Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yazı 5  (Okunma sayısı 1885 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 25, 2015, 01:23:28 öö
  • Aktif Uye

Demek ki her şey bireysel olarak var veya bireysel olarak yok. Bu dünyada kaç kişi kendi bencilliğinden kurtulup da dünyadaki asıl sorunlar üzerinde kafa yoruyor bilemiyorum.

Sanırım yaşamanın verdiği en büyük acı, alışırız deyipte zamana bıraktığımız ve ne yazık ki zamana karşı koyamayan manevi değerlerimiz.

Bireysel manevi değerlerden bahsetmiyorum, aslına bakarsanız sanılanın aksine manevi değerler evrenseldir. Saygı, sevgi, özgürlük ve dahası...

Bir ülkede özgürlükten bahsediliyorsa eğer, bunu dile getirmek bile o ülkede özgürlüğün var olmadığını gösterir. Çünkü var olduğuna emin olunan bir şeyi tartışmaya sunmak anlamsızdır. Mesela Tanrı'nın var olup olmadığı halen tartışılır çünkü bazı kesimlerin emin olduğu ancak bazı kesimlerin emin olamadığı ve kanıt aradığı bir durumdur bu.

Özgürlük olmadan mı saygı olmaz yoksa saygı olmadan mı özgürlük olmaz ?

Saygı olmadan sevgi olur mu ya da sevgi olmadan saygı olur mu ?

Manevi değerler ile maddi değerlerin tek bir ortak özelliğinden söz edebiliriz aslında.

Maddi değerler, tek bir noktada birleşir : 'PARA.' Para olmadan hiçbir maddi sahiplikten bahsedemiyoruz ne yazık ki...

Manevi değerler de böyledir, biri olmadan hiçbiri olmaz. Yani, bir ülkede saygı yoksa eğer, o zaman sevgi de olmaz, özgürlük de olmaz.

Biri olmadan hiçbiri olmuyorsa eğer, o zaman toplumun içerisinde yaşarken, toplumsal gelişimi ön planda tutmak gerekirken bu bireysel gelişim saçmalığı da ne oluyor ?

İşte insanlardaki bu bencilliğin asıl sebeplerinden biri de bu bireysel gelişim saçmalığı. Bireysel gelişim şu demek, 'sen toplumu boşver, paçanı kurtarmaya bak.'

Herkes hayallerinden bahsediyor. Okula ilk başladığımız yıllarda ailemizin ve çevremizin bize sorduğu ilk soru şu : 'büyüyünce ne olmak istiyorsun ?' Cevaplar arasında doktor, avukat, pilot, mühendis çoğunlukta olsa da hayalperestlikte zirveye ulaşan çocuklardan örümcek adam, superman olmak isteyenler de var.

Benim annem bana hep şöyle söyler : 'Kızım, zamanı geldiğinde hangi mesleği seçeceğine kendin karar ver, ancak benim öncelikli isteğim, önce vatanına, milletine ve sonra da dünyaya faydalı bir insan olmandır.'

Diyeceğim o ki, bireysellikten kurtulup evrensel düşünebilmek lazımdır. Hayata bireysel bir yaklaşımla yaklaşanlar, ömürleri boyunca dar bir pencereden, dışarıya kafalarını çıkarmadan bakmak zorundadırlar. Ne yazık ki yeni nesil, manevi değerlerden çok uzak çünkü aileler ya eğitimsiz ya da eğitimli ama ilgisiz. Eğitim elbette önemli ancak unutmamak gerekir ki eğitim insanın yalnızca cehaletini alır, eşşeklik bakidir. Güdülmemek için, koyun olmamak gerekir. Eşşek olmamak için, adam olmak gerekir.

Manevi değerlerden yoksun karakterler, adam olamaz.

FAY FRIN...
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2017, 12:44:08 öö Gönderen: Risus »
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Temmuz 25, 2015, 01:43:49 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cok Güzel bir yazi, Optimist Gözlerin ütopik serjenistleri.
Keski olsa, ama olmuyor iste, Mesela bütün site toplanip , el ele tutusup, cimenli tepelerden Asagilara kostursak.
varmi Bole bir dunya.yok.
Güc Hakedenlerindir,

Saygilar
"Adonai melekh namen"

Temmuz 25, 2015, 12:50:37 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Düşüncelerinizle gerçekten ilgilenmiyorum. Hele ki dün akşam yazdığınız saygısızlık timsali sözlerinizden sonra hiç ilgilenmiyorum. Ve ayrıca düşüncelerinize katılmıyorum da çünkü manevi güç hak edenlerindir evet ama maddi dünyada güç, paradır ve her hak edenin parası yok maalesef bu dünyada.

Lütfen, iletilerimin altını kirletmeyiniz !
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...