Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dernek Üyelik Başvurusu  (Okunma sayısı 31261 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2014, 01:45:25 öö
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Değerli forum üyeleri;
Öncelikle forumun yeni bir üyesi olarak , burada bulunmaktan, siz değerli üyelerin fikir ve görüşlerine yakından tanık olmaktan, düşünce ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakalamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Benim sorum spesifik olarak Mason olan üyelere olsa da bu konuda beni aydınlatabilecek herhangi bir harici üyenin de fikirlerini önemsediğimi bilmenizi isterim.

Yaklaşık 3 ay önce Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası İzmir Alsancak şubesini telefonla arayarak, üyelik başvurusu konusunda yol göstermelerini istedim. Telefonun ucundaki hanımefendi gerekli prosedürleri bana aktardı. Detaylı bir CV hazırlamamı ve başvuru dilekçesi ve 2 adet fotoğrafı kargo yoluyla iletmemi ve ardından onların bana ulaşacaklarını söyledi. Bende kendisine bizzat kendimin getirmek istediğimi ve beni görüp tanımaları için bir fırsat yaratmak istediğimi ilettim. Ancak bu şekil bir prosedürleri olmadığını ve kişisel başvuru almadıklarını söyledi.
Evrakları yolladıktan sonra üç ay bekledim. 16 Ekim günü bir iş dolayısı ile yolum İzmire düştü. İşlerimi hallettikten sonra H.K.E.M.B.L İzmir Alsancak Şubesi'nin kapısını bizzat çaldım. Kapıyı güvenlik açtı konuyu arz ettim ve kendimi tanıtmaya geldiğimi söyledim. Güvenlik içeriye girdi ve başvurumun ulaşıp ulaşmadığı konusunda bilgi aldıktan sonra başvurumun ellerine ulaştığını ve değerlendirmede olduğunu, kendilerinin bana ulaşacaklarını söyleyip telefon numaramı aldı.

Benim sorum şu ki ;
Acaba Mason olan değerli üyelerin ve Masonluk üzerine kitap yazmış değerli insanların da sıkça dediği gibi " Kapıyı çalınız ve kendinizi tanıtınız " söylemi mecazi anlamda söylenmiş, sembolik bir söz müdür?
Benim etrafımda Mason bir tanıdığım olmadığından dolayı, tabi ki tanıyıp bilmiyor da olabilirim, bundan sonraki aşamada Mason olabilmek adına ne gibi bir yol izlemem gerektiğidir.

Şimdiden verdiğiniz cevaplardan dolayı çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Ekim 18, 2014, 02:08:57 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Da Vinci, sizi çok iyi anlıyorum.  Yaşadığınızın aynısını değilse de  benzerini ben de yaşadım. "Biz size döneriz " diyorlar ama maalesef dönmüyorlar. Sizin sözünü ettiğiniz "Kapıyı çalın ve kendinizi tanıtın kapı size açılacaktır " söylemi,  nacizane görüşüme göre tamamen mecazi anlamdadır.
         Şayet Mason tanıdığınız yoksa veyahut sizin Mason olduğunu bilmediğiniz ama sizi yakından tanıyan mason dostlarınızın önerileri olmazsa kabul edilmeniz zor değil, imkansız gibi bir şey.
         Ben böyle düşünüyorum (düşüncelerinizi yazın dediğiniz için yazdım). Temennim yanılıyor olmamdır. Hakkınızda hayırlısı olsun diyor ve iyi şanslar diliyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ekim 18, 2014, 02:52:51 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Da Vinci

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Kanımca bu forumu pek fazla incelemediğiniz kanaatindeyim. Eğer ki forumu inceleseydiniz daha önce gayet derneğin kapısının çalınarak üye olunabilen kişilerin olduğuna dair bilgiler verildiğini görürdünüz.

Tabi ki öncelikli tercih yine bu forumdan bulabileceğiniz haliyle bizzat masonların kişileri önermesidir. Ama "imkansız" kelimesine kesinlikle katılmıyorum.

Şimdi yazınızda birşey dikkatimi çekti. Sizden detaylı bir CV istenmiş. Peki detaylı CV kavramını nasıl tanımlarsınız. Şimdi şöyle düşünelim. Sonuçta direk kapıyı gidip çalsanız bile üyelik sürecinde değişen birşey olmuyor. Eğer kabul edilirse CV'niz yine başka masonlar tarafından yakından tanınmak istenir ve yine sizle görüşen masonların görüşleri alınarak onaylanması istenir. Yani süreçte görüldüğü üzere bir farklılık yok. Peki sizin CV'nin acaba yeteri kadar akılda kalıcı, yeteri kadar etkileyici, yeteri kadar önem verilmesi gereken bir CV oldu mu ? Sonuçta bir şirkete başvurmak üzere CV getirmiyorsunuz...

Benim size tavsiyem, okumaya öğrenmeye devam edin. Bu forum Türkçe en kapsamlı arşivi içermektedir. Üstelik herkese açık... Ancak imkansız lafını kabul etmiyorum... Tabi ki insan için imkansızlar vardır. Ancak bu öyle bir konu değil ! Bir insan hemen vazgeçmemeli... İsteyen insan bunun uğrunda çaba sarfetmeli ve gerekirse fedakarlık yapmalıdır. (zaman, vs...)

Siz araştırmaya devam edin. Bu forumda kafanıza takılan soruları sorun ama lütfen sormadan evvel dikkatlice araştırdığınızdan ve bu soruların forumda daha önce cevaplanmadığından emin olunuz ! Yani arama fonksiyonunu kullanalım lütfen. Buradaki sorularınız bu çerçeve de ve tabi ki forum kuralları dahilinde fazlasıyla cevaplanacaktır.

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Ekim 18, 2014, 02:54:59 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Muhtemelen incelemeye almışlardır. Belirli takip ve incelemerle uygunluk kontrol edilir. Sadakat ve çenenizin düşüklüğüne bakarlar :) Ayrıca kapıyı çal ve kendini tanıt ayrı anlamlarda düşünülebilir. Örneğin başarılı insanlardan ol,hayatı ve insanları sev,dünyaya iyi şeyler kat yani kapıyı çal kendini tanıt bizde açalım anlamı da taşıyabilir.

Ekim 18, 2014, 10:02:24 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Kişisel başvuru yöntemi ile üye alımı zordur ama imkansız değil.

Ancak şu unutulmamalıdır: Masonlukta yani localarda işler öyle aceleyle yapılmaz. Bir masonun önerisinin bile işleme alınması, oylanması, istek belgesinin alınması ve soruşturulması bir kaç ay sürer... Kaldı ki burada bir haricinin dışarıdan başvurusu söz konusu.

Ancak bu medeni bir cesaret örneğidir. Sayın Da Vinci'yi kutlamak gerek.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 18, 2014, 10:21:28 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Soruma cevap veren Saygıdeğer forum üyeleri;

Vermiş olduğunuz cevaplardan oldukça mutlu olduğumu belirtmek isterim.

Sn.proxima benim sorduğum soru tarzında soruların daha öncelerde forumda sorulduğu ve birtakım cevaplar verildiği aşikardır ve inceleme fırsatı yakalamıştım. Ancak konuda spesifik olarak kendi izlediğim yoldan bahsetmiştim ve buna cevap aramıştım. Ama haklısınız ki bütün yöntemlerin hepsi üye kabulü konusunda yöntemi aşikar bir dernek, topluluktan bahsediyoruz. Bu konuda yapılacak şeyler, izlenecek yollar bellidir, forumda bahsi grçmiştir. CV konusuna gelince elbetteki CV 'nin tarzı konusunda ve içeriği konusunda nasıl olması gerektiği hakkında bir bilgi sahibi değildim. Standart bir formal CV hazırlayarak ek olarak da kendi duygu ve düşüncelerimi de CV'nin sonuna eklemiştim. Aranılan, istenilen, beklenilen tarzda mı oldu onu açıkçası bilemiyorum. Sizin bu konuda bir bilginiz var ise bu konuyu da ayrı bir başlık altında açıp forumda işlemek isterim. Verdiğiniz fikirler için ve getirdiğiniz bakış açısı için size ayrıca teşekkür ederim.

Sn.asimov hakkımdaki iyi düşünceleriniz için size de bir teşşekürü borç bilirim.

Sonuç olarak farklı yöntemlere sahip üyelik başvurusu yapan diğer harici arkadaşlarımıza da yollarının açık olmasını temenni ederim.

Forumun yolumuzu aydınlattığı ve amacımıza yönelik yol gösterdiği aşikardır.

Ekim 18, 2014, 10:30:08 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

"Dileyin verilecektir,arayın bulacaksınız,kapıyı çalın size açılacaktır " sözü kutsal bir kitapta geçen kelime olması itibariyle elbet bir derin anlamı vardır ama mecazi bir anlamı olduğunu  düşünmüyorum. Ama kelimeyi derneğe üyelik olarak inceledigim zaman dilemek,aramak ve kapıyı calmaktan kasıt sadece istemek,derneğe ulaşmak ve kapılarını çalmak olarak algılanıyor olsada bu şekilde olacağını düşünmüyorum.

Ayrıca tanıdığım bir mason yok diyorsunuz.Bu durumda eğer gerçekten de belirttiğiniz gibi bir mason tanıdığınız yoksa sizi tanımaları belli bir zaman alabilir.Sn. Da Vinci umarım isteğiniz gerçekleşir.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2014, 10:32:23 öö Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ekim 18, 2014, 10:57:53 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

H.K.E.M.B.L. Dernek Olarak Gözükse de Türkiye de Olan Prosedürlerden Dolayıdır.
Size Bilgilerinizi Bırakın Size Geri Dönüş Yapılacaktır Denilir. Lakin Loca'da Sizi Google'dan Aramazlar.
Loca Dahilinde Diğer Masonlara Sorulur Tanıyor musunuz Diye, Sonrasında ise Tanıyan Çıkarsa Kefil Olan Var mı Sorusu Gelir.
Minimum 2 Kişi Size Kefil Olursa Gerekli Prosedürler ile Alım Yapılır.

« Son Düzenleme: Ekim 19, 2014, 11:12:22 ös Gönderen: Arais »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ekim 18, 2014, 11:34:19 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Forumda birçok üyemiz, hiç mason tanıdığı olmadığı için, Masonluğa girmek istese de bunun olamayacağını ileri sürmüştür.

Ben ise, böyle ileri sürüşlerle karşılaştığımda, bunun doğru olmadığını belirtmişimdir. Çünkü benim belirttiğimin örnekleri var.

Fakat bu benim dediğim ile Sayın Da Vinci'nin anlatımı aynı şey değil. O, Masonluğa girme girişiminde bulunmamış; bir derneğe üye olmak için dilekçe vermiş.

Kanarya Sevenler Derneği'ne üye olmak üzere o derneğin bir şubesine dilekçe verseydi bile sonuç pek farklı olmazdı. Belki dilekçesini yaz başında değil, yaz sonunda verseyd.i, alacağı "ne yazık ki" ya da benzeri bir söz içeren yanıtı daha erken bir tarihte alırdı.

"Kapıyı çalın, size açarlar." sözü doğrudur. Ancak önemli bir nokta var.

Kapıyı nasıl çalmak gerektiğini bilmek gerek.

Sayın Da Vinci de, bir derneğe üye olma girişimini bir yana bırakıp, Masonluğu öğrenmeye girişse, sonra kendini bir yoklasa, mason olmak istediğine karar verirse ve bu doğru bir kararsa,
çok farklı bir yargıya varacaktır.

O yargı da, ne kadar yanlış bir girişimde bulunmuş olduğu...

İşte o zaman belki kapıyı doğru olan yöntemle çalar; istiyorsa, hem de gerçekten...

« Son Düzenleme: Ekim 18, 2014, 11:42:30 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 18, 2014, 12:46:08 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Peki sayın ADAM, o kapının arkasından olumlu bir sonuç gelmez ise eğer olumsuz sonucu da bildirirler mi yoksa askıda mı kalır ? Ya da kapıyı çaldıktan sonra sizi bir yere tarih ve mekan bildirerek davet edip oturup konuşurlar mı ? Ya da konuşur mu ? Ya da kapıyı çaldığınızda içeri davet edilerek güzel bir sohbet eşliğinde bizi dinler ler mi ? Çok sordum yine merak ediyor insan işte :)

Saygılar dostlarım ve sayın ADAM ;)
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: