Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İncil'de Hz.Muhammed'in Bahsedildiği Yer  (Okunma sayısı 2860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 21, 2016, 04:19:16 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir kaç gün önce İncilde okuduğum bir kısımı sizlerle paylaşmak istedim.
Kesinlikle art niyet, tartışma oluşturma gibi bir niyetimin olmadığı gibi her insanın kutsalınada saygımın olduğunu  belirtmek isterim.
Özellikle  Hristiyan üyelerin bu konudaki düşüncelerini ve yorumlarını merak ediyorum.

"Sahte peygamberlerden sakının! Onlar size kuzu postuna bürünerek yaklaşırlar, ama özde yırtıcı kurtlardır. 16 Onları meyvelerinden tanıyacaksınız. Dikenli bitkilerden üzüm, devedikenlerinden incir toplanabilir mi? 17 Bunun gibi, her iyi ağaç iyi meyve verir, kötü ağaç ise kötü meyve verir. 18 İyi ağaç kötü meyve, kötü ağaç da iyi meyve veremez. 19 İyi meyve vermeyen her ağaç kesilip ateşe atılır. 20 Böylece sahte peygamberleri meyvelerinden tanıyacaksınız." Matta 7

İyi ağaç iyi meyve meyve verir derken kast edilen nedir? İslam fuhşun, zina'nın, cinayetlerin boy gösterdiği, kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir dönemde gelmiş olup bütün bu saydığım şeyleri yasaklamıştır. İncilde bahsedilen iyi meyve ye örnek bu olamaz mı?

“Size gerçeği söylüyorum; benim gidişim size faydalıdır. Zira ben gitmezsem, tesellici size gelmez.”(Yuhanna Bab 16, ayet 7)

Burada bahsedilen tesellici kimdir?

Bütün bunların dışında İncil'in kelime manası "Müjde" dir. Neyi müjdeliyor sizce?

Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Şubat 21, 2016, 05:05:33 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Farklı bir bakış açısı ve farklı bir yorum ancak bir önceki ve bir sonraki ayetleri de paylaşır mısınız?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 21, 2016, 05:13:51 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Farklı bir bakış açısı ve farklı bir yorum ancak bir önceki ve bir sonraki ayetleri de paylaşır mısınız?

Sayın Risus

21 “Bana, ‘Ya Rab, ya Rab!’ diye seslenen herkes Göklerin Egemenliği’ne girmeyecek. Ancak göklerdeki Babam’ın isteğini yerine getiren girecektir. 22 O gün birçokları bana diyecek ki, ‘Ya Rab, ya Rab! Biz senin adınla peygamberlik etmedik mi? Senin adınla cinler kovmadık mı? Senin adınla birçok mucize yapmadık mı?’ 23 O zaman ben de onlara açıkça, ‘Sizi hiç tanımadım, uzak durun benden, ey kötülük yapanlar!’ diyeceğim.”
Matta 7
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Şubat 21, 2016, 07:12:00 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Bu konu yorumlanacak, üzerinde mıncıklama yapılacak bir konu değildir. Hele önceki veya sonraki âyetler ya da maddelere bakılarak anlaşılacak kadar da,sığ değildir.

Bunun için Hristiyanlığı ve İslamiyeti bilmek, o geçişte yaşanılanları takip etmek ve İncil'lerin mantığını az da olsa kavramak gerekir.

Kaldı ki, İncil terimi tam anlamda Hristiyanca değildir. "Müjde"nin yanında ; "Müjde getirene verilen ödül" anlamına da gelir. Örneğin, İmparator Augustus'un getirdiği iyiliklere uygulandığında, nesnelerin yeni bir nizamında Tanrı vahyini de gösterebilir.

Nitekim, Hz Muhammed, bir tesellici değil;  o da bir müjdeleyicidir.  Bu açıdan bakılırsa ortaya o zaman da şöyle bir soru çıkar ve işin içinden çıkılmaz:

"Peki ya Muhammed neyi müjdeliyordu."

...

« Son Düzenleme: Şubat 21, 2016, 07:15:50 ös Gönderen: İNSAN »

Şubat 22, 2016, 06:11:34 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Alıntı
"Peki ya Muhammed neyi müjdeliyordu."

Hz. İsa'nın da hak peygamber olduğunu ve diğer Peygamberleri de  tescil ediyordu...
Saygılar...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 24, 2016, 03:38:36 ös
Yanıtla #5

müjde ifadesi isanın tekrar geri geleceğinin müjdesi olabilir.eski dinletilerden aklımda kalan bilgi kırıntıları şöyle: tanrı ,kutsal ruh  ve isa(baba-oğul-kutsal ruh) aslında üçü de bir.ve tanrı acı  çekti isanın kılığında.kendi canını alıyor katlanamayıp vs vs.bu vaazları gözü yaşlı papazlardan bire bir dinleyip etkilenmek için kendimi çok zorlamıştım.(etkilenmedim). yani müjdelenen şey tanrının insanla olan muhabbeti.

paylaştığınız ayetlere gelince son derece açık ayetlerdir.ancak iyi ağaç-kötü ağaç- iyi meyve-kötü meyve ifadeleriyle anlatılmak istenen islamla bu kadar bariz bağdaşlaştırılabilinir mi? tabii ki hayır.
sevgi ve saygılar.
kalite çöplükte aranmaz.