Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk’ün Masonluk ile İlişkisi Üzerine Yazılar … 5  (Okunma sayısı 5341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 30, 2012, 01:38:57 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan sağ olsun, ne kadar da çok aktaracak yazı bulmuş “Atatürk mason muydu?” konusuyla bağlantılı olmak üzere…

Deniyor ki,

“Atatürk’ün mason olduğunu, dünyaca ünlü Özgür Ansiklopedi “Wikipedia” (Almanca ve Ingilizce) da bildirmektedir.[16]”

Olabilir. Araştırmacılar, Wikipedia’nın çok yararlı oluşu kadar, oluşturuluş tarzı nedeniyle kesinlikle güvenilir olmadığını gayet iyi biliyor. Ben bile iki saat çalışsam size Wikipedia’da yanlış bilgi içeren yüzlerce konu çıkarabilirim. Zaten Wikipedia’nın baştan sona doğru bilgi vermek gibi bir iddiası da yok.

Ancak arkadan çok önemli masonik kaynaklardan b irine geliyor sıra: Daniel Ligou’nun evrensel  masonik ansiklopedisi… Orada bile Atatürk’ün mason olduğu belirtilirken, bu konudaki kanıt aranmamış. Bir başka kaynaktan alınmış bu tek tümcelik bilginin olduğu gibi aktarılmasıyla yetinilmiş. Sonradan Türklerin bu konu üzerinde hassasiyetle durarak enine boyuna irdelemeye girişecekleri akla hayale gelmemiş.

Ardından bu kaynaktaki sözler şöyle sürüyor:

“Şayet M. Kemal mason ise, localar niçin ona hala açıktan sahip çıkmamaktadır?”

Bana göre pek de anlamlı bir soru değil bu… Localar  ve masonlar elbette Atatürk’e sahip çıkar. Fakat burada “Atatürk” değil, “M. Kemal” denmiş. Öylesine etkileniyorum ki, bu deyişin bile kasıtlı olup olmadığını düşünüyorum ister istemez.

Ardından şu sözler geliyor:

“Bu soruyu mason yazar Tamer Ayan, yakın tarihte yayınlanan “Atatürk ve Masonluk” adlı kitabının önsözünde kısaca şöyle cevaplandırmaktadır:

“Eski mason yöneticileri, Atatürk’ün mason olduğu ortaya çıktığı takdirde, bu sıfatının Atatürk’e zarar vereceğini düşündüklerinden(…). ‘Ya Atatürk’ün mason olduğunun duyulması ona zarar verirse?’, ‘Ya da, Atatürk düşmanlarının eline kötüye kullanabilecekleri yeni bir koz verilirse?’ “[19] kaygısıyla sessiz kalmayı yeğlemişlerdir.”

Sayın Tamer Ayan’a saygımız ölçüsüzdür ama sonsuz da değildir. Üstelik Sayın Tamer Ayan dehşetli değerli yapıtları oluşuna karşın “eleştirilemez” bir kişi de değildir. Bu nedenle ben burada Sayın Tamer Ayan’ın bir parça saçmalamış olduğunu bile söyleyebilirim. Türkiye’deki masonlar bu konuda sessiz kalmayı yeğlemiş olabilir. Ancak o sessizliğin gerekçesi Sayın Tamer Ayan’ın belirttiği tarzda bir kaygı olamaz.  Bunun gerekçesi, olur olmaz ve ipe sapa gelmez lâflar edenlerle polemiğe girmemektir. Nitekim birçok mason yönetici ve yazar, çeşitli nedenle verdikleri demeçlerde ve yazılarında, bu gibi konularda polemiğe girmemek için sessiz kalmayı yeğlediklerini belirtmişlerdir.

Bu konu henüz bitmedi; devam edeceğiz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 30, 2012, 02:08:10 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Karahan demekki yanlış yapmamış alıntı ile alakalı olarak .Alıntıladığım yazıda geçen ifadeleri yorumlamak zor değilmiş demekki bende okuduğumda bu paradoxu yaşadım İşte Tamer ayanın yazıları sn.adama göre yazıdan hoşnut değil biz ne yapalım o zaman bişr masonun yazısını okuyup alıntı yapıyoruuz doğrudur diye ama görüldüğü üzere oda kabul görmüyor ozaman karahan haklıdır işin doğrusunuda doğru bilgiyi aramaktaki ısrarındadır.Ama yine bir sorun var oda sn.adamın aktarımları o ne kadar sağlıklı olacak ve doğru kabul edeceğiz orasıda muamma değilmi neyse sonuna kadar okuyup göreceğiz neler anlatılacak.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo