Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sadece 3 Büyük Din mensubu kişiler mi mason olabilir?  (Okunma sayısı 6978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2016, 04:53:49 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Deist ve Henoteist kişilerin HKEMBL tarafından kabul edilmediğine dair yanıtlar gördüm forumda Henoteist kişi alınmadığına dair yanıtı kendi konuma aldım deist yanıtını ise farklı bir konuda aldım. Sayın Nosam33 ancak bilgili birisi olarak bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Haziran 10, 2016, 05:08:59 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Benim blgimde yazdıklarım kadar .ÖMBL tavsiye edebilirim inanç durumunuza  uygun  olan Masonluk  ... :)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 10, 2016, 05:12:25 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok teşekkür ederim efendim tavsiyeniz için...

Haziran 10, 2016, 05:17:45 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Novayst geçmişimde bende bir yaratıcının olup olmadığını kendimce sorguladım ve sonunda yine kendi düşüncelerimle Allah'ı buldum. Allah'ın varlığını ne Masonluk'da aradım, ne de bir misyonerden beni Allah'a inandırmasını istemek gibi beklentim oldu. Burada belkide size kızacak, eleştirecek birçok insan olabilir. Ben sizi anlıyor ve bu çabanıza hak veriyorum. Sizin burada birinden inanç bakımından destek istemeniz, fikirlerinizin kafanızda tam olarak oturması ve iyi, kötü her görüş hakkında fikir sahibi olayım amacını taşıyor. Sanırım kendinizi yanlış ifade ederek yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiniz.

Öncelikle şunu söylememde fayda var. Tanrı olmasaydı eğer onun varlığını tartışıyor olmazdık. Günümüz de çoğu insan Allah'ın varlığına inanmamakdan ziyade Allah'a duyduğu kinden, nefretden dolayı inanmamakda. Biraz daha sadeleştirecek olursam, geçmişinde ruhsal bunalım, acılar, fakirlik vs. yaşayan bir insan bulunduğu yeri kendine layık görmeyip, belki komik gelebilir ama Allah'ı cezalandırmak istiyor. Bu sözde cezalandırmamayı inanmamakla yapıyor.

Dikkat edin ateist bir insanla konuştuğunuz da inanmamakdan ziyade Allah düşmanlığı yapar. İlk önce size sayabildiği kadar olumsuzluk sayar, sonrada Allah varsa neden bu olumsuzluklar var der. Allah'a inanmamakla tüm bu sıkıntıların biteceğine inanır. Yanılır... Baktın olmuyo "dinci, yobaz..." gibi günümüzde malesef moda olan aşağılayıcı kelimeleri kullanır.

Sonrada derki "Kardeşim ben Allah'a inanmıyorum demedim ki... Sadece Allah'ın varlığına bilimsel bir tespit arıyorum." der.

Masonluk'dan örnek vereyim. Masonlar eskiden mabedler, saraylar, tapınaklar inşa ediyorlarmış. Sarayın inşaasında nasıl ki bir Mason'a ihtiyaç duyuluyorsa, evren de gördüğünüz dağın, taşın, gezegenlerin, gazların da Evrenin Ulu Mimarı'na ihtiyacı vardır.

Tanrının varlığını gelecek zamanda inşallah başka bir konu üzerinden tartışabiliriz. Şuan yerinin ve zamanının uygun olmadığını düşünüyorum. Son olarak:

Sanatlı bir eser sanatkarı icap eder...

Selametle
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Haziran 10, 2016, 05:21:29 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Zaharoff teşekkürler değerli yorumunuz için ancak tanrının varlığına inanıyorum Agnostik-Teist durumdayım ki şu anda sadece ulu mimarın kendi kafamda ki din kimliğini düşünüyorum ve aklımda hep şu soru geliyor, "Tanrı ya bir dinde gerçekten tanımlanıyorsa ve o din onunsa?"

Haziran 10, 2016, 05:56:10 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu konu başlığı neden bu kadar uzuyor? Hatta farklı konu başlıkları altında Sn. Novayst soruyor da soruyor. Bu kadar basit bir soru ve basit bir cevabı varken üstelik.

Diyelim ki HKEMBL'den bir mason ile tanıştınız, oturdunuz muhabbet ediyorsunuz. Kendisine masonluğa girme niyetinizi açıkladınız. Bir süre sonra size sordu: "Sn. Novayst, Yaradan'ın varlığına inanıyor musunuz?" Burada "evet" veya "hayır" deme şansınız var. Durum böyleyken, yok politeist, yok teist, yok henoteist, yok bilmemneist, yok üç büyük din, vb...

Soru da basit, cevabı da... Sn. Novayst, Yüce bir Yaradan'ın varlığına inanıyor musunuz?

Tabi burada Sokratesçilik oynamak istiyorsanız, şöyle bir karşı soru getirebilirsiniz: "Yüce Yaradan ile tam olarak ne demek istiyorsunuz? Biraz açabilir misiniz beyefendi?"

