Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sizce mesih gelecekmi?  (Okunma sayısı 30467 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 18, 2007, 05:37:27 ös
Yanıtla #20

Şu sıralar gösterimde bir film var ''Meryem'' in hayatını anlatan ve İsa ' nın doğumuna dair. Anlatılan hikayede bir ayrıntı var bu konu ile ilgili her 3000 yılda bir gökyüzünde yaşanan bir olay üzerine Dünya 'ya bir lider geliyor diye aktarılmış. O dönem ve öncesinin inancı bu eğer doğru kabul edersek yeni '' Mesih '' için daha 1000 yıllık bir zaman var.

Kasım 18, 2007, 08:12:16 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

peygamberler tarihinde bu kadar  uzun zaman aralığı yoktur bu konuda herkes düşüncesini belli eder arkadaşın dediği gibi çünkü herkesin dini farklı olabilir.

fraternis 3000 yıl diye bir zaman aralığının olması imkansız  peygamberler bu kadar uzun zaman aralığıyla gelmemişlerdir.

ALAADDİN   mesin geldiğinde kesinlikle dinleri birleştirmeyecektir ki zaten böyle bir şeyin olması imkansızdır. herdinin kendine göre prensibleri vardır yahudilerin kendilerini üstün ırk görmesi müslümanlarında inandığı kitaba göre açık bir ayet vardır kafirleri dost edinmeyiiz  bunlar  böyle bir birlikteliğin olmayacağının açık göstergesidir.
SAYGILAR

Kasım 18, 2007, 11:46:09 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Mesih'i sadece semavi ve arzi degil, akli dinler de bekliyor..Fakat isimde degisiklik arzedebilir.Semavi dine gore bu beklenen Mesih'se, rasyonel ve felsefi akimlara gore bir uzlasmaci, bariscil.

Mesih neden gelecek veyahut insanlar neden bir kurtarici beklerler?Dunyayi kaosa ceviren zalimlerden kurtarmak ,bu zalimlere karsi koyamayan acizlere  maddi manevi yardim ve bu zulme karsi uykuda oldugu icin mudahelede bulunmayanlari tekrar uyandirmak icin gelmeyecek mi?Zulmun kalkip, yerine adalet ve huzurun tesisi icin beklenmiyor mu bu Mesih?Peki bu Mesih insan gorunumlu meleg-i aladan mi tesekkul edecek yoksa melek gorunumlu bir insandan mi?Ikincisinde sanirim hem fikiriz. Neden mi?Cunku butun peygamberler insanlarin arasindan cikmistir. Basit bir kurtaricinin da meleklerden olmasi beklenemez haliyle.

Bugune kadar kac tane sahte Mesih tezahur etmis ama insanoglu hic birini kabul etmemis, yalanlamamis midir?Oyleyse gercek Mesih'in de geldiginde ortaya cikip ilan ettiginde yalanlayamacagimiz ne malum?Yarin basina ne geleceginden haberi olan var mi?Veya otelerden haber alan kac kisi var da "Ben tanirim Mesih'i" diyecek?

Sahsi gorusum, her insanin haricten veya semadan bir Mesih beklemek yerine, herkes kendi icindeki Mesih'i diriltse, olmus ruhuna Mesih uflese butun problemler tereyagindan kil ceker gibi hallolur. Butun hucrelerine kadr Musevi oldugunu soyleyen bir Musevi faizi yemeyi biraksa, sapina kadar Muslumanim diyen rusvet vermeyi veya almayi biraksa, yalani hayatindan cikarsa, hileyi , duzenbazligi sokup atsa, baska irklara ve dindekilere dusman gibi bakmayi biraksa, kisacasi herkes Mevlana olsa olamiyorsa olmaya calissa, yarin hic kimsenin kalbini kirmayacagim, yarin yalan tek kelime agzimdan cikmamaya calisacak, olmazsa kendime 3 gun susma orucu verecegim gibi sahsi cezai yaptirimlara gitse, yani yaptigi yanlislar icin dahi kendi kendini cezalandirsa...Mesih'i gondermek icin sebep kalir mi ortada?

dusunmeye deger sanirim...
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2007, 11:48:09 ös Gönderen: Sebnem »

Kasım 19, 2007, 12:54:17 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bireylere hükmedip insanların arınmasını istemeye hakkın yoktur;başka bir deyişle kimse kendinde bu gücü bulmaz(gerçi bazıları bu gücü kendinde bulmuş durumdalar ama!); bu noktada da mesih ararsın toplumca düzelmek için çünkü onun yaptırımı fazladır,aslında kolay olan bu olduğu içindir..

Kasım 19, 2007, 01:16:01 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Bireylere hükmedip insanların arınmasını istemeye hakkın yoktur;başka bir deyişle kimse kendinde bu gücü bulmaz(gerçi bazıları bu gücü kendinde bulmuş durumdalar ama!); bu noktada da mesih ararsın toplumca düzelmek için çünkü onun yaptırımı fazladır,aslında kolay olan bu olduğu içindir..

