Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Liberal masonluk- OMBL duzenli ve tanima  (Okunma sayısı 17233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2020, 10:21:47 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu forumda UGLE’nin  duzenli ve tanima kavramlari uzerinde duruldu. Baska bir baslikta belirtilenlerden dolayi OMBL’nin bu kavramlara bakisini merak ettim. Forumda, OMBL ‘nin ve CLIPSAS’in websitesinde de bulamadim. Aslinda kavramlar var ama sanki cok genis ifade edilmis. Ki websitesinde detayli bicimde olmamasi da bayagi mantiklidir. 

OMBL’ nin bu kavramlara bakisini daha da netlendirebilirmiyiz? (OMBL 'nin yerine liberal masonluk kavramini da koyabiliriz)

Obediyanslarin birbirlerine bakisi uzerinde durmak benim amacim degildir ve bu baslik altinda geregi de yoktur. 

OMBL ‘nin websitesindeki ‘Evrensel Bildirge* ’de mevcut ‘Duzenli’ tanimi:

‘Biz, evrensel, hümanist, özgürlükçü, barışçı, çağdaş ve evrimsel bir Masonluk anlayışını benimsiyoruz.’

Bir mason locasının veya obediyansının kurulabilmesi ve “düzenli” niteliğini taşıyabilmesi için, Masonluğun evrensel amacından sapma göstermemesine ve öteden beri uygulanan asgari örgütlenme kurallarına uyulmuş olmasını gerekli ve yeterli buluyoruz.’

Nisan 20, 2020, 11:27:50 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

aciklamaniz icin tesekkur ediyorum.