Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Turkiye`deki Masonlugun gidisati nedir?

Kusursuz bir yukseliste.
Iyi.
Orta.
Kotu.
Gittikce batiyor.

Gönderen Konu: Turkiye`deki Masonlugun gidisati nedir?  (Okunma sayısı 22713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 30, 2009, 03:51:06 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Açıkçası epey kötü malesef çünkü inanılmaz bir antipropaganda yürütülüyor. Açıkçası demin izlediğim videolar sayesinde kötü kötü rüyalar görmeme sebebiyet verecek kadar dehşet suçlamalara maruz bırakılıyor masonlar. Böyle yapmalarının tek nedeni masonların kendilerini onlara karşı savunacaklarını düşünmeleri ama asla masonların onların seviyelerine inmeyecekleri görüşündeyim çünkü böyle olması gerekir. Sırlarını merak ettikleri için yapıyorlar da olabilir ama bu suçlamalar ve karalamalar çok çok acımasızca. Açıkçası demin izlediğim videolar beni çok üzdü. Umarım Tanrı'nın kalplerini aydınlatmalarına fırsat verip doğru yolu seçerler ve bu iğrençliklerinden vazgeçerler. Herzaman sevgi, merhamet ve hoşgörü kazanır!

Haziran 30, 2009, 11:37:25 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Merhaba...
Bu ankete karar verme konusunda kararsızım. Çünkü insanın bilmediği ya da içinde olmadığı (harici olarak) bir durumda fikrinin olması sadece önyargıdan öte birşey olmayacağı düşüncesindeyim.
Örneğin bir yemek yapıyorsunuz .Bu yemeği hiç tatmamış hatta adını bile duymamış bir kişi var karşınızda. Ayrıca karşınızdaki insanın gözü de bağlı ve diyorsunuz ki bu yemeğin görünümü ve tadı nasıl ??
Bence buradaki ankete son şık olarak (kararsızım) şıkkını koymak biz hariciler için çok şık olurdu diye düşünüyorum..
Saygılarımla...

Ocak 21, 2010, 01:06:41 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Ben bu ankate oy vermeye çalıştım ama bir türlü neyi seçeceğime karar veremedim çünkü bir hariciden çok bir mason tarafından cevaplanması gerekiyor gibi geliyor bana

Türkiye'de masonluk nereye gidiyor; ben masonlugun felsefesine inanmış biriyim benim gibi bu siteyle ilgilenenlerin en az %80 i Masonluğa sempati duyyordur ve büyük bir kısmının Masonlugun manevi kısmı ile ilgilendiğini düşünüyorum fakat Türkiye'de Masonluk daha maddi olarak algılanıyor, Masonluk bir torpil klübü olarak görülüyor, kendi işinizi yapıyorsanız karlı bir iş anlaşmasının, Devlete çalışıyorsunuz hızlı bir yükselmenin Masonlukdan tanınan kardeşlerle sağlanabilineceğine inanılıryor.

Ben tabiyki Masonların kendi aralarında iş anlaşmaları yapmamaları gerektiğini birbirlerine yardım etmemeleri gerektiğini söylemiyorum kardeşliğin temelinde bu var adı üstünde kardeşim diyorsunuz, beraber bir yolculuğa çıkıyorsunuz birbirinizin rehberi oluyorsunuz tabiyki yardım etceksiniz ama Türkiyede bu yardım Masonluğa girişin amacı olarak görülmekte, tam aksine bu ilişkiler çıkılan bu yolun amacı değil sadece çıkılan yoldaki normal bir etkileşim doğal bir şey ama asla Mason olmak için amaç değil.

İnsan günlük hayattada tanıştığı kişilere yardım ediyor, sıradan bir derneğe girdiğiniz zamanda burdaki kişiler vasıtasıylada bu tür ilişkileriniz oluyor, şu an Türkiye'de çok yaygın olarak cemaate mürid olarakda sağlanabiliyor,

sonuç olarak benim kafamı karıştıran Türkiye'deki Localar kendilerini sadece bu amaçla locaya üye olan kişilereden korumayı başarabilmiş durumda mı özünü koruyabiliyor mu yoksa bu çıkar düşkünlari locaları ele geçirmiş iş işten geçmiş mi?

Sanırım bir harici asla bu sorunun cevabını öğrenemez, ancak Mason olan bilebilir bunu bu yüzden sanırım Masonlugun gidişatı ile ilgili bir şıkkı işaretliyemedim:(

Haziran 28, 2010, 12:15:08 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkese merhaba öncelikle,oyumu ben iyi olarak kullandım ancak bunu daha çok Türk halkına açılma konusunu değerlendirerek verdim.Ancak habertürk'ün 11 mayıs 2010 tarihli yazısındaki mason haberi açıkcası güzel bir görüntü olmadı:( Ancak her zaman şahsi olarak kardeşlerime saygım sonsuzdur.Bunlar her zaman olan şeylerdir ancak artık günümüzde önemli rol oynayan medyanın bu kadar bunu dile getirmesi hoş olmamış:(

Herkese Sevgilerle

Haziran 28, 2010, 12:22:04 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Büyük Üstad olarak Remzi M. Sanver'in seçilmiş olması ile kusursuz bir yükselişe geçeceğine  inanıyorum..Kendisinin 1970 doğumlu olması da ayrı bir güzellik ve yeniliklere gebe..

Kasım 24, 2010, 11:02:02 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Konu eskiden açılmış bir konu, her geçen gün bu sorunun yanıtının değişme ihtimali olsa da, soru geçerliliğini yitirmeyeceği için değinmeden edemedim. Türkiye'de masonluk bence yükselişte değil; o yüzden ilk düşüncem 'orta' şıkkı oldu. Ama sonra iyi tarafından bakalım diye düşündüm, gidişat kötü değil. Fikrimce, masonların, gönülden mason olabilmiş çoğu insana ulaşma şansları var. Aklını kullanmayı ve bilgiyi araştırmayı bilen insanlara yeterli açıklamalar yapılıyor. Yani demek istediğim, masonlar ihtiyacı olan kişilere ulaşabilir, mason olmayı hak edenler de masonluğa ulaşabilir vaziyette. O yüzden 'iyi' olarak kullandım oyumu.

'Yükselişte' diye düşünen birçok insan olsa da, bence yükselişe geçebilmesi için, ülkede eğitim ve ekonomi düzeyi iyiye giden ailelerin oranının artması lazım.

Kasım 28, 2010, 11:33:12 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Bilgi sahibi değilim diye bir seçenek de olsa.

Aralık 01, 2010, 10:47:27 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Aralık 02, 2010, 03:05:55 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Gündem'de Olmaması Çok İyi Olduğunu İşaret Edıyor Zira Medya Önünde Olan Birşey Herzman Kötü Olarak Bakılır Yansıtılır
Bu yüzden  Ne kadar sessiz o kadar iyi.

Aralık 29, 2010, 09:22:03 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn MASON,
Dısarıda  nasıl  oldugu değil  icerde  nasıl oldugu  onemlı..Onu da bız bılmıyoruz  aslada  bılemeyız.Bır  cevap  verdım ama  aslında cevabı bilmiyorum.Neye  gore   gidisat?
Saygılarımla
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!