Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HAKSIZ SUÇLAMA  (Okunma sayısı 2148 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2007, 10:37:21 ös
  • Uzman Uye

3 Nisan 2007 tarihli  Milliyet Gazetesi’nde Serpil Yılmaz’ın imzasıyla yayınlanan “Yahudi  cemaatini karıştıran ithalat” başlıklı yazıda yazar, hamursuz ithalatıyla ilgili olarak Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya ve Yönetim Kurulu Üyesi Şapat Aviyente’yi Denet Gıda A.Ş.’nin ortakları olarak  yarar elde etmekle suçladı. Ovadya’nın Milliyet’e aynı gün gönderdiği yanıtı 10 Mart Salı günü aynı köşede yayınlandı

Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya, kendisini ve Şapat Aviyente’yi töhmet altında bırakan Serpil Yılmaz’ın yazısı hakkında şu açıklamayı yaptı: “3 Nisan 2007 Salı günü Milliyet’te yayınlanan bu yazının, maalesef biri tarafından kasıtlı olarak, yazarı yanlış bilgilendirilerek kaleme alındığını düşünüyorum. Bu konuya yakın olmayan bir ekonomi yazarının, cemaat üyesi herhangi birinin yönlendirmesi olmadan bu bilgilere sahip olması olağan değildir. Konunun suçlama hüviyetinde olması da, beni hiç tanımayan yazarın, biri tarafından bilgilendirilmeye çalışılmış olduğunu göstermektedir.”
Başkan Ovadya Denet Gıda A.Ş. konusunda bilgi verdi: “2004 yılının başına kadar Türkiye Hahambaşılığı’nın bünyesinde özellikle ihracat yapan gıda fabrikalarına yardımcı olmak için din adamlarımızın kontrolü sonrasında ‘kaşerut belgesi’ verilmekteydi. Otellerde belirli vesilelerle yapılan kaşer davetlerde de denetimi yine Hahambaşılık vermekteydi. Hamursuz, şarap, peynir imalatları Türkiye Hahambaşılığı’nın ve Türk Musevi Cemaati’nin sorumluluğunda yapılıyordu. Tüm bunlar ticari işler olduğu için bir anonim şirket kurmanın uygun olduğunu düşündük.”