Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Özgürlük, Dogma, Bağnazlık (5)  (Okunma sayısı 4910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2013, 09:18:27 öö
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 498
 • Cinsiyet: Bay

Devam...

“Dogma” ile “Batıl” aynı şey midir?

Hayır!... Batıl, aklın kabul etmediği ve gerçek ile hiçbir ilgisi bulunmayan bir kör saplantıdır. İki veya daha çok olay ya da olgu arasında imgesel (hayalî) bağlantılar kurularak oluşturulur. Bilim dışı bir kurgu ve akıl dışı bir inanıştır; değişmezliği değil, anlamsızlığı ön plandadır. Bu yüzden bir dogma değildir ve dogma ile aynı şey de değildir.

Masonluk, batıl ile de bağdaşamaz. Çünkü batılın temeli bilimsel bilgi ve akıl değil, korku ve boş umuttur.

Ancak, akıl verileriyle ve bilimsel yöntemle bugün açıklanamayan her şeyin dogma ya da batıl (kör inanç) olduğunu söylemek de yanlıştır. Gelişim sürecinde evrimsel doğrultuda ilerleyen insanlık, eskiden doğruluğu kanıtlanamayan pek çok şeyi bugün aydınlatmıştır. Yarın ise, bugün kanıtlanamayan ve o nedenle pozitif bilimlerce dışlanan birtakım yaklaşımların özündeki gerçek ortaya çıkabilir. Orta Çağda büyücülük ya da şeytanlık ile özdeş tutulan ve öne sürenleri canlı canlı yakılmaya mahkum ettiren birçok yaklaşım, sonradan bilimsel açıklamalara kavuşmuştur. Gene eskiden deneyimli kişilerin insanlara bırakmış olduğu birçok yararlı öğüt, o zaman gerekçeleri açıklanmamış ya da sonradan yitirilmiş olduğu için batıl görünümünde kalmıştır.
enelsır


Mayıs 20, 2013, 10:20:41 öö
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1731
 • Cinsiyet: Bay


Dogmalar dinde daha çok görülürken,batıllara geleneklerde daha çok rastlıyoruz.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Mayıs 22, 2013, 07:52:47 öö
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: BaySayın enelsır bu yazı dizisinin 6. Bölümünü de yayınladı ama ben henüz beşincideyim.


Buradaki soru dogma ve batıl kavramları arasındaki fark…


Alıntı yapılan kitabın yazarı açıklamış bunların aynı şey olmadığını. Daha önce dogma üzerinde yeterince durulduğu için olsa gerek ki, bu aşamada bir de batıl kavramının tanımını vermiş.

Ancak sorun Masonluğun batıla karşı olan tutumu bu kez.

Masonluk ona da karşı.

Böyle giderse «Masonluk her şeye karşı mı çıkıyor» diye bir soru doğar mı acaba?

Çıkarsa çıksın. Batıl, bilimsel bilgiye ve akla uymuyorsa elbette karşı çıkılacak.

Bilimsel bilgi tamam… Oraya henüz yetişmemiş olabilir. Fakat akıl? Yeterince gelişmemiş sayılabilir mi?

Ben şimdi bir soru sormak istiyorum ilgilenen katılımcılara.

Şöyle denir: “Duvara yaslanmış merdivenin altından geçmeyin. Uğursuzluk getirir.”

Bunun bir bilimsel kanıtı var mı?... Böyle bir düşünce akla yatkın mı?... Batıl kavramının tanımına göre bunlar yoksa bu yargı ya da öğüt bir batıl inançtır. Dolayısıyla saçma sapan bir şeydir.

Ne dersiniz?


« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2013, 07:54:56 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 22, 2013, 12:39:26 ös
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1731
 • Cinsiyet: Bay


Sayın ADAM'ın verdiği örneğe,onlarcası daha eklenebilir.

Ne yazık ki,özellikle çocukluğumuzda zihnimize kazınan bu tür batıl inançları söküp atmak oldukça zor.

Ben,bazen kendimi batıl bir inancın gereğini farkında olmadan yerine getirirken yakalıyorum.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Mayıs 22, 2013, 07:30:53 ös
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 498
 • Cinsiyet: Bay

Ben bu aktarım dizisine başlarken sadece okunsun bilinsin diye düşünerek değil, üzerinde tartışılsın irdelensin de istiyordum. Nitekim öyle de oluyor. Ne güzel!

Bu bölümde anlatılanlardan ve yapılan tanımlardan sonra Sayın ADAM bir yorum yapmış ve bir soru sormuş.

