Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Devrim Arabaları  (Okunma sayısı 2704 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 29, 2008, 12:45:32 öö
  • Aktif Uye

16 Haziran 1961. Devlet Başkanı Cemal Gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiği bildirilir. O gün orada bulunan 23 mühendis bu emri "Türk insanının makûs talihine karşı bir meydan okuma" olarak algılarlar. En küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlanır. Çalışma mekanı olarak Devlet Demiryolları'nın Eskişehir'deki Cer Atölyesi seçilir.

Zaman müthiş dardır. Ekibin Cumhuriyet Bayramı' na kadar yalnızca 130 günü vardır. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur: “Devrim”.

“Devrim Arabaları” azmin ve birbirine inanan insanların neleri başarabileceğini gösteren, bu topraklarda yaşanmış bir başarı öyküsüdür… Hikaye, bu aracı üretme görevini üstlenmiş 23 mühendisin kariyerlerini ve aile hayatlarını riske atarak girdikleri bu üretim macerasında zamanla, yoklukla, politikayla, karşılarına çıkan sayısız engelle mücadelelerini anlatır. Aslında anlatılan bir inanç ve azim öyküsüdür.

“Devrim Arabaları” Türk mühendisinin ve işçisinin, 20 sene öncesine kadar toplu iğne dahi üretemeyen bir ülkede kalkıştıkları bu meydan okumayı, bugün her şeye kolayca sahip olan nesillere, idealist zihniyeti ve zaferi de aktararak yaşattıkları bir birlik ve başarı öyküsüdür.

Bugün sinemada izledim filmi. . İzlediğim en güzel türk filmiydi gerçekten. . Hiç bir filmde gözlerim bu kadar sık yaşarmamıştı,türk azmini,,bir yandan da türklerin aşağılık duygularını ve tabiki türk politikasını ve siyasetçilerini,en güzel şekilde anlatıyor.Çok başarılı.

Mutlaka izlemelisiniz. .
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Kasım 29, 2008, 12:47:01 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

YÖNETMENİN NOTU

“Nedense biz toplum olarak olumlu hikayeleri de birtakım olumsuzluklarla hatırlıyoruz. Bizim için hep bardak boş. Hiç kimse Türkiye'nin ilk yerli otomobilini 129 günde üreterek imkansızı başarmış mühendisleri hatırlamıyor ama arabanın mecliste durmasını anımsıyor. Oysa araba durduktan sonra tekrar çalışıyor, ayrıca ikinci araba hiç durmuyor. O gün Ankara sokaklarını dolaşıyor. Bir tanesi de şu anda Eskişehir'de ve hala çalışıyor. Biz Türkiye olarak değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Başarılarımızı anlamalı ve anlatmalıyız. Devrim Arabaları hikayesi olağan insanların olağanüstü başarısı. Biz ancak böyle hikayeleri hatırlayarak hayatımıza ve geleceğe daha olumlu bakabiliriz. Bu hikaye şunu anlatıyor: Yapılabilir. Kafamıza koyduğumuz her şey irade ve azimle yapılabilir"

YAPIMCININ NOTU

“Devrim Arabaları filmi bir azim ve başarı öyküsü. Gönülden inandığımız bir iş yaptık. Sette çok güzel bir işbirliği ve dayanışma oldu. Hiyerarşi içinde işlemeyen bir sistemimiz vardı: Yönetmeni, yapımcısı, oyuncusu, ışıkçısı, dekorcusu… Hepsi aynı masada oturup bir şeyler kattı bu filme. Biz sette birey değil bir olduk”.

OYUNCULARIN NOTU

Taner Birsel: “Filmde eksende duran bir karakter yok. Başrolde zaman ve mekan var. Sete her girişimizde zaman tüneline girmiş gibi hissettik.”

Ali Düşenkalkar: “Sinemamız adına sanayileşmeye doğru gidişin ilk adımlarını görüyorum burada. Yaratılan mekandan makyajına tüm prodüksiyon sanayileşmeyi gösteriyor. Setler günlük, anlık çözümlerle yürürdü ama burada öyle değil.”

Halit Ergenç: “Filmde mühendislerin aile hayatlarına da yer verilmesi filme çok güzel, sıcak bir dramatik yapı kazandırdı.”

Altan Gördüm: “Bu film biraz da ‘yabancılar en iyisini yapar, Türk malıysa kötüdür’ düşüncesine karşı çıkan; biz neden yapmayalım diyen bir film.”

Serhat Tutumluer: “Bizim başka ülkelerin kahramanlık öykülerine ihtiyacımız yok. Devrim Arabaları filminin savundukları ve anlattıkları beni çok heyecanlardı. Bu sette olmak çok gurur verici.”

Onur Ünsal: “Her şey çok titiz ilerliyor. Kostümünden makyajına, set saatinden yemeğine, böyle bir standarda sahip olduğumuzu görmek çok güzel.”

Selçuk Yöntem: “Beni çok etkileyen bir olaydır Devrim arabalarının hikayesi. Filmde oynadığım Latif karakterinin bir cümlesi var: ‘Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz’ diye. Olayı iyi özetliyor.”
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .