Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Istatistikler Bolumune Gereken Ilgi  (Okunma sayısı 3920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 26, 2009, 10:08:08 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Oldukca uzun bir zaman once acilmis olan "Istatistikler" bolumune yeterince ilgi gosterilmedigi ve uyelerin genellikle oy kullanmadiklarini dikkat cekmistir.

Bu bolumun, forum cizgisini ve kalitesini belirlemede onemli rol oynadigini unutmamak gerekir. Hem Turklerin hemde forum uyelerinin dusunce yapilarini, ilaveten Dunya uzerindeki Masonluga bakis acisini belirlemede, yapilan istatistiklerin degeri asikardir. Bolumde kullanilan oylar tamamen gizli tutuldugu gibi, sahsim dahil hicbir kisinin kullandigi oy ifsa edilmeyecektir.

600 (secilmis) uyeye ve yaklasik 50 bin mesaj seviyesine ulasmak uzereyken, yillar once acilmis anketlerde gorulen 3-5 yada 10 tane oy uzucu bir nitelik tasimaktadir. Elde edilecek istatistiklerin zamanla halka acilabilecegini ve sitemiz uyeleri hakkinda dogrudan bilgi verebilecegini dusunerek bu bolume gereken ilginin verilmesini sizlerden rica ederim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 27, 2009, 02:59:25 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Universitedeyken her donem ortasi her bir dersin ayri ayri anket yoklamasi yapilirdi ve benim en nefret ettigim kisim buydu. Ogrencilerin baska sekilde bu istatistigi doldurmayacagini bilen ogrenci isleri baskanimiz dersin ortasinda girer, kagitlari dagitir ve basimizda sinav gozetmeni gibi doldurduk mu doldurmadik mi kontrol ederdi :) . Sans eseri o gun mp3'unuzu getirmeyip hocanin sesini kaydetmiyorsaniz 6-7 dakkaniz kafadan gume gider. Ondan sonra dersi kaydeden kisilerin pesinden kosturur durursunuz. Birinci sinifta caylak oldugumuzdan her soruya ozenle cevap verirdik. Sonraki senelerde cok irite edici bir durum yoksa hoca ve dersle ilgili hepsine memnunum sikkini isaretler gecersiniz.Mukemmel sikkini asla hic bir hoca ve dersi icin isaretlemedim.  Onlar bize 100 veriyorlar mi hic? Neymis, 100 'luk ogrenci olmazmis, sadece Tanri'ya mahsusmus mus :))  Sadece ikinci sinifta okurken Felsefe hocasinin dersinin istatistik yoklamasina butun ogrencilerle yapilan konsensus geregi bastan sonra olumsuz siklari isaretledigimi hatirliyorum. Cambridge'li bir hocanin dersinden zevk almak her ogrencinin dogal hakki olmali ne de olsa .Aksi vuku buluyorsa bunu ifadeden korkmamali :))

Bu arada biraz hatira defteri doldurmak gibi oldugunun farkindayim kusura bakmayin. Konuya donecek olursak Sn Mason ricanizi dikkate almaya calisacagim, calisacagiz, calisacaklar. Ama takdir edersiniz ki maalesef forumda elle tutulur anketler yapilmiyor.

« Son Düzenleme: Nisan 27, 2009, 03:13:06 ös Gönderen: Kirlangic »

Nisan 27, 2009, 03:34:48 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın MASON, ben forumdaki anket sorularına neden bilmem pek ısınamadım açıkçası. Bazen konuyla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istemiyorum, bazen de verilen seçenekleri bir genelgeçere oturtmak zor geliyor. Biraz sınırlayıcı gibi. Örneğin "Masonlar'ın bulunduğu ülkeye yararı var mı" anketi. "Hangi masonlar, hangi ülke? P2'yi mason olarak mı kabul edeyim, diğer bütün ülkeleri ve masonik teşkilatlarını biliyor muyum? Diğer ülkeleri bırakın, Türkiye içinde bile hür mason teşkilatını ne kadar biliyorum? Masonluk, siyasetten uzak değil miydi? Yarar, nedir?" gibi pek çok soru varken, kalkıp da bir yargıya varmak hele ki benim gibi kararsızların şahı bir adam için çok zor.

Ya da bazı sorular var örneğin; sizce masonların amacı nedir? Şıkların bir bölümü antimasonik, bir bölümü ise masonluktan hoşnut. Açıkçası bu konu hakkında diyelim öyle düşünsem bile "Her insanin Kardesce yasayabildigi; esit ve ozgur bir toplum kurmak." şıkkını işaretlemek istemem. Bana sanki, "bakın ben buradayım, sizi çok iyi anladım, çok seviyorum sizi, kardeşlerim, biraderlerim, üstadlarım, beni de alın aranıza" demek gibi geliyor. Aslında öyle demek olmasa bile... Ben pek o kadar komplekssiz bir içtenlikle, düşüncelerini paylaşabilen birisi değilimdir. Fakat istatistiklerin ileride böyle bir amaç doğrultusunda kullanılabileceğini de düşünmemiştim açıkçası. Eğer bunu ifade etmiş olsaydınız, yine de katılım sağlardım şahsım adıma.

Fakat dediğim gibi, mesela "Bir Mason sorunuz karsisinda 'Yorum Yok' dediginde, ne dusunuyorsunuz? " anketi... Biz hariciler de bu soruya "Yorum Yok" şeklinde bir tavır gösterebiliriz sanırım =)
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Nisan 27, 2009, 03:57:15 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Mason
Ben de Sayın Veritas'ın görüşlerine katılıyorum.Çünkü bende üniveristede istatisk ve araştırma yöntemleri yani anketlerin nasıl yapılacağına dair eğitim aldım fakat  ordaki anketlerde  verilen seçenekler  sınırlayıcı gerçekten. Seçeneklerin  yönlendirci olduğunu fark ettim bazı  sorularda.Geniş bir vaktimde anketleri  analiz ederek sorunların ne olduğu hakkında  daha geniş bir yorum yapabilirim sanırım.

Saygılarımla