Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Canan Arıtman ile Masonluk ile ilgili Roportaj  (Okunma sayısı 8664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 14, 2006, 06:23:09 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Eşiniz Yetkin Bey, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası’nın Karşıyaka şubesinde 4 yıl üstadı muhteremdi. Mason eşi olmak yaşamınıza nasıl yansıdı?

Bir kere kimse bir başkasının mason olduğunu söyleme hakkına sahip değildir. Ancak bir mason kendisi isterse mason olduğunu söyler.

Zaten bu bilgiye internette rastladım. Eşiniz kendisi açıklamış.

Eşimin böyle bir şey açıkladığına dair böyle bir bilgiye sahip değilim. Ben mason değilim.

Kadınlar zaten mason olamıyor.

Yanlış biliyorsunuz. Kadın masonluğu da var bu ülkede. Çok sayıda kadın locası da var. Bu konuda ciddi bilgi eksikliğiniz var.

Kadın localarının adını söyleyin o zaman.

Yani ben o kadar bilgili değilim. Bu konuda birçok konuda olduğu gibi kendimi kültürlü, aydın bir insan olarak addediyorum. Masonluğun kötü bir şey olmadığını, özellikle karakter yapılarıyla seçilerek alınan insanlar olduğunu biliyorum. Benim kendisi mason olan çok hanım arkadaşım var. Ama hiçbirini asla size deklare etmem.

Kadınlara masonluk yolu ne zaman açılmış?

Bilmiyorum. O kadar da çok ilgilenmedim.

Benim de eşleri mason olan kadın arkadaşlarım var, mecburen bazı sorumluluklar yükleniyorlar. Ve kendilerine ‘hemşire’ deniyor... Size de ‘hemşire’ diye hitap edildi mi?

Bakın ben pek çok kadın hakları ve bilimsel derneklerin kurucu üyesiyim. Bana önyargılı yaklaşıyorsunuz. Çok objektif bir röportaj olmayacağını görüyorum. Zaman Gazetesi’nden gelen bir röportaj teklifini, bana karşı önyargılı olacağı için kabul etmezdim. Siz olduğunuz için, çok iyi bir profesyonel olduğunuz için kabul ettim ben.

Pek çok gazetede çalıştım. Benim soru sorma biçimim bu. Sizin için tasarlanmış bir üslup değil. Zaman’la ilgili asıl siz önyargılısınız. Gazetemizde size yönelik bir eleştiri yazısı hatırlamıyorum. Ama merkez medyada çok fazla oldu. Hatta bir kadın yazar sizden “sansasyon canavarı” şeklinde bahsetti. Ben sizi kırıcı tek bir laf ettim mi?

Kim söylüyor o lafı bilmek isterim.

Araştırırsanız bulursunuz. Hem fena mı oldu, pek çok konuya açıklık getirdiniz.

(Gülerek) Ben özür diliyorum, sözlerimi geri alıyorum. Ha! Bu arada beni sinirlendirmek istiyorsanız, ben cerrahım, son derece soğukkanlıyım. Sinirlendiğimi belli etmem.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.