Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Tanrı Var mıdır? J. Krishnamurti  (Okunma sayısı 10682 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 05, 2016, 09:28:49 ös
Yanıtla #10

Doğada kendiliğinden bulunmayan ya da kendinden öncekileri yaratmış olanın yaratmadığı tek şeyi yaratabilen insandır.

Ne olduğunu sormayın; arayın, bulursunuz.

Arama gücü ve yeteneğiniz yoksa, başkalarının yarattığına inanın. Mutlu olursunuz. Hem zaten kolay olan da budur.

İnsan zekası hayal ettiği herşeyi gercek kılıyor.Belki de en ortak hayalimiz olan Tanrı'yı da gercek kılarız.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2016, 09:53:47 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Mart 05, 2016, 10:00:23 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğada kendiliğinden bulunmayan ya da kendinden öncekileri yaratmış olanın yaratmadığı tek şeyi yaratabilen insandır.

Arama gücü ve yeteneğiniz yoksa, başkalarının yarattığına inanın. Mutlu olursunuz. Hem zaten kolay olan da budur.

Aslında bu konu basit bir örnekle açıklanabilir. Ağaçları düşünün. Bizlere muazzam meyveler veriyor. İnsanıda ağaç gibi düşünebiliriz. "Pusula, internet, araba, uçak vs.."  tüm bu saydıklarım ve niceleri insan zekasının bir meyvesidir. İnsanı insan yapan zekayı veren ilahi bir kuvvetin olduğunu kabul ediyorum.
Dolayısıyla insan yarattı demekten ziyade Allah yarattı demek daha iyi olur bence. Zira telefon insan zekasının bir ürünüdür. Zekayı da veren Allahtır.

"Kendinden öncekilerin yaratmadığını yaratan sadece insandır." bu söze kesinlikle katılmıyorum insanı ilah olarak gösteriyor adeta. İnsanın yukarıda bahsettiğim örneğe nazaran meyvelerinin aslında bir yaratacının olduğu göstergesidir.

« Son Düzenleme: Mart 05, 2016, 10:06:10 ös Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mart 05, 2016, 10:18:14 ös
Yanıtla #12

Aslında bu konu basit bir örnekle açıklanabilir. Ağaçları düşünün. Bizlere muazzam meyveler veriyor. İnsanıda ağaç gibi düşünebiliriz. "Pusula, internet, araba, uçak vs.."  tüm bu saydıklarım ve niceleri insan zekasının bir meyvesidir. İnsanı insan yapan zekayı veren ilahi bir kuvvetin olduğunu kabul ediyorum.

"Kendinden öncekilerin yaratmadığını yaratan sadece insandır." bu söze kesinlikle katılmıyorum insanı ilah olarak gösteriyor adeta. İnsanın yukarıda bahsettiğim örneğe nazaran meyvelerinin aslında bir yaratacının olduğu göstergesidir.

Yaratıcı İnsanların yarattığı objeleri kullanır,yazdıkları kitapları okur, yarattıkları Tanrı'ya dua ederiz.
Yaratıcı İnsanlar'dan daha cok kim, yaratıcıyı daha iyi anlıya bilir ki.

Saygılarımla
Sen Özelsin

Mart 05, 2016, 11:32:55 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"İnsan yarattı demeyelim, Allah yarattı diyelim." ve "Ağaçlar bize muazzam meyveler veriyor." sözleri gerçekten beynime şimşek çaktı. Neredeymiş bu bize meyve veren ağaçlar? Ben daha önce bana meyve uzatan veya "benim meyvelerin lezzetli ve zararsızdır" diyen ağaç görmedim. Size göre her şey insan için yaratıldıysa, yiyeni zehirleyen on binlerce bitki ne oluyor? Hatalı üretim mi?

Ağaçların meyvesi biz insanlar için değil, ağaçların kendisi için. Çoğalmalarını bu şekilde sağlıyorlar. Yani o sessiz sakin görünen ağaçlarda dünyada en az bizim kadar çok olmak istiyorlar.

