Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Tanıtma  (Okunma sayısı 11312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2013, 12:22:36 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Asimov'a teşekkürler. İlk eleştiri ondan geliyor; şöyle:

Antimasonik anlayışın egemen olduğu Türkiye'de Türk masonlar neden kendilerini doğru bir şekilde anlatmaya, tanıtmaya çalışmıyorlar? Türkiye'de masonluk yeterince tanınsa daha fazla bir ilgi göreceğine inanıyorum.

Bu konu belki çok kez ele alınıp işlenmiştir. Sanırım Forum'da da üzerdinde durulmuştur. Ancak öyledir ya da öyle olabilir diye yabana atılamaz; atılmamıaıdr. Bu eleştiri üzerine belki ben de bir şeyler söyleyebilirim, hem eleştiriyi desteklemek hem masonların bu konudaki duraksamaları bakımından haklı olduğu yönleri belirtmek açısından. Ancak ben durayım; söz önce diğer katılımcılardan gelsin.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 02, 2013, 03:07:34 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33 aslında buraya yerleştirmesi gereken görüşünü yanlışlıkla Giriş bölümüne yanıt olarak atmış. Belki ben iyi anlatamadım. Oraya sadece yeni eleştiri ve önerdiler atılmalı. Açılan bir konunun devamı burada olmalı.

İşte Sayın NOSAM 33'ün öteki yerden silinip buraya getirilmiş yazısı:   

Sayın Asimov' un yukarıdaki alıntısı yerinde . Bir arkadaşla Masonluğu tartışırken bana abi bu kadar gizemin manası neden ; mutlaka kendilerinin içlerinde uyguladıkları ve dışarının tepkisini çekecek bir şeyler mutlaka yapıyorlardır diyerek , Anti masonik söylemler anladığım kadarıyla sürüp gidecektir . Peki hem bu gizemi ve merak edilen SIR denen ritüelleri nasıl bizler gibi meraklı üyelere ve dışarıdan takip eden dostlara meraklarının giderilmesinde biraz daha esnek davranılsa , bence ANTİ MASONİK söylemlerin önü kesilir kanaatindeyim.

Saygılar

Görüldüğü üzere, Sayıın NOSAM33, antimasonik nitelikli söylemlerin gerekçesini Masonlukta var olduğu söylenen ve açıklanmayan bir gizemin, biraz daha esnek davranılarak açıklanmasına bağlıyor.

Ne dersiniz?... Antimasonik söylemlerin nedeni bu mu? Bu ise böyle çözümlenip giderilir mi?

Ocak 02, 2013, 04:19:35 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Elbette kendini tanıtmak demek, ezoterik nitelikteki bir kurumun ögretim sistemini, uygulamalarını dışarıya aması demek değildir. Kimse masonlardan böyle birşey bekleyemez.

Antimasonik benimseyiş sadece gizli olmak, sırların olması ile ilgili değildir. Çoğu zaman dinsizlik ithamları, masonluğun kendi başına bir din oldugu algısı, sözde yahudilere hizmet eden bir kuruluş olduğu, şeytana tapıldığı, dünyayı ele geçirmek istedikleri gibi birçok saçma iddia vardır. Antimasonik çabalar bu ithamları, iddiaları gerçekmiş gibi sunar.
  işte benim sorum burada başlıyor. Türkiye'de masonlar yıllarca buna neden yeterince tepki vermemiştir?

Büyük üstad Remzi Sanver televizyona çıkıp kişiliğininde etkisi ile olumlu yanıtlar verince bence kamuoyu oldukça aydınlandı. Şu cümleyi söylesem sayın ADAM bana ne tepki verir acaba? Bu program antimasonik çabalara karşı Türkiye'de bir milat olmuştur. Hen de masonlar tarafından. Yoksa ben mi çok abarttım. Kamuoyuna biraz daha açılsalar bence yanlış anlamalar çok azalacaktır.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2013, 04:24:13 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 02, 2013, 07:07:47 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türkiye'de Masonluğu kamuoyuna tanıtmak bakımından neler yapılmıştır? Neler yapılmak istenmiş de yapılamamıştır? Özellikle yapılmak istenip de yapılamayışların nedenleri nelerdir? Bu bağlamdaki tutum ve girişimler geçmişte nasıldı, şimdilerde nasıl?

İşte bir dünya soru... Dahası da sorulabilir ve bence hepsinin yanıtı var. Yanıtlarıı var var olmasına da, bu yanıtlar kişilerin beklediği, hoşlarına gidecek gibi olmayabilir.

Sayın asimov'un dediğinin öteasinde, Türkiye'de Masonluğun yanlış tanıtımı kapsamında ileri sürülmüş çoğu saçma sapan, geriye kalanları da yanlış iddiaların üzerine eklenebilecek başkaları da var. Üstelik bunlardan bazıları, Masonluk ile doğrudan bağlantılı olmayan başka ön yargıların dolaylı ürünü. Masonluk bir standart günah keçisi olduğu için her şeyi üzerine yıkmak olanaklı. Bir de bunun ötesinde bireysel sevmezlik hatta nefretler var ki, aslında bu ülkede oluşmuş antimasonik cephede işte bunun etkisi belki ötekilerden çok daha önde gelir.

