Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TÜRKİYEDEKİ MASONLARIN ÇOGU NEDEN ATATÜRK"ÇÜ  (Okunma sayısı 38760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 03, 2009, 10:51:24 ös
  • Ziyaretçi

atatürk bilindigi gibi türkiyedeki mason locaları kapatmıştır buna rağmen niye türkiyedeki masonların çogu kemalist cizgidedir mason kardeşlerimizden bunun cevabını verirlerse çok sevinirim

Nisan 26, 2009, 04:18:14 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

atatürkün mason localarını kapatması ciddi bir konudur.üzerinde cidden tartışılması gereken bir konu bence.atatürkün öncelikle mason iddiası doğrumudur bazı sitelerde atatürküün mason olduğu söylenir hatta atamızın birçok fotoğrafındaki pozları mason ritülleri vardır.napolyon gibi george washington gibi duruşları vardır.bir dönem ilgi duymuş olabilir tıpkı ittihat ve terakkiye duyduğu gibi.ama sonraki dönemlerde atanın bu localara bakışı neden değişmiş ve bir gecede kapatma emri verdiği önemlidir.şimdi masonluk atatürkçüyüz duruşu atanın yaptığına saygı duyuyoruzmu oluyor yoksa başka bir durummudur.belki açıklanması zor belkide açıklanmasının kimseye yararı olmayacak bir konudur diye düşünüyorum
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 27, 2009, 12:12:58 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Atatürk   herşeyden önce bir politikacıydı.Tarihi  karşılatırmalı  olarak okuduğumuzda da Atatürk'ün o anki konjoktüre göre politikalarında zaman zaman  değiştiğini görürsünüz. O  zamanki  konjoktürde   öyle  yapılması  gerekiyorsa Atatürk'te  öyle bir tutum sergilemiştir. Sayın  Mason'un bir yayınladığı  bir  konuda  Atatürk'ün  okuduğu Şemsi Efendi okulunun sabetay biri tarafından  kurulduğu yazmaktadır. Atatürk'ün masonluğa  bakışının o kadarda negatif olduğunu  sanmıyorum.

Saygılarımla

Nisan 27, 2009, 03:12:04 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

değerlendirmene katılıyorum artı olarak daha fazla anlama imkanı olsun diye o anki şartları hayal edip kendini atatürkün yerine koyup değerlendirmeler yapmak başka olaylarla ilgili olarakta geçerli daha objektif görebilme imkanı olur sanırım.heran değişebilen koşullarda bazı şeyleri sonradanda anlasak verilen kararları yaşanılan olaylar belirliyor

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 27, 2009, 04:44:05 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Merhaba

Masonların 'kemalist' çizgide olduğuna katılmıyorum. 
Masonların kemalizm den önce de bir çizgisi vardı.
Mustafa Kemal hiç doğmasa bile onlar aynı masonik çizgide idi.

Masonların çoğunun Atatürk çü olduğuna da katılmıyorum.
Kaç tane mason tanıdınız ki çoğu hem masonum hem Atatürk çüyüm desin.
Ayrıca hem mason olup hem Atatürk çü olmayan azınlık bir kesim bile var anlamı çıkıyor cümlenizden.

Siz masonların Atatürk çü olduğuna kemalist çizgi (?) de olduklarına nasıl karar verdiniz?

Saygılarımla

Nisan 27, 2009, 04:58:11 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

e peki siz masonların atatürkçü olmadığına  kemalist çizgide olmadığına nasıl karar verdiniz?

Nisan 27, 2009, 08:37:55 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın Skull G.

Masonlar Atatürk'çüdür veya değildir demiyorum.

Sayın hewal73 ün masonların çoğu Atatürkçü dür yargısına katılmıyorum. 
Çünkü;

Masonlar Atatürk ten önce de vardı. Atatürk ile birlikte doğru ve güzele yaklaşmak
için Atatürk yöntemlerini benimseyerek, idealize ederek kendilerine yeni bir yön verdiklerini
düşünmüyorum. 

M.Kemal i sevebilir takdir edebilir masonluğa davet edebilirler.  Atatürk bir masonun yapması gereken herşeyi yapmış olabir.

M.Kemal den sonra, yaptıklarına bakılarak kurtuluş mücadelesini sürekli yaşanabilir siyasi bir ideoloji haline getirmeye
çalışan insanlar onun bakış açısı  eylem ve söylemlerini tarzını 'kemalist' çizgi olarak belirlediler.

Masonların kemalist çizgiden beslendikleri, kemalist çizgiyi referans noktası alarak yöntem ve düşüncelerine yön verdiklerini söylemek zor..
Masonluk global ve daha uzun tarihsel süreçlerde rol almış bir kurum.

Referans noktası kemalizm, M.kemalin yaptıkları, yapış şekli  değildir.

M.Kemal'in bu düşüncelere ulaşırken aldığı referans noktası ile Masonların referans noktası da aynı olabilir.
işte bu yüzden Masonların kemalist çizgide olduklarını söyleyemiyorum.. (değillerdir anlamı çıkmasın da)

Aynı bizler gibi,  onu çok sevebilir, kısmen sever, hiç sevmez... masonluğu bağlayıcı değildir.
Diğer iş için ADD vardır...

Fakat şu bellidir; opera ve balede çalışan müzisyenlerin hangi büyük müzisyenleri sevdiğini ve
kimi sevmediğini dinlemediğini  tahmin etmek çok zor değildir.
Çalışan sanatçıların çoğunluğu da aynı müzisyenleri seviyor olabilir. Bu gönül birliğidir.
Herhangi bir -izm cilik olarak ele alınmamalıdır. Operayı (kurumu) bağlayan bir durum yoktur.

İşte o yüzden masonlar Atatürk ü seviyor diye spekülasyon yapılır. Ülkü birliğidir.
Atatürk ile gönül ve ülkü birliği yapmışlardır fakat hala Atatürkçü değillerdir..
Atatürkün sevilmesi saygı duyulması yaptıklarının takdir edilmesi anılması hatırlanması şiir okunup
büst yaptırılması Atatürkçülük değildir.
Atatürkçülük politik ve ideolojik bir bakıştır.

Sayın hewal73 ün masonların çoğu Atatürkçü dür düşüncesine katılmıyorum. 
Çünkü;

Bir grubun çoğu Atatürk çü derseniz azınlığı da Atatürk çü değildir sonucu çıkar.
Halbuki  hem mason olduğunu hemde Atatürk çü olduğunu açıklayan kaç mason vardır?
Hem mason olup hemde Atatürk çü olmadığını açıklayan olmadığı gibi.

Kaç tane mason olduğuyla ilgili gerçek net bir fikre sahip değilken, tanesini sayamadığımız
masonların hepsinin siyasi bakış açılarını ezbere biliyor gibi konuşmak menfi veya müspet önyargıdır.

e peki siz masonların atatürkçü olmadığına  kemalist çizgide olmadığına nasıl karar verdiniz?

e Hayır.
Olmadıklarına karar vermedim. 

Bilinemez ve olamazların sebebini 2 noktada toplamak istedim..
Atatürkçüler veya değillerin tarafı değilim.

Saygılarımla

Nisan 27, 2009, 10:23:04 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Ozkann,

Konu basligi altinda yazdiginiz dusunceleriniz yanlis anlamaya oldukca musait.

Dediginiz cok dogru, masonluk yuce Ataturk'den once vardi, Ataturk'den sonra da devam ediyor. Ama sunu aklinizdan cikartmamaya calisin lutfen, Masonlar ulke ve milletlerini cok seven insanlardir,istisnasiz  herbiri birer vatanseverdir. Turkiye Cumhuriye'ni kuran, felsefeleri ile bizleri bugune tasiyan Ataturk'tur ve O'nun adi her geciste tum Kardeslerimin hala yurekleri ciz etmektedir. Aydinlik Turkiye icin O'nun devrimlerini klavuz edinmek her Masonun siaridir, bizler Ataturk'u anlamaya calisan da bir topluluguz, bazilari gibi kuru kuruya Ataturkcuyuz demiyoruz... Su da unutulmamalidir, Turkiye Cumhuriyeti kimligi tasiyan, hangi din, dil, mezhep, milletten olursa olsun her Mason Ataturkcudur...

Saygilarla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Nisan 28, 2009, 11:06:43 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sevgili arkadaşlar

masonlar atatürkçüdür lafının doğal haline katılmıyorum.masonluk atatürkçülükten önce vardı zaten çok uzun yaşayan bir yapı olmasıda kendi sistemini tavizssiz uygulamasındandır.atatürkçü olmak ben fenerbahçeyi tutuyorum demek gibi bir şey.fenerbahçe nedir desen sadece spor klübü anlamı vardır.atatürkçülük nedir aslında benim anladığım anlamda felsefik ve ideolojik bir yapısı yoktur en azından atamız sağken yoktu.atatürkün yaptığı devrimler acısı ile tatlısı ile o anki ülkemizin yaşadığı konjektürde yapılması en doğal çağdaş devrimlerdi atamızda bunu yaptı.sonradan ona atfedilen ünvanlar sanırım onun yaşarken çok muhatap olmadığı konular.atatürkçülük ve kemalizm bunların anlamı ile ilgili kimse çıkıp bir laf etmez aslında mana olarak 2 side tek.masonların atatürkçü olmaları sadece atamıza duyulan saygıdır başka anlamalr yüklemek masonluğu daha fazla kutsal değerlere yükseltmez.aynı mantıkta bir insan daha çok cumhuriyetçide olmaz.biraz bana bu iş gerçekçilikten öte kendini kandıranlar klübü olarak geliyor.umarım fikri tercüme hatası yapmamışımdır yanlış anlaşılmasın

EDMUND BURKE

Nisan 28, 2009, 02:05:20 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Karahan,

"Ataturk'u anlamak" diye bir tabir vardir, bilirsiniz. Dediginiz gibi takim tutar gibi Ataturkcu olanlarin yaninda O'nu anlayan gercek Ataturcu'ler de vardir. Yanlisiniz var; Ataturkculuk ya da Kemalizm bir ideolojidir, felsefesi vardir. Bizler millet olarak asagilik duygusundan kurtuldugumuz zaman bunun ne demek oldugunu anlayacagiz. Ne gariptir ki, bugun bile hala Ataturk'un yaptiklarini hafife alan, sanki yapilmasi kolaymis havasi yaratanlar var, cok yazik. O imkansizi basarip dunyanin kalbine oturmus, herkesin saygisina mazhar olmustur. Ghandi O'nun yolundan gitmistir, Che Guevara olduruldugunde cantasindan Ataturk ile ilgili kitap cikmistir vs vs.

Turk Masonlari elbette Ataturk'e saygi duyuyorlar ama Kemalizm yolundan da yuruyorlar; cagdas medeniyet seviyesine ulasmak icin calisiyorlar, yurtta ve dunyada barisi savunuyorlar...

Umarim farki gormenize yardimci olabilmisimdir.

Saygilarla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...