Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudileri ve Hıristiyanları Dost edinmeyin!  (Okunma sayısı 72560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 08, 2009, 10:09:28 ös
Yanıtla #90
  • Aktif Uye

One minute sayın M.Akyol, excuse me!

Öncelikle beni kim hakem tayin etti? Teşekkür ederim bu şekilde baktığınız için bana fakat ben hakemlik yapabilecek birisi değilim. Böyle bir görevi üstlenmek istemem de. Ben de sizin gibi normal bir üyeyim, bir moderatörlüğüm vs. de yoktur.

İkinci olarak da ben yine yanlış anlaşılmışım sanırım, esasen sn. Degas'ın argümanlarını desteklemiyorum. Onunla bu konuda aynı fikirde değilim. Kendisinin görüşleri yanlış anlamadıysam şu sıralar da daha çok taraftar toplamaya başlamış olan Judeo-Hıristiyan inançlar ve tarih yazımının aslında bir safsata olduğu; Kitab-ı Mukaddes'te yazan konular arasında insanlık dışı unsurlar bulunduğu ve aslında bu kitapların tamamının eski bir Güneş tapımı inancının ardılları olduğu yönündedir. Bu açık söylemek gerekirse artık pek çok kişi tarafından dile getirilmekte olan ve benim de kıyısından köşesinden bir yere kadar hak verdiğim bir durum (mesela Paskalya, Noel gibi bayramların kökeni; eski Arap tanrıçaları Lat, Uzza, Menat tapımının etkileri vs...)

Fakat ben sayın Degas'ın kaynaklarını abartılı, zorlama ve akademik, metodik olmayan çalışmalar olarak daha önce de nitelemiştim. Konuyla ilgili yorumum bu şekildedir. Kendisi de hatırlayacaktır Kazım Mirşan ve Haluk Tarcan hususunda ki görüşlerimi. Ama burada sayın Degas'ın, sayın Isabell tarafından yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.

Sayın Isabell'in düşüncesine göre; sayın Degas "Yahudiler ve Hıristiyanlarla dost olunmamasını" savunuyor. Oysa sayın Degas'ın böyle bir iddiası yoktur. Açtığı başlıkta esasen Kuran'da böyle bir düşünce olduğunu bize bazı ayetleri seçip alarak göstermeye çalışmış. Fakat yine daha önce de belirttiğim gibi ben ayetlerin teker teker ele alınmasını doğru bulmuyorum. Bu sebepten de yukarılarda bir yerde ardarda inmiş 3 ayeti örnek verdim. Eğer bu ayetlerden sadece ikincisini ele alırsanız, Yahudi düşmanı bir Kuran'la; eğer bir bütün olarak ele alırsanız daha farklı bir bakışa sahip bir Kuran'la karşılaşacağınızı söyledim. Ayrıca yine ayetlerin iniş sebeplerini de bilmekte yarar olduğunu, biraz işi tarihi ve maddesel boyutuyla düşünmek gerektiğini de sözlerime eklemiştim.

Sayın Degas da benim kendisiyle karşıt fikirde olduğumu biliyor. Fakat bana size çıktığı kadar karşı çıkmamasının ya da daha sert tartışmaya girmemesinin sebebi belki de benim üslubumdandır. Ama eğer kendisine sorarsanız o da benim düşüncemi muhtemelen size yakın bulacaktır. Sorun değil, ben siyahın yanında beyaz, beyazın yanında siyah, kendi içinde gri olmaya alışkınım. Böylesi yanlış anlaşılmalar artık rutinim haline geldi.

Burada da sayın Degas'ın sayın Isabell tarafından yanlış anlaşıldığını düşündüğümden yazdım. Çünkü başlık altında biraz da fazla tek başına kaldı, bazen sinirle söylemek istediklerini doğru şekilde karşısındakilere aktaramıyor. Ben sadece diyaloğun kaliteli devam etmesini amaçlamıştım. Tekrar etmek isterim, eğer yanlış anlamadıysam zaten daha önceden de aşina olduğum sayın Degas'ın fikirleri; tüm Semitik dinlerin tarihlerinin koca bir aldatmaca olduğunu kendisine temel alıyor. Ben ise bu görüşte değilim fakat bir takım göndermeler ve sembolizmanın mevcut olduğu kanaatindeyim. Ama bu başka bir başlığın konusudur.

Eğer siz sayın Degas'ın yerinde olsaydınız ve bu şekilde bir yanlış anlaşılmanız olsaydı, sizinle de bildiğiniz üzere pek çok konuda ayrı fikirde olmamıza rağmen kendinizi anlatmanıza, anlaşılmanıza elimden geldiğince yardım etmek isterdim.

Sayın Degas'ın savunuculuğunu yapmak bana düşmez. Ben sadece fikir tartışmasının kişisel boyuta ulaşmasının karşısındayım. Ve sizin sanırım "türbanlı eşi olan masonlar var mı?" başlığında kullandığınız üslubun provake edici bir üslup olduğunu hala düşünüyorum. Savunmanız "ben onu diyorum, o hala onu diyor" şeklindeydi fakat açıkçası o kadar uzun süre sakinliğinizi koruyup da ondan sonra "sayın degas da insan onu da anlamak gerekir" gibi bir cümle kurmanız bence daha önde götürdüğünüz bir tartışmada pozisyonunuza gölge düşürmüştür.

Bana olan eleştirinize açıkçası kendimi hakem olarak görmemem sebebiyle katılmasam da benim de size bir eleştirim olacak eğer kabul ederseniz. Bazen bir tartışmadayken "bakın ben ona bunu dedim ama o bana cevap veremedi", "ya da bakın sayın x burada y'ye gölge düşürmüştür" gibi bir anda tartışmayı izleyen kişilere dönmeniz biraz sanki fikir tartışmasında bulunduğunuz kişiyi 3. kişilere şikayet etmek gibi oluyor. Bence zaten bu yazıları okuyan insanlar gerekli değerlendirmeleri kendileri yapabilecek idrak kapasitesine sahiplerdir.

Ama tekrar ediyorum sayın Degas'ın da inanç özgürlüğüne biraz fazla müdahaleci ve her ne kadar "putlarınızı yıkın" tadında bir sloganla hareket etse de kendi düşüncelerine çok az bir esneklik payı bıraktığını düşünüyorum. Ama bunu zaten siz de dile getirdiğiniz için ekstradan belirtmeye gerek görmemiştim sadece.

Lütfen beni bir hakem olarak görmeyiniz. Lütfen beni belli bir tarafta olarak da görmeyiniz. Ben kendi vicdanımın tarafındayım.

Artık Davos benim için bitmiştir =) Saygılarımla...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 08, 2009, 10:59:30 ös
Yanıtla #91
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ayrıca yine ayetlerin iniş sebeplerini de bilmekte yarar olduğunu, biraz işi tarihi ve maddesel boyutuyla düşünmek gerektiğini de sözlerime eklemiştim.

Dogru söze bir şey denemez ama maddesel kısmını müslümanlığın kabul edilme aşamaları veya olaysal gelişimi açısından desek :D

eski Arap tanrıçaları Lat, Uzza, Menat tapımının etkileri vs...)

Arapların 5 büyük putundan 3'ü :D bunlar dişil tanrıçalarmıydı :D Araplar bunlara gün içerisinde tapınırlarmış hemde her birine özel olmak kaydı ile toplam 5 defa veya 5 vakitte :(
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2009, 11:01:43 ös Gönderen: semsin »

Şubat 08, 2009, 11:12:35 ös
Yanıtla #92
  • Aktif Uye

Eril tanrıça olamayacağına göre, dişil tanrıçalardı evet sayın semsin =)

Diğer ikisinden kastınız sanırım Hubel ile Yeuk'tur. Ama Yeuk'un bir tanrı mı yoksa bir tanrıça mı olduğu konusunda emin değilim. Hatta Yeuk tapımının Mekke'de önemli olduğu konusunda da emin değilim, belki daha kuzeyde mevcuttur.

Araplar'ın bunlara şu an ki "namaz" ibadeti gibi günde beş vakit tapındığı konusunda ben sadece söylenti duydum. Dönem kaynaklarından böyle bir şey okumadım. Belki vardır, belki yoktur; bilemeyeceğim.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 08, 2009, 11:14:51 ös
Yanıtla #93
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Arapların 5 büyük putundan 3'ü :D bunlar dişil tanrıçalarmıydı :D Araplar bunlara gün içerisinde tapınırlarmış hemde her birine özel olmak kaydı ile toplam 5 defa veya 5 vakitte :(

Aslında buna tapınma demesek daha doğru, çünkü bu bilgi Hristiyanların islam üzerine oynadıkları oyunun bir parçası.İslam ve Ana-Erkil kült inancı farklı inanış sekilleridir.Ana-erkil simgelere tapınma olmaz.Tapınma denilen olay saygıdır. Bir takım bilgilerin erilleştirilerek islama alınması ile arabistan veya çevrede bulunan heykellerin islamla uzaktan yakından alakası yoktur.Heykeller sadece saygı için yapılır.Hristiyanlara bakarsanız veya islamı yaymaya çalışanlara , eski araplar cahildir ve puta tapar.Koca bir balon tabi.

Şubat 08, 2009, 11:21:50 ös
Yanıtla #94
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ofsan :( diye bir tanrıça olacak. :D ben söylenti olarak duymadım ama :D
sayın degas balon olan nedir ? :D
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2009, 11:25:48 ös Gönderen: semsin »

Şubat 08, 2009, 11:35:23 ös
Yanıtla #95
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ofsan :( diye bir tanrıça olacak. :D ben söylenti olarak duymadım ama :D
sayın degas balon olan nedir ? :D

balon islamiyetten önce putlara tapıldığıdır.saygı ve tapınma ayrı kavramlardır. ana-erkil kültlere tapınılmaz , saygı duyulur bu evren,n yaratıcı gücüne olan sevginin simgeleştirilmiş halidir.

Şubat 08, 2009, 11:41:04 ös
Yanıtla #96
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın degas

Benim için hiç sorun değil 5 vakit saygı duysunlar o zaman :D 5 putta  herbiri için toplam 5 vakit saygı duyulur du diye değiştiriyorum ifademi  :D hurmadan yaptıkları putları bazıları da acıkınca saygı merasiminden sonra yermiş :D

Şubat 08, 2009, 11:51:43 ös
Yanıtla #97
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın degas

Benim için hiç sorun değil 5 vakit saygı duysunlar o zaman :D 5 putta  herbiri için toplam 5 vakit saygı duyulur du diye değiştiriyorum ifademi  :D hurmadan yaptıkları putları bazıları da acıkınca saygı merasiminden sonra yermiş :D

bak en azından adamlar karnını doyuruyor, islamın varmı böyle bir özelliği, o sadece süründüyor.arada ki fark bu işte.

Şubat 08, 2009, 11:59:01 ös
Yanıtla #98
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bak en azından adamlar karnını doyuruyor, islamın varmı böyle bir özelliği, o sadece süründüyor.arada ki fark bu işte.

:D yoook zaten ben bir müslüman olarak  yahudi ile yemek yerim :D

Şubat 09, 2009, 12:30:26 ös
Yanıtla #99
  • Uzman Uye

Çok güzel yazılar fakat çoğunun ıspatı imkansız..
Yahudi diye bir ırk yoktur.İçinde yaşadığınız ülkenin ve diğer bir çok ülkenin anayasalarına göre Yahudilik bir dindir.Irk olarak baktığınızda İbaraniler vardır.Bunların çıkış noktası İbrahimle başlar ve Mezopotamyadır.
İbrahim bu toprakları terk etmesine rağmen ilişkisini kesmemiştir.Oğlu İsak için Mezopotamyadan bir kız bulup evlendiriyor.İsterseniz daha sonrasınıda devam edeyim.

Bedevilerle İbranilerin ne gibi bir alakası var.Eğerki varsa Ömer Muhtar benim neyim oluyor :D