Karşılığında size şöyle bir cevap geliyor: "Evrenin bir tesadüf sonucu değil de, tek bir Yaradan tarafından başlatıldığına, evrenin mükemmel geometrik düzeninin Yaradan tarafından tasarlanıp gerçekleştirildiğine inanıp inanmadığınızı soruyorum."

Eh, bu noktadan sonra halen Sokratesçilik oynamaya devam ederseniz, tatlı muhabbetiniz oracıkta sona erer. Özellikle de "Şeytan da bu Yaradan olgusuna dahil midir?" gibisinden saçma sapan sorular, HKEMBL'nın kapılarını size kapatır.

Dediğim gibi soru da basit, cevabı da. Dikkat ediniz burada sorgulanan herhangi bir dine olan inancınız değildir, tek bir Yaradan'a olan inancınızdır.
Live long and prosper.

Haziran 10, 2016, 06:04:56 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Spock ve diğer yanıt veren herkese teşekkür ederim.

Haziran 10, 2016, 06:53:01 ös
Yanıtla #17

Sayın Spock önce yeter ki bir yaratıcıya inanın diyor. Ardından ama bu yaratıcı şeytan olmasın diye de ekleyiveriyor. Böylece şartlardan biri koşuluyor. Ardından da diğer şartlar geliyor. Yani evrenin yaratıldığına inanmak yetmiyor bir de onun "mükemmel geometrik düzen"e sahip olduğuna inanmak gerekiyor. Bu şartların arkasına da reenkarnasyon filan da ekleniyordur belki. Yahut da o fikir yaratıcı inancı üzerine işleneceği için "şimdilik" görmezden geliniyordur.

Sayın Spock şeytanın yaratıcı olabileceği fikrine de saçma sapan demeyi ihmal etmiyor. Oysa bu da bir görüştür ve saçma değildir. Saçma olan sizin saçma iddianızdır.

Evet, soru da basit cevap da basit. İster inansın ister inanmasın, ister yaratıcı bir tanrı fikrini kabul etsin ister etmesin... Bunlar Mason olmak için engel değildir. Sadece HKMBL Masonu olmak için engeldir. O da sadece şimdilik.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 10, 2016, 07:15:25 ös
Yanıtla #18
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Peacewings boşuna celallenmiş. Zira ben de zaten HKEMBL masonu ibaresini kullanmışım bir önceki mesajımda, bir genelleme yapmamışım.

Bunun dışında, Sn. Peacawings'in söyledikleri (reenkarnasyon, vb.) spekülasyon. Bizim yerimize düşünmüş adeta. Şeytan hakkında söyledikleri ise kendi kişisel düşünceleridir.

Sonuç olarak bizim kurallarımız şu anda böyle. Beğenmeyen diğer obediyansa gitmekte özgür. Bu konuda sinir yapmaya gerek yok.
Live long and prosper.

Haziran 10, 2016, 07:28:21 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet, soru da basit cevap da basit. İster inansın ister inanmasın, ister yaratıcı bir tanrı fikrini kabul etsin ister etmesin... Bunlar Mason olmak için engel değildir. Sadece HKMBL Masonu olmak için engeldir. O da sadece şimdilik.

Şimdilik derken?! Sanıyorum ciddi bir bilginiz var değişim olacağı yönünde, lütfen bu bilginizi bizlerle paylaşır mısınız? Soruyorum çünkü H.K.M.B.L. sitesini kontrol ettim. "Şimdilik" gibi bir detay göremedim...

...........Hür Masonluk, üyeleri arasında din, mezhep, ırk, dil, inanç, ünvan ve makam ayırımı yapmaz. Üyelerini inançlı, hür, namuslu, şerefli, haysiyetli, aydın ve iyi ahlâklı erkekler arasından seçer. Hiçbir inanç ve ülküye bağlı olmayan septikleri, arasına kabul etmez.....Büyük Üstat http://www.mason.org.tr/web/

Masonluk ve Din
Masonluk, ne bir din, ne de dinsel bir topluluktur. Dine karşı da değildir. Üyelerinin dinsel inançlarına, kanaatlerine ve fikirlerine saygı gösterir; buna hiçbir şekilde karışmadığı gibi localarda kardeşleri rahatsız edecek biçimde dinî bir tartışma yapılmasına da hiçbir surette müsaade etmez.

Diğer yandan, Masonluk salt maddeci bir dünya görüşünü de reddeder. Üyelerinin bir Yüce Varlığa inanmalarını şart koşar ve bu şartı sağlamayan insanları hiçbir suretle arasına almaz.

Esasen Masonlar çalışmalarına Evrenin Ulu Mimarı’nın adını anarak başlarlar. Bu terim, Masonluğun ayrı bir Tanrısı olduğu anlamına gelmez. Aksine, Masonun kendi inancı Tanrıyı nasıl adlandırıyorsa “Evrenin Ulu Mimarı” odur. Böylece “Evrenin Ulu Mimarı” terimi, farklı din ve inançlara mensup Masonları aynı çatı altında buluşturur.
http://www.mason.org.tr/web/01_nedir.html#03

Belki ben gözden kaçırıyorumdur ama "şimdilik" yazan bir paragraf göremedim. Sayın Üye Peacewings  yardımcı olursa sevinirim.

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -