Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta hiyerarşi var mıdır?  (Okunma sayısı 11579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2013, 07:39:26 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mason dostlara sadece onların cevap verebileceğini düşündüğümden açık bir kaç soru soracağım?
Umarım forumun da adına yakışır şekilde masonluk masonlardan öğrenilir sözüne uygun düşecek cevapları alabilirim.

Saygılarımla

Masonlukta hiyerarşik yapı varmıdır?varsa ne boyuttadır?Şeklen bu yapı askeri,polis,ve resmi daireler ile tarikatlerdeki aşırı tutucu bir nevi kul köle halinede benzeyen aşırı abartılı sınırları saygı kuralları ile çerçevelenmiş ama saygıdan daha çok bir tarafın baskın olduğu sistemmi vardır?

Yeni masonluğa kabul edilmiş biri ile daha üst seviyelerdeki masonların arasındaki istişareler muhatabiyetler nasıl olur.Askeriyedeki teğmen ile binbaşı muhabbetine benzermi?

yeni mason olmuş kişilere yetkin ve ergin davranılabiliyormu?

Birçok aklıma gelmeyen soru daha var lakin ben özde aslında hiyerarşik yapıyı merak ediyorum;

Varmıdır yokmudur varsa sınırları nelerdir?

saygılarımla

karahan
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2013, 07:47:54 ös Gönderen: gnothi »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 20, 2013, 10:07:46 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sayın Karahan,

Masonluktaki hiyerarşi ve disiplin bir köle düzenine benzetilemez. Ne yazık ki bu kavram ve anlam kargaşasını öğrenmeye niyeti olmayan bir üye getirdi foruma.

Masonlukta ezoterik içeriğe bağlı olarak elbette bir hiyerarşi ve disiplin vardır. Bu disiplin kardeşlik sevgisi üzerine kuruludur. Bireysel istek, özveri ve çaba gerektiren masonluk mesleğinde iç düzen herşeyden önemlidir. Ayrıca gereklidir de..

Bu düzenin herhangi bir nedenle aksaması birçok sorunu da beraberin de getirecektir.

Masonlukta her mason çok değerlidir. Bu nedenle ilişkiler hep kardeşçe sevgi ve saygı üzerinden devam eder.

Sonuç olarak sizin benzetmeniz üzere askeri bir disiplin değil ama belirli bir hiyerarşik düzen elbette vardır.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 20, 2013, 11:13:43 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Bu durumu bende hep merak etmişimdir.

Mesela diyelim ki bir çırak mason ile üstat mason arasındaki diyalog nasıldır. Üstat masonlar daha üst seviyedeki masonların aralarındaki diyaloglar nasıldır.

Karahan bey'inde belirttiği gibi aralarında ne gibi bir saygı , diyalog , ast , üst ilişkisi vardır.

Askerde olduğu gibi bir Er'in çavuşa hitabı ile bir çavuşun yüzbaşına hitabı arasındaki gibi bir ilişkimi mevcut.

Mayıs 21, 2013, 07:33:19 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan güzel bir soru sormuş. Forum üyesi  bir bilenin değil sayın masonların yanıtlamasını rica etmiş.

Sayın asimov o ricayı görmemiş ya da göz ardı edip bildiği kadarının özetini yapmış.

Ben susarım çünkü soru genele açık değil.

Bir başka Forum üyemiz var hani, son zamanlarda bu konuyu Ezoterizme bağlayarak çok iyi bildiğini ileri süren... Yanlış bilgi edinmeye razı olanlar, onun yazısını da okuyabilir.
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2013, 07:40:37 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 21, 2013, 09:55:07 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam haklı soruyu kasten genele sormadım çünkü harici dünyanın cevaplayabileceği bir soru değil.

Mesela yeni mason olduğunu bildiğim üyeler var sn.gnothi sn.space gibi bu arkadaşlar ile biraz daha eski olan sn.skullg ve sitemizin kurucusu sn.mason ve ismini yazamadığım diğer dostlardan bu cevabı bekliyorum yanıtlamak isterlerse tabi.

Genelin vereceği cevabın beni tatmin etmeyeceğinden sormadım umarım alınma durumu olmaz,ama sizde bu konu ile sınırlı kalmak kaydı ile soru sorabilirsiniz.Hiyerarşi her ne kadar düzen adına yapılıyor olsada aslında özgürlükler kapsamında ele alınması gerekli bir konu olduğundanda bu bağlamda ne kadar özgür olabildiklerini anlamak için iyi bir soru olduğunu düşünüyorum,o yüzden biz haricilerin vereceği cevaplar sadece tahmin olur.

saygılarımla

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 21, 2013, 10:34:16 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın Karahan'ın vurgusunu kaçırmışım.

En doğrusunu masonlar bileceğine göre bize de masonların vereceği yanıtı beklemek düşer.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 21, 2013, 10:34:56 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM, sayın asimov'un bence de gayet doğru ve yerinde cevabıyla şüphe uyandırdığını görmüş olmalı ki, dikkat çekmeden edememiş :)

Evet sayın karahan, sorunuz için yukarıda yazılanlar yeterli olacaktır.

Saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 21, 2013, 10:52:41 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Gnothi

Cevap vermediğiniz için teşekkür ederim,ayrıca sn.asimova daha fazla teşekkür ederim vurguyu kaçırmış olması mühim değil cevap vermeye çalışmış.
Ben ise ikna olmadım zaten bu kadar kısacık cevaplada ikna olmam beklenemez,sakın şu soruyuda sormayın sizi ne ikna eder demeyin öyle bir durum yok.

Bakınız;

sn.asimov ne güzel der

Bu disiplin kardeşlik sevgisi üzerine kuruludur.

Kardeşlik sevgisi vurgu bu ,doğru bir sav lakin toplumdan soyutlanmış bir kardeşlik vurgusu olmalı bu çünkü yaşadığımız toplumdaki kardeşlik durumları belli iken saf bir kardeşlik kurumu oluşturmak için sıkı bir hiyerarşiye ihtiyaç olmalı,sıkı ve sert bir baba sıkı ve uyulması zorunlu kurallar başka türlü nasıl kardeş olacağız değilmi?Öznenin insan olduğu bir dünyada vurgulanan en önemli öğe kardeşlik vurgusu,dünyanın en eski yarası,kardeşlik sevgisi üzerine kurulu bir hiyerarşi nasıl oluyor acaba?
Her mason adayı mason olurken tüm duyguları törpüleniyormudur?ihtiras,çekememe,kıskançlık,komplex yokmudur?
ya varsa ozamanda kardeşçemi devam ediyordur herşey?

Masonluk masonlardan öğrenilmelidir?

Sorum aslında özgürlükler bağlamında önemli idi ve verilen cevap sn.asimovun haricinde tatmin dici değil.
Şöyle yapayım bende o zaman yada herzamanki gibi farklıda bir cevap gelmeyeceğini düşünerek ve affınıza sığınarak.

Masonluk sn.adam'dan öğrenilmelidir diyerek bu sorumun cevabını irdeleyerek sn.adamın vermesini talep ediyorum ne kadar doğru olur onuda ben yorumlamayacağım.

sn.adam affınıza sığınarak ve bilebildiğiniz kadar ile size soruyorum oldukça açıklayıcı cevap olacağınıda biliyorum sorum özde şudur?

Masonluktaki hiyerarşik sistemi özgürlükler bağlamında düşündüğünüzde masonların özgürlüğünü ne kadar etkiler ve baskılar?

saygılarımla

EDMUND BURKE

Mayıs 21, 2013, 11:11:55 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın karahan herhalde dikkatli okumadı, sayın asimov'un cevabının doğru ve yeterli olduğunu ifade ettim zaten.

Tabii ki hepimizin uyduğu bazı kurallar ve belirli bir hiyerarşik düzen bulunmakta ama bu daha çok yönetsel bir konu ve şu çok açık ki kim kaç derece olursa olsun hepimiz kardeşiz, hepimiz özgürüz.

Tabii sayın karahan bizi kıdemsiz bulmuş olacak ki, yeterli gelmedi cevabımız, kendisine başarılar diliyorum, kendi kendine bilgilenme yolunda.
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2013, 11:16:41 öö Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 21, 2013, 11:24:54 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Gnothi

Konuyu ben merak edip açtığım için ilgim ve alakam üst düzeyde o yüzden yazılanları okudum ve iyide anladım orada sorun yok.

Bakınız dünyada her yaşayan canlı eşittir ve hepimiz özde kardeşiz zaten,problem ise ve sorumun mantığı ile aradığım şey farklı bu kardeşlik anlayışı boşuna çıkmamış toplumdan soyut olmasıda zaten toplumdaki bozuk kardeşlik düzenindende kaynaklanıyor.Uyduğunuz kurallar bir nevi hiyerarşikte bir düzen getirir doğal olarak,ben özgür bir insanım ve bu ülkenin cumhurbaşkanından dahi az hakkım yok eşitlikler ve haklar anlamında,ama işin içerisine hiyerarşi girdimi cumhurbaşkanı ile aramızda korkunç bir durum var ve oda bana baskı demektir.Bizim durum toplumsal sizinki kurumsal daha dar kapsamlı yani halledilebilirliği topluma göre daha yüksek,ama hiyerarşi hiyerarşidir siz yeni bir masonsunuz üst düzey bir masonun yanında dahi durarken onun baskısını en azından tecrübesine dayalı bir güç ve onada bağlı hiyerarşik bir yapıya sahip saygı durumu oprtaya çıkar ki buda doğaldır.

Siz bu saygıyı saygıdanmı? hiyerarşik yapıdan ve konumunuzdanmı duyuyorsunuz?

işte tüm meselede bu? bunada sağlıklı bir cevap verebilmek çokta kolay değil sanırım.

EDMUND BURKE