Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Seni tüm canlılardan ayırıp insan yapan fark ne ?  (Okunma sayısı 22521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 13, 2011, 03:29:03 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

İnsanı farklı yapan şey;

Duygulardır,duygularını sürekli ve belli bir seviyede tutmasıdır..Hiç bir hayvan yavrusunu bizim kadar uzun sevemez..
Değerlerdir,insanın kültüründen bulaşan örfü,geleneğidir..Hiç bir hayvan atalarının yaşam biçimlerini bizim kadar taklit edemez..
Ahlaktır,Bu insana özgü bir şeydir insanlar hakça bölüşür,insanlar tek eşliliği korur,insanlar öldürmez,çalmaz...Ama hayvan yaşamak için doğası gereği öldürür mantığı duygusu bizim kadar gelişmemiştir siz arslanla dost olan ceylan gördünüz mü?
Evreni kavrama yetisidir,yine bizim kadar evreni okuyan araştıran başka tür yoktur..Mantığı,aklı bizim kadar gelişkin olan başka tür görmedim..
İnançtır; öte aleme inançtan bahsediyorum ne olursak olalım ister ateist ister dindar bir öte alem kurgusu kafamızda vardır..Sonsuz yaşam isteği..

Mayıs 13, 2011, 03:44:12 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın redkit neden o ahlak dediğiniz hiçbir şeyi insanda göremiyorum? Başka türleri ve kendi geleceğini bile umursamadan yok eden insan değil mi? Sadece kendi keyfimiz için günde 200 türün yok olmasına sebep oluyoruz.
Siz hiç bir aslanla dost oldunuz mu?
Tek eşlilik bir çok hayvanda var, bunu biliyor musunuz?
Hiç bir hayvan yavrusunu öldürüp çöpe atmaz, Hiçbir hayvan sadece zevk aldığı veya kin duyduğu için öldürmez. Siz doğanız gereği neredeyse diğer türleri yemeyi bırakın, sadece beslenmek için genetik yapılarını bile bozuyorsunuz.
Evreni kavradığını nereden çıkardınız anlayamadım, Hawking bile uzayın büyüklüğünü kafamda şekillendiremiyorum diyor. Siz evren diyorsunuz. Daha nötrinoları göremedik, kuarkları tam bilmiyoruz, kuasarlar hakkında bile sadece tahminlerimiz var. Bu nasıl evreni kavrayabilmek ben anlayamadım.
Ha bunlar insanı diğer varlıklardan ayrı tutuyor diyorsanız bakın ona katılırım işte. Zalimliğimizin, bencilliğimizin, kendimizi beğenmişlimizin, zavallılığımızın üstüne yok.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 13, 2011, 03:58:29 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Sn.Prometheus
Ben felsefe olarak insanı tanımlamaya çalıştım ...
Dediğiniz kötü olayları meydana getiren insanlar var ama bu bizlerin insanın doğasının saflığına inanmamızı engellemez benim bakış açım daha iyimser..
Benim anlattığım insan bir üst İnsan modeli gibi düşünün..
Sonra insanda yaptığının hata olduğunu kavrayıp pişman olma gibi bir özellikte var..Hatta hatası büyük değilse düzeltebiliyor..Bir hayvanın bilinçli olarak hatasını düzeltmesini beklemek imkansız değil ama genelde görünen bir davranış değil..
Ben insanın zaman içinde değişeceğine..
Savaşlar çıkarmayacağına inanıyorum..
Kendimi de bunun için programlayıp uğraşıyorum..
Mesela bir teröristi af etmeyebilirsiniz,ama onun oğlunun kızının iyi bir insan olabileceğini düşünebilirsiniz veya onun bir ağaç dikebileceğine,yaşlı bir teyzeyi yoldan karşıdan karşıya geçirebileceğine..
İnsanlar değişebilir...
Bir hırsız artık çalmayı bırakabilir hatta çalıştığından insanlara paylar verebilir...
Saygılarımla..

Mayıs 13, 2011, 04:03:55 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Yeni bir model çizmenize hiçbir şey diyemem.
Ancak bahsettiğiniz üst insan görülen, bilinen bir şey değildir. Sadece ütopiktir ve teorilerde yaşar.
Pişman olmak sadece insandaysa o zaman hatalarını kabul ediyorsunuz demektir. Kim bilir belkide hayvanlar hata yapmıyorlardır.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 13, 2011, 04:21:10 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Sn.prometheus

Hayvanlarda hata yaparlar ama onlar sorumlu değillerdir oysa bizler hatalarımız yüzünden diğer insanlara karşı sorumluyuz,kendimize karşı sorumluyuz.

İnsan kelimesi değeri olan bir kelimedir,insanın hakları ve imkanları kimsede yok elbetde bu sorumluluk getiriyor.

İnsanlar içinden bazıları hata yapıyor diye bütün insanlığı suçlayamayız..

Benim burda belirtmek istediğim insanın özellikleri var sorumlulukları var bir ağırlığı var basit bir canlı değil..

Size bir soru siz cevap verin,

Bir göle bir katil insan düşüyor ve bir köpek ikiside sudan kurtulmaya çalışıyor siz hangisini kurtarırsınız?

Hatta bu insan kurtaran insanın bir yakınını öldürmüş olsun ama pişman pişman olduğunuda biliyorsunuz..

Sudan kurtulsa bu insan iyilikler yapacak eminsiniz ,siz olsanız ne yaparsınız...?

Köpeğimi tercih edersiniz yoksa bu pişman olan katil insanı mı?

Saygılarımla

Mayıs 16, 2011, 01:53:40 öö
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Saygılar

Sayın redkit; Doğru lakin temel bir duygu olsun mesela.
 Bizi tüm canlılardan ayırıp insan yapan fark MUHTAÇLIK. Muhtaçlığımız. olsun.

Saygılarımla

Temmuz 23, 2014, 02:18:31 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Tüm canlılardan ayıran denildiği için bitkilerden,hayvanlardan veya mevcudiyeti bilinen canlılardan ayıran en önemli fark;konuşabiliyor olmam.Dünyayı zihnimde kavramsallaştırabilmem ve kavramsal olarak düşünebilmemdir.

Sağlıcakla..

Temmuz 24, 2014, 03:52:57 öö
Yanıtla #27

Disiplinli hayalgucudur. Canlilarin hayal kurma kabiliyetleri ile kurduklari hayaller oylesine akip giderken insanlarin bazilari disiplinli bir sekilde hayal kurabilir. Bu, cok sey degistirecek cok keskin bir ayrim olabilir.

Temmuz 24, 2014, 04:48:50 öö
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Her canlının benzer birçok ortak yönü vardir lakin hayvanlar ile insanlari birbirinden ayıran tek seyin akıl oldugunu düşünür ve savunurdum. Simdi fikrim degisti insan görünümlü bircok sayida canlı tıpkı hayvan gjbi hareket edip yasiyor bu yeni arature embesil yaratiklar deniyor, aramizda ve etrafi.izda her an varlar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 11, 2014, 12:00:33 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şempanzeler de biz insanlar gibi düşünebiliyor, öğrenebiliyor, düşüncelerini eyleme dökebiliyor vesaire... Bizi İnsan yapan ve bizim dışımızdaki her şeyi sanki bizim için yaratılmış gibi hunharca tüketme yetkisini veren ve doğanın bir parçası olduğumuzu unutup, kendimizi evrenin Tanrı'dan sonraki mutlak hakimi olarak görmemize neden olan şey metafiziksel egomuzdur.

Köpeğimi tercih edersiniz yoksa bu pişman olan katil insanı mı?

Merhabalar sayın redkit, ben köpeği seçerdim çünkü katil insanın zihni hala işlediği suçların, günahların bilincindedir. "Amaan zaten cehennemliğim, amaan zaten hapishanede çürüyeceğim" mantığıyla yeni bir cinayet işlemeyeceği ne malum? Köpekler her daim insanların dostudur, sen onlara zarar vermezsen onlar da sana zarar vermez... Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2014, 12:33:34 ös Gönderen: Nicolus »
Serius est quam cogitas.