Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ruhun cinsiyeti var mıdır?  (Okunma sayısı 11712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 28, 2010, 07:15:49 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Soru gayet açık aslında : 'Ruhun cinsiyeti var mıdır?' Ancak ben gene de bi giriş yapayım:

Kimilerine göre, kadın ve erkek ruhları ayrıdır. Öyle ki; bu ayrılık,  dünyadaki hayatlarına, tavırlarına kadar yansımaktadır. Kimilerine göre ise; ruhun cinsiyeti yoktur,  ruh, bu dünya seviyesine inip bedenlenirken/maddi aleme geçtiğinde cinsiyet alır ve  tekamülünü farklı bedenlerde geçirir. Sizce bunların hangisi doğrudur? Ya da bunların dışında söyleyecekleriniz varsa ne(ler)dir?
Çöl Bilgesi

Eylül 28, 2010, 08:45:34 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Cinsiyet kavramını ele alışımıza göre değişir bu olay. Erkeklik, kadınlık olarak ayırıyorsak evet yoktur ancak her ruhun yönü vardır. Eril ve dişil olarak ayrılır, hermetizme göre ve bir çok ezoterik ekole göre yaratıcının çift yönünün tezahürü fiziksel planda, insanda dişi ve erkek olarak görülür. Hatta eşcinsellerinde reenkarnasyona uğrayan bir dişil ruhun, erkek bedeninde doğması olarak açıklandığıda olur.

Eylül 28, 2010, 10:04:15 ös
Yanıtla #2

Bana göre, Ruh' un cinsiyeti yoktur. Çünkü Ruh, bu dünyaya gönderilirken daha çok genetik özelliklere göre beden yapısı şekillendiği, biçimlendiği için daha çok hangi kromozomlar ( mıydı tam olarak bilmiyorum ) ağır bastığı taktirde cinsiyet değişikliğine maruz kalıyormuşuz. Bir de şu; örneğin bu dünyaya daha önce bayan olarak gelmiş ve şans misali erkek olarak bedenlenmiş bi varlık, bunu pek de hazmedemediği zaman kendini özünde bayan gibi hissedip daha sonra cinsiyet değişikliği yapabilen türden olaylara pekala rastlayabiliyoruz. 

Bunun yanısıra bi de çift cinsiyetliler de söz konusudur, tabi bilimsel açıklamalar bunu rahatlıkla açıklayabiliyor ama sonuçta bireysel düşüncelere de yer vermek gereklidir, düşüncesindeyim.

Ruh, bu dünyaya gelirken acaba kendi isteğiyle mi cinsiyet seçmekte, onu tam olarak bilemiyorum. Tabi bu da ayrıyeten tartışma konusu diye düşünüyorum.

Fakat kendi düşünceme göre şöyle bir kanıya da varmıştım, daha önceleri tabi.. Örneğin dünya yüzeyinde erkek olarak bedenlenmiş bir varlık eğer bulunduğu cinsiyetine göre misal olarak bayanlara yönelik ağır bir yaptırımı söz konusuysa bir sonraki yaşamında bir bayan olarak aynı durumu erkek cinsiyetinden görmesi '' karma '' olayı açısından da değerlendirilecek olunursa gerçekten de çok güzel bir örnek oluşturur :D   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 29, 2010, 10:52:50 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ruhun varlığına inanıp inanmamak ayrı bir tartışma konusu. Ben, bir biçimde, fiziksel varlığımızdan ayrı ve ondan bağımsız metafizik anlamdaki varlığımıza inanıyorum. Bu varoluşun formatı beni çok da fazla ilgilendirmiyor. Bu var oluş biçimini ruh, enerji, ben ya da kozmosun minik partikülü vb. olarak adlandırabilirsiniz; size kalmış...

Peki bu metafizik varlığın, İslam fıkhındaki deyimiyle “ten kafesi”mizin bir cinsiyeti var mıdır? Yani, fiziksel varlığımıza ilişkin kadın-erkek ya da daha doğru bir deyişle dişil-eril ayırımı, ruhumuz için de geçerli midir?

Eğer, en azından İslami düşüncede, Tanrı bizim fiziksel varlığımızı yarattıktan sonra kendi ruhundan üflediyse; bu nedenle de biz (şeytan dışındaki tüm meleklerin) secdesine mazhar olduysak; asla yok olmayacak isek  ve de göklerde Tanrı katına çıkabilen tek yaratılanın Adem oğlu olduğu ve de Tanrının bir cinsiyeti olmadığı (Arapça dahil bazı dillerdeki gramatik eril sınıflandırmasını konumuz ile ilgisiz kabul ederek) inanç sistemimizin temel yapı taşlarını oluşturuyorsa; bu takdirde ruhun bir cinsiyeti olduğuna inanmak için çok da fazla bir neden kalmıyor geriye.

Hele ruh, bedenden önce yaratılmışsa ve cinsiyet bedene ilişkinse. Hatta hele hele bazı insanlar doğuştan çift cinsiyete (hermafrodit) sahip olarak dünyada cisimleniyorlarsa...

Ruhun bir cinsiyeti olup olmadığı sorusuna verilecek yanıt, o kadar da basit, sadece bireyin kendi inanış ve kabullenişine ait olan bir konu değildir; olmamalıdır da... Bu inanışın değişmesi, kadına bakış açımızı; daha da önemlisi erkeğin kendine bakış açısını değiştirebilir.

Ben, kişisel olarak, ruhun bir cinsiyeti olduğuna inanmıyorum. Bir erkek olarak cinsiyetimin, fiziksel olarak, dünyevi bir varlık kazanma sürecinde belirdiğine bazı insanlarda doğum gerçekleştikten sonra bile fiziksel anlamda iki cinsiyet bulunduğuna; Tanrının bir cinsiyeti olmadığına; kendisi ruhun kaynağı bir ruh olan Tanrının ruhsal parçacıkları olarak yaratıldığımıza; eninde sonunda O'na geri döneceğimize ve tekrar bir bütün olacağımıza; ölünce bedenimizi bu dünyada bıraktığımıza göre, dönüşümüzün de kaçınılmaz olarak ruhsal nitelik taşıyacağına; cinsiyet kavramının, kabaca, biyolojik ve toplumsal anlam ve işlevleri olduğuna; biyolojiyi bir kenara bırakırsak, cinsiyetin toplumsal anlamını isteğimizi gibi yoğurabileceğimize; eşdeğer ruhlara sahip insanların, salt bedeni gerekçelerle bir biyolojik cinsiyeti diğerine üstün tutmasında bir anlam bulunmadığına; bu yoldaki çabaların beyhude uğraşlar olduğuna; bize toplumsal bir farklılık ya da üstünlük sağladığını düşündüğümüz bedenizimizin (ve tabii ki cinsel organlarımızın) kefenimiz içinde çürüyüp gideceğine; kefenin ruh cebinin olup cinsiyet cebi olmadığına inanıyorum.

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......