Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk İslam Karşıtı mıdır?  (Okunma sayısı 37396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2015, 11:34:04 ös
Yanıtla #30
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonluk islam karşıtımıdır?

Güzel bir konu katılımız az olmuş,argüman ise yok sadece fikir var.
Bir tanede ben söyleyeyim.
Masonluk denildiği gibi bağnazlığa karşıdır,dolayısı ile maso'luk bu bağnazlığı her 3 dindede bulur denebilir.

Masonluk bundan ötürümüdür bilemem ama şurası ilginç;
Yahudi dini yehova,Hristiyan god(Tanrı)İslam Din'i Allah der iken

Masonluk sanki bir Din iddiası varmış gibi Kainatın Ulu Mimarı tanımını kullanır.
Sadece bu tanıma bakarak bile mason'luğun sadece islam karşıtı değil diğer dinlerede karşı olduğu söylenemezmi.
Kendi Tanrı tanımını yaratan bir öğreti diğerlerine başka ne gözle bakabilir.

karahan.

Sn.Risus

Konunuzu farklılaştıran başka mecralara götüren soruyu ben sordum.İpin ucu maalesef kaçtı,Soru masonluk islama karşımıdır olunca bu soruyu sorarak açmak istedim nedenmi?
Yahudiler hristiyanlığa karşı islama karşı,hristiyanlarda kezaki öyle islamda pek aşağı kalmaz denebilir.Tüm bunların ışığında masonluk islama karşımı diye sorulunca bunu genel olarak tartışalım istedim.Masonluğunda bir iddiası var önce bir dini inancın olmalı,kimilerindede bu gerekli değil.Gerekli olan ile olmayanın inandığı EUM tanımı dahi çekişmeli kendi aralarında.Şimdi bir islam dini inanırı iman etmiş biri mason olmaya karar verdiğinde önüne kendi kitabı konurken EUM da iman etmek zorunda.Allahın tanımı açık sn.spock bu tanımı EUM ile eşdeş olduğunu söyledi gerekçe ise açık her 3 din inanırı kendi tanrı isimlerini değil bu ortak ismi kullanır.

Bu sorun çözülmeden masonluk islama yahut diğer dinlere karşımıdırın bir cevabı yok.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 15, 2015, 11:37:28 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluk islam karşıtımıdır?

Güzel bir konu katılımız az olmuş,argüman ise yok sadece fikir var.
Bir tanede ben söyleyeyim.
Masonluk denildiği gibi bağnazlığa karşıdır,dolayısı ile maso'luk bu bağnazlığı her 3 dindede bulur denebilir.

Masonluk bundan ötürümüdür bilemem ama şurası ilginç;
Yahudi dini yehova,Hristiyan god(Tanrı)İslam Din'i Allah der iken

Masonluk sanki bir Din iddiası varmış gibi Kainatın Ulu Mimarı tanımını kullanır.
Sadece bu tanıma bakarak bile mason'luğun sadece islam karşıtı değil diğer dinlerede karşı olduğu söylenemezmi.
Kendi Tanrı tanımını yaratan bir öğreti diğerlerine başka ne gözle bakabilir.

karahan.

Sn.Risus

Konunuzu farklılaştıran başka mecralara götüren soruyu ben sordum.İpin ucu maalesef kaçtı,Soru masonluk islama karşımıdır olunca bu soruyu sorarak açmak istedim nedenmi?
Yahudiler hristiyanlığa karşı islama karşı,hristiyanlarda kezaki öyle islamda pek aşağı kalmaz denebilir.Tüm bunların ışığında masonluk islama karşımı diye sorulunca bunu genel olarak tartışalım istedim.Masonluğunda bir iddiası var önce bir dini inancın olmalı,kimilerindede bu gerekli değil.Gerekli olan ile olmayanın inandığı EUM tanımı dahi çekişmeli kendi aralarında.Şimdi bir islam dini inanırı iman etmiş biri mason olmaya karar verdiğinde önüne kendi kitabı konurken EUM da iman etmek zorunda.Allahın tanımı açık sn.spock bu tanımı EUM ile eşdeş olduğunu söyledi gerekçe ise açık her 3 din inanırı kendi tanrı isimlerini değil bu ortak ismi kullanır.

Bu sorun çözülmeden masonluk islama yahut diğer dinlere karşımıdırın bir cevabı yok.

karahan

Aslında yazının başında verdiğim notta 'Not: İslam olarak dile getirdiğim konu bütün inançlar için geçerlidir. Sadece ülkemizin genel inanç yapısını göz önünde bulundurarak bu konuyu ele almak istedim.' şeklinde belirtmiştim. Konunun dağılmadan gelişmesini isterdim. Teşekkürler.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 15, 2015, 11:42:37 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

19. yy aydınlarından birinin sözünü küçükken ezberlemiş, kendime ilke edinmiştim. Hatrıma düşürülünce ,paylaşmak istedim :

"Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar. Farkında değilim.

Karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor. Içinde evlâdım yanıyor, îmânım tutuşmuş yanıyor.

O yangını söndürmeye, îmânımı kurtarmaya koşuyorum.

Yolda biri beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış; ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hâdise bir kıymet ifade eder mi?

Dar düşünceler, dar görüşler!.

Yine küçükken ismini hatırlayamadığım bir kitap ''Akıl, Arapça 'bağ kuran' demek'' demişti ve birgün olur kullanırım diye onu da ezberlemiştim.

Sonra aradan biraz zaman geçti.

Ama yüzyıl yerindeydi, hala geçmemişti.

Bir an yine 19.yy aydınlarından birinin hafızama attığım bir sözü ile çarpılmıştım :

"Shakspeare'i eleştirmek için en az bir Tolstoy olmalı insan..." diyordu.

Hem de bunu kuleden söylüyor, kulakları çınlatıyordu.

Ama ne de güzel diyordu !

Neyse biz bu dar görüşleri geçelim de küçük bir viraj yapıp konumuza gidelim.

Fikrimce son iletimde de ifade etmeye çalıştığım gibi, kavramlar üzerinden bir uyuşmazlık yaşanıyor.

Kavramlar ile tam olarak ne demek istendiği açıklanırsa hem birbirimizi daha iyi anlar ve hem de konuya daha fazla katkı sağlamış oluruz diye düşünüyorum.

Çünkü 'Masonluk İslam karşıtı mıdır' sorusundan  başlayıp Hristiyanlığa,oradan masonik fikir ayrılığına, oradan da farklı yerlere geçildi.

Ve üstelik, bunlar birbiri içine geçerek ilerledi.

Onun için fazla zaman kaybetmeden, yaşadığım küçük talihsizlikten ötürü, ben sorduğum son 3 soruyu Sayın karahan'a cevaplaması için buraya yeniden yazmak istiyorum :

1- Allah gönderdiği kitapta bana 'Allah' ismi ile seslenin diye bir emir veriyor mu ?

Argüman olarak İsra suresinden bir ayet gösteriliyor.

Ve bu ayet, tam olarak buna mı karşılık geliyor ?

2- Evrenin Ulu Mimarı veya Evrenin Ulu Yaradanı demek var olan Tanrı'nın özelliklerine göre bulunmuş isimler olarak herhangi bir dini inanç ile çelişiyor mu ?

Acaba İslami kaynaklarda evreni bir eve,Tanrı'yı ise bir müteahhite benzetenler Ali Şeriati'nin deyimiyle Dine Karşı Din mi yaratıyorlar ?

Ya da evreni şiire benzetip, Tanrı'ya şair diyenler dinden mi çıkıyorlar ?

3- Acaba din ve inanca karşı oluşturulan mesafe Tanrı'ya karşı gösterilen bir mesafe mi demektir ?

Yani evine resim koymayan bir aile, evine ressam da almamalı mıdır ?

Saygılar.

« Son Düzenleme: Nisan 15, 2015, 11:56:43 ös Gönderen: İNSAN »

Nisan 15, 2015, 11:59:06 ös
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.İnsan

İlk sorunuzun açık cevabı;
http://www.kuranikerim.name.tr/KURAN-I_Kerim-meali/KURAN-i_kerim-meallerini-sirala.asp?mealler=65&altun=19&meal-tefsir=AYET
Meryem suresi 65.ayette açıkça geçiyor.Ayrıca müslümanlığın ilk şartı kelimei tevhiddede bulabilirsiniz.

Karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 16, 2015, 12:04:20 öö
Yanıtla #34
  • Seyirci
  • Uzman Uye

2.Sorunuzun cevabı ise islam inancında Allah sıfatına hiç bir karşılık konamaz.Allah tektir,Allah tektir diyen bir EUM deyimini Allah deyimi ile eşdeşliği hangi manada tutar.Benzetmelerin ise doğru Dine karşı din,ilaha karşı ilah yaratılıyor.

karahan

EDMUND BURKE

Nisan 16, 2015, 12:09:31 öö
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Uzman Uye

3.sorunuzun ilk kısmı doğru 2.kısıma cevap vermem gerekmiyor.

Dine karşı bir mesafe koyuyor isen Allaha karşıda mesafe koyuyrsun demektir.Allah ile onun sözü saydığımız dini nasıl ayırd edebiliriz.Ben Allaha inanıyorum ama dinlere inanmıyorum demek,picasso resim konusunda iyi değildi,beethoven ve mozart müzikten anlamazdı demek gibi bir şey.

Söz sahibine aittir,sahibi sevip sözüne iman etmemek garip değilmi sizcede.

karahan

EDMUND BURKE

Nisan 16, 2015, 12:15:13 öö
Yanıtla #36
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Wikipedia ne güzel açıklamış.

"Tarafsız bir tanrıyı temsil etmek amacıyla masonlar tarafından kullanılmaktadır. "

Kimi masonlar tarafından EUM ifadesi ilahı temsil ediyor,kimilerince yüce varlık olarak.

Elimizdeki argüman isra suresinden bir ayet.Allah ismi orada geçiyor ve EUM islamiyet mensubu masonlarca Allah'ı temsil eder.

Hangi Allah'ı ?

"Allah tuttuğunu altın etsin."

Ne kadar yüce bir ifade değil mi?

Başka ayetleri incelediğimizde Allah'ı insanlaştıran veya kin tuttuğunu belirten ayetlerde de ne kadar yüceltildiğini görmek mümkün.

Lafı uzatıp, başka bir boyuta taşımadan şunu belirtmek isterim. EUM kimilerince Allah'ı temsil eder,kimilerince (benim gibi) yukarıdaki örnekler ile alakası olmayan muhteşem ve kusursuz bir yaratıcıyı..

Bazı ayetlerde ise müslümanların,hristiyan ve yahudilerle dostluk etmemesi söylenir.Şimdi ne olacak ?

Geleneksel masonluk içerisinde bir müslüman bulunamayacak öyleyse! ..

Yine başka ayetlerde geçen birçok ögütlerin masonlukta bulunduğunu ve masonluğun islam karşıtı olmadığını, benzer noktaların olabileceğini görürüz.Bu yüzden şahsi görüşüm masonluk islam karşıtı değildir.

Diğer obediyansa gelince "Bir yaratıcıya inanma" şartı konulmaması, o obediyansa ait olan üyelerin bir yaratıcı inancına sahip olmadığı ve dinlerle savaş içerisinde bulunduğu anlamına gelmemelidir.Yanlış bir düşünce olmasından ziyade iftiradır.Tabi elinizde kesin bilgiler yoksa.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Nisan 16, 2015, 12:31:42 öö
Yanıtla #37
  • Aktif Uye

Bence de garip.Ama şu noktada anlaşalım istiyorum. Meryem suresi 65. ayete baktım. Kendi kitaplığımdan da çıkarıp teyit ettirdim.

Tefsirinde, yani açıklamasında,  isim olarak Allah'a başka bir isim ile seslenmeyin demiyor.

Tamamen 'ortak koşma' ile ilgili bir ayet olduğunu tefsir ediyor.

Yani 'siz hiç Allah ismi taşıyan bir kimse gördünüz mü' diyor.

Dikkat edin , isim demiyor ; kişi diyor. Onun için özellikle orayı kırmızı yazdım.

...

Hatta Allah bizzat kendisi 'Bana hangi isimle dua ederseniz edin' demiyor mu ?

Ninelerimiz dua ederken, 'yedi göğün rabbi olan Allahım,bizleri koru' demiyor muydu Allah aşkına.

Yani ben çıkıp şimdi, ninem kelime-i tevhide aykırı mı hareket etti diyeceğim.

Olmaz,diyemem.

Çünkü Allah demiyor, ben nasıl derim.

...

''Evrenin Yüce Yaradanı Allah'ım'' şeklinde dua edenler de, ona o şekilde seslenenler de bu konuda Kur'an'a  veya herhangi bir dine karşı bir din yaratmıyorlar.

...

Ya da şöyle düşünün. Bir taraftan Muhammed var. Diğer taratan 3 Muhammed var.

Nebi olan Muhammed.

Resul olan Muhammed.

Ve Peygamber olan Muhammed.

Şimdi biz kalkıp Muhammed Muhammeddir, bunun başka ismi olmaz diyebilir miyiz.

Ama gelin görün ki, bununla ilgili ciltlerce İslami kaynaklar var.

...

Eğer Allah yerine bu isim başka bir varlığa verilmiş olsaydı dediğiniz doğru olurdu.

Ancak bu haliyle herhangi bir sakınca yok gibi duruyor.

« Son Düzenleme: Nisan 16, 2015, 01:07:44 öö Gönderen: İNSAN »

Nisan 16, 2015, 12:33:08 öö
Yanıtla #38
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Konu masonluktan çıktı din tartışmasına döndü. Lütfen bu konuyu tartışmak adına yeni konu açmanızı rica ediyorum. Zira bildiğim kadarıyla masonlukta din ve siyaset konuşmak yasak.  Burada da öyle mi bilmiyorum. Ancak bunun yerinin, konum olduğunu düşünmüyorum ve konumun bu sebeple kilitlenmesini istemiyorum. Saygılar.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 16, 2015, 12:39:16 öö
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Uzman Uye

TANRI YERYÜZÜNE KENDİ İRADESİNİ HAKİM KILMAK İÇİN İYİ İNSANLARI KULLANIR
kÖTÜ İNSANLAR İSE KENDİ İRADELERİNİ HAKİM KILMAK İÇİN TANRIYI KULLANIR.

BRUNO

EDMUND BURKE