Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk bir okul mu ?  (Okunma sayısı 8608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2015, 04:41:00 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Güneş hakkında şiir yazmak için , güneş olmak şart değil. Hissetmeniz yeter.
Velhasıl, bu çıkışı anlamsız buldum sayın ersin.

Mart 13, 2015, 04:44:46 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güneş hakkında şiir yazmak için hissetmek elbet de yeter Sayın İnsan.
Ancak Masonluğu hissetmek için önce bilmek gerekir kanımca
Sözlerim sizi incittiyse özür dilerim. Ancak yazdığım gibi düşüyorum

Mart 13, 2015, 05:08:12 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Kimsenin düşüncesine saygısızlık yapmayacağımız gibi her düşünceye saygımız olmalıdır.

Bu başlık saçma olabilir size göre tıpkı bana göre başka başlıkların saçma gelmesi gibi.

Sayın ADAM konuyu hareketlendirmiş ve bir kaynak önerisinde bulunmuş. Ne hoş...

Benim bu konu ile alakalı ilk başlığımda Sayın ADAM aynı öneriyi sunmuştu. Kitabı arayan kişinin bulması zor değil.

Bu kitabı okuyan biri olarak ortaya bir SORU getirdim. Bilgisi, düşüncesi olanlar paylaşsın diye..İnanıyorum ki bu başlık ne yer,ne içer, nereyi gezersiniz gibi birçok başlıktan değerlidir.

Evet ortada masonluğu bir benzetme,anlam yükleme çalışması var ama bunu yapan Selami Işındağ.

Tavsiyenize uyduğunuz zaman bu gibi başlıkların öğrenme, fikir yürütme ve geliştirme için ne kadar yararlı olacağını görebilmeniz dileğiyle.

Birşeyi bilmeden yorum yapmayın kelimenize katılıyorum ve ekleme yaparak birşeyi okumadan başkalarına tavsiye etmeyin.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Mart 14, 2015, 09:59:43 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygısızlık etmedim Sn Mbulut. Eleştiri getirdim. Kabul edip tartışmak sizin elinizdedir.

birşeyi okumadan başkalarına tavsiye etmeyin.

Güneş hakkında şiir yazmak için , güneş olmak şart değil. Hissetmeniz yeter.

Mart 14, 2015, 12:28:35 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ersin Baltalı "Masonluk Bir Ahlak Okuludur" adlı kitap hakkında bir şey dedi mi; dediyse, ne dedi; bu konu pek anlaşılamadı.

Bir ara "Masonluk bir dernektir." gibi bir şey dedi galiba; o da pek iyi anlaşılamadı.

Sayın Ersin Baltalı, anlaşılan bu konuyu çok iyi biliyor ama, sözünü kısaca belirtmek isteyince biz anlayamadık.

Açıklamaları yararlı olacaktır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 14, 2015, 06:05:54 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu başlık ve buna benzer birçok başlık altında süre giden tartışmalara bakıyorum... Bakarken de doğup büyüdüğüm mahalledeki bir ağabeyimizin ( siz "abimizin" okuyun lütfen) böyle durumlarda ettiği bir laf aklıma geldi. Böyle herkesi dinler işin içinden çıkamayınca da ellerini pantolonunun ceplerine koyar ve " Ne güzel İstanbul bee" derdi  iç geçirerek.

Bir zaman önce ben de bu forumda bu dediğime benzer bir başlık açmıştım. Fakat o "abimiz" gibi diyememiş "Masonların işi gerçekten zor... Masonluğun da..." demiştim... Şimdi diyesim var " ne güzel İstanbul bee"
enelsır

Mart 15, 2015, 12:44:42 öö
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Bazıları çıkıp konuya penisilin enjekte ederken, bazıları çıkıp ha bire konuya morfin dayıyor.

Böyle olunca, zavallı konuların başı dönüyor, kısa bir süre sonra da beyin kanaması geçirip komaya giriyor.

Bu durumu sezen birileri ayaklanıyor sonra ; akan kana tampon uyguluyor, ama o birileri de onu yine ısrarla bitkisel hayata itmek için çaba harcamaya devam ediyor.

Nihayetinde, en acı vereni de ;

Hiç beklenmeyen bir yerden, konuya en çok sahip çıkacağını düşündüğünüz kişinin, gelip fişi prizden çekmesi oluyor.

Ümit ediyorum, Tanrı konumuzun tahsilatını affeder.
« Son Düzenleme: Mart 15, 2015, 12:56:36 öö Gönderen: İNSAN »

Mart 15, 2015, 07:43:49 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın İNSAN boşuna üzülüyor. Üzülmesin, zira konunun fişinin falan çekildiği yok. Ben iletimin içinde bir yerlerde bir şey dedim... Derken çok mu gizlemişim?... Görülememiş mi?

Şimdi nerede okuduğumu hatırlamıyorum. Belki bu forumda, belki de başka bir yerde. Bir kitap olabilir belki. Şöyle bir tümce vardı: "Masonluk "Adam" olmak demektir". Buradan hareketle şöyle diyebiliriz (miyiz?): Masonluk "Adam Olmak" okuludur.
enelsır

Mart 16, 2015, 10:01:02 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Adam'ın sorduğu 2 soruya da verecek cevabım kısa ve öz. Bilmiyorum...Okul mudur, ahlak okulu mudur, adam olmak okulu mudur? Bilmiyorum.
Bildiğim bir şey var ise o da dernek olduğudur. Çünkü gerisini bilmiyorum. Bunu bir özeleştiri olarak alırsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Daha açık izah edeyim. Nasıl hiçbir bilgisi olmadan Masonluğu yerden yere vuranların yaptıklarını yadırgıyor isek, yine tam olarak ne olduğunu bilmeden Masonluğu göklere çıkarmakta yadırganmalıdır. Bilmek için forumda araştırma yaparken hep farkettiğim husus; harici dedikleri bizlerin bilmeden etmeden Masonluk adına savunuculuk yaptığımızdır. Bir Masonun Masonluğa aşk ile bağlanmasını anlarım, sürekli iğnesini göstersede kuşkusuz kendisinden çok şey öğreneceğim önlüksüz Mason Sayın Adam'ın Masonluğu yüceltmesi ya da yermesini de anlarım. Ancak, Masonluk nedir tam bilmeden birilerinin çıkıp "Masonluk bir okuldur" demesini yadırgıyorum.

Sayın İnsan'ın konuya morfin dayamışım(dayamak ne demekse artık) gibi açıklamalar ile mağdurum gibi davranmasını da ayrıca komik buluyorum.

Bir Bektaşi olarak bir süredir Cemevine giderek hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum. (Bu foruma girerken de Bektaşilik ile ilgili bir çok şey öğrenirim umudu ile girmiştim.) İçinde bulunmama rağmen Cemevi bir okuldur diyemem. (Ne hikmetse sevgili forum üyelerinin "Bektaşilik bir okul mudur?" diye sorduklarını da hiç duymadım.) Çünkü yine yazımın başında belirttiğim gibi: Bilmiyorum. Görücü usulü gibi, hiç tanımadığım biri ile nikah masasına oturmayacağım...Allah herkesi öğrenme heveslisi etsin

Mart 16, 2015, 12:21:27 ös
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ersin Baltalı'nın alçakgönüllülüklü tutumunu beğeniyle karşılayalım fakat yargısına da kesinlikle karşı çıkalım.

MASONLUK BİR DERNEK DEĞİLDİR.

Mason örgütlerinin dernekleri vardır fakat bu Masonluğun bir dernek olduğunu belirtmez.

MASONLUK BİR KURUMDUR denilecek olursa, o, Masonluğun tanımlarından biri olarak kabul edilebilir.

Masonluk bir okul da değildir ama ünlü Türk masonlarından Sayın Selami Işındağ kitabına "Masonluk Bir Ahlak Okuludur" adını koyarken herhalde demek istediği bir şey vardı.

Kitap okunmadan, en azından özetlenmeden, bilinmeden buna yanıt getirilemez.

Anlaşılan sayın Ersin Baltalı bu kitabı okumamış hatta belki adını bile ilk kez burada duydu. O zaman bu konu hakkında bir şey söyleyemez ki... Bilmiyorsa, sadece bilmediğini söyleyebilir.

O da zaten onu yapmış ama başkalarını Masonluğa karşı tutumları nedeniyle yargılamakta ne denli haklı olduğu tartışılır. O ise elbette bu başlığın konusu değil.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.