Burada meyve ve yenecek hayvan muhabbetine girersek bence altından kalkamazsınız. Yiyen insanı açlıktan öldüren meyveler var. Bunların kerameti nedir acaba? Benim bildiğim bir kerametleri var, yiyen canlıyı açlıktan öldürdükleri zaman kendilerine yakın olan toprağı gübrelemiş oluyorlar. Ortada bir yarar var ama bize değil ağacın kendisine yarar sağlıyor.

Soktuğu vakit felç eden, siz daha yaşarken içinize yumurta bırakıp sizi canlı canlı yiyerek içten dışa doğru tüketen böcekler var. Bunlar da bizim için mi yaratılmış? Siz acaba hiçbir eşyanızı almadan, "insan için yaratılmış mükemmel doğada" kaç saat hayatta kalabilirsiniz? O yüzden her şey insan için yaratıldı meselesi pek iyi bir kulvar değil.

Bu şekilde tanrının varlığının kanıtlanmayacağını söylüyorum sadece, tanrı olamaz demiyorum.

Üstelik dünyanın mükemmel olduğunu söyleyen tek bir semavi din yokken, nereden çıkıp geldi bu "insanlar için mükemmel yaratılmış dünya" fikri anlayamıyorum. Böyle bir dünya olsa zaten cennete gerek kalmazdı. Dünya üzerinde sonsuza kadar mükemmel mükemmel yaşardık.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2016, 11:36:00 ös Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Mart 06, 2016, 12:39:53 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın kurt

Dünya insan için yaratıldı demedim ama demiş gibi varsayın.

Birşeye derinlemesine bakarsanız eğer göremediğiniz çok şeyi görürsünüz. Zehirli ağaçlardan bahsetmişsiniz evet zehirli bir çok ağaç meyve bitki mevcut. Zehirli diyerek bir kenara atmak cahilliğin bir göstergesi olsa gerek. Oysa şuan eczacılığın ve tıbbın bukadar gelişmiş olması o zehirli dediğiniz bitkiler sayesindedir. Doğadaki bir çok şey hatta herşeyin insana yararının olduğunu söylesem daha iyi olur. Ben belki bilgimin yetersizliğinden dolayı doğada hayatta kalamam ama bizden önceki insanlar varlığını böyle sürdürmüştür. Gelişip büyüyüp ölmüşlerdir. Doğadaki maddeler bitkiler olmasaydı teknoloji bukadar gelişmiş olabilirmiydi? Ayrıca doğadaki herşeye yemek/beslenmek gözüyle bakarsanız büyük bi çıkmazın içine girersiniz.

Konuyu daha iyi izah etmek gerekirse;

- Karınca ve bazı eklembacaklı böceklerden elde edilen kitin adlı madde tıpda cerrahi ip olarak kullanılır. Tarım da bitkilerde savunma mekanizması için indüktör olarak kullanılır.

- Söğüt ağacının dallarını bir suda kaynatarak oluşan buharı depresyonda olan bir hastaya rahatlatıcı etki verir. Ayrıca eski türklerde bu öğretiyi kullanırlarmış. Şamanlardan gelen bir gelenek.

- Rüzgardan yararlanılarak elektrik üretilmesi. Rüzgarıdamı yesem acaba? Nolur? Tabiki hasta olunur :)

- Hayvanların etinden sütünden balından istifade eden insanoğlu koyun gibi küçük baş hayvanların yününden elbiseler yataklar yorganlar elde ediyor. Yünede yemek mantığıyla bakılırsa çok gülerim. Bildiğimiz bilmediğimiz canlılarda bitkilerde insanoğlu için okadar hikmetler varki bunları görmemek için kör olmak lazım.

...

Sıralanacak birçok şey var bilgimin yettiğince yazmaya çalıştım.   
Evet tekrar söylemek istiyorum bu dünya insanlar için varoldu. Ve kainatta insanoğlunun keşfetmesini bekleyen bir çok şey varki..

Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mart 06, 2016, 01:19:55 öö
Yanıtla #15

Sayın Zaharoff; Ben sayısız kez iç dünyam da, "Tanrı" kavramını sorguladım;Her seferin de ulaştığım en üst nokta da karşılaştığım: Zaten yüzyıllar evvel "Mevlana'nın o zirveye diktiği bayraklar oldu."

Sevgilerimle

Sen Özelsin

Mart 06, 2016, 01:10:50 ös
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Zig-Zag

Madem şu anda bahsettiğiniz konu "Tanrı var mıdır?" değilde, "Bu dünya insanlar için mi yaratıldı?"

Sayın Zaharoff'un sözüne katılıyorum. Çünkü bu dünya diğer canlılar için yaratıldıysa o canlıların neden aklı yok? Neden akıl sadece insana özgü verilmiş? Akılın bize verilme amacı şu anda da olduğu gibi düşünüp doğru yolu bulmak değil midir?

"O Allah’tır ki, yeryüzündekilerin tümünü sizin için yarattı."(2-Bakara-29)

Mantıken Kur'an-ı Kerim'i bir hayvan veya diğer canlılar okuyamayacağına göre artık geriye sadece insanlar kalıyor ve bu dünyaya gelme amacımız aklımız ve irademizle Allah'a kulluk etmektir. Bunun sonunda da bildiğimiz üzere cennet veya cehennem vardır.Eğer hep dinden yola çıkarak konuştuysam; İnsanlar düşünme, irade, bu dünyadaki her şeyden iyisiyle kötüsüyle yararlanabiliyorken neden diğer canlılar bunları yapamıyor?

Aklımız bize boşuna verilmediyse eğer düşününce yanıt oluşur zaten.

Tanrı var mı konusuna gelirsek; Kur'an-ı Kerim veya diğer kitapların inmesi Allah tarafından diğer peygamlere gönderilmiştir. İlk inen kutsal kitap Tevrattır. O zamanlar insanlar hadi bir kitap indirelim adı Tevrat olsun insanlar o kitabada inansın tanrı varmış gibi gösterelim demek olamaz herhalde. Kolay gelip günah işlemek ve kurallara uymamak varken neden böyle bişey yapmaya uğraşsınlar ki. Demekki o zamanlarda kötülük inançsızlık var dı ki Allahû Teala yada Allah değilde tanrı diyelim neden kitap indirmiştir?

Saygı ve sevgiler..
Gerçeklerin inananlara ihtiyacı yoktur.

Mart 06, 2016, 02:04:24 ös
Yanıtla #17

Sayın Nefertiti; İlk olarak:"Kuran, Muhammed, Allah" 3'lemesinin paradoks ile karışık yarattığı,girdabı anlayabilmek önemli.

-Kurăn kimi şahit gösteriyor?...Allah'ı
-Allah kimi şahit gösteriyor?...Muhammed'i
-Muhammed kimi şahit gösteriyor?...Allah'ı
-Kuran kimi şahit gösteriyor?...Muhammed'i

Daha devam edelimmi.?

Sevgiler
« Son Düzenleme: Mart 06, 2016, 02:05:53 ös Gönderen: Risus »
Sen Özelsin

Mart 06, 2016, 02:14:34 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sanırım konuya devam etmek için bir önerim var.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 06, 2016, 06:05:11 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Nefertiti; İlk olarak:"Kuran, Muhammed, Allah" 3'lemesinin paradoks ile karışık yarattığı,girdabı anlayabilmek önemli.

-Kurăn kimi şahit gösteriyor?...Allah'ı
-Allah kimi şahit gösteriyor?...Muhammed'i
-Muhammed kimi şahit gösteriyor?...Allah'ı
-Kuran kimi şahit gösteriyor?...Muhammed'i

Daha devam edelimmi.?

Sevgiler

Bu önerme  neye delalet?
Devam etseniz iyi olacak . tam anlayamadım.
Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo