Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BÜYÜK TÜRK HÜLAGÜ KAĞAN  (Okunma sayısı 9302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 21, 2007, 10:11:59 ös
  • Ziyaretçi

Büyük savaşcı Çingiz (Cengiz) Kağan'ın oğlu ve İlhanlı Devleti'nin kurucusu Müngke (Mengü) Kağan'ın kardeşidir... 30 Ekim 1217 tarihinde doğmuştur. Yenilgi nedir bilmezdi. 48 yıllık hayatı boyunca 2,5 milyon Arap'ı ve Arap işbirlikçisini yok etti. Hurafeci Arap Halife'si Hülagü'ye kendisine sefer yapamayacağını yaparsa çarpılacağını söylyordu. Bağdat'ı fethettiği gün Halife'yi karşısında dansöz kıyafetiyle oynattı. 1258 yılında Bağdat'a girerek Abbasiler'in kökünü kurutması sayesinde adını tarih sayfalarına yazdırdı. Ağabeyi Müngke'nin ölümünden sonra İlhanlı Devleti'nin başına geçti ama kısa bir süre sonra, Tebriz'de uçmağa vardı.

Korku nedir bilmeyen bir kişi olduğu söylenir; en büyük zevki ormandan yakalanıp getirilen vahşi boz ayılarla özel bir arenada güreş tutmakmış.

Hıristiyan Gagauz Türkü olan eşi Tokuz Katun'dan doğan oğlu Abaka Kağan da babası Hülagü ve dedesi Cengiz'in izinden gitmiş yaman bir yiğittir. Babasının ölümünden sonra İlhanlı Devleti'nin başına geçti ama çok genç yaşta zehirlenerek öldürüldü.

Cengiz Kağan'ın hayatını anlatan birçok kitap mevcuttur, bunların çoğunda Hülagü hakkında da detaylı bilgi verilir. Homeric'in "Moğol Kurdu" adlı eseri en meşhur ve en ayrıntılı olanıdır, büyük kitapevlerinin tümünde bulabilirsiniz.

Cengiz ile Hülagü genelde müslümanlarla savaştıkları ve şamanist oldukları için islamcı-ümmetçi-sentezci kesim tarafından hiç sevilmezler; Türklükten dışlanıp kötülenirler. Oysa onları kötüleyenler aslında kürt-arap ümmet devşirmeleri kendini Türk'müş gibi gösterenlerdir. Fakat fiziksel açıdan Moğollar'a hiç benzemeyen; sarışın, mavi gözlü, beyaz tenli bir kişi olduğu bilim adamlarınca da kanıtlanmış olan Cengiz, soyu Çağataylar'a dayanan safkan bir Türk'tür, dolayısıyla Hülagü de Türk'tür.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2007, 10:22:05 ös Gönderen: LEON COMANDANTE »

Kasım 21, 2007, 10:30:30 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Gerçekten güzel bilgiler vermişsin...Ellerine sağlık..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Kasım 21, 2007, 10:36:20 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Okuduğun için ben teşekkür ederim.

Kasım 26, 2007, 05:07:37 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Kusura bakmayın da baştan sona yalan yanlış bilgilerle dolu bu başlığı nasıl takdir ettiniz anlamıyorum. Cengiz Han bütün tasvirlerinde kahverengi saçlı, kahverengi çekik gözlüdür. Hülagu da Nesturi mezhebine sempati duyan halis bir Moğol'dur. Eşi de yanlış hatırlamıyorsam Gagauz değil Kereyit'tir.

Cengiz Han'ı sarışın mavi gözlü yaparak onu Türkleştirdiğini sanan zihniyetin Hz. İsa'yı sarışın-kaslı bir Aryan savaşçısı olarak resmeden Nazi zihniyetinden tek farkı vardır o da yapılan hareketlerin mantıksızlığı evrensel bir şekilde kabul edilmiş olmasına rağmen hala saçma bir şekilde bunun takipçisi olarak daha da saçmalamaktır.

Ayrıca Cengiz Han'ın soyu safkan Moğol olan Borçegin kabilesidir, Çağatay da onun oğludur. Bir insan nasıl olur da alt nesebinin nesebi sayılabilir o da apayrı bir tartışma konusudur. Sayın Leon Commandante bu kadar başarısız ve yanlış bir mesajı göndermenize çok şaşırdım.

Ayrıca Homeric'in Moğol Kurdu kitabı neticede tarihi bir romandır ve (okuyalı 6 sene kadar oldu) içinde Hulagu çok az anlatılır, hikayenin çoğu Borçu-Temuçin-Çuçi-Börte gibi karakterler üzerinden gider. Bu dayanaklarınızla ancak konu hakkında zerre bilgisi olmayan insanları inandırabilirsiniz. Yakında atalarımızın Harald Hardraade yönetimindeki Vikingler ya da efsanevi Anglo-Sakson savaşçı Beowulf olduğunu falan söylerseniz sanırım hiç şaşırmayacağım...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 27, 2007, 12:27:52 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Veritas kusura bakmayın ancak konu hakkında bilgisizsiniz ve insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz. Verdiğim hiçbir bilgi yanlış değildir.

Birkere Cengiz Kağan ortaya çıkana kadar Moğollar'a hiçbir yazılı kaynakta rastlanmamıştır.  Ayrıca Cengiz Kağan'ın maiyeti Prof. Bahattin Ögel'in bir araştırmasına göre %80 Türk'tü. (Çoğu Uygur Türk'ü)

Cengiz Kağan Tatar, Kerait, Merkit ve Nayman halklarını kendi bünyesinde birleştirilerek  hepsine birden moğol adıni vermiştir. Yani Orta Asya'daki Türk boylarını tek sancak altında birleştirerek Moğol İmparatorluğu'nu kurmuştur. Yani Moğol bir soyun adı değil, tıpkı Osmanlı gibi bir cemaat adıdır, siyasi addır. Moğol denilen insanların ataları Gök Türklere kadar gider, yani bunlar Türk'tür. Fakat Müslüman olmadıkları ve tarih boyunca Müslümanlarla savaştıkları için ümmet devşirmeleri tarafından Türklükten dışlanmış, sanki farklı bir soymuş gibi tanıtılmışlardır. Hülagü'de Türk-Moğol birliğinin kağanıdır. Moğolların kökkenleride Sien Pieyenler'e(proto Türk) dayanır. Siyen pieyenler hemen hemen her kaynaktada Türk olarak geçer.

Cengiz, Moğolca ve Türkçe konuşur, başka da dil bilmezdi. Kendini Türk bildiği de, şu olaydan anlaşılıyor: Kadı Vahideddin kendisini Afganistan'da ziyarete geldiğinde, Kağan ona sormuş: "Peygamberiniz benim için ne diyor? Kadı da, Peygamberin "Türkler, size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayın" demiş olduğunu nakletmiş, Cengiz Han da bunun çok hakimane olduğunu söyleyerek Türk hitabını kendisine mal etmiş ve milliyet şuurunu belli etmiştir. (Zeki Velidi Togan)

Konuyla ilgili olarak Ordinaryüs Profesör Zeki Velidî Togan'ın 1941 yılında yayınladığı "Moğollar, Çingiz ve Türklük" adlı kitabını tavsiye ediyorum. Bulması zordur ama bulup okuyabilirseniz Çingiz'in Türk olduğunu kanıtlarıyla birlikte görürsünüz.

Sevgiler, saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2007, 12:29:37 öö Gönderen: LEON COMANDANTE »

Kasım 28, 2007, 04:38:29 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Şimdi madde madde yazma metoduyla tartışalım öyleyse:

1-) Cengiz Han'ın sarışın ve mavi gözlü olduğunu yazmışsınız ve ben de buna karşı çıkarak o tarihlerde yapılan tüm tasvirlerinde Cengiz Han'ın ya kızıl-kahverengi saçlı ve kahverengi çekik gözlü olduğunu söylüyorum. Bu hususta bir cevap yazmamışsınız.

2-) Moğol bir soyun ismidir. Bir millet adıdır. Moğolca diye bir dil vardır ve Moğolca'nın Tunguzca gibi bir Altayik dil olup, Türkçe'yle akraba olması onun var olmadığı anlamına gelmez. Cemaatlerin dili olmaz ulusların dilleri olur. Moğol Ulusu da var olan bir ulustur. Önde gelen kabilelerinin isimleri ise Borçegin, Ongirat gibi kabilelerdir. Sizin varsayımınıza göre akraba oldukları için İngilizce-Fransızca gibi diller olmamalı onun yerine sadece Cermen ya da Latin dilleri var olmalıdır.

3-) Cengiz Han'ın tebaasının çoğunluğunun Türk kökenli olması su götürmez bir gerçektir ve bu konuda herhangi bir ters açıklama yapmadım. Özellikle Uygurlar'dan son derece etkilenmiş ve faydalanmıştır. Uygur yazısı da Moğolca'ya yatkınlaştırılarak halen Moğolistan'da kullanılmaktadır.

4-) Kereyitler hariç adı geçen tüm halklara (Merkit, Nayman, Tatar) soykırım uygulamıştır ve kendi deyimleriyle "boyu bir kağnının tekerinden uzun olan herkesi" öldürmüşlerdir.

5-) Siyenpiler ancak Hint-Avrupalı Vusunlar'ın, Yüeçiler'in de Türk olarak gösterildiği yanlı ve esaslı delillerden uzak kitaplarda proto-Türk olarak gösterilir. Siyenpiler'in bir proto-Moğol kavmi olduğu genel kabul edilen görüştür. Hemen hemen her kaynakta Türk olarak geçmez. Esasen Türk ismi de Hsiung-Nu'ların ortaya çıktıkları devirlerde ilk olarak Çin kaynaklarında Tu-Kiu olarak ortaya çıkmıştır. Madem bunlar Türk'tür o zaman aynı devirde yaşayan Siyenpiler'e niçin kendi isimleri verilmiş ve bu halkların genel olarak birbiriyle kavga içinde olduğu söylenmiştir?

6-) Hulagu'nun eşinin Kereyit olduğunu söylemiştim, bu konuda siz ise Gagauz olduğunu belirtmiştiniz. Bu hususta bir cevap vermemişsiniz. Ama şunu da belirtelim Kereyitler bir Türk kavmidir. Buradan gelecekseniz size itirazım olmayacaktır. Yine de eşinin bir Türk olması yüzünden Türk töresi için harekete geçerek Bağdat'ı yağmaladığını iddia edemezsiniz. Zira bu konuda eşinin önceliği kendisinin bir Nesturi hristiyan olması ve Orta Doğu'da sıkıntı çeken din kardeşlerinin (Haçlıların) tarafını tutmasıdır.

7-) Kadı Vahideddin hususunu belirten bir kaç kaynak vardır ve ben de bunun doğru bir kökü olduğuna inanıyorum. Yine de Cengiz'in burada kabul ettiği durum esasen kendisinin Türk olması değil kendisine sataşılmasından herkesin pişmanlık duyacağıdır. Zira o dönemde Araplar ve Farslar Maveraünnehir ve doğusundaki tüm halklara Türk ve o bölgeye de Türkistan demektedir. Madem Cengiz bu kadar Türklük dostuydu kendisine katılan bir alay Harezm Türk'ünü niçin idam ettirmiştir.
Kıpçakları Kalka Nehri Savaşı'nda Rus knezleriyle birlik olmaya iten sebep nedir?

8-) Çağatay'ın Cengiz'in alt nesebi olmasına rağmen nasıl olup da Cengiz'in Çağatay soyundan geldiğini sormuştum cevap vermemişsiniz.

9-) Moğol Kurdu kitabı'nda Hülagu'nun çok az geçen bir karakter olduğunu belirtmiştim buna da cevap vermemişsiniz.

10-) Zeki Velidi Togan'ın çalışmaları bende mevcuttur. Tekrar bakacağım. Fakat ben daha çok dönem kaynakları üzerinden gitmeyi sağlıklı buluyorum "Moğollar'ın Gizli Tarihi" gibi.
Zahmet olmazsa her madde üzerine bir cevap istiyorum böylece konu karışıklığı önlenmiş olur. Saygılarımla.

Kasım 28, 2007, 04:40:34 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Umarim ileride tum tartismalar bu sekilde yapilir.

Kasım 29, 2007, 01:32:16 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Malesef sn. Leon Commandante'nin artık aramızda olmayışıyla bu mevzu da yarıda kaldı...