Niye kimse kendinde bu gucu bulmasin, bakin ben buluyorum?Madem KIMSE bulamayacak MESIH'i neden bekliyoruz?Mesih'te sizin ifade ettiginiz "KIMSE"'nin icine dahil oluyor cunku bu durumda. Madem "Kimse"nin kendi icinde Mesihilesmesini istemeye hakkim yoktur, (ki bu bireylere hukmetme degildir bu Sn Tuana, felsefik acidan insanlara bir ufuk acmadir) o halde "KIMSE" diyerek koca bir insanligi da kucuk gormeye hakkimiz yoktur. Bu dunyadan nice kurtaricilar, peygamberler, evliyalar, hukumdarlar, sultanlar, askeri dehasi olan komutanlar, bilim adamlari gelip gecmistir. Newton dogmadan once size onun yer cekimini bulacagini soyleseler "hadi canim"' der miydiniz demez miydiniz? IMesih dediginiz kurtarici mi bu kucuk gordugunuz insanlar icinden cikamayacaktir?Iste insan denen varlik boyle bir sey. Dogaustu bir seye kendini inandirir, sonra da secenek sununca "yok, bu dunya insanlarinin hicbirinden Mesih cikmaz. Kimse kendi icini duzeltmeye calismaz, bu zor istir. Kolay olan Mesih'in gelmesini beklemektir. Oyleyse yanlislari yapmaya devam!"  der durur.

Iyi guzel hos ta,  Tanri neden biz kendi icimizi duzeltmeye calismiyorsak HAKETMEDIGIMIZ HALDE mesih'i gondersin?Hediye hakedene verilir Sn Tuana. Yoksa biz de mi,  Iran Siilerinin dusundugu gibi (Sii Kiyamet Cemiyeti) zulmu ne kadar hizlandirissak Mesih'in gelmesini o kadar cabuklastiriz hezeyanlarini guduyoruz?Gutmuyorsak bu umitsizlik niye?

saygilar

« Son Düzenleme: Kasım 19, 2007, 01:24:34 öö Gönderen: Sebnem »

Kasım 19, 2007, 01:38:06 öö
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Sebnem;
''Dogaustu bir seye kendini inandirir, sonra da secenek sununca "yok, bu dunya insanlarinin hicbirinden Mesih cikmaz. Kimse kendi icini duzeltmeye calismaz, bu zor istir. Kolay olan Mesih'in gelmesini beklemektir. Oyleyse yanlislari yapmaya devam!"  der durur. '' demişsiniz ama benim  insanları küçümsediğim ve  insanların içini düzeltmesi zordur şeklinde bi bakış açım yok..Benim burda anlatmak istediğim genelin bu tarz bi pskoloji içinde olup,kolaya kaçma eğilimidir.Aslına bakarsanız burda bi iğneleme yapmaya çalışmıştım;illahi de bi Mesih i beklemeye gerek yok bişeleri düzeltmek için bu kolay yolu seçmektir şeklinde!!
Beni yanlış anladığınızı düşünüyorum belki de açık bir şekilde ifade etmedğim için kaynaklanmış olabilir bu ::)
Saygılar

Kasım 19, 2007, 02:25:40 öö
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

arkadaslar; bosverelim bu konuları . İster Mesih, ister Mehdi , her kim olursa olsun..
gelince bizi görev basinda bulacak mi ? ona hazirlayalim kendimizi...;)

saygilar
Gerçeğin çölü

Kasım 19, 2007, 07:34:20 öö
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Selam kardeslerim. Meselenin asli boyledir. Dini etiqatlara gore MESIH geri donecek. Bu dinler (Hristiyanlik, Muslimanlik) onun doneceyini ve Sahibiz Zemanin arkasinda durarak namaz kilacagini yaziyorlar. Aslinda bu bi az uzun konu ama inanci olan her kes icin donecek.

Kasım 24, 2007, 12:26:12 ös
Yanıtla #28

Sayın Ulu Mason; gözlerime inanamıyorum, ben mi yanlış gördüm yoksa gerçekten mi anladığım şekilde yazmışsınız? İsa Mesih'in tövbe estağfurullah namaz kılacağını beyan etmişsiniz de...
yok daha neler neler......
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2007, 12:28:17 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 25, 2007, 02:21:44 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Ben bu konuda gayet karamsarım açıkçası... İnsanların tümünün bir anda doğru yola girebileceğine inanmıyorum. İnsan kendini yontmadıkça kim yontabilir ki onu? Mesih gerçekten gelse bile onu davul zurna ile darağacına gönderir insanoğlu. Nitekim bundan önce gelen onbinlerce görevlinin de sonu bu olmadı mı? Hala birinin çıkıp içimizdeki nefret tohumlarını yok etmesini bekliyoruz. Egoyu yok eden bir silah icat edildi mi ki bir hamlede dünya cennete dönecek?
İnsan kendisine kötülük yapanın elini bağışlama ile sıkmadıkça, kötülük eden de bunun karşısında hatasını anlamadıkça Tanrı bizzat yeryüzüne inse dahi sonuç yine gözyaşı, sonuç yine nefrettir.
İnsanın Mesih'i vicdanıdır bana göre.
Vicdanının sesini dinleyen insan zaten kurtuluş yolunu bulmuştur.