Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İlk insanlar Adem ve Havva mıydı?  (Okunma sayısı 1567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 21, 2016, 05:44:57 ös

Tanrı kavramı ilk çağlardan ilkel inanışlarından, paganizmden, mısırdan, Grek ve Roma inanışlarından ve daha pek çok yerden farklı şekilde görülebilir. İslami Allah anlayışı, Tek ve insani vasıflardan münezzeh oluşu kafamızdayken diğer inanışlardaki Tanrı anlayışlarını sürekli tövbe haşa çekerek okumak zorunda kalırız. Çünkü aldatan, zorla sahip olan, oyunlar oynayan  gibi pek çok alışılmamış tasvirlere sahip Tanrı figürleri vardır mitoloji de. Sadece Mitolojide mi? İslamın devamı olarak (her ne kadar insan eliyle tahrif edildiğini iddia etse de) kendini dayandırdığı Musevilikte, örneğin Tevratta iki farklı Tanrı kavramı var gibidir. ELOHİM. ELOH arapçadaki İLAH la aynı kökten gelir ama ELOHİM çoğul halidir ve TANRILAR olarak tevratta açıkça yazılıdır.

12 olarak bilinen israiloğulları kabilelerinden bazıları  ELOHİM'in takipçileridir. Hatta o yüzden bu Tanrıları sembolize edilen eritilmiş altından buzağılar yaparak taparlar. Birde YHVH tasviri vardır. O bugün kü anladığımız Tek TANRI inanışına daha yakınsa da,onunda çok insani halleri bize garip gelebilir. Zira örneğin Davut Peygamber ile sabaha kadar güreşmiştir ve yenişememiştir. Hatta bazı yerlerde insanlara bazı mücadelelerinde onu yalnız bıraktığından dolayı sitem etmektedir (yardıma ihtiyaç duymaktadır).Bazı israiloğulları aileleri de YHVH (yahve en genel okunuşu) takipçisidir. Hatta bu sebepten İsrail ve Yahuda olmak üzere iki ülke halinde yönetim oluşmuştur zamanla.

İnsanoğullarını konuşuyoruz hep ama yine tevratta ve TANRIOĞULLARI İNSANOĞULLARINI GÖRÜP BEĞENDİ,ONLARLA EVLENİP ÇOCUK YAPTILAR deniyor. Tufana kadar ilk peygamberlerin yaşam süreleri de KUR'AN da bile 1000 yıla yakın olarak söyleniyor. Üstelik çok daha uzun ve heybetli oldukları söyleniyor. Hepsi kafa karıştırıcı. Daha da kafa karıştırayım. Tanrı kavramı ve Tanrıoğulları kavramları bize uzak kaldı, hadi onları yorumlayamıyoruz. Peki ilk İnsanlar kimdir? Onunla ilgili rivayetleri açıklayalım ama buradan sonraki anlatılan hikayeyi İslamdaki Allahla karıştırmayalım diye başlangıçta farkı biraz ortaya koymaya çalıştım.

Adem ile Havva  (adam & eve) ilk insan mı?

Öncelikle Yaratılış 27 de Tanrı İnsanı kendi görünüşünde yarattı. İNSANLARI erkek ve kadın çiftler olarak yarattı deniyor. Bir çiftten değil çiftlerden İNSANLARDAN bahsediliyor.  Bütün bunlar bittikten sonra ise kadın ile Adem arasında soğukluk oluyor. Adem kadının da kendi gibi mutlu olmasını ve cennet bahçesinde ki işlerde yardımcı olmasını istiyor. Kadın ise Ademe bende senin gibi topraktan ve Tanrının görüntüsünde yaratıldım neden bana iş buyuruyorsun diyor. Aralarındaki huzursuzluktan sonra kadın Tanrının gizli  ve yasak ismini söyleyerek Cennetten kaçarak Kızıldeniz yakınında bir mağaraya yerleşiyor. Orada gördüğü cinler ve cinlerin kralı Samael (Tevratta şeytan için kullanılan isimlerden) çocukları oluyor.  Ademin mutsuz olduğunu gören Tanrı,Senoy, Sansenoy ve Semangelof isimli üç meleği kadını ikna ve geri dönmesini sağlamak üzere gönderiyor.  Kadın kabul etmeyince melekler her gün doğurduğu çocuklardan yüzünü öldüreceklerine yemin ediyorlar.Kadın ise öyle ise onunda Ademin çocuklarından bu üç meleğin ismini taşımayan yada yakınlarında yazılı olmayandoğmamış ve yeni doğmuş çocukları öldüreceğine yemin ediyor. Bu korku ve 8 güne yetişinceye kadar (erkekler 8 kızlar 20) yeni doğmuş çocuğun etrafına bu isimlerin yazılması geleneği halen devam etmektedir.

Ademin mutsuzluğuna üzülen Tanrı onu uyutarak 'Kaburgasından' tıpkı ilk kadına benzeyen Havvayı yaratıyor. Kendi kaburgasından yaratıldığı için daha uyumlu olacağını ve söz dinleyeceğini düşünüyor.Nitekim uyandığında Adem kadının geri döndüğünü düşünerek tekrar mutlu oluyor ve yaşamlarına devam ediyorlar.

Şimdi sonradan kaburga kemiğinden yaratılan Havva ise ilk Kadın kimdir? İlk eşitlik  talebinde bulunan, ilk feminizm belirtileri gösteren, Kötülüğün ve sonradan Alevsiz ateşten yaratılan cinlerinde Anası olan bu kadın LİLİTH tir.

Masal burada bitti. Soru işaretleri bitti mi?
Alterius non sit qui suus esse potest


Eylül 21, 2016, 07:41:31 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1838

"Soru isaretleri bitti mi?" diye soruyorsunuz ve bir önceki cümlede cevabi kendiniz "Masal burada bitti" diyerek veriyorsunuz.

Yani daha öncerki yazdiklarinizin hepsi Masal ve masallarin ilk kurali tamamiyla hayal ürünü olmalaridir.

Geriye ne kaliyor, bilim ve bilimsel arastirmalar.


Eylül 21, 2016, 07:55:05 ös
Yanıtla #2

Sn tij bilim ve bilimsel araştırmalarla tevratın anlattığı 'masal'ın hayal ürünü olduğunu kanıtlarsa bizde öğrenmiş oluruz.

Masal bitti deyimim kendi anlatımıma bir kinaye idi. Konuyu Mit o loji kısmında açmış olduğumu ama lojinin de bilim olduğunu kendi kendime hatırlatayım.
Alterius non sit qui suus esse potest


Eylül 21, 2016, 09:45:10 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1838

Sn ANARCHOSA yazdiklarinin "masal" oldugunu ( ki sonradan bunu kinaye oldugunu söylüyor) kendisi söylüyor , ben degil.

Ve bende buna istinaden " eger bunlar masalsa vede hayal ürünü ise geriye bilimin ve bilimsel arastirmalarin dedigi kaliyor" diyorum.

Bunuda forumumuzdaki bilim insanlarimiz yazacaklar ve bizde ögrenmis olacagiz.