 Sayın ADAM'ın sorduğu sorunun bilimsel bir kanıtı yoktur, fakat yaşamsal bir kanıtı vardır. Bir şeyi sadece bilim kanıtlayamıyor diye yok veya saçma saymak da yanlış bir şey olacaktır. Sayın ADAM da sanırım buna dikkat çekmek istiyor " bilim henüz oraya ulaşmamış olabilir" diyerek.

 Öte yandan yaşamsal tanıklıklar ve yaşam boyu edinilen tecrübeler de hayatın içinde önemli belki de yaşamsal bir yer tutar.

Sayın ADAM'ın vermiş olduğu örenekten yola çıkarak şu şekilde açabilirim: Bir süre önce bir tanıdığım anlatmıştı, kendisi Beyoğlu'nda yürürken duvara yaslanmış bir merdivenin altından geçen birinin fafasına bir kova boyanın boca olduğunu görmüş. Zira merdivenin üstünde bir boyacı çalışıyormuş. Bu tanıdığım o gün bu gündür duvara yaslanmış merdivenin altından asla geçmediğini söyler.

Şimdi bu onun yaşamsal bir tecrübesidir. Bilim yoluyla değil kendi deneyim ve gözlemleri sonucu edindiği bir alışkanlıktır.

Öte yandan ben de bu tanıdığımın bu deneyiminden ve bana anlattıklarından etkilenerek duvara yaslanmış bir merdivenin altından geçmesem  buna batıl inanç mı demeliyiz, yoksa önlemli davranmak mı?

Bilim ve bilimsel bilgi... Buna diyecek birşey olamaz. Fakat "akıl" olgusunu da işin içine dahil etmek gerek.

"Batıl" ı anlamaya çalışırken bir de bu açıdan bakmak faydalı olur diye düşünürüm.

enelsır


Mayıs 22, 2013, 10:38:55 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1811

Evet sayin enelsir güzel demis.

Belki bilimsel bir aciklamasi yok ama insanlar genelde böyle seyleri ( hepsini degil tabi) yani bizim bugün "batil inanc" dedigimiz bazi seyleri, yillara varan tecrübeleri ile olusturmuslardir derim ben.

Duvara bir merdiven niye yaslandirilir diye sormak lazim.
Bir merdiven duvara yukarda yolunda olmayan bir seyleri yoluna sokmak icin yaslandirilir. Bu kirik bir cami degistirmek olur, duvari boyamak olur, catiyi onarmak olur, daha bir cok sebep sayilabilir.
Böyle bir is aninda o merdivenin altindan gecenin kafasina neler düsmeyebilirki!!!

Dikkat ederseniz beton veya tahtalari cakilmis merdiven demiyorlar ve duvara yaslatipmis merdiven diyerek merdivenin tanimini yapiyorlar yani seyyar merdivenden bahis ediliyor.

Yalniz ben bu "Batil" konusuna bir örnek verebilirmiyim?
Bence asil batil "Ateislerin hic bir ülküsü yoktur" savidir.

Nedersiniz??

Saygilarimla


Mayıs 22, 2013, 11:02:18 ös
Yanıtla #6
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1811


AKP il yöneticisinden "Ateistler yok edilmeli" çağrısı
 
AKP Ankara İl Yönetim Kurulu üyesi, aynı zamanda AKP Tanıtım Medya Başkan Yardımcısı Mahmut Macit, "Ateistler yok edilmeli" dedi.22 Mayıs 2013 ÇarşambaAKP il yöneticisinden "Ateistler yok edilmeli" çağrısı


 

ANKARA- Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da ateistlerle ilgili yaptığı bir yorumla demokrat kamuoyunu ayağa kaldıran AKP Ankara İl Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Macit'in sözleri şok etkisi yarattı.

Aynı zamanda AKP Tanıtım Medya Başkan Yardımcısı olan Macit, Twitter hesabında "Kişiliği bozuk ateist geçinen ruh hastası tiplerin ülkemde halen dinime küfretmesi kanıma dokunuyor. Tecavüze uğramış bu tipler yok edilmeli" şeklinde yazdı. Macit'in yorumuna yüzlerce kişi tepki gösterdi.

Twitter'da daha önce de benzeri nefret söylemini kullanan Mahmut Macit'in bu sözleri karşısında parti yetkililerinin nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu.

Alinti bitti.

Demin yazdigimiletideki cümleye nekadar benziyor degilmi, yoksa yaniliyormuyum.?


Mayıs 23, 2013, 07:05:47 öö
Yanıtla #7
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Bu Forumda ben nasıl her konu başlığını Masonluğa bağlamaya pek meraklıysam, Sayın Tij de belli bir politik amaçla kullanmak içinr çalışmaya pek meraklı.

Bu bazen tutabilir ama bazen de tutmaz. İşte şimd, bu kez i tutmadı.

Teist ya da da deistlerin, ateistler için suçlama niteliğinde dediklerinin batıl ile ilgisi yok. O deyişler dinsel inanca tek yönlü olarak bakıp, dogmayı öncelikli tutuştan ileri geliyor. Özellikle İslam dininde bu din ile uyuşmayan her düşünü batıl olarak nitelenmiştir ama işte orada batılın tanımı yanlış yapılmaktadır. Hani dilimizde batılın karşılığı "boş inanç" olarak da veriliyor; bu karşılık da aynı yanılgıya yol açabiliyor.

Bilmemne Partisinden bilmem kimin bilmem neredee söylediği bir sözün batıl ile ilgisi, bağlantısı yok. Öyle bir kişiye göre, politikanın ön koşulu ve gerieği olan kendi dinsel inancına aykırı olan her tutum batıldır. Ateistlere gitmeye gerek yok; başka dinsel inancı olanların inançları da batıldır o kişilere göre.

Batılda iki olgu vardır. Biri var olduğu görülen ya da sezilen ve neden olarak varsayılandır. Öteki ortaya çıkacağı düşünülen sonuçtur. Bunlardan birincisi kimi zaman somuttur ama soyut da olabilir. İkincisi ise çoğu kez soyuttur ama somuta dönüşmesi beklenir. Bu sonuç ise çoğu kez iyi değil, kötüdür ve ondan korkulur.

Böyle bakılınca, kim bilir, belki asıl o teist nitelikli dinler batıldır çünkü varsayım üzerine kuruludurlar. Bilimsel kanıtları yoktur; kendi kendilerini kanıtladıkları kabul edilir. Örnek olarak ortaya tansıklar konur.

Dinleri eleştirmeyi bir yana bırakıp size bir batıl örneği daha oluşturayım. Gezdirilen bir çocuk için çok kimse "Aaa ne güzel çocuk!" diyecek olursa, çocuğun başına bir şey geleceğinden korkulur. Bunu önlemek için çocuğun üstüne bir yere nazar boncuğu takılır. İşte bu batıldır cünkü neden-sonuç ilişkisi yoktur.

Batıl mıdır? Neden-sonuç ilişkisi sahiden yok mudur?   

Bu verdiğim örneğin batıl olup olmadığı sorgulanabilir bu işin aslını astarını bilenlerce.

Ancak sayın Tij'in dediğinin batıl ile ilgisi yok.

Buna karşın belli doğrultusu olan politikacıları batıl ile kusurlamak gerekirse, ohoooooo, yapıp etmelerinin arasında örnek çok.
 

 
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2013, 07:14:32 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 23, 2013, 07:32:49 öö
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1731
 • Cinsiyet: Bay


Geceleri tırnak kesilmezmiş,

At nalı uğur getirirmiş,

Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyilirmiş,

Biryere girerken sağ ayakla girilmeliymiş,

Lavobada,şarkı söylemek ve ıslık çalmamak gerekiyormuş vb...


Daha birçok örnek eklenebilir.Sayın enelsır'ın vurguladığı gibi deneyimlerden oluşan batıl inançlar da var şüphesiz.Ama,bunların bilimsel açıklaması yok.


Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
17 Yanıt
16737 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 12, 2011, 12:53:09 ös
Gönderen: TANMAN
9 Yanıt
7203 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 15, 2013, 06:28:48 ös
Gönderen: Samuray
1 Yanıt
3930 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 16, 2013, 06:27:39 ös
Gönderen: ceycet
6 Yanıt
4798 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 17, 2013, 07:22:24 öö
Gönderen: ceycet
1 Yanıt
3378 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 17, 2013, 01:15:12 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
3587 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2013, 03:39:35 ös
Gönderen: ceycet
7 Yanıt
4774 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 23, 2013, 08:00:32 ös
Gönderen: bymokurai
3 Yanıt
3489 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 26, 2013, 06:18:23 öö
Gönderen: ruzber
2 Yanıt
3696 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 26, 2013, 04:04:15 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3689 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 27, 2013, 04:46:28 ös
Gönderen: ADAM