Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmeyi düşünmek?  (Okunma sayısı 22437 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 01, 2014, 02:01:32 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn Spock aklıma bilgi, derin bilgi ya da giz adına ne dersek diyelim deyince bahsettiğiniz-uzaylılardan tutun da, maddenin yapısı, metafizik, farklı boyutlar, büyü, ruhlar/cinler, ölümden sonra yaşama kadar vb.- konulardan hiçbiri gelmiyor. Ülkü Mabedinin inşa etmek geliyor mesela. Bu zamana kadar hala dedikleriniz merak konum ise-ki ölümden sonra yaşam hariç hiçbir zaman olmadı-bu foruma değil başka yerlere üye olurdum:) Bu forumda da benzer konular daha önceden açıldı ancak merak etmedim hiçbir zaman.

Sizin için durum bu olabilir ve bu benim açımdan da sevindiricidir... Fakat ben de zaten her harici böyle düşünür demedim, ortalama bir Harici dedim. Nitekim bakınız, Masonlar Vampirler dahil paranormal olaylar hakkında ne düşünüyor diye konu başlığı açan üyemiz var.  :)
Live long and prosper.

Ağustos 01, 2014, 04:40:43 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence,

Masonluğa girmeyi düşünen kişi öncelikle kendi ülkesinin masonik tarihinden araştırmaya başlamalı... Tarihi araştırmaya başlarken zaten karşınıza çıkan kavramlar ve kelimeler ile kendinizi birden bire çok ciddi bir araştırma konusunun içinde bulabiliyorsunuz... Hele birde yabancı diliniz var ise bazı kavramları ingilizce, almanca ve fransızca kaynaklardan araştırınca tadından yenmez bir hal alıyor... Şimdi görüldüğü üzere bu iş biraz merak meselesi... Sonra kavramları araştırmaya devam ederken kendinizi bu ülkedeki 2 farklı masonik obediyansı incelerken buluyosunuz. Tabi yine merak... Niye 2 tane obediyans var. Önceden 1 taneymiş, neden ayrılmışlar ? Sorular... Sorular... Hepsi bu forumda detaylı bir şekilde irdelenmiş... İncelemek isteyen araştırmak isteyen, fazlasıyla bu soruların cevabını bu forumda bulabilir... Kendi adıma ben buldum... Araştırma ve inceleme konusunda tarafsız olmak çok önemli bir husustur ama... Eğer ki siz bu ülke de derseniz ki "Efendim ÖMBL masonik bir kuruluş değildir, gerçek masonluk denince HKEMBL'dir." Daha araştırmanın başından kaybettiniz diyebiliriz. Kurumlarda hata aramayın. Davranışı ve olayları inceleyip yorumlayın. Hangi kurumu seçerseniz seçin araştırmanız ve incelemeleriniz olabildiğince açık ve tarafsız bir bakış açısı ile olmalıdır. Dogmalardan uzak olmalıdır.

Bu foruma üye olmadan da bu bilgilere ulaşılabilir. Ancak üye olmayı talep eden kişi foruma katkıda bulunmalıdır. Şu sorulabilir... "Burası masonlukla ilgili bir forum ben daha yeni üyeyim hiçbirşey bilmiyorum nasıl katkıda bulunabilirim ?" O zaman üye olmayın... Sadece boş ve gereksiz sorular sormak için buraya üye olmayın... Mantıklı sorular soran ve paylaşımlar yapan herkese bu forumun üyeliği fazlasıyla açıktır.

Şimdi neden böyle birşey açıkladım ben ? Sizce masonluğa girmek bundan farklı mı ?

Burada iken sonuçta sanal ortamda bir zaman harcanıyor. Mesai saatleri içi veya dışı... Şimdi burada bile bu zamanı harcamaya imtina eden insan... Her ay belli zaman aralıkları ile toplantılara gidecek. Her yıl belli bir aidat yükümlüğüne girecek. Düzenli geziler vs. olacak onlara zaman ve maddiyat harcayacak. Kurum içinde zamanla yönetim sorumluluğu alacak onlara ekstra zaman harcayacak. Belli bir zaman sonra Süprem Konseye veya Yüksek Şura'ya da katılmak isteyecek/teklif gelecek... O zaman sorumluluk iki katına çıkacak... Bunları kaldıramayacaksanız masonluğa girmeyi düşünmeyin zaten... Kendi açınızdan boşuna zaman ve maddi kayıp olur. Çünkü siz oradan manevi olarak birşeyde alamazsınız birşey de katamazsınız.

