Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce 17.madde kaldırılmalı mı?

Evet kesinlikle kaldırılmalı.
0 (0%)
Onun yerine daha farklı bir kural konulabilir.
0 (0%)
Hayır kesinlikle olmalı.
9 (64.3%)
Hayır,kaldırılırsa sayın masonlar zorluk yaşayabilir.
4 (28.6%)
Evet,bu sayede masonlar.org'un tartışma kapasitesi artar.
1 (7.1%)

Toplam Oy Verenler: 13

Gönderen Konu: Sizce 17.madde kaldırılmalı mı?  (Okunma sayısı 8210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2013, 11:44:53 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Katılımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Haziran 02, 2013, 12:53:15 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

O zaman mason olmanın ne manası kalır. Bazı şeyler locada öğrenilmeli.

Haziran 02, 2013, 01:15:22 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Tabi ki kaldırılmamalı.

Sayın evvah belki iyi niyetle, Masonluğu tam anlamıyla anlamlandırabilmek açısından böyle bir anket yayımlama ihtiyacı duydu, onu bilemem. Ama, böyle bir durumun söz konusu olması , (biz hariciler tarafından) iyi niyetle bile olsa veya böyle bir durumun yürürlüğe konması,  giz olmayan Masonluğa saygı ve özel hayatın gizliliğini ihlale teşebbüse mahal verecektir,

diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Adequatio intellectus et rei

Haziran 02, 2013, 09:41:20 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

sayin evvah, bu 17. maddeyi kaldirmaktaki amaciniz ne?
Burdaki Masonlar ve ADAM arkadas bize birsey söylemezler, eee biz haricilerde zaten bilebildigimiz kadarini biliyoruz, ki bunlarda zaten Forumumuzda var.
Simdi geriye bir tek soru veya ihtimal kaliyor.
Siz birseyler biliyorsunuzda bunlari burda yazmanin ve yayinlamanin önündeki engelimi kaldirmak istiyorsunuz?
Tabi ozaman hemen sorarlar, siz Masonmusunuz, degilseniz bunlari nerden ögrendiniz?

Saygilar

Haziran 02, 2013, 02:10:53 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli ve saygıdeğer insanlardan konu ile alakalı birçok yorum gelmiş dahasını isteriz.Bende yorumlarımı ileteyim o zaman ama önce sayın Tij'in sorularına yanıt vermek gerek...

Sayın Tij:

Birincisi 17. madde ile abartılacak derecede bir sorunum yok, zaten dikkat ederseniz bu yüzden ''17. madde kaldırılmalı mı?'' diye -sadece kendi düşüncelerimi belirten-bir ''konu başlığı'' değil,tüm forumun -ki buna masonlar da dahil-katılacağı oy kullanacağı ve yorum yapacağı bir anket gerçekleştirdim.

İkincisi zaten 17. madde sayın masonların bildiklerini, yahut sayın ADAM'ın bildiklerini değil bizim (haricilerin) bildiklerimizi de sınırlar.

Üçüncüsü çoğu hariciden daha fazla şey bildiğim yoktur.Sadece bir çok haricinin bazı masonik bilgiler hakkında yaptıkları araştırmaları forumumuzda paylaşması 17.madde yüzünden sıkıntılı oluyor sanıyorum ki bazen haricilerin sorularını yanıtlarken çoğu sayın masonlar da 17.maddeye dikkat etmek zorunda kalıyor.

Dördüncüsü ben mason değilim.Ve ''bunları nerden öğrendiniz'' sorunuzu anlamadım.

Şimdi konu ile ilgili yorumuma geleyim sayın melina sağolsunlar anketin amacını benim yerime gayet net belirtmişler teşekkür ederim.

Ek olarak şunu da söylemeliyim ki bu sadece bir anket ve anketlerden çıkarılan anlamlar anketi yapanın üzerine atılmamalı, sonuçta oy kullanma zorunluluğu yoktur.

Hem bu ankette herkesin 17.madde ile ilgili düşüncelerini belirtme olanağı var.Yorum yazma hakkı var kah kaldırılması kah kaldırılmaması üzerine...

Ben oyumu kaldırılmasından yana kullandım. Çünkü kendimce gerekçelerim vardır.

Yorumlarıyla ya da oylarıyla katılımlarını esirgemeyen değerli insanlara en içten saygı ve sevgilerimle.

Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Haziran 02, 2013, 03:29:03 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bekara karı boşamak kolayd derler bu bir halk deyimidir.
Kaldırılması için kimse kural yapmaz.Burası onların evi,bizede evlerini açmışlar,açmışlarda belli sınırları var mesela diyorlarki evimde lavaboyu kullan salonu kullan ama mutfağıma ve yatak odama giremezssin eee yani bende evimde böyle yaparım,sizde şimdi diyorsunuzki sn.masonlar olmaz valla küserim mutfağa şöyle bir gözatayım yatak odanızdada şöyle bir uzanayım.

Eh yani böyle misafirinde kıçına tekmeyi vururlar bizim evde,masonlar ne yapar oda belli zaten.Bırakın sistemle oynamayıda niyetiniz varsa onlardan faydalanın birşeyler öğrenin.

Soruda mantığıda külliyen yanlış cevap dahi yazmayacaktım ama uzayıp gitsinde istemedim konunun.

Kural kuraldır ve heryerde uygulanası kurallar vardır ve keyf olsun diye konmazlar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 03, 2013, 10:09:25 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bekara karı boşamak kolayd derler bu bir halk deyimidir.
Kaldırılması için kimse kural yapmaz.Burası onların evi,bizede evlerini açmışlar,açmışlarda belli sınırları var mesela diyorlarki evimde lavaboyu kullan salonu kullan ama mutfağıma ve yatak odama giremezssin eee yani bende evimde böyle yaparım,sizde şimdi diyorsunuzki sn.masonlar olmaz valla küserim mutfağa şöyle bir gözatayım yatak odanızdada şöyle bir uzanayım.

Eh yani böyle misafirinde kıçına tekmeyi vururlar bizim evde,masonlar ne yapar oda belli zaten.Bırakın sistemle oynamayıda niyetiniz varsa onlardan faydalanın birşeyler öğrenin.

Soruda mantığıda külliyen yanlış cevap dahi yazmayacaktım ama uzayıp gitsinde istemedim konunun.

Kural kuraldır ve heryerde uygulanası kurallar vardır ve keyf olsun diye konmazlar.

Bilirsiniz sayın karahan,dürüst olmayı her zaman ön tutarım ve size şunu söylemeliyim ki söylediklerinizde yüzde yüz haklısınız.

Lakin bahsettiğim şey işin o tarafı değildi.Yani tutupta sayın masonlardan bütün bilgilerini aktarmalarını isteyemeyiz o zaman locaların masonluğun bir seviyesi kalmaz.Sadece misal örneklersek benim mason alfabesi ile ilgili mısır piramitlerinde sayısal olarak eşleşen ve ünlü arkeologların arşivlerinden destek aldığım bir araştırmam var (tabi mesela diyorum) işte bu araştırma sizce burada diğer ''araştırmacı'' arkadaşlar tarafından da tartışılsa daha iyi olmaz mıydı sizce?

Tabi illa kaldırılmasında doğruluk payı yüzde yüz deme gibi bir şans yoktur çünkü sizin dediğiniz gibi burası onların evidir.''ve öğrenebildiğiniz kadar öğrenin''...ama işte zaten bu anketi de bu konuda sadece herkesin görüşlerini merak ettiğim için yaptım.

Görüş ve düşüncelerinizi belirttiğiniz için teşekkür ediyorum.

Ç.A

Haziran 03, 2013, 10:34:47 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Olmayacak duaya amin demek,boşuna enerji israfı demek.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 03, 2013, 10:56:00 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Olmayacak duaya amin demek,boşuna enerji israfı demek.

Sayın ceycet,

Burada olmayacak bir duaya amin dedirtmeye çalışmıyor kimse oldurtmak için kimsenin enerji harcadığı falanda yok buradaki amaç sadece 17. madde ile ilgili üyelerin sayın masonların ve yöneticilerin görüş ve düşünceleridir.

Yani anlatmak istediğim bu bir ''anket'' her kişinin olumlu yada olumsuz oy kullanma hakları vardır ayriyeten düşüncelerini görüşlerini ve varsa anlatmak istediklerini yazabilirler.

En içten saygılarımla.

« Son Düzenleme: Haziran 03, 2013, 11:23:43 öö Gönderen: evvah »

Ç.A

Haziran 03, 2013, 12:13:24 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayın evvah;

Ezoterik öğretinin öncül şartı,inisiye olmayanların öğretiye kapalı olduklarını kabul etmekten geçer.Bu ilke,sadece Masonluk'la sınırlı değil;tüm ezoterik oluşumlar aynı kuralı benimser.

17.madde kaldırılsa bile,haricilerin elde edeceği kazanımlar sınırlıdır;zira ezoterik öğretilerin dili simge dilidir.Masonlar içinde bile derecesine esasına göre,bazı bilgiler diğerlerine kapalıdır/kapalı olmalıdır.

Dolayısıyla,forumda sık,sık dile getirilen 17. maddenin kaldırılması yönündeki temennilerin uygulanabilirliği rasyonel değildir.Zira,simgeleri zahiri olarak yorumlamaya çalışanlar yanlış anlamalara sebep olacaklardır.Nitekim,halen sosyal medyada karşılaştığımız anti masonik ifadeleri önemseyenlerin içine düştüğü durumun açıklaması böyledir.

Kısacası ben,17.maddenin kaldırılmasını istemiyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...