Sayın asimov'un tümcesine tepkim ise pek umut verici değil çünkü bence En Muhterem Büyük Üstadın o konuşması çok yararlı olmuştur ama ne yazık ki bir milat falan değildir. Gerek basında, gerek medyada gerek bunların dışında daha önce çok daha geniş kapsamlı tanıtım çalışmaları yapılmıştır. Hiçbiri Sayın asimov'un dediği gibi milat olmamıştır; olamamıştır. Milat olması için yeni bir dönemi başlatması gerekir. Her bir sabun köpüğü gibi sönüp gitmiştir; hiçbirinin devamı gelmemiştir; gelememiştir. Oysa belli bir program ve bir strateji çerçevesinde sürekli olabilse belki çok daha fazla etki yaratacak. Fakat biliyoruz ki olmuyor, olamıyor.

Gerek bireysel boyutta masonların gerekse kurumsal ölçüde Masonluğun kamuoyuna daha fazla açılması bir türlü gerçekleşemiyor. Gönül ister ki gerçekleşsin. Ancak bundan ötürü masonları kusurlu saymak olanaklı değildir. Koşullar ve olanaklar elverişli değil; bunu anlamak gerek. Burada yazmak, atıp tutmak kolay; iş yapmaya gelince zorluk orada...

Fakat bu işin zor oluşu, bu bakımdan masonları eleştirmeye engel değil.

Masonluk kolay değil, bedava değil. Olmamalı.

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2013, 07:24:30 ös Gönderen: ADAM »

Ocak 02, 2013, 07:13:29 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Asimova destek olmak için aynı kanaldan devam ettireyim bende sorular?Oprogramı soluksuz izledim üstelik herne  kadarda programı yapan kanal ve moderatörünün önyargılı olmaya çalışmıyor görünsede başta sn.murat bardakçı olmak üzere masonluk ile alakalı fikirleri bilinir azda program yapmadılar.

Yine o programda çokta öyle kontra soruda soramadı fatih altaylı işin aslı sn.remzi sanver konulara hakimiyeti uslup ve adabı ile o smenem soruları sordurtmade desem daha doğru olur.

Masonlar ne kaybetti o programda?
bence hiç bir şey bir çok insanı meraklandırdı bana kalırsa hatta sorular bile sordurmuştur antimasoniklere.

Gizem ve sır eğer hakikaten bilgide ise bence mason üstadların bu işi senede birkaç kez yapmalılar diye düşünüyorum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 02, 2013, 08:49:32 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Peki musade ederseniz sunu sorayim; Masonlarin Masonlugu tanitmak gibi bir misyonu var midir? Ya da Buyuk Locanin "Masonlugu tanitmaliyiz" gibi bir kaygisi var midir?

Bana sorarsaniz Masonlugun tanitimi icin bu site gibi birkac organ yeter de artar. Neden? Cunku sahsim adina Masonlarin cikip durduk yere tanitim yapmasini gereksiz buluyorum. Merak eden varsa gelsin sorsun; dilimiz dondugunce, bilgimiz yettigince yanitlayalim. Fakat durduk yere tanitim gibi bir misyon edinmeyi acikcasi cok da dogru bulmuyorum.

En icten sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Ocak 02, 2013, 09:32:03 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.noah

Bence soruyu yanlış anladınız sanırım.Masonluk için tanıtım yapın reklam verin yada promosyon ilede uğraşın sözü değil bu.Tanıtımdan gaye aslında sizin cevabını verdiğiniz merak eden varsa gelsin sorsun öğrensinin cevabınadır.Yani siz kapıyı açın tanıtım dediğim odur açın bir kapıyı bakın burada bu var deyin malzemeyi azıcıkta olsa çıkarın ortayaki hakikaten güzel bir şey varsa insanlar daha fazla gelsin arasın.
Bir çok insan mason kelimesinin bırakın manasını sözünü dahi bilmiyorlar.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 02, 2013, 09:40:17 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karahan,

Size katiliyorum, haklisiniz insanlar genellikle Masonlugu bir yana birakin dediginiz gibi Mason kelimesinin anlamini bile bilmiyorlar. Fakat demek istedigim sizin gibi Masonlugu merak edenler bu forum veya benzeri bir portal vasitasiyla sorularini sorsunlar biz de elimizden geldigince aciklayalim. Yani kisacasi Masonlugu tanitalim, ancak ilk adimi biz atmayalim demeye calisiyorum.

Sevgi ve saygilarimla

Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Ocak 02, 2013, 09:46:22 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Noah

Bir nevi tücacr mantığı valla ne diyeyim benimde en çok yakındığım şey o müşteri ayağıma gelirse iyi kazanıyorum yok eğer ben ayağına gitmişssem hapı yuttum.Bir nevi flört öncesi kırıtma naza çekme işi gibi bir durum bu.Fakat siz öylede yapsanız hafifçe kapıyı aralayıp meraklandırmakta fayda var sanırım bu masonların aslında en büyük problemi.

EDMUND BURKE

Ocak 02, 2013, 09:54:00 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karahan,

Iste sorun bu, Masonlugun kendini tanitma gibi bir misyonu yoktur. Genellikle hariciler, "yahu bu Masonlar da hep gizli sakli, ne yapiyolar bilmiyoruz." seklinde dusunuyorlar. Cunku ne rituellerimizde ne de torelerimizde bize telkin edilen "gidin Masonlugu anlatin, Masonlugu yayin" gibi bir misyon yok. Ayrica bana sorarsaniz, Masonlugun populer olmak gibi bir derdi de yok. Isteyen gelir sorar, ogrenir. Istemeyen cahil kalmakta israr eder. Ayrica insanlari meraklandirip uyelige basvuru arzusunu kirbaclamaya da ihtiyaci yok Masonlugun. Aslinda donup dolasip ayni yere geliyoruz. Masonlukta gerek toresel gerekse rituelistik olarak boyle bir misyon yok.

Sevgi ve saygilarimla