Organizasyonları değerli kılan içindeki kaliteli insan topluluğudur. Bu kalite azaldıkça organizasyonda vasıfsız bir hal alır. Bu memlekette dünya kadar dernek var, siyasi parti var. Kaç tanesinin adı bilinir veya ciddiye alınır. Orana göre oldukça az... Dolayısıyla siz güçlü olursanız, organizasyonda güçlü olur, siz verimli olursanız, organizasyonda verimli olur... Resmi olarak 7 kişiyle dernek, 30 kişi ile parti kurulur ancak bu kişiler bir vizyon sahibi değillerse ne o kişilerden ne de oluşturdukları organizasyondan fayda gelmez...

Kişi kendince yeteri kadar araştırdı. Sorumluluk olarak kendini hazır hissediyor. (Bu forumda detaylar fazlası ile mevcut) Kendini bağımsız bir birey olarak gerek kendine gerek çevresine fayda sağlayacağına inanıyor. Bence o kişi masonluğa girmeyi denemelidir. Tanıdığım mason yok ama diyenleri duyar gibiyim...

Bunu eski bir deyiş ile bitireyim.... "Su akar, yolunu bulur..."

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Ağustos 02, 2014, 01:01:06 öö
Yanıtla #22

Bence bu sorunun cevabı basit ama o basit cevabın içini doldurmak çok zor. Masonluk ezoterik bir yapılanmadır. Bir dernek değildir. Hakikatı arayanların biraraya gelerek bunu elbirliğiyle yapmaya çalıştıkları bir yapılanmadır. Masonluk bir bina değildir, kurum değildir. Masonluğa girmek isteyen kişi, gerçekten hakikati merak ediyor olmalıdır. Ancak sert bir ketumiyetten ötürü, masonluğa girecek kişi neyin peşinde olduğunu da tam olarak bilemez.

Aslında bu noktada iş masonlara düşüyor. Masonluğa girmek isteyen kişinin böyle bir yolda olup olmadığını anlayacak kişiler masonlardır. Onların talepte bulunan kişinin ilgi ve merakını anlaması gerekir. Eğer girmek isteyen kişinin böyle bir ilgi ve merakı yoksa, masonluğun kendisine uygun olmayacağı açık bir dille anlatılmalıdır çünkü diğer türlü adayın masonluğa kabulu aday için hayal kırıklığı olacaktır.

Sonra gelsin şikayetler gitsin sızlanmalar. Toplantılara devam mecburiyetinin ağır gelmesi, yapılanlardan bir şey anlamamak veya anlamayı istememek. Bir sürü maddi manevi, duygusal yük.

Benim bunları çiçeği burnunda bir çırak mason olarak yazmam hoş karşılanmayabilir ancak ben ezoterik konuları araştırmakta pek de çiçeği burnunda değilim, o yüzden masonluğun da ezoterik yönüne dair bir şeyler söyleme hakkını kendimde görüyorum. Zaten bilmediğim konularda nasıl sustuğumu bu forumda yazılarımı takip edenler bilirler.

Sözün özü; dinlere merakınız yoksa, en azından dinler tarihini merak etmiyorsanız, günlük yaşamın akışından zaman zaman çıkıp düşüncelere dalmak sizi ilgilendirmiyorsa, hakikatin peşinde değilseniz lütfen masonluğa girmeyi düşünmeyin. Gerçekten başka amaçlarınız için sizi mutlu ve tatmin edecek dernekler ve kurumlar var. Onlara girmeyi isteyin. Ama hakikat diye bir şeyin varlığından şüpheleniyor, bunu merak ediyorsanız, araştırmaya isteğiniz ve enerjiniz varsa o zaman masonluğa girme isteğinizde ısrarcı olun. Sevgilerimle.

Ağustos 02, 2014, 05:54:44 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şu sıralar "Dünyada ve Türkiye'de MASONLUK, Faruk ÜLKÜ -A. Semih YAZICIOĞLU, 1965"  kitabını okuyorum. Fazla detay içermese de masonluğun kısa tarihçesini 1965 yılına kadar anlatıyor.

Masonlukla ilgili bazı konuların aydınlatılmasına katkısı büyük. Daha önce bu kitabı okuyanlar değerlendirmelerini paylaşırlarsa sevinirim.

Saygılarımla,
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ağustos 02, 2014, 06:10:18 ös
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Forumda kitap tanıtımlarıyla bağlantılı başlı başına bir bölüm var.

Sayın Selim'in sözünü ettiği kitap üzerine konuşmak, bu başlık ile pek ilgisiz düşer.

Sayın Selim bu konuyu ilgili bölümde getirirse, belki değerlendirmede bulunabiliriz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 02, 2014, 08:52:37 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Ezoterizm hakkında bilgileri de bu forumda öğrendim. Bu foruma ilk girdiğimde en ufak bir fikrim yoktu, o zaman bir hocamın mason olduğunu öğrenip, sadece masonluğu merak ederken, şimdi ezoterizmi araştırırken buldum kendimi. Hayatımın yönünü tamamen farklı bir yöne değiştirdim.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 07, 2014, 09:54:20 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsan ben neden buradayım? sorusunu kendisine sormaya, ben neden böyle yaşıyorum? Nasıl yaşamalıyım? Neler yapmalıyım? sorularını kendine sorup kendisi ile uğraşmaya başladığında aslında bir şeyleri aramaya başlamıştır. Sanırım Masonlukta bu tür arayışları soruları olanlara bazı yanıtlar sunan, bir yaşam biçimi sunan ve bu yaşam biçimini paylaşanların ortak yeri.
İnsanlara bunu sunan çok sayıda seçenekten biri sanırım masonluk.  Önce gerçekten sorulara alınacak yanıtları, sunulacak yaşam biçimini iyice algılayıp öğrenip ondan sonra Masonlğa girmeyi düşünmek yada sanırım daha doğrusu davet edilmeyi beklemek gerek.  Sanırım öğrenmek isteyeceğim çok şey var. Dilerim bıktırmam.  :)
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Eylül 30, 2014, 05:06:19 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sanırım forum üyelerimizin sorularının kaynağında Ezoterizm'in tanımı yapılırken yapılan anlatılar tetikleyici olmakta. Şöyle ki; "Ezoterizm nedir?" sorusuna yanıt verirken bazı olmazsa olmaz kurallardan bahsediyoruz. Bunların arasında örneğin şöyle bir prensip bulunmakta:

- Bazı içsel bilgi ve öğretilerin ehil olmayanlardan gizlenerek, sadece ehil oldukları anlaşılarak inisiye edilmiş olanlara ve üstat-kalfa-çırak derecelerindeki yetkiler çerçevesinde kademeli olarak verilmesi. Çünkü bazı kişilerin bu bilgileri kaldıramayacağı/taşıyamayacağı ve bu bağlamda kişi ve toplum için zararlı bile olabileceği.

Daha sonra da diyoruz ki Masonluk da ezoterik bir yapıya sahiptir.

Anlatı bu şekilde olunca, ortalama bir Harici, uzaylılardan tutun da, maddenin yapısı, metafizik, farklı boyutlar, büyü, ruhlar/cinler, ölümden sonra yaşama kadar geniş bir yelpazedeki birçok konuda kafasında bir kurgu yapıyor ve Masonlukta bu konuların irdelendiğini zannediyor. Daha sonra işin içine örneğin Sefirot'u sokuyor ve işi daha da büyütüyor.

Bu nedenle bazen acaba Haricilere dönük olarak hazırlanan basılı materyalde, kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bu anlatıyı biraz daha berraklaştırmak gerekir mi diye düşünmekten kendimi alamıyorum...
[/quote]

Arkadaş doğru bir noktaya değinmiş; Hermetizm ya da herhangi ezoterik bir öğretiyi merak eden herkes   muhteviyatı gereği soluğu masonluk ve felsefesinde alıyor. Tabi diğer çıkar amaçlı şahıslar ya da yapıyı merak edip bundan komplo teorisi çıkarmak isteyenler, artı bakiye.

Saygılarımla

Ekim 26, 2014, 05:31:19 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu konu hakkındaki düşüncelerimi bir örnekle paylaşmak isterim.

Masonluğu oğlumun yapmış olduğu kumdan kalelere benzetirim.Kendisi kaleyi yaparken bunu kendi başına yapmak ister ve yardım kabul etmez.Ben ise onu izlerken kaleyi daha güzel ve düzgün yapmasını isterim.Kaleyi daha güzel yapabilmesi için benim bilgim ondan daha fazladır fakat toprakla,aletler ile uğraşan kendisi ve ne tür bir kale yapacağını da yine kendisi biliyor.Beni oyununa dahil etmesi için düşünmek yeter mi ? Kalenin yapımında bulunmak daha iyi olmaz mı ?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 04, 2015, 04:35:43 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğa giren kişilerde herhangi bir öngörü veya rüya gibi bir şey görmeleri gerekiyor mu?Benim en çok merak ettiğim soru bu.
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör