir. Ritüelik çalışması yapılan her bir derecenin yükseltme töreninde, arada kalmış ve bu nedenle "ara dereceler" olarak da anılan derecelerin bir özeti aktarılıp, derecesi yükseltilecek olan adaya önce o derecelerin unvan ve nitelikleri verilir. Bir örnek alalım:  4. dereceden 9. dereceye yükseltilecek olan bir masona önce ritin 5., 6., 7. ve 8. dereceleri anlatılarak sırasıyla bu derecelerin unvan ve nitelikleri verilir (tevcih olunur). Sonra da 9. derecede yapılan çalışmalarda ara sıra bu sözünü ettiğimiz derecelerin öğretileri irdelenir. Aynı yöntem bundan sonraki dereceler için de söz konusudur. Dolayısıyla arada bir boşluk ya da eksiklik kalmaz.

[Bir küçük bilgi: Türkiye'deki Süprem Konsey hayli zamandan beri ritin 29. derecesini uygulamıyor; bunun yerine 28. dereceyi uyguluyor.]

Bunu sadece bu başlık altındaki son yazılar üzerine yazdım. Öncesini göz ardı ettim.

« Son Düzenleme: Aralık 17, 2010, 08:35:30 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 17, 2010, 01:20:13 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin şu sayılmış olan dereceleri, Türkiye'de olmayan ve sırları (?) öğretilmeye dereceler değildir.

Uygulamanın nasıl olduğu anlatılırsa bu konu belki çok daha iyi anlaşılır.

Yüksek Şûra ya da Süprem Konsey yönetimindeki atölyelerde, ritin tüm derecelerinde etkin (faal) ritüelik çalışma yapılmaz. Bunun en basit nedeni de öyle yapılacak olursa atölyelerin sadece ritüelik çalışma yapmakla yetinir hale gelmesi, ayrıntılı irdelemelere (asıl yapılması gereken yararlı çalışmalar) olanak bulunamaması durumudur. Nitekim bazı ülkelerde o dediğim ayrıntılı irdelemeler atölye toplantılarında yapılmadığı ve sadece rtüelik çalışma ile yetinildiği için, tüm derecelerin ritüelik uygulaması söz konusu olabilmektedir. Ancak Türkiye'de 100 yıldan beri bu böyle benimsenmiş, böyle yürütülmektedir.

Bunun böyle oluşu, ritin diğer derecelerinin bilinmeyişi demek değildir. Ritüelik çalışması yapılan her bir derecenin yükseltme töreninde, arada kalmış ve bu nedenle "ara dereceler" olarak da anılan derecelerin bir özeti aktarılıp, derecesi yükseltilecek olan adaya önce o derecelerin unvan ve nitelikleri verilir. Bir örnek alalım:  4. dereceden 9. dereceye yükseltilecek olan bir masona önce ritin 5., 6., 7. ve 8. dereceleri anlatılarak sırasıyla bu derecelerin unvan ve nitelikleri verilir (tevcih olunur). Sonra da 9. derecede yapılan çalışmalarda ara sıra bu sözünü ettiğimiz derecelerin öğretileri irdelenir. Aynı yöntem bundan sonraki dereceler için de söz konusudur. Dolayısıyla arada bir boşluk ya da eksiklik kalmaz.

[Bir küçük bilgi: Türkiye'deki Süprem Konsey hayli zamandan beri ritin 29. derecesini uygulamıyor; bunun yerine 28. dereceyi uyguluyor.]

Bunu sadece bu başlık altındaki son yazılar üzerine yazdım. Öncesini göz ardı ettim.

Sayın ADAM,
Aydınlattığınız için çok teşekkürler.
Saygılarımla

Aralık 29, 2010, 01:20:30 ös
Yanıtla #29

Antimasonik propagandanın "çok başarılı" bir örneği. Tahminimce şöyle devam edebilir "öyle sırlar var ki Türkiye'deki Masonlardan bile saklanıyor. Sorun bakın bir tane bile 24.derece Mason var mı?". Her Skoç Riti Masonu, kendi derecesinden önceki bütün derecelerin bilgisine sahiptir.

Sn Adam çok güzel özetlemiş konuyu. Her derecede çalışma yapılamamasının pratik bir yararını söyleyeyim ben de. Her derece geçişi ülkemiz uygulamalarında yaklaşık 1-1,5 yıl sürer. Toplam 30 derece almak için (4-33 arası) geçecek süre 30-45 yıl arası bi zamandır. İyi ki uygulama bu şekilde :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz