Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Amaçları Nelerdir? (9/Son)  (Okunma sayısı 4862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2013, 02:25:29 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 498
 • Cinsiyet: Bay

Masonluğun amaçları ile ilgili olan bu bölümü bitiriyoruz...

Yapılan çalışmalar Masonluğun amaçları bakımından işe yarıyor mu?

Masonların çalışmaları, en azından bireysel niteliklerin geliştirilmesine ilişkin amaçların gerçekleştirilebilmesi bakımından yararlı olmaktadır. Fakat bu konuda göz ardı edilemeyecek çok önemli bir nokta vardır: Hiçbir mason, bireysel niteliklerini, Masonluğa girer girmez hatta Masonluğa girdikten sonraki birkaç yıl gibi çok kısa bir süre içinde, kendisinden beklenildiği gibi geliştiremez. Bunun için çok daha uzun zamana gereksinme vardır. Derken yaşlanır ve etkinliği azalır. Onun yerini ardından gelen başka masonlar alır; onlar da aynı yolu izler.

Masonluğun ikinci aşamadaki hedeflerine yani gerek insanlar gerekse toplumlar arasında ayrımcılığın giderilmesine ne ölçüde ulaşılabildiği hayli tartışmalıdır. Fakat bu bakımdan da masonların yaptıkları çalışmaların hiçbir işe yaramadığı söylenemez. Fransız Devrimi, Amerika Bağımsızlık Savaşı, Birleşmiş Milletler düşüncesi gibi özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerinden güç alan sosyal oluşumların özünde, birey olarak masonların da önemli katkıları vardır.

Masonluğun evrensel amacı ise “bir insanlık ülküsü” niteliğini taşır. İnsanlığın günümüzdeki görünümüne şöyle bir baktığımızda, buna ulaşabilmek için henüz pek erken olduğu söylenebilir.

Masonluğun “mason” olmayanlara ne yararı var?

Her şeyden önce, masonlar salt kendilerini düşünmez, edindikleri bilgi ve erdemleri kendilerine saklamazlar. Ailelerinden başlayarak, bunları tüm çevreleriyle paylaşırlar. Böylece Masonluğun amaç ve ilkelerinin dalga dalga tüm insanlığa yayılmasına çalışılır.

Masonluğun amaç ve ilkelerinin başkalarınca da benimsenmesi, sonunda gerek ulus gerekse dünya çapında sayıları sınırlı olan masonlardan çok mason olmayan kişilere yarar sağlar.
enelsır


Mayıs 19, 2013, 05:37:42 ös
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Sayın enelsır’ın ne iyi edip de açmış olduğu bu başlık altındaki yazıların son bölümünün sorusu şöyle: “Yapılan çalışmalar Masonluğun amaçları bakımından işe yarıyor mu?”

Yazar bu bağlamda yararlı olduğunu belirtse de, bence bir genel yararın sağlandığı falan yok. Ancak bireysel yararların sağlanmakta olduğu söylenebilir ki, o da ilgili kişiyle başlar ve onunla son bulur.

Bu arada yazarın çok önemli bir vurgulaması var: Masonik niteliklerin, Masonluğa girdikten yıllar sonra oluşabileceğini belirtiyor. Öyle birkaç yılın falan yeterli olmadığını söylüyor.

Bence bu işin dört türü olabilir ve sanırım Sayın Murat Özgen Ayfer şimdi burada, bu forumda olsa o da benimle aynı görüşü paylaşırdı:

1-   Masonik nitelikleri hayli uzun bir süre içinde edinebilenler; (yazarın dediği)
2-   Bu nitelikleri oldukça kısa bir sürede edinerek ilerleyebilenler;
3-   Uzun bir süre Masonlukta olmakla birlikte pek az gelişme gösterebilenler;
4-   Eski hamamda eski tası kullanmayı sürdürenler.

Bir de elbette şu masonik nitelikleri masonlardan daha iyi taşımakla birlikte Masonluğa hiç girmemiş olanlar da vardır.

Masonluğun ya da masonların tarihin birçok döneminde evrimsel gelişime katkıda bulunmuş olduğunu belirten yazar ile hemfikir olmamak olanaksız. Hele İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni kimlerin insanlığa armağan etmiş olduğu göz önünde tutulursa, masonların katkılarının hiç de küçümsenemez olduğu ortaya çıkar. Fakat insanların asıl beklentisi kendi yaşam dönemlerindeki somut katkılardır; bunlar sadece kendi çevrelerinde ve çok geniş çaplı olarak düşününce pek küçük olsalar bile. Çünkü o küçük güzelliklerdir insana mutluluk veren. İnsan pek az ilgilenir insanlığın genel sorunlarıyla; öncelikli olan kendisi, ailesi, belki birazcık da çevresidir.

İşte bu durumda Masonluğun genel yararı pek sınırlı olarak nitelenebilir. Bu son bölümün son sorusu da işte o konu üzerinde duruyor. Onu sonraya bıraktım şimdilik…


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 19, 2013, 08:21:06 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1731
 • Cinsiyet: Bay

Masonik niteliklerin kazanılabilmesi için,istekliliğin devamlı olması gerektiğini düşünüyorum.

Bu ülkünün gereğini yapabilecek kıvamı oluşturmak için çok çalışmak,çok düşünmek,sürekli farkındalık halinde çevreyi ve gündemi okuyabilmek,akıl ve bilim ışığında gördüklerinizi doğru yorumlayabilme yetisini kazanmak,çocukluğumuzdan günümüze kadar zihnimize kazınmış dogmalardan arınmak,herşeyi sorgulayabilme alışkanlığını reflekse dönüştürmek,kayıtsız şartsız alçak gönüllü kalabilmeyi başarmak ve yeterince töleranslı olabilmek gerekiyor.

Kısacası mason olunsa bile Masonik nitelikleri hayata geçirmek,öyle dışarıdan algılandığı gibi kolay değil.İşin daha da önemlisi bu yolun sonu da yok.Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Mayıs 19, 2013, 11:56:30 ös
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 689

aslında önemli olan insanın kendisidir. Önce sen kendini tanıyacaksın ki çevrene katkın olsun. Uçağa bindiğimde hosteslerin söylediği 'kabin basıncı düştüğùnde inen maskelerden en yakınını ooce kendinize sonra çocuğunuza takın' sözü aslında durumu özetliyor.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Mayıs 20, 2013, 10:49:08 öö
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: BaySayın ceycet’in çok yerinde ve güzel katkısından sonra Masonluğun mason olmayanlara bir yararı olup olmadığını bakabiliriz.

Aslında olması gereken de o değil mi? Mason olmayanlara bir yarar sağlamak. Fakat kendine yararı olmayanın başkasına yararı olamıyor. Onun için de yarar sağlama bakımından bir masonun kendisini öncelikli tutması, ikinci önceliği diğer masonlara vermesi, sonra da öteki insanlara uzanması gerekiyor.

Nitekim yazar da masonların salt kendilerini düşünmediklerini, edindikleri bilgi ve erdemleri kendilerine saklamadıklarını, bunları çevrelerindekilerle de paylaştıklarını belirtiyor.

Dolayısıyla ortaya çıkan şu: Çağımızdaki Masonlukta öyle geçmişteki gibi ağır bir ezoterik uygulama, bilgilerin ve deneyimlerin kesinlikle saklanması söz konusu değil. bu bağlamda çok kişi yanlış kanılar besliyor. Bunun nedeni de herhalde yanlış kaynaklardan bilgi edinmeye girişmekte oluşu…

Bu arada ilginç bir durumla daha karşılaşıyoruz: Bu site gibi kaynaklarda birçok kişi Masonluğu öğrenip, anlayıp, mason olmasalar da Masonluğun amaçlarına katkıda bulunabiliyor. Nitekim işte başlık altında Sayın ceycet bunun çok güzel bir örneğini verdi. Bu başlığı açmış olan Sayın enelsır gibi bi bağlamda katkıda bulunan daha çok sayıda Forum üyemiz var. Bence masonlar bundan ötürü mutluluk duymalı.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 20, 2013, 11:21:25 öö
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 730
 • Cinsiyet: Bay

Şöyle söylenebilir.

Günümüzde mason niteliklerine sahip kişilerin sayısı masonlardan daha fazladır.

Bu niteliklere sahip her kişi de mason olmak istemeyebilir.

Mason olmadan da insanlığa ve yaşanılan topluma hizmet edilebilir, insanların barış ve mutluluğu için çalışılabilir.

Farkındalık yaratmak önemli.

Bu sitenin yaptığı gibi...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
43 Yanıt
31494 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2008, 12:51:50 ös
Gönderen: blossom
0 Yanıt
3681 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2009, 10:42:39 öö
Gönderen: ADAM
14 Yanıt
8417 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 04:25:15 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
6624 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 30, 2013, 02:11:52 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
5137 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 01, 2013, 12:23:22 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
5042 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2013, 01:17:33 ös
Gönderen: ADAM
6 Yanıt
5201 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 11:17:43 ös
Gönderen: Tij
9 Yanıt
5848 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2013, 06:43:37 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3126 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2013, 07:41:04 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3391 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 14, 2013, 08:02:36 öö
Gönderen: ADAM